(N)agyipari szakképzés

Akad olyan városa, térsége az országnak, ahol képesek előre látni, megtervezni a helyi gazdaság várható szakemberigényét, s ha már ezt tudják, akkor arra is áldoznak, hogy a képzés lépést tartson a kereslettel - mintegy odacsábítva a befektetőket.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az arányt és az irányt lehet előre jelezni - foglalta össze a kapott végeredményt dr. Barcsa Lajos, a Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskola igazgatója. A debreceni tanintézmény vezetője egy hosszú nevű testületre, a regionális fejlesztési, képzési bizottságra utalt, szavaihoz pedig csupán annyit tehet hozzá a napi gyakorlat elemzője: az arányokhoz és az irányokhoz hozzájárul a piaci igényeket befogadni képes újszerű szakoktatás. A végeredmény is legalább ennyire kézenfekvő: a vállalkozások találnak megfelelően képzett, illetve megfelelően képezhető munkaerőt, ezért oda viszik beruházásaikat.

Tényleg ennyire egyszerű megoldani a munkaerőpiac, a szakképzés képletét? Mintha az elmúlt 15-20 év éppen nem erről szólna, hanem arról, hogy az országban egyszerre nőtt az állásnélküliek száma és a munkaerő iránti kereslet - egyebek között a piacidegenné vált szakképzés miatt.

Új belépő - 15 milliárddal

A tüneteket persze sokszor és sokan felismerték. A diákokat többnyire nem a keresletnek megfelelő mesterségekre képezték. A szocialista idők iparvállalataiból sem sok maradt meg eredeti formájában, ugyanakkor elmaradt az alkalmazottak átképzése, tömegek kerültek utcára. Ezért is ér sokat, egyre többet az, hogy a Hajdúság fővárosában és vonzáskörzetében a képzett munkaerő iránti kereslet és kínálat messze nem a véletlennek köszönhetően képes találkozni. Vagyis nem pusztán a szakközépiskolai igazgató kötelező optimizmusa mondatta, hogy az arányt és az irányt előre lehet jelezni.

- Nagyon is tudatosan döntöttünk Debrecen, egyáltalán az észak-alföldi térség mellett, hiszen túl azon, hogy már van autópálya is azon a vidéken, a 15 milliárdos beruházásunk szakember-szükségletének kielégítését mind az egyetem, mind a helyben folyó képzés, mind az eleve meglévő értékes munkakultúra biztonságossá teheti - tette világossá a Richter Nyrt. emberierőforrás-igazgatója, Paróczai Margit cége stratégiai döntésének hátterét. - A számunkra fontos szakképzésnek ott az az alapja, hogy a térségben már működnek gyógyszergyárak. Ha a Richter felépíti debreceni üzemét, akkor körülbelül száz új munkatársra lesz szüksége.

Ennyi leendő richteres nem okoz nagy riadalmat a térségben. Bérharc nem lesz miattuk. A lényeg sem ez, hanem az, hogy a közép-európai multinak számító gyógyszeripari nagyvállalat - melynek már vannak gyárai Lengyelországban, Ukrajnában, Romániában, Oroszországban vagy éppen Indiában - össze tudja hasonlítani a munkaerő-piaci lehetőségeket is. Túl a hazafias szempontokon - a 15 milliárdos projektet ezért valósítja meg országon belül a Richter Nyrt. - a hosszú távon is biztonságos szakemberkínálatot tekintették perdöntőnek a nagyvállalat vezetői.

A budapesti, kőbányai ötezer fős "anyaüzem" méretéhez képest a debreceni természetesen kicsinek számít. Ám mégsem költözhetnek olyan helyre, ahol nincs egyetem, és nincs a helyi vállalatoknak képző iskolarendszer. A szakma-, sőt munkakultúrára hiánya egyszerűen meggátolná a biotechnológiai gyártás beindítását.

- A debreceninél olcsóbb, de nagyipari környezethez szokott munkaerő hiába van például Észak-Magyarországon, modern szaktudással rendelkező, illetve azt tanuló munkatársakra van szükségünk, róluk pedig itt, a Hajdúságban gondoskodnak - magyarázza a jó egyetemi és szakképzési környezet szerepének fontosságát a Richter igazgatója. - Az valószínű, hogy a debreceni szakképzés számára tankönyvet, tananyagot, tanárt, bármennyire is figyelembe veszik az igényeinket, nem adhat a cégünk, hiszen nincsenek tanáraink, tankönyveink. De arra van módunk, hogy a nekünk kellő speciális tudást akár nyári gyakorlaton, akár más módon megtanítsuk a jó alapokkal rendelkező fiataloknak, s az sem okoz meglepetést, ha az oktatási intézmény igényt tart a Richter támogatására. Már most, a városba költözésünk időszakában érdemes kialakítanunk a debreceni iskolákkal egy ösztöndíjrendszert.

A gyógyszergyári beruházás előidézhet munkaerő-piaci pezsgést a városban, hiszen a Teva, mely ugyancsak befektet saját kapacitása bővítésébe, szintén felvesz mind az egyetemről, mind a szakiskolákból, mind a szabad piacról új alkalmazottakat. A város, a megye és a régió pedig már rendelkezik olyan know-how-val, melynek segítségével nem csak a vegyipari vállalkozások számára teszi vonzóvá az országrészt. Legújabban a gépipari cégek számolhatnak modern tudású szakemberekkel. A lényeg is ez: a térség birtokába jutott annak a képzési technológiának, amellyel gondoskodhat a helyi termelési kultúra megőrzéséről, a vállalkozások munkaerő-szükségletének kielégítéséről, az alkalmazottak szakismeretének "karbantartásáról".

Jövőlátó vállalkozások

Két, egymással összefüggő úton indultak el a helyi szakképzés piacképessé tételét elősegíteni kész intézmények. A város önkormányzata - érvelt Kósa Lajos, Debrecen polgármestere - komplett iskolai osztályokat "házasít" a városban megtelepült nagyvállalkozásokkal, amennyiben azok szerepet vállalnak a képzés szakmai és finanszírozási feltételei kialakításában, s a fiataloknak még a diákéveik alatt munkahelyet, majdani munkaszerződést ajánlanak fel.

Ennek a városi kezdeményezésnek a "rokona" a térség egészét átölelő, jelentős uniós támogatást felhasználó szakképzési program, melynek tananyagát szintén a valós, jól artikulált mai és előre jelzett vállalkozói igényekre, a helyi gazdasági fejlődésre építették rá.

- Magyarországon is újdonságnak számított a projektünk azért, mert a vállalkozások keresletének megfelelően alakult ki a képzési program - tájékoztatja a Piac & Profitot az Optomehu nevű, 410 ezer eurós költségvetésű projekt felelőse, dr. Kiss András, aki a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara kereskedelemfejlesztési főmunkatársa. - Megelőzőleg részben a térségben, részben országosan arról gyűjtöttünk adatokat, vállalkozásoktól származó információkat, hogy a cégek milyen ismeretekkel rendelkező munkaerőt keresnek. Olyan, stabil helyzetben lévő kis-, de inkább középvállalkozások tájékoztatására voltunk kíváncsiak, amelyek már tetten érhetően bedolgozták magukat a piacra, s bizonyosan rendelkeznek középtávú stratégiával, melyben a technológiai fejlesztés, a gépbeszerzés éppen úgy szerepet játszik, mint a beszállítói lehetőségek bővítése.

Valóságos és a fejlődési irányaikat látó, megfogalmazó cégekről beszélt a kamarai szakember. Debrecenben például a csapágygyártás helyi nagyvállalata és nem mellékesen beszállítói köre világos képet alkotott szakterülete fejlődéséről és persze a szakemberigényéről. Kiss András ilyen, középtávra is tervezni tudó vállalkozásként jegyez több műanyagipari, vegyipari, élelmiszer-ipari céget is.

Hangsúlyos gyakorlatok

De ezzel egyenértékű, hogy maga a térség is meg tudja határozni saját magát, azt, hogy milyen adottságokkal rendelkezik, milyen alapokról hová képes fejlődni, s melyik az a néhány ágazat, amelynek hosszú távon jó lehetőségei lehetnek. Debrecen vonzáskörzetében ilyen a fémfeldolgozás, a gyógyszeripar vagy éppen az informatikai szolgáltatások területe.

- Cégvezetők érvei szerint az a fontos, hogy hosszú távon teremtődjék meg a szakképzett munkaerő utánpótlása, ugyanis ezzel lehet idevonzani a befektetőket, a már itt lévő cégeknek új megrendelést, beszállítói lehetőséget is kínáló vállalkozásokat - tolmácsolja az üzleti környezet érvelését a kamarai szakember. - A jó logisztikai infrastruktúra, a rugalmasan alakítható ipari parki is elengedhetetlen, de mégsem ér sokat, ha nincs szakképzett munkaerő.

Ehhez az alaphoz illeszkedett az opto-mechatronikát és a CNC fémmegmunkálást felölelő képzési projekt, amely érettségizett fiatalokra "szakosodott". A fejlesztési és munkaügyi regionális intézmények mellett közalapítványok, kamarák, két magyar és egy nagyváradi szakközépiskola, továbbá egy német, a szakterület szakképzésében is érdekelt cég vett részt a mostanában befejeződött oktatási programban, melyről a debreceniek hovatovább egyöntetűen vallják: modern, piacképes szakképzési modellé átlényegült vállalkozás lett belőle. Az ismét iskolapadba ültetett, amúgy regisztrált munkanélküliként "jegyzett" nemrégiben még gimnazistáknak az Optomehu projekt jövedelempótló juttatást folyósított, az oktatással megbízott tanárokat a miskolci Bay Zoltán Alapítvány intézetében, illetve az akcióban szereplő német vállalatnál készítették fel. Ez utóbbi csúcstechnológiákat alkalmazó cégekhez vitte el a magyar szakoktatókat, majd a kurzus hallgatói is eljutottak gyakorlatra a német üzemekbe.

Mindez - és az unió 410 ezer eurója - akkor ér valamit, ha az iskolapad legalább annyira fontos a helyi cégeknek, mint az abba beleültetett diákoknak. Vagyis nem új munkanélküliek kerülnek ki a kurzusokról. Elég gyorsan kiderült, hogy már a képzés előkészítésénél is szinte tolongtak a helyi cégek - szükségük lesz a jó tudással ellátott végzősökre.

- A tananyag véleményezésére számos vállalkozás jelentkezett, tudni akarták, hogy cégük milyen távon és milyen mértékben támaszkodhat a szakképzés minőségére, s azon belül mennyire lehet az ő, akár speciális igényeiket érvényre juttatni a felkészítés során - fejtette ki Kiss András. - Bár az uniós pénzt is felhasználó projekt a programba bekapcsolódott iskolák oktatóműhelyeiről, gépeiről gondoskodott, a hangsúlyt mégis a német gyakorlathoz igencsak hasonlóan a vállalkozások üzemeiben megszervezett gyakorlati oktatásra helyeztük.

Azt kapnak, amit kérnek

Nehezen tagadható, hogy a hajdanán feltalált megoldás - az úgynevezett duális szakképzés - modern változatát kínálja a projekt, melynek a lényege az, hogy a cégek alakíthatják a helyi munkaerőképzést a saját hosszabb távú igényeik szerint. Az Optomehu program ugyanis főleg arról szólt, hogy a képzés, az iskola hajolt meg a piac előtt. A kérdés is ez: vajon az egymásra találás "technológiája" átörökíthető-e a nem uniós pénzen finanszírozott s további szakmákat, iparágakat kiszolgáló iskolai gyakorlat javára is?

Az 1908-ban Kossuth Ferenc alapította Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskolának - a projekt debreceni főszereplőjének - iskolarendszerű képzése természetesen alkalmas a vállalkozások hosszabb távú igényeinek kielégítésére. Az Optomehu program - mely a felnőttoktatással rokon - pedig azt sugallta, hogy egyformán előnyös lehet mind a nappali, mind a nem iskolarendszerű képzés tanárai és diákjai számára.

- Tudjuk, hogy amit ma nagyon keresnek Magyarországon, mi pedig értünk hozzá, az a forgácsoláshoz, illetve a számítógép vezérelte szerszámgépek kezeléséhez értő szakemberek képzése - magyarázza vállalkozásuk okát az iskolaigazgató Barcsa Lajos. - A projektben a két önálló, amúgy érettségit nem igénylő mesterséget, a forgácsolót és a CNC szerszámgépkezelőt "egyesítettük", alapozva arra, hogy a már életkoruknál fogva eleve motiváltabban tanuló fiatalok iránt lehet igazán komoly kereslet a jövőben.

Nem tévedtek, a piac valóban jól fogadta az ígéretes tudással rendelkező végzősöket. A diákok is pontosan tudták, hogy kurrens elméleti és gyakorlati ismeretekkel felvértezve jól el tudnak helyezkedni. De az sem mellékes körülmény, hogy a szakmunkásnak - ellentétben az ország megannyi más vidékével - Debrecenben és térségében megmaradt a presztízse. Ezt igazolandó az iskola igazgatója nem pusztán arra hivatkozik, hogy a Mechwartban végzett papák fiai is szívesen iratkoznak be hozzájuk, hanem arra is, hogy a növendékeknek komolyan meg kell küzdeniük a felvételükért: 4,5-es átlag alatti eredménnyel nemigen jutnak be ebbe a szakközépiskolába. Ezt az értéket megőrzendő jött jól az Optomehu nevű projekt, mert most már azt is igazolva látják, hogy a két rokon szakma összevont oktatásával a vállalkozások látens igényeit is ki lehet elégíteni.

- Egy cég, amelyik terjeszkedni akar, azt mondja, épületet felhúzni bárhol lehet, de megtalálni azokat, akikkel dolgozni tud, sokkal nehezebb - hivatkozik Barcsa Lajos azokra a vállalkozásokra, amelyeknek képviselői sokszor kopogtatnak az iskola kapuján, hogy tájékozódjanak a szakemberkínálatról. - Az informatika egyik jeles külföldi cége például bizottságot állított fel, amelyikkel megvizsgálta az iskolánkat. Kikérdezték a tanárokat, a diákokat, beültek tanórákra, kíváncsiak voltak, hogyan beszélnek angolul a növendékek. Debrecen kvalitásai mellett a szakember-utánpótlás befolyásolta leginkább a város mellett szóló döntésüket. A Optomehu projekt is ezért értékelődött fel, mert a viszonylag gyors szakképzés lehetőségét is kínálja a térségben lévő, itt megtelepülni akaró vállalkozásoknak, ezért tehát a már felhasznált uniós pénzektől függetlenül is a folytatás mellett voksoltak a cégek.

Az igazgató szavaiból kitetszik, hogy a vállalkozások a valós és a látens igényeik kielégítésének reményében érdemesnek tartják fenntartani, finanszírozni az újszerű szakképzést is. Az iskola is kipróbálhatta, hogyan is vizsgázik a napi gyakorlatban - eredményét tekintve pedig a piacon - a modulrendszerű oktatás. Például a külön-külön négymodulos forgácsoló, illetve CNC szerszámgépkezelő kurzus immáron ötmodulos, hiszen a kereslet érdekében mindkét szakmára felkészítik a diákokat. Eközben a vállalkozások világa is elhelyezett egy modult a térségben, azt a modult, amelynek segítségével Debrecen és környéke naprakészen csatlakozik a piachoz, a befektetéseket hosszú távra tervező vállalkozásokhoz. Ilyen modulokból jól lehet építeni.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo