A Messer Csoport világszerte a legnagyobb független, családi tulajdonban lévő német iparigáz-gyártó vállalat. A több mint 100 éves múltra visszatekintő vállalatcsoport arculatát egyrészt stabil értékrendszere, másrészt az ember és környezete iránti felelősségvállalása adja. A cég egyik fő célkitűzése: függetlenségének megőrzése, amely lehetővé teszi, hogy döntéseit önállóan hozza meg, de a nemzetközi vállalatcsoport leányvállalatainak szoros együttműködésével.
Mindennapjainkban
"Gáz mindenhova kell!" - lehetne a cég szlogenje, ugyanis az acetiléntől a xenonig a Messer Hungarogáz a világ egyik vezető gázgyártójaként 130-féle gázt és gázkeveréket szállít partnereinek. A levegőben megtalálható gázokat - mint például az oxigént vagy a nitrogént - nemcsak belélegezzük, de a mindennapi életünkben is használjuk az egészségügytől kezdve a mezőgazdaságon és az iparon át a szennyvízkezelésig. A gázok minden területen fontossá váltak, és a jövőben még fontosabbá válhatnak, hiszen olyan anyagokat válthatnak ki, mint például az ivóvíz tisztításánál használt klór, mely helyett részben ózon alkalmazható, vagy az élelmiszerek tartósításához szükséges vegyi anyagok helyett a nitrogén vagy szén-dioxid, amelyek a környezetet és az emberi szervezetet nem károsítják.
- A Messer termékei és technológiai fejlesztései határozottan helyes irányba mozdítják el például az élelmiszeripart - vélekedik Szabó Gabriella humánerőforrás-igazgató. Példaként említi, annak érdekében, hogy a fogyasztó ne csak élelmiszer-adalékokat és tartósítószerrel kezelt élelmiszereket kapjon, a Messer üzletpolitikája szerint a nitrogénnel és szén-dioxiddal végzett védőgázas csomagolás lehet az egyik megoldás a tartósítószer-mentes eltarthatóság növelésére. Ez teljesen ártalmatlan, környezetet és az egészséget egyaránt védő technológia.
Családias hangulat
Magyarországon 251 fő dolgozik a Messer Hungarogáznál, 38 százalékuk fizikai, 62 százalékuk szellemi munkát végez, ez utóbbi arány egy iparvállalatnál nagyon magasnak tekinthető. A korösszetétel talán meglepő lehet Magyarországon, hiszen a munkatársak 38 százaléka 50 év feletti. Ennek oka, hogy a céghez való kötődés kifejezetten erősnek mondható, és ahogyan a cég vezetése, úgy a kollégák sem egy-két évre terveznek.
- Talán azt sem túlzás állítani, hogy a nagy többség innen megy nyugdíjba. Magyarországon ugyan nem tartozunk a nagyvállalatok közé, mégis arra törekszünk, hogy komoly szociális hálót és jó légkört teremtsünk a vállalatnál. Így a fluktuáció elhanyagolható, csupán évi hat-hét százalékot jelent - mondja Szabó Gabriella.
A cégnél tradicionálisan jó belső kommunikáció és bizalmi háttér alakult ki, ami miatt a kollégák szeretnek a Messernél dolgozni. Ez nem magyar találmány, hiszen a családi tulajdonban működő vállalkozás minden leányvállalatánál hasonló légkör honosult meg.
Biztonság és egészség
A német tradíciók és a munkakörnyezethez való hozzáállás hamar meghonosodott a magyar leányvállalatnál is. Miután a termékek különleges precizitást igényelnek, így a termékek iránti felelősség is mindenki számára egyaránt fontos.
A Messer másik kiemelt fókuszpontja a munkaegészségügy. Minden munkatárs komoly munkavédelmi oktatásban részesül - még a szellemi dolgozók is. A felszerelés mindig a legkorszerűbb - és ez szerencsére meg is látszik a munkahelyi baleseti statisztikákban is.
- Nem titok, ez veszélyes üzem, nem is annyira a gázok, hanem a palackok miatt, amelyek legtöbbször mázsás súlyúak. Komoly baleset azonban még nem történt, persze kisebb, inkább "háztartási baleset" nálunk is előfordult, általában a dolgozók figyelmetlensége miatt - hangsúlyozza a humánerőforrás-igazgató.
Az üzem-egészségügyi szolgálat a törvényi előírásokon felül próbál segíteni a betegségmegelőzésben. A rendszeres szűrések és vérvizsgálatok eredményei után az üzemorvos nem kevés munkavállalót küld további kivizsgálásokra, ahol a korábbi, krónikus problémák felszínre kerülhetnek.
- Hiszen mindannyiunk érdeke, hogy egészséges kollégák dolgozzanak a cégnél - szögezi le Szabó Gabriella.
#page#
Nyelv és érzelmi intelligencia
A Messer Hungarogáz büszke munkatársai tudására, ám a nyelvtudást sem hanyagolja el: aki akar, részt vehet a kiscsoportos angol- és németnyelv-tanfolyamokon, és ezt mind a szellemi, mind a fizikai állomány ingyen veheti és veszi is igénybe, hiszen évente mintegy 60 ember tanul idegen nyelvet. Amennyiben valakinek a munkájához szükséges, akár fizetős felsőfokú tanulmányokat is folytathat, ebben a Messer szívesen segít. A Messer egyébként rendszeresen saját belső képzéseket tart az összes Messer-országban dolgozó fejlesztőjének és mérnökének. A képzés mellett a szakmai fejlődés más módon is elérhető: a különböző leányvállalatok rendszeresen felkínálnak hosszabb-rövidebb munkákat, így például most is dolgozik boszniai munkatárs Budapesten.
A partnerekkel kapcsolatba kerülő üzletkötő mérnökemberek egyúttal tanácsadók és fejlesztők is, hiszen a Messernél az üzleti folyamat nem ér véget az eladással. A hosszú távú jó üzleti kapcsolat kialakításában - és nem mellékesen a kollégák egymás közötti viszonyában - pedig az oktatás is segíthet.
- Két éve ezért a fejlesztő részlegeket az érzelmi intelligencia fejlesztésének az irányába mozdítottuk el, ami nagyon jól működik. Nyilvánvaló, hogy a háromnapos tréningek alatt egy ember nem változik meg gyökeresen, ám a különbségek a kollégák közötti viszonyokban már ma is észrevehetők: a kommunikációban, az empátiában, vagy legalábbis abban, hogy igyekeznek a másikra odafigyelni, megérteni a másik igényeit - számol be az eredményekről Szabó Gabriella.
Ami viszont szinte lehetetlen feladat - és nemcsak a Messernek, hanem a többi vegyipari vállalatnak is -, az a szakmunkás- és technikusképzés alacsony magyarországi színvonala.
- Egy új munkatárs felvételekor így hosszú betanítási időszak következik, de a képzés általános javítására sajnos nem évekre, hanem évtizedekre van szükség - mondja a humánerőforrás-igazgató.
Karácsonyi jutalom
A Messer Hungarogáz igyekszik munkatársai biztonsága és egészsége mellett a juttatásokban is érzékeltetni, hogy fontos neki az emberi tényező.
- Bónusz-rendszerünkben mindenki éves teljesítménye alapján jellemzően még egy-két havi fizetést kap, amit kiegészít a karácsonyi jutalom is. Ez utóbbi juttatás nincs is benne a munkaszerződésekben, a dolgozók az üzleti év függvényében kapják. Szerencsére az utóbbi 15 évben mindig jó évet zártunk - büszkélkedik a humánerőforrás-igazgató. - Idén májusban bevezettük a cafeteriarendszert, amit hosszas előkészítés előzött meg. A céggel kifejezetten jó kapcsolatban lévő szakszervezet is segített a bevezetésben. Mindenkinek részletesen bemutattuk a rendszert, a legkisebb vidéki egységeinkbe is kimentek az előadók, és bemutatták a lehetőségeket.
Egy Messer-dolgozó a havi bruttó fizetésének 9 százalékát használhatja fel saját belátása szerint. Az idősebbek inkább magánnyugdíj-pénztárt, a fiatalabbak inkább az üdülési csekket és az egészségpénztári tagságot választották, de sokan veszik igénybe az étkezési utalványokat is. Ez utóbbi egyébként a kifejezetten baráti árakkal dolgozó munkahelyi étkezdében is felhasználható.
Környezet
Az 1989-ben történt privatizáció után az Messer nemcsak az üzem és a technológia korszerűsítésére költött, hanem a munkahely szűkebb és tágabb környezetébe is beruházott.
- Ez a terület korábban egy igencsak csúnyácska üzem volt, a jó közérzet megteremtése érdekében a felújítás után az irodák, a park, az üzemi étkezde, a szociális helységek is megújultak. Meg is lett az eredmény: közel a Duna és nem ritka az a helyzet, hogy őzek, erdei madarak és kisebb állatok látogatnak meg bennünket - mutat rá a környezet előnyeire Szabó Gabriella. Sőt, még az is előfordult, hogy egy használaton kívüli műhelybe egy rókacsalád beköltözött. Az emberi szomszédság sem tartja magát távol az újpesti üzemtől: az elmúlt években számos nagy lakóház-építkezés kezdődött a környéken, ami azt jelenti, hogy a Messer Hungarogáz környékére semmiféle zaj- és porterhelés nem jellemző.