A franciákról a világban jellemzően kedvezőtlenebb kép alakult ki, mint amilyenek ők a valóságban. Ezért, ha akár magán-, akár üzletemberként kapcsolatba kerülünk velük, vigyázzunk az általánosításokkal, és ne alakítsunk ki partnereinkről saját tapasztalataink nélkül ítéletet! – hívja fel a figyelmet Völgyes Gyöngyvér a Külkereskedelmi Főiskola hallgatói számára írt tanulmányában. – Az igaz – teszi hozzá –, hogy a távolságtartás a franciák viselkedésének számos területén megfigyelhető. A testi érintkezésben például megmaradnak a kézfogásnál, amit akár naponta többször is megtesznek, és ezt várják el másoktól is. Egész viselkedésüket áthatja az udvariasság, és tolakodásnak veszik vagy félreértik a nem megfelelő kapcsolati szinten a tegezést.
Az angol névjegy baklövés
Ami a meghívást illeti: ha visszautasítunk, lemondunk valamit, vagy késünk, komolyan ki kell menteni magunkat. A tízperces ráhagyás ugyan még nem udvariatlanság – persze, már akinél! –, ám ennél többet nem illik megváratni senkit.
Az üzleti életben a bemutatkozás elfogadott módja a franciáknál is a névjegyek használata. Ügyeljünk azonban arra, hogy kártyánk ne csak ízléses, jó minőségű legyen, hanem francia nyelvű is. Az angol nyelvű kártya használata mind a mai napig baklövésnek számít a franciák szemében.
A nyelvhasználatnak mind írásban, mind szóban hatalmas jelentőséget tulajdonítanak. Bár az elmúlt években ez sokat enyhült, és kezdik elfogadni az angolt mint üzleti nyelvet, jó pont, ha mégis franciául cseréljük ki a gondolatainkat velük. A francianyelv-tudásunkra elejtett dicséretet azonban nem szabad komolyan venni.
A mobiltelefon használata külön fejezetet igényelne, és nem csak a francia–magyar kapcsolatokban. Nem feltétlenül baj, ha tárgyalás közben megszólal, de intézzük el röviden a beszélgetést, és ne tekintsük udvariatlanságnak, ha partnerünk ugyanezt teszi. Magánbeszélgetéseket természetesen ilyenkor ne folytassunk.
Reggel, délben, este
A francia munkanap másképp néz ki, mint a nálunk megszokott. Reggel kilenc előtt nem kezdenek, délben megállnak két órára, majd visszatérve délután hatig dolgoznak. Egy-egy tárgyalásra nem szánnak többet, mint másfél órát. Napközben nem kínálnak ennivalót, sem a tárgyalás alatt, sem annak szünetében, de ha például délelőtt 11-re invitálnak, alighanem ebédnél folytatódik a megbeszélés. Vacsorázni késő este szoktak, rendszerint valamilyen kulturális program után.
Francia kommunikációs kézikönyvek szerint ahhoz, hogy sikeresek legyünk a franciáknál, első helyen szerepel a „savoir écouter”, vagyis tudni kell hallgatni, figyelni a másikra. Fogjuk fel jelzésértékű gesztusaikat, mimikájukat, amelyek ugyan nem különösebben élénkek, de azokból kiderülhet, hogy ha nem értünk egyet, akkor értelmezésbeli különbség van-e köztünk, vagy csak az argumentáció gyengesége a magyarázat.
Végül egy utolsó jó tanács: ahány ember, legyen az francia vagy magyar, annyiféle!
Testre szabott illemtan
Igaz, hogy az üzleti élet szabályai, így illemkódexe is nemzetközi, mégis vannak apróságok – és talán nem csak azok –, amelyek egy-egy nemzet érintkezésére jellemzők, és amelyeknek elfogadását, betartását el is várják másoktól is. Nem csak emberileg, üzleti szempontból is hasznos, ha ezekre odafigyelünk.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.