Reményvesztett tőke

Szélerőműpark már van Magyarországon, igaz, hosszú évek küzdelmei és a jelentős összegű befektetői szándék ellenére, csak papíron. Mert van hazai bürokrácia, illetve a szakma hatóságai nem a gyorsításban, hanem a fékezésben tűnnek érdekeltnek.

Tapasztalatokban gazdagan fejezi be projektjét a német-magyar cég. Mire a végére ér, ismerni fogja a bürokratikus akadályok sokaságát, s egyáltalán nem biztos, hogy hasznosítani akarja ezeket az ismereteit. Sarkon fordul a cég, és keres magának - következő befektetésének - másik országot. Azt pedig elég nehéz pénzben kifejezni, hogy most a késlekedő, majd pedig az elmaradó beruházás milyen mértékben árt természeti környezetünknek.

Stációról stációra

A német-magyar cég példáján keresztül igyekszünk láttatni, hogy milyen kálváriát kénytelen bejárni az a vállalkozás, amelyik megújuló energiával termelhető árammal be akar törni a fosszilis energiahordozók magyar piacára. Az európai referenciákkal rendelkező cég 2002-ben kezdte meg magyarországi tevékenységét. Azon csak bosszankodnak - és persze nem értik -, hogy a környezetvédelmi hatóság miért írja elő nekik a turbinák alatti torony első tíz méterének zöldre festését. Azon is meglepődtek, miért egy vállalatnak a dolga madártani tanulmányt készíttetni, merthogy a környezetvédelmi engedély kiadásának ez is előfeltételévé vált. Idővel kiderült, ilyen dokumentációkat, függetlenül a szélerőművektől, a nemzeti parkoktól kér számon az állam. A tűzoltóság szakemberei - állítják az erőműpark beruházói - megnézték a turbinák szakmai, tűzbiztonsági dokumentációit, majd azonnal hozzájárultak az építéshez. Ahol érdemi hatósági munkát kellett végezni - például statikai szempontból megvizsgálni, nem dőlnek-e ki a berendezések, befolyásolják-e a légi közlekedést az oszlopok -, ott hozzáértő, dönteni képes szakemberekkel találkoztak. De a tájképvédelmi - nem egzakt - hatósági engedélyek hosszadalmas levelezéseket, parttalan vitákat eredményeztek.

A szélerőműpark építésének első stációja szerint környezetvédelmi engedélyt kell beszereznie a projekt tervezőjének. Ennek az az útja, hogy környezetvédelmi hatástanulmányt készíttet, s nyújt be a "zöld hatósághoz", amelyik tizennyolc szakhatóságtól gyűjteti be a hozzájárulásokat. Második stáció: a környezetvédelmi engedélyt kell benyújtani az építési engedély kéréséhez. Korábban a helyi jegyző dolga volt ez az ügyintézés, 2005 második felétől pedig a műszaki biztonsági felügyelet az illetékes.

A környezetvédelmi és az építési engedéllyel - ez a harmadik stáció - kell megkeresi az áramszolgáltatót a csatlakozási szerződésért. Ehhez a szerződéshez nélkülözhetetlen a rendszerirányító engedélye, ezt a nyilatkozatot a Mavir - a benyújtott hálózatcsatlakozási terv átvételét követően - adja ki. De ekkor már a szélerőműpark tervezőinek vinniük kell a helyi áramszolgáltató vállalat írásos nyilatkozatot is arról, hogy betáplálható az ő hálózatába az új "áramgyár" produktuma. A német-magyar szélerőmű vállalat "honfitársai" az e.on-nál csak szóban voltak készségesek, egyébként levelek tucatjára nem válaszoltak. A nagy nehezen mégis kiállított betáplálási engedély a hatósági eljáráshoz kellett, a pénzügyi tervezéshez elengedhetetlen szerződéstervezetet az áram átvételről és az árképzés módjáról azonban képtelen volt papírra vetni az e.on.

Aztán elölről az egész

A Mavirhoz és az e.on.-hoz benyújtott kérelmek, az építési, csatlakozási és műszaki engedélyek ahhoz elégségesnek tűnhettek a múlt év közepére, hogy a 2002-ben elindított projektet fizikai valóságában is elkezdjék megvalósítani. De az utolsó stációk után mégis újra kellett kezdeni a kálváriát, mert időközben megszületett egy új törvény. Az a jogszabály, amelyik az alternatív energiahordozókkal termelt áram árvételének árát felemelte, és 23 forintban határozta meg. Ekkor látszólag egyszerű ügymenetre kötelezték a projekt beruházóját, arra, hogy az új feltételekre való tekintettel adja be a Magyar Energia Hivatalhoz is a kérelmét. Ott megvizsgálják, van-e környezetvédelmi, építési engedély, csatlakozási szerződés, továbbá van-e szerződés a szántóföld tulajdonosaival a telepítendő turbinákról. Ezek az okiratok egyébként elkészültek már korábban.

Menet közben derült ki, a park területén vezet majd át egy új autópálya, ezért a harmincból öt turbinát 500 méterrel arrébb kell helyezni. S bár az öt új helyrajzi szám miatt elkezdődött elölről a környezetvédelmi, a szakhatósági engedélyeztetés, a jegyző a kiadott új építési engedélyét pedig kénytelen volt visszavonni, hogy az éppen hatályba lépett új szabályozás szerint a megyei műszaki biztonsági felügyelet tehesse meg ugyanazt, a német-magyar vállalat nem kezdte el a 25 turbina építését. Meg akarták várni az öt új helyrajzi számhoz tartózó engedélyeket is a kivitelezéssel, mert logisztikai szempontból gazdaságtalan lett volna a külön-külön építtetés. Ekkorra született meg az új tarifáról szóló törvény, benne a már említett kiegészítéssel, azzal, hogy az energiahivatal létesítési engedélye is kell az erőműparkokhoz.

Törvényesen nem történik semmi

Tavaly októberben benyújtották tehát a létesítési engedélyről szóló kérvényt, azóta - ötödik hónapja - zajlik az új eljárás. A hatóság először februárban reagált, felszólítva a beruházót hiánypótlásra. Azaz: a kérelmező küldjön egy listát a számára már kiadott határozatokról, s mellékelje azok lepecsételt utolsó oldalait, vagyis igazolja az igazolásokat. Be kellett adni a cégnek a pénzügyi tervén túl egy független pénzügyi szakértővel megvizsgáltatott, auditált üzleti tervet is. A hiánypótlási eljárás sem volt szokásos: az energiahivatal nem azt írta elő, hogy a felszólításnak 15 napon belül tegyen eleget a vállalat. Hanem a februári levélében március 31-ét nevezte meg annak a dátumnak, amikortól hajlandó reagálni a hiánypótlás teljesítésére. Ekkor kezd el ketyegni megint az óra, a hivatal válaszadási határidejének 30 napja.

Április végéig törvényesen nem történik semmi. Utána pedig azért nem, mert a Magyar Energia Hivatal lényegül át, lévén a kormányzat egyik intézménye. S mint ilyennek, az új kormány hivatalba lépéséig, nincs gazdája.

És mellesleg a szélerőműparknak sincs gazdája.

Nemkívánatos befektetés?
Már egy éve adhatna áramot a 45 megawatt teljesítményű szélerőmű Sopronkövesden. Ám nem ad. A turbinák, rotorok nincsenek ott. A környékbéliek, ha jól kinyitják a szemüket, akár láthatják, hogy mivel lehetnének gazdagabbak: a határ túlsó oldalától nem messze évek óta áramot termel a természet az ottani szélerőműparkban.
"A Hungarowind Szélerőmű Kft. 2002 első felében készítette el sopronkövesdi szélerőműparkjának a megvalósíthatósági tanulmányát, de csak 2006-ban kerülhet sor az első kapavágásra" - mutatja be a vállalkozás terveit Lőrincz Mónika, a cég környezetvédelmi tanácsadója. A német szakvállalatok tulajdonában lévő, budapesti székhelyű társaság már létrehozott és működtet szélerőműveket Európában. A környezetvédelmi tanácsadótól megtudhattuk, hogy mérésekkel igazolták az erőmű létjogosultságát a nyugat-magyarországi helyszínen. "Okkal döntöttünk úgy, hogy 45 megawatt teljesítményű parkot építünk. Nem kisebbet, ahogyan azt az e.on. és a Magyar Energia Hivatal szorgalmazta. Azért kezdtük el a méréseket Sopronkövesd-Nagylózs térségében, mert a közeli osztrák park már jó referenciának bizonyult. De hamar kiderült, lényegesen jobbak a szélviszonyok a magyar részen. Míg odaát 10 turbina volt racionális, az itteni szélminőségre és -sebességre alapozott számítások a harminc turbina, a 45 megawatt gazdaságosságát igazolták."
A környezetvédelmi, építési és csatlakozási engedéllyel, illetve szerződéssel már rendelkező vállalat újabban azt is kénytelen megvárni, hogy az úgynevezett "kiadható kapacitások" alapján is jogosulttá váljon. A Hungarowind Kft., mely elsőként kezdett nagy teljesítményű szélerőműparkot létesíteni Magyarországon, csak azért nem lett utolsó, mert más vállalkozások sem jutottak egyről a kettőre. "Nem értjük a magyar rendszerirányító hatóság hezitálását sem" - tolmácsolja a kft. német tulajdonosainak véleményét a környezetvédelmi tanácsadó. Lőrincz Mónika hozzátette: "A nyugat-európai modern szélerőműparkok cáfolják azt, hogy nem biztonságos az ellátás a szélerőművekkel. Az rendjén van, hogy egy cég érvelését nem fogadják el, de az már nincs rendjén, hogy a valóságos működési tapasztalatokkal rendelkező osztrák vagy német rendszerirányító hatóságok ismereteit és gyakorlatát sem veszik igénybe Magyarországon. Kollégáik pontosan tudják, milyen mennyiségű turbinánál milyen megoldásokat kell alkalmazni a biztonságos ellátás érdekében. Tehát korai kifogásokat keresni akkor, amikor egyetlenegy szélerőműpark sem működik még Magyarországon."
Két adattal illusztrálható, hogy a működés helyett lényegében még mindig csak tervrajzokon szereplő sopronkövesdi erőmű kinek és mibe kerül. A harminc turbina éves energiatermelése 107 ezer megawattóra lehetne. A beruházás értéke pedig eléri a 67,5 millió eurót. De Lőrincz Mónika is úgy látja, nem szerencsés pénzre átszámítani a károkat, mert mint mondja: "A nagyobb biomassza- vagy geotermál üzemeket, szélenergiát, napenergiát hasznosító erőműveket telepítő külföldi vállalkozások már-már ódzkodnak a magyar piactól. Pedig ha a lakosság látná, hogy a nagy áramtermelő létesítmények jól működnek, akkor ő is sokkal könnyebben ráállna az alternatív energiaforrások hasznosítására otthon is, a falvakban és a farmokon, a vállalkozásoknál is."

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo