Színes égbolt

A közvélekedés hajlamos a hazai légi közlekedést a nemzeti légitársasággal azonosítani. Pedig számosan vannak még a piacon, nagyobbak és kicsik is, amelyek a megszokott utas- és áruszállítás mellett sokféle légi szolgáltatást nyújtanak.

A magyarországi légi közlekedési cégek három nagy csoportba oszthatók – navigál a hazai piac megismerésében Kenyeres János, a szakminisztérium munkáját segítő Magyar Légiközlekedési Kollégium és az Indicator Rt. elnöke.

Utasszállítástól a szúnyogirtásig

A Malév Rt. és a Travel Service Magyarország Rt. repül klasszikusan nagy utasszállító repülőgépekkel, és a nyári charterpiac jelentős részét le is fedik.

A fennmaradó kisebb hányadon osztozik az Indicator Rt., a Base Kft. és a Farnair Kft. Mindhárom cég négy-öt darab húszszemélyes, kisebb géppel dolgozik – az Indicator összesen tíz gépe között vannak még ennél kisebbek is –, és külön-külön 40-50 embert foglalkoztat. Az elmúlt néhány évben kialakult közöttük egy hallgatólagos munkamegosztás is. Eszerint a Farnair elsősorban az áruszállításra koncentrál, és a gépeit úgy alakította át, hogy két tonnáig főként erre legyenek alkalmasak. A másik két cég a személyszállításból próbál megélni.

A harmadik, népes csoportba azok az egy-két fős, egy pilótát és egy műszaki szakembert foglalkoztató, jellemzően egy kisgépes kisvállalkozások tartoznak, amelyek a turistaközpontokban sétarepülést vagy az önkormányzatoknak mezőgazdasági légi szolgáltatást, szúnyogirtást kínálnak.

Ezek a szolgáltatások természetesen az említett három középvállalkozás ajánlatában is szerepelnek, csakúgy, mint az úgynevezett munkarepülések, ejtőernyős ugratás, pilótaképzés, légi fotózás, légi reklámszolgáltatás. Sőt, a fapados szolgáltatás megjelenése egyre inkább e tevékenységek felé fordítja őket is, hiszen míg korábban a közeli tengerpartokra rendszeresen indíthattak charterjáratokat, idén az utasok inkább kivárják, amíg helyet kapnak a még náluk is olcsóbb diszkontjáratokra. Ügyfeleik tehát lényegében csak azokon a területeken maradtak meg, ahol a helyi repülőtér fizikailag nem képes nagygépeket fogadni.

Más a célcsoport

Míg az egygépes légi fuvarozók célcsoportja a turista, illetve a magánember, a három nagyobb cég megrendelői zömmel a multinacionális vállalatok. Ezek képesek kifizetni a légi reklámokat, és egy-egy közeli külföldi tárgyalásra számukra relatíve olcsóbb és gyorsabb eljuttatni a menedzsmentet egy magángéppel, mint autóval vagy menetrend szerinti repülőjárattal.

A kieső charterjáratok helyett új és fejlődő piacot jelent a légi áruszállítás, különösen a logisztikai központok közelében – folytatja Kenyeres János –, továbbá egyre több, tehetősebb hazai vállalkozó szeretne kisrepülőre szóló jogosítványt szerezni, ami a pilótaképzést lendíti fel. Egy kisebb orvosi vizsgálat után ugyanis bárki jelentkezhet, és ha elsajátította az elméletet, ahhoz, hogy a gyakorlatban is vizsgázhasson, 40 órát kell minimum kötelezően repülnie. Így a szorgalmas és ügyes jelölt, 1,3–1,6 millió forintért, akár két hónap alatt pilótává válhat.

Uniós kilátások

Mit hozhat a légi közlekedési szakmának a jövő? Már az európai uniós csatlakozás előtt egy évvel mindhárom említett nagyobb hazai cég megfelelt az uniós kompatibilitás követelményeinek, azaz a JARE-rendszernek, ami az egyesült légihatóság előírásait foglalja magában. Szintén már korábban megszerezték az ISO szerinti minőségbiztosítási tanúsítványt. Ezért május elsejétől a belső piacot számukra is az Európai Unió jelenti, és a fejlett országokban éppen az oktatási feladatokra, az ejtőernyős ugratásokra és egyedi csomagszállításra van jelentős fizetőképes kereslet.

Az új piaci lehetőségek megtalálása egyebek között azért is nagyon fontos, mert a magas világpiaci benzinár és a – 2001. szeptember 11-ei amerikai terrortámadás után – 400 százalékosan megdrágult biztosítási díjak igen megemelték a légi fuvarozók költségeit. Ezeknek – az erősen lefelé ható árverseny miatt – csak egy kis része hárítható át a vevőre, tehát a költségnövekedést csak egyre több megrendeléssel lehet ellensúlyozni. Némi könnyebbséget jelent eközben, hogy idén május elsejétől a kerozint tartalmazó üzemanyag jövedéki adóját már nemcsak a mezőgazdaságból élők, hanem a légi fuvarozók is visszaigényelhetik.

A repülési szolgáltatás árának egyébként csak a fele adódik ténylegesen a repülésből. A másik felét az úgynevezett járulékos költségek teszik ki, úgymint reptéri illeték, vámügyintézés, a már említett biztosítás, a földi biztonsági előírások betartása, egyebek.

Véleményvezér

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.
A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban

A fideszes oligarcháknak már annyi pénzük van, hogy lebegő luxusvillára is jut Tihanyban 

A luxizás magyar császára nagyot villantott.
Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda

Gázra lépett a MÁV, pontosság és tisztaság helyett propaganda 

A MÁV biztosítja a késést, a sző valódi és átvitt értelmében egyaránt.
Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint

Újabb furfangot eszelt ki a kormány a szabad sajtó betiltására Hadházy Ákos szerint 

Csökken a normativitása a magyar társadalomnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo