A Holcim a társadalmi felelősségvállalás területén nemzetközi szervezetek tagjaként is folytatja küldetését.
- Tagjai vagyunk a Kofi Annan ENSZ-főtitkár által létrehozott Global Compactnak (www.unglobalcompact.org), amely célja, hogy a vállalatok, ENSZ-szervezetek, kormányok, érdekképviseletek és civil szervezetek együttműködésében ösztönözze az emberi jogok, a munkajog és a környezetvédelem terén az együttműködést. Alapítóként veszünk részt a World Business Council for Sustainable Development (Nemzetközi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért) munkájában, és tagjai vagyunk a Magyarországi Gazdasági Vezetők Fórumának (HBLF) is - sorolja a fontos szervezeteket Márta Irén, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója.
Fókuszban az üzleti etikaA Holcim nemcsak megismerteti etikai elvárásait alvállalkozóival, de arról is folyamatosan meggyőződik, hogy aszerint végzik-e tevékenységüket, és gondoskodnak-e például munkavállalóik egészségvédelméről. Márta Irén elismeri, hogy ez nem könnyű feladat, ám vannak olyan helyzetek, amikor például könnyű tetten érni a munkabiztonság hiányosságait.
- Például, a gyárba csak akkor jöhet be a szállító, ha zárt cipőben vezet, sisakot visel, és megvan a megfelelő védőfelszerelése - magyarázza Márta Irén. Így volt már arra példa, hogy a nem megfelelő hozzáállás miatt megváltak alvállalkozójuktól.
A Holcim nem kizárólag a környezetére és munkatársai biztonságára figyel, hanem arra is, hogy az üzleti etika alapvető szabályai sem sérüljenek:
- Komoly belső szabályozásunk az etikai kódex, amely pontosan meghatározza azt is, hogy ki milyen értékű ajándékot fogadhat el üzleti partnereitől, és természetesen azt is, hogy milyet adhat - mondja a kommunikációs igazgató.
Másokra is figyelni
A "munkahelyi biztonság" az idei év mottója a cégnél. Egy olyan multinacionális vállalatnál, amelyik hetven országban van jelen, megfelelő szervezéssel, óriási lehetőségek rejlenek a nemzetközi információcserében.
- Ha például a világon működő bármelyik üzemünkben baleset történik, akkor annak részleteiről még aznap tájékoztatják a többi Holcim-egységet. Másnap reggel pedig az érintett területen dolgozó munkatársak oktatáson vesznek részt, hogy tanulhassanak a történtekből, és el tudják elkerülni a hasonló eseteket - mondja Márta Irén. A nemzetközi tapasztalatcserével így nagy eredményeket lehet elérni. Miután a legtöbb baleset közúton történik, és emberi tényező az oka, ezért a Holcim rendszeresen szervez vezetéstechnikai oktatást azon munkatársainak, akik sokat ülnek volánnál, és az is természetes, hogy minden dolgozóra a cég balesetbiztosítást köt.
Közösségi kapcsolatok
A lábatlani és hejőcsabai cementgyárak környezetében működő szervezetek törekvéseinek támogatására 2001 óta évente pályázatot ír ki a Holcim. Természetjáró-egyesületek, nyugdíjasklubok, nőszervezetek, iskolák, óvodák és önkormányzatok vesznek részt a pályázaton, cement- és pénzügyi támogatásra egyaránt.
- Idén tavasszal az esztergomi Vármúzeumban rendeztük a pályázatok bemutatását, és nem titkolom, gyönyörű munkák születtek. Az egyik iskola egy színpad építésére pályázott, a gyerekek kerámiából készítették a makettet, napokat töltöttek a tervezéssel, és egy kis albumban össze is foglalták, hogy miként készültek a pályázatra. A zsűrinek - ezt látván - természetesen nem is lehetett más választása, mint hogy támogassa a színpadépítést - avat be a részletekbe a kommunikációs igazgató. A grémium pedig semmiképpen sem lehet részrehajló, a cég arra is figyel, hogy képviselői mindig kisebbségben legyenek a zsűriben. A többiek pedig elismert emberek, a témák szakértői, újságírók, vagyis olyanok, akik jól ismerik a közösséget. A idén beérkezett 26 pályamunka közül tavasszal nyolcat díjazott a zsűri. A Holcim Díj segítségével sok szép elképzelés valósulhatott már meg: játszóterek, kovácsoltvas pihenőpadok, parkok, közösségi terek.
Egészséges, tiszta környezet és munkatársak
A közösségek életét jelentősen meghatározza az őket körülvevő környezet: a Holcim sok időt és pénzt áldozott arra, hogy oly módon korszerűsítse cementgyárait, hogy azok környezeti hatása a lehető legkisebb legyen. Ugyanígy a cég nem felejti el a hulladékgazdálkodás fontosságát sem: cementgyári felhasználásra alkalmas és engedélyezett, megfelelő módon válogatott és előkészített hulladékokat is hasznosít, amellyel egyben a hagyományos energiaforrások felhasználását csökkenti.
A céghez jelentkezők közül azt alkalmazzák, aki a legalkalmasabb a pozícióra.
- Nem alkalmazunk sem negatív, sem pozitív diszkriminációt. A kisebbségi szervezetek azon kérdésére, hogy hány, bármilyen kisebbséghez tartozó munkatársunk van, nem tudtunk válaszolni, hiszen mi semmiféle módon nem különböztetünk meg. A szülési szabadságra ment kollégákat természetesen visszavárjuk, és a nemzetközi karrierépítést is támogatjuk - avat be a részletekbe Márta Irén.
Több célt szolgál a Holcim Hungária Otthon Alapítvány
A Holcim Otthon Alapítvány létrehozásának célja a hatékony segítségnyújtás volt egy fontos magyar társadalmi probléma megoldásához, ami összefüggésben van az építőiparral, építkezéssel, de nem feltétlenül kötődik a cég tevékenységéhez. Az alapítást széles körű piackutatás előzte meg. A felmérést követően döntött úgy a cég, hogy a bérlakásépítés egy olyan terület, ami egyrészt nagyon visszaszorult az utóbbi időben, másrészt rengeteg fiatalt és hátrányos helyzetű embert érint.
- A családok első lakáshoz jutása már csak a hitelképesség szempontjából is nagyon nehéz - magyarázza Márta Irén.
Az alapítvány éppen ebben tud segíteni.
- Világszerte ismert módokon viszonyulnak a cégek a szokásos szponzori tevékenységhez: kulturális rendezvényeket, sportegyesületek támogatnak. A Holcim olyan célt támogat, ami a világon egyedülálló - mutatja be az alapítványt Fegyverneky Sándor, a kuratórium elnöke, aki egyben az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnökhelyettese.
Az alapítvány az otthonteremtéshez nyújt segítséget, és miután a lakásépítés költséges művelet, a pénzeszköz is, amelyet erre a célra fordít, egyedülálló: évente százmillió forint. Ebből a pénzből pályáztatás útján az önkormányzatok lakásügyeihez igyekszik támogatást nyújtani. Ám amennyire sok pénz egy cég életében a szponzorálásra fordított százmillió forint, annyira csepp a tengerben a lakásépítés terén. Ezért az alapítvány a támogatások odaítélésénél speciális szempontokat is szokott érvényesíteni: sem a Holcim cement, sem konkrétan az építkezés nem elsődleges tényező.
- Örömmel látjuk, hogy kis önkormányzatok is pályáznak, egy-két bérlakás kialakítására. Legutóbb egy kis faluban az önkormányzat egy művelődésszervezőt szeretett volna felvenni, a fizetésére meg is volt a fedezet, az alapítványhoz pedig azért fordult, hogy egy lerobbant épületet átalakítva szolgálati lakást is biztosíthasson az odaköltöző házaspárnak - avat be a részletekbe Fegyverneky Sándor.
Ez tipikus példája annak, hogy nemcsak a tömeges építkezés oldhat meg problémákat, hanem egy lakás is segíthet a helyzet megoldásán. Természetesen volt nagyobb projekt is, Nyíregyháza például egy nem használt egykori laktanyaépület átalakítására pályázott.
- Ebben az esetben a támogatás több célt is szolgált túl annak szociális elemein, hiszen megoldódott egy városképi probléma is - mutatja be a kuratórium elnöke az alapítvány tevékenységének egy további, távolabbra mutató következményét.
Hegedűs József, a Városkutatás Kft. ügyvezető igazgatója
Cser Károlyné Jankovics Éva, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese
Vörös Ferenc DLA egyetemi tanár, BMGE Épületszerkezettani Tanszék
Agócs István, a Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési tanács elnöke
Skene Richard, a Holcim Hungária Zrt. elnök-igazgatója