Párbeszéd ötödször

A fejlett információs, illetve tudásalapú társadalom kiépítése érdekében immár ötödik alkalommal rendezte meg 2006. november 9-10-én a Piac és Profit az "E-Magyarország, e-kormányzat" című konferenciát.

Az E-Magyarország, e-kormányzat konferencia, az immár hagyományosan a legnagyobb részvételű párbeszéd a kormányzat, az üzleti szektor, a kis- és középvállalatok, az infokommunikációs szektor képviselői, az érdekképviseletek, a kamarák, az önkormányzatok és a régiók vezetői, a kistérségi megbízottak, a vidékfejlesztési menedzserek között, kiállítással és workshopokkal egybekötött találkozója ezúttal a fejlesztések jegyében telt. Szó esett a versenyképesség, a felzárkózás, a fejlett információs gazdaság, az e-közigazgatás és az e-kormányzás kapcsolatáról, a kormányzat és az üzleti szektor érdekeinek egyeztetéséről is. A kétnapos konferencia másik fontos témaköre a területfejlesztés és regionalizmus lehetőségei voltak. A rendezvényre mintegy 830 ember jött el.

Területfejlesztés és regionalizmus

"Brüsszel nem szabályozta az önkormányzatok regionális felállítását, sok tekintetben mégis ilyen jellegű működést kell kialakítani, ugyanis a kohéziós politika kedvezményezettjeit az EU különböző területi szinteken választja ki" - vélekedett dr. Szaló Péter, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára a konferencia nyitóelőadásában. A területfejlesztési törvény módosításakor, 1999-ben megalakult regionális területfejlesztési tanácsok ma is a legátfogóbb megjelenítői a regionális érdekeknek. "Az Új Magyarország fejlesztési terv foglalja keretbe az egyes operatív programokat, a források ágazati, illetve regionális ágazati programokban jelentek meg, uniós szabályrendszer alapján" - összegezte a fejlesztési lehetőségek menetét a szakállamtitkár. Utalt arra is, hogy hazánkban az egy főre jutó GDP nem mindenütt éri el az uniós átlag 75 százalékát, ami a támogatások szempontjából fontos, hiszen a strukturális alapokból van lehetőség a legnagyobb összegű források megszerzésére.

A Szaló Péter előadását követő vitában Tóth Zsolt, a Synergon Informatika Nyrt. vezérigazgatója a fejlesztési döntéseket követő kifizetések lassúságát hangsúlyozta. Az Oracle Hungary Kft. ügyvezető igazgatója, Füzes Péter szerint az önkormányzatoknál tipizált és szabványos eszközök gazdaságosabb alkalmazása lenne szükséges. Az 1990-ben kialakult önkormányzati rendszert Bekényi József, az ÖTM főosztályvezetője vette védelmébe, habár megjegyezte, a közszolgáltatások jó minőségű biztosításához a nagyobb egységek alkalmasak. Molnár Gyula XI. kerületi polgármester álláspontja szerint a választott régiók lennének a legmegfelelőbbek, azonban ilyen törvény nem született. A Századvég Alapítvány elnöke, Stumpf István szerint "Magyarországon komoly problémát jelent a közigazgatásban a középszint hiánya, illetve a szintek tisztázatlansága". A volt kancelláriaminiszter hiányolta a miniszter asszonyt, kifogásolta a megyei jogú városok elkülönültségét is, sőt szerinte a II. nemzeti fejlesztési terv elkészültét követően a kormányzat terelgetni fogja a kistérségeket, és a forrásokon keresztül a régiókat is.

Az e-közigazgatás fejlesztési forrásai

Magyarország e-közigazgatása a fejlettségét tekintve európai összehasonlításban öt év alatt az európai középmezőnybe küzdötte fel magát, így a következő két-három év feladata a közigazgatás takarékos informatikai fejlesztése. Az elektronikus Magyarország az Új Magyarország fejlesztési tervben az államreform szekcióhoz kapcsolódó operatív program, mintegy 140 milliárd forintos kerettel. A preferált megközelítési irányokat Baja Ferenc, a Fejlesztéspolitikai Testület tagja vitaindító előadásában egyfelől az infrastruktúra folyamatos fejlesztésében, másrészt a humán erőforrás képzésében jelölte meg. Így javulhat az ügyintézés általános színvonala, az integrált kormányzati munka és a demokrácia átláthatósága. Mindehhez rendkívül fontos megteremteni egy olyan egyszerűen és hatékonyan működő államigazgatási adatbázist, amely kiemelt szerephez jut az elektronikus közigazgatásban. Ezt segíti egyrészt az állampolgári közműszolgáltatás - gyakorlatilag egy olyan alanyi jogon járó, valószínűleg TAJ-kártya alapú azonosító kártya, amely az adott közigazgatási szerv központi ügyintéző részlegéhez kapcsolódik -, másrészt a biztonságos adattárolásra szolgáló központi adatklíring-ház.

Az e-kormányzás szükségességét a Baja Ferenc előadását követő vita résztvevői sem kérdőjelezték meg, sőt egyetértettek abban, hogy az e-közigazgatás nagyobb időtávon igazolja létjogosultságát. Míg Hegedűs Gábor, a Sun Microsystems Kft. ügyvezetője bizonyos kényszerítő intézkedések mellett érvelt, addig dr. Tóth Zoltán, az MTA-Sztaki E-közigazgatás Központ vezetője a személyi adatbiztonság kezelésének reformjára figyelmeztetett. Bár a Kopint Datorg Zrt. programigazgatója, Bódi Antal úgy ítélte, a sikeres skandináv modelltől még elmarad hazánk, de a haladás látható. 

E-kormányzat, e-közigazgatás

"A már négyszázféle különböző szolgáltatást biztosító Ügyfélkapu-rendszer tavalyi indulása óta a 360 ezer regisztrált felhasználó több mint 11,5 millió szolgáltatást vett igénybe" - számolt be előadásában Simon Géza közigazgatási informatikai kormánybiztos. Mára az e-szolgáltatások egyenrangúak a papíralapúakkal, bár az államigazgatás a piaci szereplőkkel szemben még mindig 5-8 éves lemaradásban van, ismerte el. Az egységes informatikai fejlesztéspolitika célja a páneurópai e-szolgáltatásokat fejlesztése, a Központi Elektronikus Szolgáltató Rendszer kialakítása, a minisztériumi alkalmazások egységesítése korszerű technológiákkal.

Az elektronikus közigazgatás jelenlegi helyzete és fejlődése megosztotta a résztvevőket. A hatékony működéshez intelligens hálózati megoldások kellenek, érvelt a Simon Géza előadása után következő vitában Tázló György, a Cisco Systems Magyarország technológiai igazgatója. A NetLock Kft. ügyvezetője, Rózsahegyi Zsolt szerint a fejlődés akadálya az államigazgatás hozzáállásában, illetve a piac és a közigazgatás együttműködésében keresendő. "Jövőre már egymillió adóalany lesz a rendszerben, de a törvényi kötelezettség ellenére még csak 360 ezer felhasználó regisztrálta magát az Ügyfélkapun" - illusztrálta a helyzetet Nagy József, az APEH titkársági főosztályának vezetője. Az ITTK kutatási igazgatója, Molnár Szilárd szerint a lakosság 16 százaléka már használta az internetet ügyei elintézéshez, sőt meglepő módon köztük vannak éppen azok is, akik amúgy nem internethasználók. A BME Információtechnológiai Innovációs és Tudásközpont igazgatója, dr. Risztics Péter véleménye az volt, hogy a hatékony e-közszolgáltatások piacához elengedhetetlen a komoly szellemierőforrás-befektetés és a biztonság erősítése. "A reformot össze kell kötni az e-kormányzat fejlesztésével" - jelentette ki Gáspár Pál, az ICEG Európai Központ igazgatója.

Területfejlesztés, kistérségek, régiók

A területfejlesztés gyakorlatáról szóló beszámolójában dr. Szaló Péter területfejlesztési és építésügyi szakállamtitkár kiemelte az Új Magyarország fejlesztési terv (UMFT) eredményeként létrejövő forrásnövekedést, áfaelszámolhatóságot és a helyi és középszintű működéstervezést. "Az ágazati érdekek elszakadtak az eredeti gazdaság- és társadalompolitikai céloktól, ezért az elmúlt költségvetési periódushoz képest a 2007-2013-as időszakra megújul az intézményrendszer, és az eszköztár is változik, ahogyan a tervezés, illetve a támogatások odaítélésének mechanizmusa és a finanszírozási rendszer is, de új kezdeményezés a kétfordulós pályázat is" - fogalmazott a szakállamtitkár az előadásában. A decentralizáció erősítése, a költségek csökkentése, a források átlátható kezelése, illetve az intézményrendszer egyszerűsítése. Ezekben a tennivalókban összegezte a területfejlesztés kormányzati céljait Szaló Péter. A Regionális Fejlesztési Tanács (RFT) elsősorban a területfejlesztési feladatok megoldásáért felel majd, de feladata lesz a régión belüli akciótervek összehangolása is. Az RFT további feladata a régiók gazdaságfejlődésének támogatása: különös tekintettel a K+F és az oktatás területén. A kormányzat komoly szerepet szán a kistérségeknek is, fő feladatuk a projektmenedzsment lesz, de a forrásokat illetően nem lesz újraelosztó szerepük, hiszen alapvető érdek a kistérségi rendszer stabilitása - tudtuk meg a szakállamtitkártól.

Az előadást követő vitában Sitányi László, a Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Kft. vezetője jelezte, hogy a megyehatáron átnyúló pályázatok hiánya miatt az ügynökség felkészítő programokat szervez. Dr. Pásztor Zsuzsa, az OTP Hungaroprojekt vezető tanácsadója kíváncsi lett volna arra is, hogy a hatékonyság érdekében felmerült-e bizonyos feladatok kiszervezésének lehetősége. Somogyi Tamás, a Synergon Informatika Nyrt. üzletágigazgatója szintén sürgette a kistérségi összefogást, hozzátéve, hogy a pályázatoknál érdemes felmérni azt is, a későbbiekben lesz-e forrás az üzemeltetésre.

Az információs, tudásalapú gazdaság

Az E-Magyarország, e-kormányzat konferencia második napjának nyitóelőadását Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter videoüzenete előzte meg. A tárcavezető a köszöntőjében arról beszélt, hogy Magyarországon a vállalatok versenyképességét a rendszerváltás óta érdemben korlátozta a mélyreható reformok elmaradása. Most a kormányzat célkitűzése, hogy a makrogazdasági stabilitás megteremtése mellett az állam korszerű közigazgatási szolgáltatást nyújtson az állampolgároknak és a vállalkozásoknak. A fejlesztésekről szólva a miniszter kitért arra, hogy az utóbbi négy évben jelentős fejlesztések történtek az informatika területén, ennek ellenére van tennivaló, hiszen a vállalkozások beruházásaiban nem igazán jelentősek az informatikai fejlesztések. Az államnak így feladata a támogatási és szabályozási környezet javítása. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) Üzletre hangolva című programjának célja a gazdaság dinamizálódása, amelynek az eléréséhez az üzleti szféra javaslatait örömmel fogadja a kormányzat.

A miniszter szerint a következő időszakban minden adott ahhoz, hogy a digitális írástudás aránya javuljon, és az információs társadalom fejlődjön.

Informatikai értelemben két Magyarország létezik, ezért a kormányzati politika feladata a digitalizálatlan országrész mielőbbi felzárkóztatása és a regionális eltérések kiegyenlítése - sorolta a feladatokat vitaindító előadásában dr. Csepeli György, a GKM közpolitikai igazgatója. Szerinte az informatikai tárca megszüntetésével a gazdasági minisztérium következetesen képviseli az informatikai fejlesztési programokat: az e-gazdaság fejlesztését, az IT-iparág ösztönzését, a közcélú hálózatok üzemeltetését.

A Csepeli György előadását követő kerekasztal-beszélgetésben a résztvevők a világhálón elérhető szolgáltatások technológiájáról vitáztak.

"A szélessávú penetráció gyors növekedését a hálózati, illetve a kábelszolgáltatást nyújtó cégek csatája követi" - vélekedett a GTS-Datanet Távközlési Kft. ügyvezetője, Szathmári Géza, aki szerint a jövő az IPTV rendszeré. Dr. Mayer Erika az Inforumtól a felhasználói megközelítést képviselve, az internet közösségteremtő szerepének erősödéséről és a kialakuló on-line fogyasztóvédelemről beszélt. Az IVSZ elnöke, Kovács Zoltán a digitális írástudatlanság felszámolhatóságát és az internet-használati lehetőségek minőségi változásáról fejtette ki véleményét. Dr. Beck György, a HP Magyarország Kft. akkor még hivatalban lévő vezérigazgatója a témához kapcsolódóan arra figyelmeztetett, hogy a technológia gyorsabban fejlődik, mint a tartalom. "A mobil cégek részesedése a percben mért hívásoknál kétharmados részarányt képvisel, a szélessávú szolgáltatások fejlődése és költséghatékonysága pedig náluk megelőzik a vezetékesét" - jelentette ki Drozdy Győző, a Pannon GSM vezérigazgató-helyettese. A GTS-Datanet vezetője ellentétes véleményt képviselt, érvei szerint a vezetékes technológia már meglévő fejlesztései versenyképesebbek.

Az Új Magyarország fejlesztési terv lehetőségei

A következő időszak lehetőségeit bemutatva Kovács István Vilmos, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese az Új Magyarország fejlesztési terv (UMFT) legfontosabb paraméterei közül a foglalkoztatás bővítését és a digitális írástudatlanság felszámolását jelölte meg előadásában. Az egyes operatív programok segítségével a humán tőke megújulását segítő program 933 milliárdból gazdálkodik, amelynek infrastrukturális bázisa 538 milliárd forint. A környezet- és energiaszektorra 1053 milliárd forint jut, az államreformprogram pedig összességében 150 milliárdot emészthet fel. A gazdasági versenyképesség 674 milliárdot, míg a közlekedésfejlesztés 1721 milliárdot igényelhet, 100 százalékos kihasználtság esetén.

Az UMFT lehetőségeiről szóló beszámolót követő beszélgetésben Fenyvesi György, a HP Magyarország Kft. kereskedelmi igazgatója a tervben szereplő informatikai támogatásoknál tapasztalt anomáliákra hívta fel a figyelmet. "Felelős és fenntartható gazdaságpolitika, államháztartási reformot szolgáltató egészségügy és vállalkozásösztönző adóreform" - hirdetette meg kiáltványát az Amerikai Kereskedelmi Kamara első alelnöke, az IBM Magyarország vezérigazgatója, Paál Péter, aki sajnálja, hogy az informatika mint a versenyképesség alapvető eszköze nem szerepel külön projektként a fejlesztési tervben. Simó György, a T-Online Magyarország vezérigazgatója az UMFT-t jellemzően politikai kérdésnek tekintette. Hasonlóan kételkedett Vityi Péter, a Microsoft Magyarország Kft. ügyvezetője, aki nem hisz az olyan általános fejlesztésekben, amelyek mindenben segítenek.

Indulnak az operatív programok

A konferencia utolsó blokkjában a hat operatív program irányító hatóságának képviselői tájékoztatták a résztvevőket. Dr. Kabai Abikó, a GOP (Gazdaságfejlesztési Operatív Program) Irányító Hatóságának (IH) szakértője szerint a korábbi időszak tapasztalataiból kiindulva számos ponton javul a pályázati rendszer. Egyszerűsödik a bírálati mechanizmus, csökken a beadandó dokumentumok száma, és új lehetőségként elindul az elektronikus pályázati rendszer is. A GOP-ban két jelentős változás lép majd életbe: javul a biztosítékrendszer és a visszatérítendő támogatások aránya nő. A program hét évre 650 milliárd körüli összegből gazdálkodik, és ebben nagy hangsúlyt kap a kutatás-fejlesztés és az innováció támogatása.

Bálint Ákos, az Államreform Operatív Program IH-vezetője előadásában két célt jelölt meg a közigazgatás korszerűsítésére rendelkezésre álló 140 milliárdos keret feladatának: a humánerőforrás-fejlesztését és azt, hogy a közigazgatás hatékonysága javítása az ország versenyképességét is. Ez utóbbi cél eléréséhez mind a közigazgatás belső folyamatainak megújítása, mind a szolgáltatásokhoz való hozzáférés javítása is elkerülhetetlen. A szolgáltató központok fejlesztése, az okmányirodák és az Ügyfélkapu szolgáltatásainak bővítése, illetve a hétéves ciklus végére felálló állampolgári közmű, azaz az egységes azonosítási rendszer a társadalom és a gazdaság mindennapjait egyszerűsítheti.

Ficsor Ádám, az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap (EMVA) IH-vezetője előadásában beszámolt arról, hogy az alap 2007-2013 között mintegy 1300 milliárd forintból gazdálkodik. A célok között kiemelte a vállalkozások fejlesztését, a vidéki munkahelyek csökkenésének megállítását, az agrár- és élelmiszer-gazdálkodás fejlesztését. A hétéves időszakban erőteljes jövedelemnövekedés várható a szektorban, amelyet némileg késleltetve erőteljes beruházásemelkedés követ. A vidék életminőségének javítása mellett nem marad el az informatika fejlesztése sem, a kisebb társaságok és egyéni vállalkozók a hardverfejlesztést, a nagyobbak a vállalatirányítási rendszereiket fejleszthetik a következő hétéves ciklusban.

Horváth Ádám, a TÁMOP (Társadalmi Megújulás Operatív Program) és a TIOP (Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program) Irányító Hatóságának szakértője az előadásában az oktatás, a kultúra, a foglalkoztatás és a szociális ügyek, illetve az egészségügy elektronikus szolgáltatásainak fejlesztéséről beszélt. A kulturális intézmények belső működésének fejlesztése, a foglalkoztatás területén az azonosítási és a pályafutás-figyelő rendszerek bevezetése, a munkaügyi és szociális ellátórendszerek intézményében bevezetendő egyablakos ügyintézés és a háziorvosi szinttől induló elektronikus ügyfél-irányítási rendszer előnyeire hívta fel a hallgatóság figyelmét.

Kovács Kornél, a ROP (Regionális Operatív Program) IH-vezetője a hét magyarországi régió lehetőségeiről beszélt. A turisztikai fejlesztések (Közép- és Nyugat-Dunántúl), a településfejlesztés (Észak-Magyarország, Észak- és Dél-Aföld) és a tudásalapú gazdaság és vállalkozásorientált fejlesztések (Közép-Magyarország) lesznek a meghatározóak, de természetesen a regionális közútfejlesztések, az inkubátorházak, az egészségügyi és szociális intézmények fejlesztése sem marad el.

Szabó András, a KIOP (Környezet és Infrastruktúra Operatív Program) Irányító Hatóságának pénzügyi osztályvezetője a települések és régiók elérhetőségének javítását helyezte a közlekedésfejlesztés közel 1700 milliárdra rúgó beruházásainak középpontjába. Emellett nem maradhatnak el a közösségi közlekedés javításai, az elkerülőutak, a városi villamoshálózatok, a logisztikai központok és a főutak fejlesztései sem, mint ahogy a Magyarországon nagyon hiányzó nyugat-keleti közlekedési folyosó kiépítése sem.

Termék- és szolgáltatásbemutatót tartottak
HP Magyarország Kft.: Kalapos Viktor szoftvertanácsadó: Hatékony IT kormányzás és projektportfólió-menedzsment
Pannon GSM Távközlési Zrt.: Tóth Bence osztályvezető: Mobil Magyarország! Minőségi megoldások a Pannontól
Xerox Magyarország Kft.: Reicher Péter kereskedelmi vezető: Dokumentumkezelés gombnyomásra
IBM Magyarország Kft.: Fodor László : Az innovatív e-kormányzás eszközei, lehetőségei
ICT Európa Tenderház Kft.: Lovász György ügyvezető igazgató: Vissza nem térítendő támogatások 2007-2013-ig
MTA-Sztaki: Dr. Tóth Zoltán E-közigazgatás Központ vezetője: Elektronikus Kormányzati Központ
Professzionál Informatikai Zrt.: Vágujhelyi Ferenc elnök: E-önkormányzat közigazgatási szemmel
Synergon Informatika Nyrt.: Perecz Anita vezető tanácsadó: Szaporodó iratok ellen az iratkezelő megoldásával

További beszámolók és képgalériák ezen a linken.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo