Az állami támogatás hatására kialakult lakásépítési boom közepette mind több építkezőnek okoz fejtörést: maradjon-e az ismert, jól bevált téglánál, vagy válasszon más, gyorsnak és főleg a téglánál olcsóbbnak hirdetett megoldást, például a Skandináviában és a tengerentúlon évszázadok óta alkalmazott fa- vagy acélszerkezetes építési technológiát. A felfokozott érdeklődés azonban, amelyet a hihetetlen gyors ütemű átadásra, a rendkívül kedvező négyzetméterárra, a tökéletes hőszigetelésre és a hallatlanul alacsony energiaigényre utaló hirdetések váltanak ki, szinte egy évtizede többnyire meg is maradt az érdeklődés szintjén, és évente mindössze 100–120 lakó- és egyéb épület készül el felhasználásukkal.
A piac védelmében
A szakemberek szerint ennek a magyarázata nemcsak a tőlünk még ma is távoli építési kultúra iránti idegenkedésben keresendő: az elmúlt évtizedben több, hasonló technológiát kínáló társaság nem tudta azt a minőséget biztosítani, amelyet a megrendelő elvárt volna – a közel hetven cégből még ma is alig két tucat rendelkezik az épületszerkezetek esetében a magyar törvények által előírt megfelelőségi igazolással –, de arra is számos példa akad, hogy a társaság felvette az előleget, a házelemeknek viszont csak egy részét szállította le.
Fazekas Péter, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) készházépítő tagozatának elnöke szerint ezek a nálunk viszonylag újnak számító technológiák számos veszélyt rejtenek magukban azzal, hogy a cégek akár a laikus építkező által is könnyen, gyorsan, szakszerűen összeállíthatónak állítják be az előre gyártott épületrendszereket. Mert hiába adott a méretre szabott fenyőgerenda, a megfelelő számú favázas elem, a szigetelőanyag, a nyílászárók: az összeszereléshez szakismeret, tapasztalat kell, különben barkácsolás lesz a házépítés vége. Emellett – felbuzdulva az új lakások iránti keresletnövekedésen – egyre több, lakásépítésben kevésbé jártas cég is bekapcsolódott az üzletágba, gyakran irreálisan alacsony áron kínálva készházait, amelyeket csak kétes műszaki tartalommal lehet kulcsrakészen megvalósítani – állítja a szakember.
Ennek visszaszorítása és a piac tisztulása érdekében jött létre az ÉVOSZ-on belüli tagozat, amelynek már 24 tagja van. E cégek nemcsak az ÉMI – jogszabályban előírt, épületszerkezeti vizsgálaton alapuló – megfelelőségi igazolásával és építőipari műszaki engedéllyel (ÉME) rendelkeznek, hanem a tagozaton belül saját minőség-ellenőrzési rendszert is kidolgoztak. Ennek folytán készházaik nemcsak a forgalomba hozatalhoz szükséges hat alapkövetelménynek – mechanikai szilárdság, tűz elleni biztonság, egészség- és környezetvédelem, használati biztonság, zaj elleni védelem, valamint energiatakarékosság és hővédelem – felelnek meg, hanem saját minőség-ellenőrzési rendszerüknek is.
A megfelelően teljesítő cégek feltüntetik termékeiken és hirdetéseikben is a MAKÉSZ (Magyar Készház) védjegyet, amely garanciát jelent a munka minőségére. Erre a megrendelőknek is érdemes odafigyelniük, és ajánlatos mindig több, jó referenciával rendelkező társaság ajánlata közül kiválasztani a legmegfelelőbbet – javasolja az elnök, aki maga is egy hasonló építőipari vállalkozás vezetője.
Készházelőnyök
S hogy melyek azok az előnyök a téglával szemben, amelyekért érdemes a könnyűszerkezetet választani?
Környezetbarát tulajdonságai mellett a szakemberek kiemelik a készházak viszonylag rövid – három hét és hat hónap közötti – építési idejét, valamint azt, hogy belső terük később is tetszés szerint, rugalmasan alakítható. Ugyancsak figyelemre méltó a szerkezeteknek a tégláénál jobb hőszigetelő képessége. Mindemellett tökéletesen védenek a nedvesség ellen, és a nyáron kellemesen hűvös klímájú lakótér – különösen a faszerkezetek esetében – télen sem hűl le. Mivel a fa élő, lélegző anyag, a helyiségek páratartalma stabil. A téglaépítésű házakhoz viszonyítva – néhány kivételtől eltekintve – a négyzetméterár is jóval alacsonyabb és garantált: menet közben nem emelkedik a végső ár. Nem elhanyagolható az általában tíz évre vállalt garancia sem, valamint az, hogy a technológiát kínáló társaságok árai — a ház megrendelt állapotig való (szerkezet-, kulcsrakész) felépítése mellett — többnyire tartalmazzák a tervezést és a közműengedélyek beszerzésének költségeit is.
A favázas szerkezetű lakóépületek esetében a legtöbbször fenyőből, tölgyből készül a váz, amelynek mérete megfelel egy-egy falrész méretének. A favázelemek közé általában úgynevezett szendvicsszerkezet – vagyis többrétegű vízálló forgácslap és gipszkarton, néhány esetben téglafal – kerül. Ezt akár további kőzetgyapot-hőszigetelést, majd korszerű belső-külső vakolatot kaphat, amelyet a hagyományos téglához hasonlóan lehet festeni, tapétázni. A kialakításuk során bármilyen – műanyag, fa – nyílászárókkal felszerelhetők, és tetőcseréppel fedhetők. Az alapfelszereltség néhány esetben középkategóriájú, míg a jómódúbb vevőkört megcélzó cégek extrákkal (központi porszívó, úszómedence, klímaberendezés, szauna, pezsgőfürdő, korszerű riasztóberendezés stb.) is felszerelik a kétszintes, többszobás, több fürdőszobás családi házat.
Faszerkezet Európából
Gyorsházat, ezen belül is faszerkezetű, illetve fenyőgerenda családi házat jelenleg is több társaság kínál. Ezek egyike a Karops Építőipari és Kereskedelmi Kft. A Karops a megrendeléstől számítva néhány héten belül Finnországból szállítja a ház méretére szabott és megfelelően kezelt gerendafalakat, amelyeket a cég szakemberei állítanak össze újabb néhány hét alatt.
A Trend-Haus Hungária Kft. nagyelemes rendszerű fal-, födém- és tetőszerkezetei Németországban, az anyacég gyártócsarnokaiban készülnek A készház négyféle készültségi szintben rendelhető meg: szerkezetkész, félkész és kulcsrakész állapotban, továbbá az úgynevezett „szereld magad” építési fokozatban. Ez utóbbi esetben a cég szakembereinek segítségével a kívülről teljesen kész lakóépület falainak belső szigetelését, a gipszkarton burkolatok elkészítését a tulajdonosok végzik el.
A Bien-Haus Hungária Kft. által kínált, szintén német Bien-Zenker házaknak nemcsak a szárított, gyalult, impregnált, majd láng- és gombamentesített fa vázszerkezeteit gyártják Ausztriában, de a tetőtér-beépítésű lakóépületek födémszerkezeti elemei, tetőgerendái és szarufái is ott készülnek. Innen szállítják a helyszínre, ahol a cég munkatársai összeszerelik a kiválasztott típusterv szerinti épületet, majd ennek a váznak a belső oldalára kerül a gipszkarton, a párazáró fólia és a fermacell lap, valamint a külső szigetelő- és vakolatanyagok. A társaság háromféle készültségi fokban kínálja házait.
Amerikai tradíciók
Észak-amerikai hagyományos technológiát honosított meg a hazai piacon jó néhány éve a Nebraska-Ház Építési Iroda, amelynek lényege a hagyományos és korszerű építőanyagok együttes felhasználása. A kombináció egyesíti az ismert favázas és a falazott építési módok előnyeit. A ház teherhordó váza itt is fából készül, ezt azonban különböző kapcsolóelemek beépítésével téglafallal veszik körül. A két házépítési elem együttes alkalmazásával és együttélésével nemcsak a könnyűszerkezetnél ismert kongó hang szűnik meg, hanem a falak is jóval tömörebbé, időállóbbakká válnak.
Észak-Amerikából érkezik a vákuumos eljárással szárított üveggyapot- és gipszkarton-szigetelésű, illetve borítású fenyőfa (igény esetén bükk, juhar, nyár vagy tölgy) tartószerkezet, valamint a házakhoz tartozó nyílászárók, fürdőszoba-felszerelések, beépített szekrények, szőnyegpadló és parketta is az Atronix Kft. készházaihoz. A cég – amely az igényesebb megrendelők számára kulcsrakészen kínálja egy- és kétszintes lakóépületeit – két referenciaházat is épített Budaörsön, ahol az elmúlt években már több hasonló lakóépületet adott át.
Néhány éve jelent meg a hazai piacon az Észak-Amerikában a fa minőségének romlásával és mennyiségének csökkenésével mind nagyobb teret hódító úgynevezett tűzihorganyzott acélvázas házépítési rendszer, amelynek forgalmazója a ConTacTrade Kereskedelmi Kft. A technológia jellemzője, hogy nemcsak a falpanelek váza készül acélból, hanem a tetőszerkezet is. Ez a könnyű tetőszerkezet lehetővé teszi azt is, hogy egy, már meglévő háznál, ahol a hagyományos téglaráépítést nem bírja el az alap, ezzel a rendszerrel újabb lakószintet húzzanak fel. A Kanadából importált acélszerkezeti anyagokból a cég szerelőcsarnokában számítógép-vezérlésű gépsoron milliméter-pontossággal készülnek a különböző házszerkezeti elemek, amelyeket az építkezés helyszínére szállítva a céggel szerződésben álló kivitelező társaságok szakemberei néhány nap alatt összeszerelnek. A vázszerkezet közé gipszkarton elemek kerülnek, amelyeket kívül-belül korszerű vakolattal látnak el.
Nagy választék, kevés vevő
Gyors, környezetbarát, energiatakarékos és nem utolsósorban olcsó – ajánlják az építkezők figyelmébe több mint egy évtizede a könnyűszerkezetes lakóházakat. A felkeltett érdeklődés azonban meg is reked ezen a szinten: változatlanul évente mindössze száz–százhúsz ház épül fel ezzel a technológiával. A tendencián változtatni akaró építési vállalkozók a vásárlók bizalmának megnyerése érdekében az előírtnál szigorúbb minőségi követelményeket állítottak maguk elé.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.