Túl a profitérdekeken

A felesleges (energia)fogyasztás visszafogása, a munkatársak autóhasználatának észszerű csökkentése, mind több újrahasznosított anyag használata, kevesebb papír az irodában - példák, mindennapi lehetőségek a társadalmi felelősségvállalás terén. A felismerés, hogy a profittermelés, a munkaerő alkalmazása vagy az adófizetés mellett mást is tehet egy vállalat a szűkebb és tágabb környezetéért, a fenntartható fejlődésért, általános szemléletté vált, mérettől és iparágtól függetlenül. A multinacionális cégek mellett a kisebb vállalatok is beálltak a sorba.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Város a klímáért
A világon számos településen működik klímaprogram, Magyarországon elsőként Tatabánya indította el kezdeményezését idén márciusban, együttműködve az MTA Szociológiai Kutatóintézetében működő Éghajlatváltozás Kutatóműhellyel, amelynek egyik fontos célkitűzése, hogy hazai körülmények között elindítsa és segítse az önkormányzati szintű éghajlat-változási stratégiák kidolgozását. Ennek során megvizsgálják, hogy milyen lehetőségei vannak az üvegházhatású gázok kibocsátáscsökkentésének, valamint a megújuló energiaforrások felhasználásának. A város a helyi közlekedési rendszer átalakításával, a mobilitási kényszer csökkentésével, az autóhasználat csillapításával, a gyaloglás, a kerékpározás és a tömegközlekedés előnyben részesítésével komoly eredményeket érthet el. A helyi energiarendszer átalakításával, az energiaszükséglet csökkentésével, energiahatékonysági és energiatakarékossági programokkal jó esély van a fosszilis tüzelőanyagok részesedésnek csökkentésére és a helyben előállított megújuló energiák arányának növelésére. A mezőgazdaság lokalizálásával elérhető, hogy a városlakók által elfogyasztott javak minél nagyobb hányadát helyben termeljék, csökkentve ezzel a szállításokból fakadó kibocsátást, valamint az üvegházgáz-elnyelés fokozásával, vagyis fák, erdők, parkok telepítésével. A program kistérségi és regionális szinten is mintaként szolgálhat más települések hasonló stratégiájának elkészítéséhez. A város a program sikeres megvalósítása érdekében szakmai kapcsolatot épített ki az ICLEI (Önkormányzatok a Fenntarthatóságért) nemzetközi szervezettel, amely többek között a helyi klímaváltozási stratégiákat kidolgozó és megvalósító önkormányzatokat fogja össze, és felvette a kapcsolatot a dél-angliai Woking várossal is, amely példaértékű eredményeket mutatott fel az önkormányzati klímaprogram megvalósításában, és az erre vonatkozó dokumentumtárát Tatabánya rendelkezésére bocsátotta.
Egy vállalkozás - definíciója szerint - arra jön létre, hogy a rendelkezésére álló szellemi és anyagi tőkével, a piacon a kockázatokat felvállalva, tevékenysége során folyamatosan fejlődjön, növekedjék, és tulajdonosai számára lehetőleg minél több nyereséget termeljen. Az utóbbi évtizedben azonban jelentősen megváltozott a cégek hozzáállása: a vezetők, tulajdonosok holisztikusabb, a vállalat napi működésén túlmutató célokat is kialakítottak. A cég közvetlen környezete - a partnerek, az alkalmazottak, a versenytársak és a helyi közösség - mellett fontossá vált a hosszú távú tervezés és a környezet iránti felelősség is.

Szemléletváltás

A folyamat úgy is értelmezhető, hogy a vállalatok a társadalmi felelősségvállalás terén kialakított stratégiájukat (CSR) egy átfogóbb, a fenntartható fejlődést szem előtt tartó szemlélettel bővítették.

A felelősen működő vállalkozások tudatos gazdálkodásukkal sokat tesznek önmaguk és környezetük jobbá tételéért. Az újrahasznosított anyagok használata, az erőforrások hatékony felhasználása, a tudatos működés egyéb megjelenései nemcsak rövid távú anyagi érdekek miatt térülnek meg, hanem hosszú távon fenntartható fejlődést tesznek lehetővé. A termelés, a gazdálkodás környezetbaráttá formálása, a termékek és szolgáltatások természetet szolgáló - és nem romboló - átalakítása elindult. (Az üzleti magatartás megváltozásának elemzése nem tartozik e cikk tárgykörébe.

A cégek, kormányok, országok - és polgáraik - hozzáállásában 2007-ben jelentős előrelépések történtek. Február és május között - több szakaszban - az ENSZ Kormányközi Testülete nyilvánosságra hozta jelentését az éghajlatváltozásról (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC). Az Európai Unió állam- és kormányfői pedig márciusban elfogadták azt a kezdeményezést, hogy az EU 2020-ra az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását, és a megújuló energiaforrások aránya az unió teljes energiafogyasztásában érje el a 20 százalékot.

Ennek érdekében nem csupán a törvényhozó és a végrehajtó hatalom tehet lépéseket, hanem - a kényszerű korlátozások és előírások bevezetése előtt - a vállalatok, intézmények és maguk a fogyasztók is.

Globális felszólítás

Az ENSZ 2000-ben indította útjára Globális Egyezség (Global Compact) programját, hogy előmozdítsa az üzleti világban a munkakörülmények javítását, az emberi jogok és a környezetvédelem ügyét, valamint a korrupció elleni harcot. A programhoz 2007 júliusáig 116 ország 4200 vállalata, társadalmi szervezete, alapítványa, kormányzati intézménye csatlakozott, Magyarországról tíz szervezet és vállalkozás, köztük multinacionális cégek helyi érdekeltségei (Ernst & Young, Coloplast), magyar nagyvállalatok (Mol, Magyar Posta), Budapest Főváros Önkormányzata, a Rádió C, a Demos Magyarország, az Adecco Személyzeti Tanácsadó Kft. és a Levegő Munkacsoport.

Ugyancsak 2007 júliusára világszerte 153 vállalat kötelezte magát, hogy csökkenti a tevékenysége során keletkező szén-dioxid-kibocsátást, egyúttal felszólítja az országok kormányait, hogy tegyenek többet az éghajlati változások enyhítéséért. A világ vezető nagyvállalatainak (nehéz- és építőipar - Alcoa, Lego, Airbus, IKEA, Lafarge; élelmiszeripar - Coca-Cola, Unilever, Cadbury; szolgáltató cégek - Deloitte, Allianz, Japan Airlines, China Containers; ITK szektor - British Telecom, Deutsche Telekom, Ricoh, SAP, Telefonica; energiaipar - OMV, Senoko Power) képviselői, valamint 53 amerikai, ázsiai és európai kis- és középvállalat által aláírt, a kiotói jegyzőkönyvhöz készült útmutatón alapuló dokumentumhoz (Caring for Climate) cégek ezrei csatlakozhatnak majd.

Magyarországon is elindultak az ENSZ és az EU fenntartható fejlődést elősegítő programjai. Így például a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Tisztább Termelés Magyarországi Központja és a REC Magyar Iroda által elindított Fenntartható termelési eljárások és fogyasztási szokások keretprogram célja olyan termelési eljárások és fogyasztási szokások támogatása, amelyek csökkentik a környezet terhelését. A keretprogram ma is folyó vitái után határozzák meg a programok finanszírozási lehetőségeit és az akciótervek részleteit.

A mindennapok lehetőségei

Bár a világméretű kampányban magyar cég egyelőre még nem vállalt szerepet, itthon is történtek előremutató lépések a klímaváltozás elleni fellépésben. Például a Pannon kezdeményezésére tavaly alapított Társadalmi Felelősségvállalás Napján idén júniusban nyolc nagyvállalat tett felajánlást szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére a napi működés és a cég tevékenységének egyes mozzanataiban: a mobilszolgáltató például a nem használt számítógépek kikapcsolására, az üres helyiségekben a villany lekapcsolására, a Nokia az irodai berendezések éjszakai kikapcsolására kötelezte magát, a Richter üzemeiben energiatakarékos izzók, alkonykapcsolók használatával és a víz újrahasznosításával oldja meg a környezetterhelés csökkentését.

Energiaültetvények
A PannonPower 2006-ban a Dél-Dunántúl életében meghatározó, integrált társadalmi felelősségvállalási programot valósított meg, amellyel párhuzamosan elindult egy Magyarországon egyedülálló megújuló mezőgazdaság program is. A cég 2005-ben úgy döntött, hogy az erdészeti kitermelésű alapanyag csökkentését alternatív tüzelőanyagok felhasználásával éri el. Meglátása szerint az energiaültetvények megvalósítása egyszerre kínál "zöld" energiatermelési módot az energetika és jövedelmező alternatívát a mezőgazdaság számára, ezért felhívást tett közzé a térség gazdálkodói számára, hogy várja azok jelentkezését, akik termőterületükön energiaültetvény létrehozását tervezik (fás vagy lágyszárú energianövénnyel), segítve ezzel terveit, az energiaültetvényből származó faapríték beszerzését.
Az élelmiszer-kereskedelemben vezető szerepet betöltő Tesco globális szinten az áruházak és elosztó központok energiafelhasználásának 50 százalékos csökkentését tűzte ki célul 2020-ig, így Magyarországon is mérséklik az elektromos energia, a víz és a hűtéshez használt energia mennyiségét, így a szén-dioxid-kibocsátásuk már az idén 5 százalékkal kevesebb lesz. A cég vállalása szerint a 2006-ban Sátoraljaújhelyen felépült első "zöld" áruházat idén további energiatakarékos áruházak követik.

Európa egyik vezető informatikai gyártója, az Ericsson azt a cél tűzte ki, hogy a bázisállomások energiafelhasználásának javításával 2008-ra globális szinten 80 százalékos csökkentést ér el a 2001. évi szinthez képest. Egy másik informatikai óriás, a HP globális szintű kibocsátását 2010-re 15 százalékkal a 2006-os alá csökkenti, és energiahatékony működési módot vezet be minden telephelyén. (A számítógépek és szerverek energiafogyasztásának csökkentésére létrehozott szövetségről lásd cikkünket a 76. oldalon!)

A finn telekommunikációs óriás, a Nokia a szelektív hulladékgyűjtés kiterjesztése mellett minden évben munkatársanként egy-egy fa ültetését, újrahasznosított papír használatát, valamint a papírhasználat csökkentését tervezi. Versenytársa, a svéd Ericsson a már most is kerékpárral munkába járó 100 dolgozója mellé - akiknek zuhanyzó és tároló áll rendelkezésre - további lelkes kerekező munkatársakat igyekszik bevonni, és azt is vállalta, hogy 500 kilométeren belüli üzleti út esetében repülő helyett autót vesz igénybe. Az alkalmazottak munkába járása a Pannont is elgondolkodtatta: "telekocsi-rendszer" szervezésével az egy irányból érkezőket közös autóhasználatra ösztönzik.

Energiahatékony termékek

Az európai lámpagyártók kezdeményezése szerint - mint ahogyan azt júniusi számunkban is megírtuk - 2015-re fokozatosan kivonnák az európai piacról az otthoni világításra szolgáló kevésbé hatékony lámpákat. Ennek eredményeképpen a széndioxid-kibocsátás 60 százalékkal - éves szinten 23 megatonnával - csökkenne, az európai fogyasztók pedig 7 milliárd eurót takaríthatnának meg. A GE, az OSRAM, a Philips, a Havells-Sylvania és az Európai Lámpagyártó Vállalatok Szövetségének más tagjai arra szólították fel az uniót, hogy már 2009-től vezessen be kötelező érvényű minimális energiahatékonysági követelményeket az Edison- és bajonettfoglalatú lámpákra.

A Hewlett-Packard a tervezettnél hat hónappal korábban teljesítette tervezett félmilliárd kilogrammos újrahasznosítási programját, ezért 2010 végére újabb félmilliárd kilogrammos célt tűzött ki maga elé. A cég július közepi bejelentése szerint 2010-ig - az eddigi éves újrahasznosítási ütemet megduplázva - összesen 900 millió kilogramm elektronikai hulladék és nyomtatópatron/festékkazetta újrahasznosítását irányozza elő. Emellett áttervezte a festékkazetták csomagolását annak érdekében, hogy egy év alatt 16 ezer tonnával csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az informatikai cég nem titkolja, hogy a környezettudatos magatartás ma már nem is rossz üzlet: Mark Hurd elnök-vezérigazgató szerint elérték azt a pontot, ahol a termékek árát és teljesítményét már nem befolyásolja hátrányosan a zöld szemlélet, és ma már kimondottan jól járnak a környezetbarát megoldásokkal.

Te is tedd meg!
A Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület szakértőinek bevonásával készített ajánlásokat a Pannon a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése lehetőségeinek feltárására. A javaslatok kkv-k és a háztartások számára is alkalmazhatók.
  • Üzleti utak
    500 kilométeren belüli repülő igénybevételének mellőzése
    Legalább évi egy nemzetközi utazás kiváltása internetes eszközökkel
  • Gépjárműhasználat
    A gépkocsiflotta beszerzéseknél a szén-dioxid-kibocsátási érték figyelembevétele (max. 160 g/km, az EU előirányzatnak megfelelően)
    A felsővezetők számára hibrid hajtású autók beszerzése
  • Munkába járás
    10 kilométerenként naponta 3 kiló szén-dioxid-csökkenést érhető el)
    "Telekocsi-rendszer" bevezetése (az egy irányból érkezők egy autóval mennek dolgozni)
    Az autóhasználat kiváltása tömegközlekedéssel (autómentes napok kijelölése, zárható biciklitárolók, zuhanyozók építése, dolgozók ösztönzése stb.)
    Távmunka-lehetőségek felmérése
  • Papírfelhasználás
    Újrahasznosított papír bevezetése (100 kg/40 csomag újrahasznosított papírral megtakarítunk 410 kW elektromos energiát, 2650 liter vizet; 2,7 m3-rel kevesebb szemét, megmentünk 1,7 fát)
    Kétoldalas nyomtatás bevezetése (erre alkalmas nyomtatókon ez legyen az alapbeállítás)
    Csak a legszükségesebb dokumentumok kinyomtatása, faxolása
    Csomagolás (egy átlagos háztartás esetén 10 százalékos csökkentéssel évente 550 kiló szén-dioxid-csökkenést érünk el)
    Nagyobb kiszerelések használata
    Visszaváltható palackok használata
    Szelektív hulladékgyűjtés megszervezése, szélesítése (ha egy átlagos háztartás egyéves hulladékának felét szelektíven gyűjtik, 1 tonna szén-dioxid-csökkenést érünk el)
  • Eszközhasználat
    1 óránál hosszabb eltávozáskor a számítógép kikapcsolása
    Estére minden számítógép, nyomtató, fénymásoló kikapcsolása ("standby" üzemmódé is)
  • Világítás
    Energiatakarékos fényforrások használata (évente izzónként 70 kg csökkenés)
    Üres szobákban, mellékhelyiségekben használat után a villany lekapcsolása
    A munkavégzéshez ideális fényerősség meghatározása és betartása
  • Hűtés-fűtés
    1 fokos mérséklés 5 százalékos költségmegtakarítás
    24 Celsius-fok alatti kinti hőmérséklet esetén ne legyen bekapcsolva a klímaberendezés
    22 Celsius-fok alá ne hűtse a helyiségeket a klíma (kivéve a speciális igényeket)
    20 Celsius-foknál melegebbet ne produkáljon télen a fűtőberendezés
  • Felmérés
    A szén-dioxid-kibocsátás szintjének általános felmérése a cégen belül, és a meghatározott szint alapján további százalékos csökkenés vállalása meghatározott idő alatt
  • Kibocsátáskompenzáció
    Faültetés (egy fa 1 tonna szén-dioxidot semlegesít élete során)
    A klímaváltozást valóban mérséklő programok támogatása (technológiák fejlesztése megújuló energiaforrások kihasználására, szelektív hulladékgyűjtés stb.)

    forrás: www.pannon.hu
  • Véleményvezér

    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

    Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

    Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
    Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

    Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

    Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

    Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

    Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

    Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

    A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
    Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

    Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

    Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

    Info & tech

    Cégvezetés & irányítás

    Piac & marketing


    Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo