A telefonálási, SMS-ezési, MMS-ezési, internetezési lehetőségeket országonként táblázatban foglaltuk össze, hogy egyszerűbb legyen összehasonlítani az árakat. A táblázatban a hazai szolgáltatókkal, havidíjas előfizetéssel elérhető legolcsóbb roamingszolgáltatást nyújtó külhoni operátor nevét és az arra a szolgáltatásra kapható legolcsóbb árat tüntettük fel.
Készülni kell
Utazás előtt azonban nem elég a szolgáltatások áráról tájékozódni. A mobiltelefont sem árt felkészíteni a külföldi tartózkodásra. A telefonszámainkat érdemes mindjárt +3620, 30 vagy 70-es előhívóval tárolnunk. Ha 3-4 napnál hosszabb tartózkodásra indulunk, készüljünk fel arra, hogy minden országban érdemes a helyi szolgáltatótól vásárolni egy feltöltőkártyás csomagot. Ezzel mind haza, mind kint tartózkodó családtagjaink között sokkal olcsóbb a kommunikáció.
Persze utazás előtt így a biztosításkötés és egyéb utazási teendők közé be kell ékelnünk a telefonunk hálózatfüggetlenítését is, ami előfizetési szerződésünk lejárta után már mindhárom honi szolgáltató márkaboltjaiban megoldható pár ezer forintért. Ha külföldi tartózkodásunk alatt nem szeretnénk hívást fogadni, akkor minden esetben feltétel nélküli hívásátirányítással tegyük át hívásainkat a hangpostára - vagy másik hazai számra -, ugyanis ellenkező esetben ha a hívás már kijött külföldre, és utána irányítjuk át a hazai hangpostára, minden üzenethagyó után mi fizetjük a roaming díját.
Beszédes tarifák
Ha most a tarifákat elemezzük, néhány kevéssé köztudott ténnyel is találkozhatunk. Ilyen például, hogy a legtöbb országból sokkal olcsóbb MMS-t képpel, hanggal, videóval, több száz karakterrel hazaküldeni, mint sima, 160 karakteres szöveges üzenetet. Kiderül az is, hogy egy MMS fogadása akár díjmentes is lehet. GPRS, illetve 3G szolgáltatásokat a még relatíve magas adat-roamingdíjak miatt pedig leginkább vészhelyzetben érdemes igénybe venni. A világhálót, ha tehetjük, akkor vagy internetkávézóból, vagy ingyenes vagy pedig bankkártyás fizetős Wi-Fi hotspotokon érdemes elérnünk.