Túléljük-e a krízist?

Hogyan került a világ a mindennapokat is befolyásoló pénzügyi, majd gazdasági válságba? Kik és hogyan változtathatnak gondolkodásukon és üzletmenetükön ahhoz, hogy a gazdaság és a társadalom túlélje a krízist, és lehetőleg egy olyan rendszert építsen újjá, amely nem engedi, hogy ez még egyszer megtörténjen? Pénzügyi cégek vezetői, nagy- és kisvállatok első emberei, a civil szféra képviselői és László Ervin filozófusprofesszor erről gondolkodott együtt a Piac & Profit magazin által szervezett Krízis és túlélés című november végi konferencián.

A válság maga meglepetést nem okozott, az időpontja viszont igen, bár a kezdet mindig váratlan - mondta a Krízis és túlélés című konferencia nyitóelőadásában Czirják Sándor, aki szerint jelen pillanatban is sok a bizonytalanság, így nem tudni, hogy mikor lesz vége, és kiket fog még érinteni. A Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója szerint a válságból egyelőre kimaradtak, de idővel a biztosítókat is elérik a negatív hatások. "Egy dolog azonban bizonyos: annál jóval nagyobb lesz a recesszió, mint azt az elemzők, kormányok állítják" - hangsúlyozta Czirják.

A pénzügyi szakember szerint a válság kialakulásában fontos szerepe volt annak, hogy létezik egy virtuális világ, amely spekulációs alapon működött, nem reális árakkal számolt - jó példa erre a kőolaj ára, amely állandóan és nagymértékben ingadozik, komoly nyereséget hozva az érdekelteknek. "Ugyancsak gond a hatalom és az érdekek összefonódása, melynek következtében például a multik olyan hatalmas pénzeszközzel rendelkező közös befektetési alapokat hoztak létre, melyekről gyakran a vezetők sem tudják, hogy mit és mibe fektettek" - mondta Czirják Sándor.

A világban hihetetlen forrásbőség volt, majd kiderült, hogy a pénzek egy része nem is létezett - magyarázta a jelenséget Oszkó Péter. A helyzetet súlyosbította, hogy - részben politikai nyomásra - mindenki kaphatott hitelt, még a legrosszabb helyzetben lévők is, így az egész probléma már nemcsak pénzügyi, hanem társadalmi jelenség lett - hangsúlyozta a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója.

Hazugság és felelősség
"Vajon mi lehetett az a lelki hajtóerő, ami elvitte a világot idáig?" - tette fel a kérdést Sebők Zsolt vállalkozó, majd válaszolt is: szerinte nagy részben a hazugság. "A probléma gyökere nem a hazugságban van, mivel ez egy társadalmi kérdés" - hangzott Oszkó Péter válasza. Szerinte inkább egyfajta tömegpszichózisról van szó, hiszen ha tízből egy ember vét hibát, azt kiszűrik, ám ha kilencen, akkor ez nehéz. Emellett persze gond van a pénzintézetek hozzáállásával is, amelyek - hiába látták a problémát - nem akartak változtatni a korábban már jól bevált módszereken. "Nem a hazugság, hanem annak eszköze volt a gond" - reflektált Petschnig Mária Zita, aki szerint ez morális kérdés: azon kellene változtatni, hogy az ember az egyetlen állat, amely mindig többet akar annál, mint amivel rendelkezik.

"Ki fogja felelősségre vonni a válság kirobbantóit?" - kérdezte Fogarasi Tibor a dialógus során. "Senki, mivel jogszabályba ütközőt senki nem vétett, maximum etikailag lehet kifogásunk, ám ilyen alapon nem lehet jogilag ítélkezni" - válaszolt Czirják Sándor, aki szerint az a gond, hogy a bankoknak kockázatelemzőknek kellene lenniük, ám ha eladják a kérdéses terméket, onnantól kezdve már nem ők, hanem az ügyfél viseli a kockázatot.
Magyarország gyenge

Amennyiben a magyar gazdaság állapotáról beszélünk, ki kell térni a 2006 második felétől életbe lépett stabilizációs csomagra, amely meggyengítette a gazdasági szférát - mondta Petschnig Mária Zita. A Pénzügykutató Zrt. tudományos főmunkatársa szerint ez a stabilizációs csomag abban különbözött leginkább a Bokros-csomagtól, hogy amíg az a háztartásokra tette a terhet, addig a "Gyurcsány-csomag" elosztotta ezt a háztartások és a vállalkozások között. Ráadásul pont azoknak a kis cégeknek okozta a legnagyobb problémát, amelyek korábban prosperáltak. Az mindenesetre szerencse, hogy a válság nem a stabilizáció kezdete előtt érte el hazánkat, hiszen akkor sokkal nagyobb lehetett volna a baj - szögezte le Petschnig Mária Zita.

A GKI által mért konjunktúraindex október óta jelentős csökkenést mutat, jelenleg a mélypontján áll - jelentette ki Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgató-helyettese. A 2006-os választás előtti időszakban jelentős növekedést mértek a konjunktúraindexben, azután pedig, főként a megszorító csomagnak is köszönhetően, csökkenést. A legutóbbi, november első felében végzett felmérésből pedig az derül ki, hogy bár 2008 nyarán volt egy kis emelkedés, a szeptember-októberi időszak jelentős zuhanást hozott, s most olyan alacsony szinten van ez az index, mint még soha.

Gablini Gábor azzal a hasonlattal kezdte előadását, hogy Magyarország olyan, mint a globális autóipar: teljesen legyengült állapotban érte a válság. A Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke szerint a mai sanyarú helyzet nem tegnap kezdődött: az 1970-es évek óta az amerikai-európai-japán verseny túltermelést okoz, amelyhez azóta csatlakoztak további távol-keleti gyártók is.

A mai fejlődés vége

Az emberi fejlődés során látni lehet, hogy társadalmunk egyre komplexebb, ennek köszönhetően pedig egyre instabilabb lett - állította László Ervin filozófusprofesszor. Mára eljutottunk oda, hogy a nemzetállamok egyensúlya az új egyensúly, és hogy ez mennyire instabil, azt jól mutatja a 20. század két világ- és számos kisebb háborúja. Ugyancsak ezt példázza az ENSZ is, amely a nevével ellentétben csak egy klub, hiszen a nemzeti érdekek mindig is erősebbnek bizonyultak, mint a globálisak. "Ezzel szemben a kultúra, a gazdaság, a kommunikáció és az információ mára már túlmegy a határokon, ezért a globális világ jóval összetettebb és instabilabb, mint az eddigiek" - mondta a Budapest Klub elnöke.

Abban mindenki egyetért, hogy a szabályozást át kell alakítani, ám a hogyanról folyik a vita - mondta Oszkó Péter. Azt azonban látni kell, hogy a válság fő okozója az emberi tényező volt, így, bár minőségi váltás kell, a szabályozást nem szabad túlzásba vinni. Hogy mi lesz, azt még nem tudni - jelentette ki a Deloitte vezére. "Egy biztos, a pénzügyi válságnak még koránt sincs vége. A folyamat következtében fellépő vásárlóerő-csökkenés és munkanélküliség-növekedés pedig növelni fogja a társadalmi feszültségeket" - figyelmeztetett Czirják Sándor, aki szerint ennek megfelelően várható egy átrendeződés, melynek keretében a fejlett országok a fogyasztás visszafogásával kevésbé fognak pazarló életet élni, míg a feltörekvők - például Kína, India - jóval magasabb színvonalon működhetnek.

A recesszió ketté fogja osztani a cégeket: lesz, amelyik túléli, hiszen hatékonyságot tud javítani, be tud törni új piacokra, míg kétségtelenül lesz olyan is, amelyik belebukik - mondta Karsai Gábor. Fekete István, a Joint Venture Szövetség elnöke szerint előnye is lehet a válságnak: "tisztítótűz" jöhet, azaz a cégek minden felesleges kiadást törölhetnek, a veszteséges üzletágakat megszüntethetik, vagyis a válság alkalom arra, hogy a hatékonyság jelentősen nőjön.

Túlélés hosszú távon

Számos lehetőség van a fejlődési ütem gyorsítására és a nagy krízis elkerülésére Takács János, a Magyar Európai Üzleti Tanács elnöke szerint, ha átfogó országstratégia készül, beindulnak a strukturális reformok, és konszenzus alakul ki a fontos kérdésekben nemcsak a politikai pártok, hanem a gazdaság szereplői, a civil szektor és a társadalom között is. "De nem kell egyből az eurózónához csatlakozni, már az is óriási változás lenne, ha a feltételek teljesítéséhez közelebb állna az ország" - mondta Takács.

Kriza Máté, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért igazgatója szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy nemcsak gazdasági, hanem ökológiai válság is sújt minket. "Itt az idő, hogy az ökológiát összekapcsoljuk az ökonómiával" - mondta a szakember, aki szerint a legjobb példát a válságtól leginkább sújtott autóipar európai szereplője, a Mercedes adta. A düsseldorfi gyártó ugyanis minden szinten költségcsökkentést rendelt el, kivéve két területet: az innovációnak és ezen belül a zöld technológiák fejlesztésének nem csökken a támogatása.

Demcsák Mária, a konferenciát szervező Piac és Profit Kiadó ügyvezetője azt emelte ki, hogy ideje az együttműködést és a munkamegosztást bevenniük a cégvezetőknek a szótárba, a válság ugyanis teljesen új megközelítéseket igényel majd, és a mai egyszerűen "verseny"-nek nevezett konkurenciaharcot idejétmúlttá teszi. Gablini Gábor azt tanácsolta minden iparágnak, amit az autókereskedők már megtettek: bármennyire haragszanak is a konkurenciára, alakítsanak lobbiszervezetet, mert együtt, összefogva mérhetetlenül többet érhetnek el, mint egyedül.

Merre tovább, (üzleti) világ?

A krízisek folyamatosan jelentkeznek, és jelentkezni is fognak, hiszen a bank- és a pénzszektor rendbetételénél csak a kezelés folyik, nem az okokat nézik - mondta előadásában László Ervin. Ebben a helyzetben vagy találunk egy új megoldást, vagy teljesen szétesik a rendszer. László Gandhit idézte hozzászólásában: "Te magad légy a változás, amit látni szeretnél a világban."

A filozófusprofesszor szerint egyszerre kell váltani a cégvezetésnek és a társadalom tagjainak. A világ mára fenntarthatatlan lett, és ezt már világszerte nagyon kevesen kétlik: mind financiális, mind gazdasági, mind ökológiai szinten így van ez. Az új út pedig egyértelműen paradigmaváltást jelent. El kell hagyni a mostani értékeket, és teljes mértékben a fenntarthatóság felé kell fordulni. Ez, bár radikális megoldás, mégis meghozhatná az új, dinamikus egyensúlyt.

Hajnal Klára, a Pécsi Tudományegyetem munkatársa optimista. Elmondta: 2008 szeptemberében nagyon meglepődött, amikor első előadásán tele volt az előadó az egyetemen, olyan sok hallgató jelentkezett a fenntartható fejlődésről szóló tárgyra. Ez nagyon pozitív dolog, hiszen ezek a fiatalok lesznek a jövő vásárlói, a kulturális kreatívok pedig megváltoztathatják az egész társadalom hozzáállását.

Jelentőségteljes etika
Lakatos Zsófia, a Magyar PR Szövetség alelnöke szerint szerencsére egyre többen értik, hogy mit jelent a fenntarthatóság, és hogyan tehetnek érte: vállalati szinten használják a CSR-t (vállalati társadalmi felelősségvállalás), sőt egyre inkább a CR-t (vállalati felelősségvállalás). Lakatos a neoliberális közgazdaságtan apostolát, Milton Friedmant említette, aki húsz éve mondta, hogy a vállalatnak annyi a dolga, hogy profitot termeljen tulajdonosainak (shareholders). Ma viszont azt mondják a cégek, hogy az érintettekre (stakeholders) kell tekintettel lenniük: azaz a vállalat termeljen profitot tulajdonosának, de úgy, hogy közben működésének ne legyen negatív következménye, sőt ha lehet, pozitív hatást gyakoroljon környezetére. Az érintettek pedig a vevők, az alkalmazottak, a beszállítók, a cég telephelyének környezete, a közösség, az állam és a partnerek egyaránt.

A vállalati etikáról szólva Varga István, a Shell vezérigazgatója azt mondta: mindez elsősorban a felső vezetés értékrendjén múlik, ők adják tovább a kollégáknak, akik ugyanezt teszik saját mikrokörnyezetükben. Egy felelősen működő multi egyszerre 100-120 országban is terjesztheti vállalati kultúráját és így a felelősségvállalást. "Ám azt ne gondolja senki, hogy a cégeken múlik minden: ha a fogyasztó tudatosan választ, és figyel a környezeti hatásokra, akkor a vállalat is úgy fog termelni, szolgáltatni vagy működni" - mondta az olajcég vezetője.

Kocsis Csaba, a KFKI minőségirányítási igazgatója szerint a cégeknek nem szabad megvárniuk, amíg vevőik kikényszerítik a változást, vagy megváltoznak fogyasztói szokásaik, nekik maguknak kell először lépni. Demcsák Mária minderre úgy reagált, hogy tapasztalata szerint egyre több cég ismeri fel, és nem csak a multik és a magyar nagyvállalatok, hogy számít a felelősség. Az Üzleti Etikai Díj minden évben egyre több pályázót vonz: olyan cégek is jelentkeznek, amelyek vezetői nem a PR-szempontokat szem előtt tartva hangsúlyozzák a CSR-t. Egyszerűen etikusan működnek, és példát mutatnak környezetüknek.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo