Túl a mélyponton?

Többek szerint az Európai Unió pénzügyi bizottságának Németországot és Franciaországot felmentő döntése az úgynevezett stabilitási paktum alól úgy is értékelhető: sikerült érvényt szerezni annak az álláspontnak, amely szerint nem lehet további költségvetési restrikciókkal megfojtani a még csírájában jelentkező – de már jelentkező! – gazdasági élénkülést.

Tavaly november végén az EU pénzügyminiszteri tanácsa felmentette Németországot – a franciák társaságában – az úgynevezett uniós stabilitási paktum alól, mivel felfüggesztette ellene a fegyelmi eljárást az államháztartás hiányának tartós túllépése miatt. Az úgynevezett maastrichti kritériumok ugyanis a GDP 3 százalékában rögzítették a hiány maximumát.

Megalapozott optimizmus

Ezt megelőzően néhány nappal jelentette be Frankfurtban Hans Eichel pénzügyminiszter, hogy a német gazdaság valószínűleg zsugorodik némileg az idén, de ugyanakkor hozzátette: a növekedés kilátásai alapvetően jók. Bizakodása összhangban van azzal a még korábban, november közepén napvilágot látott felméréssel, amit az Európai Gazdasági Kutatóközpont készített, és amely szerint Németországban az utóbbi tizenhat hónapban volt a legmagasabb a befektetői bizalom: az EU legnagyobb gazdaságának hat hónapos előrejelzését mutató ZEW-index novemberben 67,2 pontra emelkedett az egy hónappal korábbi 60,3-ról, miközben a 12 tagú EU várakozási indexe 72,1 pontra nőtt 66,8-ról. A német termelési megrendelések 0,9 százalékos növekedése ugyancsak arra utal, hogy a német gazdaság túl van a mélypontján.

A kutatással egy időben nyilvánosságra hozott német kereskedelmi felmérés szintén megerősítette, hogy hároméves visszaesés és stagnálás után a német gazdaság várhatóan lassan megélénkül, hiszen az ország exporttöbblete már szeptemberben 14,3 milliárd euróra nőtt a tavalyi első 9 hónap 11,8 milliárdjához képest. A német statisztikai hivatal közleményéből pedig az is kiderül, hogy az export növekedése a négyszerese lett az importénak. Igaz, az első kilenc hónap kereskedelmi többlete (98 milliárd euró) így is kicsit kevesebb, mint a 2002. szeptemberi (100,6 milliárd euró).

A Kopint-Datorg december végi konjunktúrajelentése szerint a német optimizmus két forrásból táplálkozik: egyrészt az amerikai kereslet élénküléséből, másrészt abból, hogy a szociáldemokrata párt végül is támogatja Schröder kancellár reformelképzeléseit. Igaz, a megvalósításhoz – különösen az adó- vagy a munkaerő-piaci reform parlamenti szentesítéséhez – a kormánynak az ellenzék támogatására is szüksége van.

A középosztály meghatározó szerepe

Az ez évre várt 1,5 százalékos GDP-növekedés fő húzóereje az export és a beruházási konjunktúra lehet. Az állam és a magánháztartások fogyasztási kiadásai nemigen bővülnek. A belső kereslet 0,9 százalékos növekedése nem elegendő ahhoz, hogy a stagnálást megelőző időszak dinamikus importbővülése visszatérjen. A még gyenge lábon álló konjunktúra miatt a munkaerő-piaci feszültségek a 2003-ban meglévőknél is élesebbek lesznek, és a keleti tartományok elakadó felzárkózása sem mozdul ki a holtpontról.

A német gazdaság teljesítményének értékeléséhez nem árt tudni, hogy dinamikájáról a kis- és középvállalkozások gondoskodnak, azok alakítják és biztosítják az új munkahelyeket, sőt a helyi gyökerek alapján a regionális fejlődést is elősegítik. Egy bonni székhelyű, a polgári középosztállyal kapcsolatos kutatásokat végző intézet (IFM) adatai szerint a német vállalatok 99,6 százalékát adják a középosztálybeli cégek, és ők foglalkoztatják a munkavállalók 68 százalékát, és adják az ország bruttó termelésének az 53 százalékát. Közülük egyre többen merészkednek a tőzsdére. Többek szerint ők jelentik a növekedési lehetőséget.

Az unió pénzügyminiszteri tanácsának döntése mindenesetre akár úgy is értékelhető, hogy sikerült érvényt szerezni Német- és Franciaország álláspontjának, amely szerint nem lehet további költségvetési restrikciókkal megfojtani a még csírájában jelentkező élénkülést.

Strukturális reformok indulhatnak el

Ezt a véleményt árnyalja a Kopint-Datorg konjunktúrajelentése, amely szerint ez felemás megoldás: a maastrichti paktum de jure továbbélését ugyan lehetővé teszi, de a gyakorlatban módosított szabályok alkalmazását engedi. Ezt a piac tartósan csak akkor fogja elfogadni, ha az érintett országok gazdaságpolitikájukkal bizonyítják eltökéltségüket a reformok mellett. Az eurózóna nagy országainak válság közeli helyzete tehát elindíthat néhány régóta esedékes strukturális reformot, megteremtheti egy újfajta szociális modell kereteit, s ez az egyértelmű elkötelezettség pozitívra hangolhatja a vállalkozókat, és alapja lehet egy újabb élénkülési hullámnak. De – állítja a kutatóintézet jelentése – e reformok makrogazdasági hatásai csak hosszabb távon lesznek majd érezhetők.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo