Világunk fennmaradásáért

"Cégek a fenntartható világért 2007" címmel folytatta tavaly megkezdett konferenciasorozatát a Piac és Profit üzleti magazin. "Folytatjuk, mert folytatnunk kell. Tavaly ugyanitt még arról beszélgettünk, hogyan alakulhat át az emberek gondolkodásmódja egy globális szemléletben, a Föld és az ember organikus együttélésének a szükségét felismerve, hogy Földünk élhető maradjon nem csak a most élők számára. Ma már a sürgős cselekvésről kell beszélnünk. A klímaváltozás ugyanis már a Föld összes lakója számára tettekkel bizonyította egyértelműen: nagyon nagy a baj. Talán sokkal gyorsabban, drasztikusabban romlanak a folyamatok, mint amit lineáris előrejelzéseink mutatnak" - mondta bevezető beszédében Demcsák Mária, a magazin főszerkesztője.

Talán már késő a tömeges tudatosodásra és cselekvésre? Vagy még van időnk egymást drasztikusan felrázni: ember, cselekedj, készülj fel rá? Megváltozik minden, amit emberi életfeltételnek nevezünk? Ezek az alapkérdések az összes előadás, kerekasztal-beszélgetés folyamán előjöttek.

A konferencia egyik alapvető célja volt tetemre hívni a döntéshozókat, a kormányt. Tesznek-e a felkészülés érdekében valamit, s ha igen, kellő intenzitással, hittel, erővel, tudatossággal? A másik szándéka a döntéshozó üzleti szektor, valamint az egyes ember felelősségére irányítani a figyelmet.

Mintegy 380 ember volt kíváncsi erre a tanácskozásra.

A VAHAVA-projekt

Harnos Zsolt, az MTA Klímavédelmi Koordinációs Irodájának vezetője, akadémikus társával, Láng Istvánnal készített nyitóelőadásában kiemelte, hogy antropogén hatások is alakítják a klímaváltozást. 1950-ben még csak 2,5 milliárd lakója volt a Földnek, 2005-ben már 6,4 milliárd. A fosszilis tüzelőanyagok felhasználása is növekedett: az előző évszázad közepén 1715 millió tonnát, két évvel ezelőtt pedig 8965 millió tonnát használt el az emberiség. A globális felmelegedés az 1950-es átlagszámhoz viszonyítva 2005-ben már 0,7 Celsius-fokkal magasabb volt.

2003-ban az MTA és a környezetvédelmi tárca közös kutatási tevékenységet indított el változás-hatás-válaszadás - VAHAVA - elnevezéssel (lásd erről a Piac és Profit 2006. szeptemberi számát). A tavaly befejeződött program megállapításai szerint Magyarország számolni kénytelen a vizek okozta károkkal, valamint a szárazság miatt a mediterrán időjárással. "Olyan klímapolitikára van szükség, amely integrált része a társadalom gazdaság- és környezetpolitikájának" - vélekedett Harnos Zsolt.

Gazdaság és környezet

A Nemzeti Éghajlat-változási Stratégia mielőbbi parlament elé viteléről és a társadalmi vitáról Dióssy László, a KVVM, a zöld tárca szakállamtitkára számolt be. A helyzetet nem ítélte könnyűnek, mivel a gazdasági és a környezeti szempontokat össze kell hangolni. A zöld tárca arra törekszik, hogy a környezeti érdekek érvényre jussanak, a gazdaság fejlődésének korlátozása nélkül. A szakállamtitkár külön kitért az energiaszektorra és a megújuló energiahordozók hasznosítására, ami az energiafelhasználás 20 százalékát alkotja majd az uniós normák szerint 2020-ban. Ennek teljesítése a környezetvédelmi tárca meglátása szerint reális, hiszen 1330 milliárd forint áll rendelkezésre 2007 és 2013 között az átállást szolgáló projektek finanszírozásra. A minisztérium biztatja a kis- és középvállalkozókat, hogy mind nagyobb mértékben vegyék igénybe az alternatív energiában rejlő lehetőségeket.

110 milliárdnyi pályázati forrás

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) energetikai főosztályát képviselő Bohóczky Ferenc főtanácsos a tárca megújuló energiára átállásának stratégiai elképzeléseiről szólva elmondta: a szén, a kőolaj és a földgáz 2030 körül már nem lesz képes kielégíteni az igényeket, a hiányzó mennyiséget mindenképpen alternatív energiaforrásokból kell pótolni. Ezért első számú kihívásnak tekintve az éghajlati változásokat, az unió által kialakított egységes energiapolitikához szervesen illeszkedik a magyar energiapolitika. "Az energiahatékonysági programok fontosságát az is bizonyítja, hogy ha egy nagyobb erőműben a technológia korszerűsítésével egyszázalékos energiacsökkenés valósul meg, akkor az több tízezer lakás energetikai korszerűsítési programjával mérhető össze. További haszon a fel nem használt energia arányában mérséklődő környezetszennyezés" - érvelt a kormányzati szakember.

Az alternatív energia hasznosításának feltételeihez jogi környezet is kell. Bohóczky Ferenc ezzel kapcsolatban utalt a gáztörvényre, amely lehetővé teszi majd a biogáz becsatlakoztatását a hálózatba. A biohajtóanyagoknál szerinte a jövedéki szabályozás jelentősen segíti a vállalkozásokat. Az Új Magyarország fejlesztési terv alapján megnyíló források közül egy 110 milliárdos keretet - megújuló energiára fordítandó 68 milliárdot és hatékonyságjavításra költhető 42 milliárdot - "nevesített" a minisztériumi szakértő, aki a lakossági és kutatási programokat is ide sorolta.

#page#

Először Európa

A Mol Nyrt. vezető közgazdásza, Varró László az előadásában bebizonyította, hogy az olaj a megoldás és nem a probléma része, habár elismerte, hogy a benzinnel az autós globális felmelegedést is vásárol. Szerinte azonban be kell építeni a károsanyag-kibocsátás költségeit a gazdasági tranzakcióba, árat kell adni a szén-dioxid-kibocsátásnak. "A világgazdaság tőkeállományának tíz százalékát az energiaszektorban kötötték le. A rendszer globalitásának egyik sarkalatos pontja, hogy a világ legnagyobb országai nem vesznek részt a mérséklés programjaiban. Európa ezért saját erőfeszítéseit használja diplomáciai eszközként, hiszen csak saját kibocsátáscsökkentő programja végrehajtásával tudja rábírni Kínát, Indiát a változtatásra" - fejtette ki álláspontját a szakértő.

Varró László is hatékony klímavédelmi stratégiát sürget, de némi kritikai éllel azt is leszögezi, hogy a magyar költségvetés a mai napig több pénzt költ a szén-dioxid-kibocsátás támogatására, mint csökkentésére. Varró László szerint a szétparcellázott támogatásfajtákat át lehetne alakítani, és egységes szén-dioxidár bevezetésével lehetne élni. Ma már azonban kevés, hogy csak a fejlett országok foglalkoznak a témával, hiszen a számítások szerint a szén-dioxid-kibocsátás növekedésének 80 százaléka a fejlődő országokból jön majd.

Lokális problémák

A konferencia első kerekasztal-beszélgetésének témája a klímaváltozás és az alternatív energiákra áttérés volt. A vitázók arra keresték a választ, hogy a tudomány, a kormány, a gazdaság, az önkormányzat, a civil szektor képes-e együtt dolgozni. A kormányzati és a nonprofit társadalmi szervezetek számára is egyaránt súlyos probléma az üvegházhatású gázok csökkentésének elősegítése. Varró László szerint 2030-ra, a stabilizálódáshoz, a világon körülbelül 25 milliárd tonnával kellene csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, Európára - a megállapodásoktól függően - ebből 6-10 milliárd tonna esik, így a többletköltés évi 8 milliárd eurót is elérheti.

"Ami elvárható, hogy akik felvállalják a klímaváltozást mint kritikus problémát, azok a szabályozásban egységesen, gyorsan, hatékonyan, kiszámíthatóan döntsenek" - tette hozzá Varga István, a Shell Hungary elnök-vezérigazgatója, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSD Hungary) elnöke. "Ugyan a klímaváltozásról mint globális problémáról szokás beszélni, pedig sok tekintetben lokális probléma is" - érvelt Schmidt Csaba, Tatabánya alpolgármestere, aki szerint a kibocsátás a vállalatok felelősségvállalása, amelyet nem megfelelően kommunikálnak. Tatabánya elindította a helyi klímastratégia kidolgozását az Akadémia segítségével, bevonva a helyi civil szervezeteket is.

Harnos Zsolt akadémikus véleménye szerint a döntéshozók rendszerint rövid távú profitérdekek alapján döntenek, ezt jelzi az is, hogy a biomassza felhasználásánál is kampány jellegű döntések születnek. Kapusy Pál, a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET-INEM) ügyvezető igazgatója szerint azt kellene inkább elérni, hogy legalább indokolatlan áldozatot ne jelentsen a környezetileg felelősebb működés. "A vállalatok társadalmi felelőssége a fogyasztók társadalmi felelősségével kiegészülve működik csak" - érvelt.

"Azt várják az ipar képviselői a jogszabályalkotóktól, a kormányzattól, hogy előnyben részesítsék a piaci eszközöket, mert a vállalatok, a piaci szereplők azokhoz tudnak a legjobban alkalmazkodni" - reagált az elhangzottakra Civin Vilmos, az MVM környezetvédelmi osztályvezetője.

Gyermekek és nagyszülők felelőssége

A következő kerekasztal-beszélgetésében az üzleti szektor társadalmi felelősségvállalásáról volt szó. Őry Kovács Katalin, az MFB Rt. kommunikációs igazgatója utalt rá, hogy sokszor nem könnyű az adományozói szerepkört gyakorolni, mivel rengeteg a támogatásra rászoruló téma, terület, ember. Nagyon nehéz a döntés, még ha millió feletti diszponálásról van is szó. S a támogatott területek, civil szervezetek visszaigazolása, átláthatósága még nem megoldott, így szinte képtelenség a sikert ellenőrizni, vagy megítélni, jó volt-e a döntés. Szomolányi Katalin, a Magyar Telekom Vállalati Fenntarthatósági Csoportjának vezetője arról beszélt, hogy a nagyvállalatnál már többről, a fenntarthatóságról beszélnek, annak érdekében adnak, tevékenykednek, ami a társadalmi felelősségvállalás fogalmánál és gyakorlatánál tágabb, bővebb, s szemléletmódjában egészen más cselekvési lehetőségeket tartalmaz. Béres József, a Béres Gyógyszergyár Zrt. elnöke szerint a saját erejükből, tehetségükből növekedő hazai vállalatoknál a lokális felelősségvállalás jelenik meg szinte magától értetődő módon, mert a szűkebb környezetben élés, a helyi problémák ismerete az adományozás serkentője. A "Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan" kijelentésre Hajnal Klára egyetemi docens szerint egyszerű a megoldás: amit megértünk a lokális eseményből, azt ki tudjuk terjeszteni a globális folyamatokra.

#page#

A félelem és önmagunk

Az emberek tudatának fejlődéséről, a gondolatszennyezésről, valamint a média felelősségéről szóló kerekasztal-beszélgetést az Egyesült Királyságból érkezett Gillian Wright előadása előzte meg, aki metafizikai szemléletmóddal az emberi kollektív tudatosság fontosságáról beszélt. Szerinte a tudás nem egyenlő a bölcsességgel, a tudatosság viszont segíthet a megfelelő kapcsolatot kialakításra az ember és a környezete között. Úgy látja: a félelem az egyik legerősebb mozgatórugója a világnak. Képes befolyásolni a politikát, az üzleti világot, benne a munkavállalókat, sőt a tőzsdét is. Wright azonban optimista: egy távoli jövőben az emberiség képes lesz a félelem helyett a kooperációra alapuló együttműködésre, összefogásra.

Kiss Katalin, a MAM Hungária ügyvezető igazgatója szerint a cégek első embereinek fel kell ismerniük, hogy viselkedésükkel, cselekedetükkel példát mutatnak. "Egy vezető ugyanis csak akkor várhatja el a dolgozóitól, hogy kövessék és higgyenek az általa megfogalmazott célokban, ha hiteles számukra a szava, a gondolkodása, és megkérdőjelezhetetlen a tisztessége." Lakatos Zsófia, Magyar PR Szövetség elnökségi tagja is látni véli a lassú, de biztos gondolkozásváltozást az üzleti szférában. Szerinte is egyre gyorsabban terjed az üzleti döntéshozók körében az őket körülvevő üzleti és természeti, valamint társadalmi környezet érdekeinek figyelembevétele.

Radácsi László, a Braun & Partners szakmai igazgatója egy felmérés sokkoló eredményeiről beszélt: a kilencvenes években a rendszerváltozással a cégek élére került, ma az üzleti elitet jelentő fiatal vezetők szinte semennyi időt és energiát nem tudnak önmaguk (belső, spirituális) fejlődésével foglalkozni. Demcsák Mária hangsúlyozta, hogy a kollektív tudatváltozás elkerülhetetlen ahhoz, hogy megfordítódjon a globális felmelegedés és a Földön az élhetőség pusztulásának a folyamata. De nagy hiba, ha a kormányokra, a döntéshozókra várunk, s magunkat felmentjük minden felelősség alól. Persze ezzel nem felmentve őket a felelősség alól. Minél több ember kezd el másképpen gondolkodni, élni, fogyasztani, annál nagyobb az esély a kollektív tudatváltozásra is.

A legelesettebbek

Magyar Bálint, a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület alelnöke a magyar kormányzat Zászlóshajó Programjáról, a leghátrányosabbaknak nyújtott támogatási lehetőségekről beszélve elmondta: az első nemzeti fejlesztési terv során rengeteg tapasztalat halmozódott fel a támogatások rendszerében. A sokszor áldásnak látszó pályázati forrásokból finanszírozott beruházások később pénzügyi kríziseket okoztak a szegényebb településeken. "Számos esetben nem a szükséges célokat támogattuk" - fogalmazott. Az elmúlt évben folyó munka eredménye, hogy komplex mutatót dolgoztak ki a hátrányos helyzetű települések és kistérségek kiválasztására. Az Új Magyarország fejlesztési terv operatív programjai közül a TÁMOP, a KIOP, a GOP, a KEOP és a vidékfejlesztési terv összesen 120 milliárd forintot koncentrál a legfejletlenebb térségek felzárkóztatására. A programirodák és a Fejlesztéspolitikai Irányító Testület pedig arra is figyelni fog, hogy ne a térség központja kapja a támogatások oroszlánrészét, és a helyi hatalmi centrum ne pályázhasson milliárdos összegekre egyetlen projekt esetén.

A helyiek bizalma

Az előadást követő kerekasztal résztvevői közül Darvas Péter, a United Way Magyarország ügyvezető igazgatója szerint meg kell találni azokat a helyben élő embereket, akik képesek befolyásolni a közösséget, és segítenek a szervezeteknek a programok végrehajtásában. Marczis Márta, az UNDP (az ENSZ Fejlesztési Ügynöksége) Cserehát programjának a vezetője arról beszélt, hogy az uniós csatlakozással meg is szűnhettek volna a programjaik, de a döntéshozók belátták: az új tagországokban számos olyan kistérség van, amely rendkívüli módon lemaradott az uniós, de még a magyar átlagtól is. Rengeteg múlik a helyiek bizalmán és együttműködésén, hiszen az ezeken a településeken élők elszoktak a segítségtől, és bizalmatlanok a külvilággal szemben. "A bizalom újjáépítésére meg kell találni azokat a vezető személyiségeket, akik attitűdváltása segíthet" - mondta Marczis Márta.

Magyar Bálint elismerte, hogy az uniós programok túlságosan eredményszemléletűek, és tapasztalta, hogy mekkora szembenállás figyelhető meg a szociológus és a kormányzati döntéshozó attitűdje között.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo