Egyre több élelmiszer-nagyáruház állít fel külön polcrendszert a bioélelmiszereknek, a fővárosban és vidéken mind több biobolt nyílik, mégsem mondhatjuk, hogy Magyarországon virágzik a vegyszer- és egyéb mesterséges beavatkozástól mentes élelmiszerek vásárlása. A megművelhető magyar földterület nagyjából 2 százalékán, 122 ezer hektáron folyik ökogazdálkodás, de a bővülés a 2004-es csúcsév (133 ezer hektár) után megfordult, és azóta is stagnál a magyar bioszektor teljesítménye.
Pályázat híján
Az ezredforduló után a biogazdálkodás elterjedését céljául kitűző és az ellenőrzést végző Biokontroll Hungária Nonprofit Kft.-t is alapító Magyar Biokultúra Szövetség elnöke, Czeller Gábor a visszaesést egyértelműen a 2004-2006-os időszakban még évi 40-44 milliárd forintnyi támogatással működő agrár-környezetgazdálkodási (AKG) célprogramok kifutásával magyarázza, amin belül az ökogazdálkodási célprogram kapta a legkevesebb igényelhető keretet. (Természetesen a gazdák ez után is igényelhettek a termeléshez támogatást, ám nem kifejezetten ökogazdálkodási célokra.)
- A korábbi pályázat éppen az átállást volt hivatott kiemelten támogatni - vélekedik Czeller, aki szerint kevés gazda tudja megfinanszírozni ezeket a veszteségeket, így sokan abbahagyták, és visszatértek a "hagyományos" - szakzsargonban: konvencionális - mezőgazdasághoz.
A biotermelés volumene és a biotermékek felvevőpiaca azért is elenyésző Magyarországon, mert hiányzik az állami szerepvállalás mind a marketing - vagyis a tudatformálás -, mind a termelők támogatása területén. A Nemzeti Vidékfejlesztési Terv (NVT) keretében 2004-ben meghirdetett agrárkörnyezet-gazdálkodási célprogramok között ugyan szerepelt az ökológiai gazdálkodás támogatása, azonban az ezt követő években átálló gazdaságoknak már nem volt lehetőségük erre pályázni.
- Ráadásul az ökológiai gazdálkodásnál nagyobb összegekkel támogatták az úgynevezett integrált gazdálkodási formát, így volt olyan gazda is, aki inkább felhagyott a biotermeléssel, hogy a magasabb támogatás reményében erre a bio- és konvencionális gazdálkodás közötti köztes megoldásra térjen át - magyarázza az alacsony számokat Kovács Dóra, a Hungária Öko Garancia Kft. ügyvezetője, aki szerint jövőre újra lehet majd pályázni az ökológiai gazdálkodás támogatására, így minden bizonnyal ismét nőhet a termelők száma és az ellenőrzött terület mérete Magyarországon.
Módosított gének nélkül
A termelés és a termőterületek méretének stagnálását a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke is csak ideiglenesnek tartja, hiszen "a magyar mezőgazdaság kifejezetten jó helyzetben van ezen a piacon". Ennek oka egyrészt a magyar agrártermékek hagyományosan jó híre a biotermékek legnagyobb felvevőpiacain - Németország, Ausztria, Svájc -, másrészt az a tény, hogy Magyarország nem vág bele a génmódosított élelmiszerek (GMO) termelésébe.
- A Gráf miniszter úr által szóban többször megerősített tény tovább növelheti a magyar ökotermékek iránti keresletet, hiszen az elmúlt években konkurenciává vált Kazahsztán, Kína vagy Argentína támogatja a GMO-t, ami természetesen azzal jár, hogy az ökogazdálkodással érintett területek óhatatlanul is "megfertőződnek" génmódosított növényekkel - magyarázza Czeller Gábor. A bioélelmiszereket kereső fogyasztók és az ökogazdálkodást ellenőrző szervezetek természetesen ezt nem veszik jó néven, így ezek a szállítók óhatatlanul versenyhátrányba kerülnek.
A nyugat-európai piac a következő években korlátlan mennyiséget fel tud venni a magyar ökogazdálkodás terményeiből, így a magyar termelők és feldolgozók is elindultak a nagyobb hozzáadott érték irányába, hiszen pár éve még 90 százalék felett volt az alapanyagexport aránya, ma pedig már 85 százalék alatt van.
A Magyar Biokultúra Szövetség elnöke még egy előnyt említ: a Kárpát-medencében a sajátos mikroklíma miatt ritka magas szárazanyag-felhalmozódás megy végbe a gyümölcsféleségekben, ami egyúttal jobb íz- és zamatanyagot is jelent, így még az is előfordul, hogy a "spanyol szilvához magyart kevernek".
- Egy ökológiai gazdálkodó földjén a termésmennyiség egy év alatt 60-70 százalékkal is változhat, aminek a következményeit a piac az eladási árban nem tolerálja - mondja Czeller, aki szerint Svájcban a felvásárlási árak az elmúlt három évben mindössze 10 százalékkal emelkedtek, pedig tavaly katasztrofális év volt. - Ráadásul, amíg az ökoöldségfélék termesztésével foglalkozó osztrák gazda egy hektárra körülbelül 250 ezer forintnyi támogatást kaphat, addig az ennek a töredékéből gazdálkodó magyar termelőnek nincs lehetősége olcsóbban adni a termékeket.
Óvatos fogyasztók
Biozöldség- és -gyümölcstermesztés csak pár ezer hektáron folyik Magyarországon, és jelenleg csak egy igazán nagy, ellenőrzött biopiac működik Budapesten, ahol nem minden termelő jut lehetőséghez.
- A biotermékek népszerűségének nem tesz túl jót, hogy a piac monopolhelyzete miatt az árak az egekbe szöknek, és néhány esetben az osztrák vagy akár a svájci biopiaci árakat is túlszárnyalják - mutat rá a helyzet visszásságára a Hungária Öko Garancia Kft. ügyvezetője. Kovács Dóra szerint az utóbbi időben még egy visszás folyamat figyelhető meg a biotermékek értékesítése területén: a nagy üzletláncok egyre több saját márkás import bioterméket forgalmaznak, ami egyrészt jó, mert ezáltal sokkal szélesebb fogyasztói rétegekhez jutnak el ezek a termékek, mint az egyéb csatornákon keresztül, másrészt viszont nagyon hátrányos a kis bioboltok megélhetésére nézve, amelyeknek pedig hatalmas szerepük van a "bioeszme" életben tartásában és terjesztésében.
- A fogyasztók szempontjából jó lenne, ha több ökogazdálkodásból származó terméket ennénk, hiszen nemcsak kevesebb vegyszer és mesterséges anyag kerülne az emberek szervezetébe, hanem közvetetten jót tennénk a termelőkkel és a következő generációkkal is. Ezért össztársadalmi érdek a biotermékek arányának növelése - vélekedik Ujhelyi Katalin, a Tudatos Vásárlók Egyesületének elnöke, aki szerint a biotermelés jobb az állatoknak, és munkaigényes volta miatt jótékony hatása lehet a munkanélküliségre, így mindenki csak nyerhetne az elterjedésével. - Sokan tudtukon kívül magyar bioélelmiszereket fogyasztanak, hiszen a magyar termelés túlnyomó részét alapanyagként exportálják, sok esetben a külföldről érkezett, bioboltokban nem olcsón árult feldolgozott termék magyar eredetű - teszi hozzá Ujhelyi. Czeller Gábor nem tartja magasnak a magyarországi biotermékek árát, hiszen a sokak által extraprofitnak tartott árkülönbség a hagyományos és a biotermékek között az utóbbiak vegyszer- és egyéb mesterséges adalékoktól mentes termelése miatt áll fenn.
Terjedő tudatosság
A magyar fogyasztás felfutását a keresleti oldal lassú növekedése mellett a fiatal generációk bekapcsolódásában látja a Magyar Biokultúra Szövetség elnöke, ami a támogatások növekedésével még látványosabb eredményeket produkálhat. A ma még csak szűk réteg által fogyasztott bioélelmiszer elterjedéséhez hosszú távú szemléletváltást sürget a Tudatos Vásárlók Egyesületének elnöke, ami a tudatos életvitel elsajátítása mellett bizalmi kérdés is, hiszen a tanúsítás rendkívül szigorú ellenőrzése miatt a "bio" megjelölés nem egyszerű marketingfogás.
- A változás egyébként elindult, egyre többen figyelnek oda arra, hogy mit esznek, és még inkább, hogy mit esznek gyermekeik - fest optimista képet Ujhelyi, aki szerint egyre több vásárló választ a kínálatból úgy, hogy mérlegeli a cégről alkotott információkat. - Sokan informáltak valamely cég tevékenységének környezetre való hatásáról és etikus magatartásáról. Természetesen a tudatos fogyasztónak azt is át kell látnia, hogy magának is szélesebb társadalmi elvárásoknak kell megfelelnie. Lehet, hogy aki először csak divatból vagy spórolásból vesz energiatakarékos izzót vagy elektromos háztartási eszközt, később felismeri, hogy nemcsak a pénztárcájának, hanem környezetének is jót tesz vele - véli a Tudatos Vásárlók Egyesületének elnöke.