Nyitott kapuk

Nagy-Britannia tíz év alatt nagy utat járt be, köszönhetően a változásokra kész és alkalmazkodásra rendkívül nyitott gazdaságának. A kormányzat hathatós fejlesztési programja javította a korábban sokat bírált oktatási és egészségügyi rendszert. A nyitottságnak azonban ára is van: a brit gazdaság növekedése megtorpanhat az amerikai hitelpiaci válság miatt. A társadalmi felelősségvállalás és a klímaváltozás elleni küzdelem viszont mind kormányzati, mind vállalati oldalról komoly támogatottsággal bír.

Az elmúlt 14 évben a brit gazdaság messze az európai uniós átlag felett teljesített, köszönhetően annak, hogy a legtöbb országnál jobban tud alkalmazkodni a globalizációs kihívásokhoz. A brit Munkáspárt 1997 óta tartó kormányzása biztos alapokat adott a gazdaságnak.

Nagy-Britannia hagyományosan jó gazdasági környezete és rugalmas munkaerőpiaca segített abban, hogy számos tekintetben kiemelkedjék a világ nagy gazdaságai közül: a legfejlettebb és legnagyobb gazdaságokat tömörítő G7 tagjai közül mára a harmadik - tíz éve még az utolsó volt - az egy főre jutó GDP-t tekintve. Szintén éllovas a gazdaság nyitottságát és az üzleti környezetet tekintve: a Világbank Doing Business 2007 tanulmánya szerint az Egyesült Királyság Európában az első, a világban a hatodik az üzletmenet szabadsága szempontjából, a piaci szabályozás szabadságát tekintve pedig az OECD-lista második helyét foglalja el. A versenyképesség és az informatikai fejlettsége - az infrastruktúra, az IT-eszközökkel való ellátottság és használat - terén sincs szégyenkeznivalója: a davosi Világgazdasági Fórum listáján a kilencedik helyet foglalja el. A brit szigetek befektetési terepnek is kiváló: az ENSZ fejlesztési szervezetének (UNCTAD) legfrissebb jelentése szerint 2006-ban közel 140 milliárd dollárnyi működő tőke érkezett az országba, ami azt jelenti, hogy a világon minden kilencedik dollárt Nagy-Britanniában fektettek be. Brit cégek pedig 80 milliárd dollárt invesztáltak külföldön, ami az összes befektetés 6,5 százaléka.

Könnyű munka, kötött kormányrúd

A liberális gazdaságpolitika egyik látványos eredménye a kelet-európai munkavállalók korlátozás nélküli beengedése a brit munkaerőpiacra: a 2004-es csatlakozás óta a brit belügyminisztérium adatai szerint is több mint félmillió kelet-európai munkavállaló dolgozik Nagy-Britanniában. Kétharmaduk lengyel és 30 év alatti, ráadásul sokuk túlképzetten dolgozik fizikai munkásként a vendéglátóiparban, az egészségügyben, a szolgáltató- és a gyáriparban is. A korábbi kételyek hamar tovatűntek: a munkát kereső és találó százezrek nem veszélyeztették az alacsony munkanélküliséget, sőt csekély fizetésük és magas munkamoráljuk okán a brit gazdaság sokat profitált a csatlakozásból. Egymástól független kutatóintézetek becslései szerint a kelet-európai bevándorlók nélkül 0,5-1 százalékponttal maradna el a brit gazdaság éves növekedése.

A gazdaság korlátok nélküli fejlődése a kormányzat hozzáállásán is múlik, a Munkáspárt szűkre szabta kormánya mozgásterét. A tíz éve életben lévő két aranyszabályt máig nem rúgták fel: az első szerint a kormányzat kizárólag beruházási célból vehet fel hitelt, az adósságállomány pedig nem haladhatja meg a GDP 40 százalékát. Mindkét szabály fő célja az, hogy a jövő generációi ne viseljék a mai közkiadások terheit.

A hagyományos angolszász liberalizmusra jellemző kicsi, főleg szabályozó szerepet betöltő állam azonban változni látszik: az utóbbi évtizedben nagy állami fejlesztések indultak a sokat bírált egészségügyi és oktatási rendszerben, így a 2006-ban megindult gazdasági lassulás veszélyezteti az első aranyszabályt.

Veszélyes vizek

A gazdaság utóbbi idei lassulása - a világgazdaság változásai mellett - a brit gazdaság nyitottságára és az állami szerepvállalás korlátozottságára vezethető vissza: a britek - hasonlóan az amerikaiakhoz - komoly hitelállományt halmoztak fel mind (napi) vásárlásaikhoz, mind az ingatlanszerzéshez, ami könnyen válságba sodorhatja a pénzügyi szektort. Az elmúlt évek "könnyű hitelei" magasra repítették az ingatlanárakat, és olyan háztartások is kaptak kölcsönt, amelyek korábban nem is reménykedhettek benne. A brit bankok ráadásul nagy szerepet vállaltak az amerikai jelzálogkölcsön-piacon, így annak 2007. nyári pénzügyi sokkja elérte a brit pénzintézeteket is: a csőd szélére a Northern Rockot csak a kormányzat 57 milliárd fontos (a teljes magyar bankszektor mérlegfőösszegénél nagyobb) hitelcsomagja mentette meg.

A bel- és külföldi hitelválság, a drága nyersanyagok könnyen 2 százalék alá szoríthatják az eddig közel 3 százalékos növekedést felmutató gazdaságot, és egyes elemzők már a stagfláció veszélyét, vagyis a leálló növekedéssel együtt járó emelkedő inflációt emlegetik. Az Independent című lapnak decemberben nyilatkozó szakértők szerint a 2009-es év még több rizikót tartogat, mint 2008: jövőre ugyanis általános választásokat tartanak, ami még a szabályokra lelkiismeretesen figyelő angolok esetében is veszélyes lehet.

Az egyén felelősségére és boldogulására építő angol társadalom soha nem a kormányzattól várta a támogatást: az adakozás, a kis közösségek összetartása és felelősségérzete nem újdonság Nagy-Britanniában, így nem csoda, hogy az egykori gyarmattartók a világ problémáira fogékonyabbak számos (európai) ország polgárainál. A skandináv államok után a britek az elsők (a listán az ötödikek) az AccountAbility brit nonprofit szervezet és a brazil Fundacao Dom Cabral üzleti iskola által felállított Felelős Versenyképességi Index rangsorában, a brit kormányzat pedig a legfontosabb céljai között tartja számon a klímaváltozás elleni küzdelmet. A 2007 márciusában elfogadott klímaváltozási törvény szerint az 1990-es szén-dioxid-kibocsátás szintjét 2050-re 60 százalékkal kell csökkenteni.

Kritikusai természetesen vannak az elkötelezettnek mutatkozó kormánynak: az egyik legtekintélyesebb felsőoktatási intézménynek számító londoni University College kutatókból álló bizottsága szerint a kormányzat túlzottan optimista saját befolyását és programját illetően. Szerintük a 2020-as vállalásokat csak 2050-re tudja teljesíteni az ország. Példaként az autógyártók önkéntes vállalásának kudarcát vetik fel: az 1998-ban tett ígéret szerint egy átlagos jármű esetében a szén-dioxid-kibocsátás tíz év alatt 188 grammról 140 grammra csökkent volna, ám jó esetben is csak 164 gramm sikerülhet.

A Brown-kormány újabb programokkal kívánja a klímaváltozás hatásait és Nagy-Britannia "részvételét" csökkenteni: egy, decemberben nyilvánosságra került kormányzati terv szerint a brit tengerpart mellett a vízbe épített 7000 szélkerék 33 gigawatt villamos energia termelésére lenne képes, ami az összes brit háztartás fogyasztását fedezné. A tervvel Nagy-Britannia teljesítené azt az uniós előírást, miszerint 2020-ra az összes energia 20 százaléka megújuló energiaforrásból származzon - ma a turbinák 2 gigawattot termelnek, ami másfélmillió háztartás szükségleteire elegendő.

A vállalati felelősségvállalásban is példát mutatnak a világnak - így Magyarországnak is - a brit cégek és vezetők. A Károly walesi herceg által létrehozott International Business Leaders Forum számos rendszerváltáson átesett és más fejlődő országban megalakította - a kezdetekben zömmel brit cégekből álló - helyi szervezetét, hogy a vállalatok többet tehessenek társadalmi és természeti környezetükért (lásd "A részvétel a fontos" cikkünket). Egy 2007. márciusi jelentés, az Edelman Kutatóintézet felsővezetők és véleményformálók megkérdezésével készült tanulmánya szerint a brit cégek második legfontosabb ismérve, a munkatársra való odafigyelés után a társadalmi felelősség vállalása következik, és csak ez után az üzleti terv vagy a pénzügyi eredmények. Nem is csoda, hogy a vállalkozásoknak jelentős a presztízsük: a britek jobban bíznak a cégükben (44 százalék), mint a kormányukban (16), az egyházban (27) vagy a médiában (19).

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo