A 2000. év – vélhetően a kormányzati lakáskoncepció kedvezményeinek köszönhetően – fordulópontot jelentett az új építésű lakások piacán: 12 százalékkal több új otthont fejeztek be, és 46 százalékkal több új építési engedélyt adtak ki a hatóságok, mint az azt megelőző esztendőben. A tendencia folytatódni látszik: tavaly az I–III. negyedévben a felépült új lakások száma 50 százalékkal volt magasabb, mint a 2000. év hasonló időszakában, az új építési engedélyeké pedig 10 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Használt és új
Általánosságban, tavaly Budapest használtlakás-piacán – a város frekventált részei, illetve a garzonok kivételével – a korábbi élénk kereslet alábbhagyott, és enyhe túlkínálat alakult ki. Számos külső zöldövezetben, valamint a rehabilitáció nyomán megújuló kerületben – például a Ferencvárosban – a felújítások környezetében viszont a forgalom kezdett a régi kerékvágásba visszatérni, s az itt fekvő lakóingatlanok többnyire tartják az értéküket. Máshol azonban az inflációnál jóval kisebb mértékben növekedtek, sőt van, ahol csökkentek a korábban igencsak magasra srófolt árak.
A nagyobb városokban – Sopronban, Debrecenben, Szegeden és Pécsett, a fővároshoz hasonlóan – az egyes ingatlanszegmensekben különbözőképpen jelentkezett a kereslet-visszaesés: a kiemelt helyen lévő, minőségi, jól karbantartott régi társasházi lakások ma is kelendőek, a peremrészeken viszont az eladók többnyire kénytelenek voltak lejjebb vinni a négyzetméterárat.
A panellakások piaca az elmúlt évben megnyugodott: gyér a kereslet irántuk, kínálati négyzetméteráruk pedig mérettől, helytől, állapottól függően széles skálán mozog.
Mind a fővárosban, mind vidéken jóval mozgalmasabb az új lakások piaca, ahol – a kormányzat által bevezetett kedvezmények hatására – tavaly tovább nőtt a vásárlói kereslet, s ennek nyomán az új építésű lakóparki, társasházi otthonok aránya. Némely részterületen az erős kínálat miatt a beruházók nem vagy csak óvatosan emeltek árat, és előrejelzések szerint ez jellemzi majd az idei évet is: amíg a használt lakások piacán a négyzetméterárak átlagosan 3, addig az újonnan felhúzott lakások vállalkozói részterületén átlagosan 9 százalékos négyzetméterár-növekedés várható.
Minőségi változások
Az elmúlt tíz év egyik legszembetűnőbb minőségi változása egyébként az új lakások méretében tapasztalható: megállt az alapterület korábbi csökkenése, és szinte évről évre nőtt az átlagos lakásméret és a több szobával kialakított házak aránya. Az újonnan átadott lakások átlag-alapterülete 1997-ben országosan 92 négyzetméter körül alakult, 1999-ben már elérte a 99,5 négyzetmétert, s ez az előző évinél 3 négyzetméterrel volt nagyobb. 2000-re azonban – az egyre növekvő építési költségek és a fizetőképes kereslet mérséklődése miatt – az átlagos országos lakásméret 98,4 négyzetméterre esett vissza (tavalyról még nincs adat). A városokra jellemző változás, hogy az új otthonok mind nagyobb hányada épül többlakásos lakóépületben, és tovább csökken az egylakásos családi házak aránya.
A kilencvenes évek végére számottevően javult az elkészült új otthonok infrastrukturális ellátottsága is: az 1999-ben és 2000-ben befejezett új lakások 95, illetve 97 százaléka közműves vízzel ellátott, 19, illetve 28 százalékuk volt duplakomfortos (vagy két fürdőszobával, vagy fürdőszobával és zuhanyzóhelyiséggel ellátott), és 2 (a fővárosban 5) százalékukban szaunát is beépítettek. A 2000-ben elkészült új lakások 58 százaléka be van kapcsolva a vezetékes csatornahálózatba, 77 százalékuk pedig a vezetékes gázellátásba.
Felgyorsult bérlakásépítés
A 2000 nyarán indított, állami forrásból támogatott bérlakásprogram keretében, a tavalyi első, március végi fordulón elbírált 49 sikeres pályázat kapcsán 42 önkormányzatnak ítélte meg a gazdasági miniszter az igényelt, összesen 3,6 milliárd forint támogatást. A saját forrásokkal együtt 5,2 milliárd forint értékű beruházás során 838 bérlakás épül fel. A második, június eleji megmérettetésen idősek otthona és nyugdíjasházak létesítéséhez állami pénzeszközökre pályázó helyhatóságok és egyházak pályamunkái vettek részt; közülük tízet (6 önkormányzati, 4 egyházi) talált elfogadhatónak a gazdasági tárca. A 2,4 milliárd forint támogatással plusz saját erővel 249 új, döntő többségben egyszobás lakóegység építése vagy kialakítása indult el. A július közepén odaítélt 2,5 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatással a 37 pályázattal jelentkező 33 önkormányzat és egy egyház 60 százalékban szociális bérlakás kialakítását kezdte el, míg az októberben 6,3 milliárddal támogatott 43 helyhatósági és 12 egyházi bérlakás-beruházás 35 százaléka szociális, 24 idősek otthonabeli bérlakás, a többi ifjúsági, költségelvű és nyugdíjasházi garzon lesz.
Változó tendenciák
A kilencvenes évek közepétől az építkezések finanszírozását mindinkább a lakosság és az erre a területre szakosodott ingatlanfejlesztő, -beruházó, valamint építőipari tapasztalatokkal rendelkező cégek vállalták; utóbbiak súlya növekvő. Míg három évvel ezelőtt az összes átadott új lakás 86 százalékát a lakosság, 10 százalékát a vállalkozók építették, 2000-re ez az arány 79–17, 2001. január–szeptemberre pedig 70–26 százalékra módosult. (A még piacon maradt lakásépítő szövetkezetek tevékenysége szinte csak jelképes, az önkormányzatok, költségvetési szervek mintegy 4 százalékát fedik le a piacnak.)
A területi megoszlást nézve: a kilencvenes évek közepéig (a „szocpol” hatására) Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, valamint az észak- és dél-alföldi régiók községeiben húzták fel a legtöbb új családi házat, és a korábban első helyezett főváros fokozatosan visszaszorult.
Két éve indult az a tendencia, s az előrejelzések szerint az elkövetkező években ez folytatódik, hogy ismét a gazdaságilag gyorsabban fejlődő területekre – főváros és az agglomeráció, valamint a Nyugat-Dunántúl – tevődik át az építkezések súlypontja.
Változatlanok a tendenciák
Az óesztendő nem hozott látványos lakáspiaci változást a szakemberek által több szempontból is a fordulat évének tartott 2000-hez képest. A használt lakóingatlanok iránti kereslet visszaesett, áruk továbbra is stagnált, míg a bővülő kínálatú újaké többnyire tartja a lépést az inflációval.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.