A New York-palota-beruházás első üteme elvileg jövő év tavaszára lezárul, és a nagyközönség előtt újból megnyílik a patinás kávéház, valamint az épület további szintjein kialakítandó szálloda mintegy száz szobája és lakosztálya- állítja Frivaldszky Márk, a New York Palace Kft. szóvivője. A mostani tervek szerint a szálloda új szárnya - további 80 szobával - 2006 elejére készülhet el.
Nagyszabású tervek
Ez a beruházás azonban jelentősen eltér azoktól a nagyszabású tervektől, amelyeket a Boscolo csoport még 2000-ben elképzelt. Ekkor - közel tízévi sikertelen próbálkozás után - talált végre vevőre a patinás New York-palota, de nem önmagában. A korlátozottan hasznosítható, fajlagosan magas beruházási költségekkel járó műemléképület-felújítás egy befektető számára sem tűnt vonzónak, ám az ingatlannal határos, három házból álló Osváth utcai épülettömbbel együtt - itt működött korábban az Athenaeum Nyomda - már jól illeszkedett a Prága után Magyarországon is szállodaépítési lehetőséget kereső Boscolo csoport ambiciózus terveihez.
Az évezred eleji világgazdasági konjunktúra és a kelet-európai régió felfelé ívelő idegenforgalma merész tervekre ösztönözte az olasz üzleti csoportot: 300 szobás luxusszállodát és 1200 fős konferenciatermet álmodtak az épületkomplexumba. A történelem azonban közbeszólt. A szeptember 11-ei katasztrófa után megváltoztak a világgazdasági folyamatok, visszaesett az idegenforgalom.
Konkurensek a piacon
Ráadásul az addig üres szegmensnek tűnő budapesti ötcsillagos szállodapiacon egyszerre másik hat hasonló hotel épült. A Boscolo-beruházás pedig leállt. Egy évig csak azokat a munkákat végezhették, amelyeket mindenképpen kellett: az épület alapjainak megerősítését és szigetelését, valamint a külső homlokzat felújítását.
A folytatás pedig már egy teljesen új koncepció szerint zajlott: a New York-palota hasznosításáról, valamint az új szárnyban 80 szoba és egy mintegy 500 fős konferenciaközpont kialakításáról szólnak a tervek. Az Osváth utcai tömb maradék 60 százalékának hasznosítását egyelőre kérdőjelek fémjelzik.
Alakulhatott volna rosszabbul is, vélik sokan, hiszen az időszakban zajló más, hasonló volumenű szállodaberuházásokkal szemben itt a munkák még olyan kezdeti stádiumban voltak, ahonnan vissza lehetett fordulni.
Kételyek és válaszok
Igaz, most már a gazdaság fellendülésére számít a világ, de miért pont ez a hetedik kerületi hotel vonzaná a luxus iránt fogékony és azt megfizetni képes külföldi turistát?
A kételyekre Frivaldszky Márknak az a válasza, hogy nagyon is lehet építeni a New York kávéház vonzerejére, és maga a szálloda sem egy átlagos luxushotel lesz. A Duna-korzó látványosságával vagy a Belváros atmoszférájával szemben itt az új és régi egzotikus keveredése, másrészt a mediterrán stílusú luxusba rejtett olaszos életérzés áll. A bevételekhez pedig hozzájárulnak majd az új szárny földszinti passzázsában és a kávéházzal szomszédos területeken kialakítandó üzletek és szolgáltatóegységek is.
Egy biztos, az amúgy sem ingatlanberuházásokról ismert Boscolo csoport a közeljövőben nem tervez újabb építést Magyarországon. De egy jó adottságokkal rendelkező négycsillagos szállodát szívesen üzemeltetne.