Mobil szélessávon

Június 15-én a Pannon GSM elindította 3G-s tesztszolgáltatását, melynek keretén belül Budapest forgalmasabb területein minden előfizető használhatja a legújabb, harmadik generációs mobiltechnológiát. Videotelefonálás, mobil internet és munkavégzés akár a vízparton. Ez már a jelen.

A harmadik generációs mobiltechnológia iránt érdeklődőknek a tavalyi tenderkiírást és az eredményhirdetést követően nem egészen fél évet kellett várniuk a tesztszolgáltatás elindulásához. A kezdetben világszerte kétségekkel fogadott technológia most érkezett el hazánkba. A megkésett reakció - a nemzetközi tapasztalatokra figyelés mellett - egyéb okokra is visszavezethető. Hazánk információs társadalmi fejlettsége eltér más országokétól, és különbözik az internet- és a mobilinternet-penetráció is.

A szolgáltató több milliárd forint költségű hálózatkiépítésbe kezdett, amely először Budapest Belvárosában valósul meg, majd fokozatosan, a piaci igényeknek megfelelően épül ki országszerte.

Zökkenőmentes élvezet  

A mobil szélessáv mint fogalom nem egyértelműen a 3G-t, illetve azt ezt kiszolgáló UMTS rendszert takarja. Tágabb értelemben a 2,5G-t jelentő GPRS is ideértendő, de leginkább a 2,75G-ként említett EDGE az, amit körébe sorolhatunk.

A gyakorlatban a 40-60 kilobit/másodperces adatátviteli sebességet garantáló GPRS csomagkapcsolt megoldásokkal kezdődött a történet: azóta nem perc-, hanem adatalapon fizetünk minden forgalomért. Ez az EDGE-nél, illetve a 3G mögött rejlő UMTS hálózatoknál sincs másképp, csak a sebesség változik. Míg az EDGE-nél másodpercenkénti 110-120 kilobit áramlási sebességet tudunk elérni, addig az UMTS cellákon keresztül ennek akár a négyszeresét is. Ezek a számok körülbelül azt jelentik, hogy egy három megabájtos fájl - mondjuk, egy zeneszám - GPRS-en keresztül több mint tíz, EDGE-en valamivel több mint öt, UMTS-en pedig másfél perc leforgása alatt érkezik meg telefonunkra a világhálóról. Ennek megfelelően a 3G olyan szolgáltatásoknak is sokkal kényelmesebb és élvezhetőbb hátteret ad, mint az on-line video- és tévénézés, vagy a laptopon keresztüli adatalapú hanghívások.

A mobil szélessáv segítségével tehát UMTS-en keresztül tudunk leginkább zökkenőmentesen csüngeni hálón, az EDGE pedig - lévén, hogy a 3G-t fokozatosan építik ki - azoknak ad megfelelő hátteret, akik mondjuk a fővároson kívül vagy Budapest kevésbé forgalmasabb területein szeretnének mobilon internetezni. Az EDGE-hez ugyanis a meglévő bázisállomásokat "csak" módosítja a szolgáltató, az UMTS-hez azonban vadonatúj állomásokat szükséges telepítenie, ami jelentősen nagyobb költség, sőt az egyes telepítések érintettjeivel - például templomok, magasabb épületek üzemeltetőivel - új megállapodásokat is kell kötnie.

Mobil, másképpen

A "mobil" szó tágabb értelmét tekintve már több éve adott a lehetőség a vezeték nélküli gyors munkavégzésre, adatátvitelre és akár a videotelefonálásra - az UMTS mellett - másképpen is. Rohamosan terjednek el a WLAN vezeték nélküli hálózatok, ami egyesek szerint a 3G-t veszélyezteti, mások szerint pedig együttműködő technológiákról beszélhetünk. Tény: mobiltelefont Európában még csak egyet gyártottak a piacra, amely WLAN hálózati csatlakozást képes létesíteni, ám e típus nem UMTS-képes.

Videotelefonálás ingyen
A Pannon GSM június 15-én indította nyilvános tesztüzemét Budapesten. Ennek keretében az év végéig a szolgáltató összes előfizetője kipróbálhatja a videohívást, mégpedig díjmentesen. Kezdetben persze a hálózat a fővárosban is csak foltokban érhető el. A szolgáltatások igénybevételéhez természetesen 3G-s telefon is szükséges, amelyekből egyelőre kevés van a kínálatban, és az áruk is igen magas. A pár évvel ezelőtti technikai nehézségek azonban megoldódni látszanak: a készülékek akkumulátorkapacitása már többnapos, és az új modellek megjelenése is előnyösebb: egyre kisebbek, felhasználóbarátabbak. Videohíváskor a szám beírása vagy a telefonkönyvből kikeresése után egy gombbal választhatjuk ki, hogy éppen "csak" hang- vagy videohívást szeretnénk-e kezdeményezni, és hívás fogadásakor is módunkban áll letiltani a rólunk közvetített képet. Egyes készülékek pedig már nemcsak az arcunkról, hanem a második, hátsó kamerán, az általunk látottakról is közvetítenek képet, megnyitva ezzel a kaput olyan későbbi lehetőségek előtt is, mint például a mobilos közvetítés, mobilos bloggolás vagy az otthon, esetleg irodában 3G segítségével végzett megfigyelés.
A hálózatok adatátviteli sebessége körülbelül hasonló, ám egy időben különböző mennyiségű felhasználót képesek ugyanazon sebességen, minőségen kiszolgálni, és ez - a szinte végtelen mobilitás mellett - az UMTS javára billenti a mérleget. Eközben Magyarországon is egyre több az ingyenes Wi-Fi hotspot, amelyeken keresztül ingyenesen internetezhet, interneten telefonálhat mindenki, szélessávon. Az elviekben 500-1000 méteres hatósugár még az a tényező, amely a WLAN hálózatok elterjedését némiképp korlátozza. A probléma megoldását a fejlesztőmérnökök az úgynevezett WiMAX szabvány kidolgozásában látják, amely értesülések szerint akár több tíz kilométert átölelő hálózatként tud majd üzemelni és szolgáltatni a jövőben.

Budapesten Erzsébetváros polgármestere már több éve meghirdette a kerületi ingyenes vezeték nélküli internetelérés lehetőségét, ami precedensértékű lehet a mobilszolgáltatók számára 3G szolgáltatásaikkal kapcsolatosan, természetesen ha ez a kezdeményezés egyáltalán megvalósul.

Már úton a 3,5G

Egyre többen ismerik a 3,5G-t, vagy legalábbis hallottak róla. Ez a HSDPA kódszó mögött rejlő hálózati megoldásokon alapszik. Az új technológia, amelyet világszerte több gyártó és szolgáltató tesztel, legalább 14 megabit/másodperces letöltési sebességet ígér, ez pedig az UMTS kezdeti 384 kilobit/másodperces értékénél jelentősen nagyobb. Mit tapasztal meg majd ebből az átlag-előfizető? Összességében gyorsabb és új szolgáltatásokat, kevesebb várakozással eltöltött időt egy on line videó megnézésénél, jobb képet, illetve hangminőséget videotelefonáláskor, és mindezt mozgás közben is! Ugyanis az UMTS-nek - az alacsonyabb adatátviteli sebessége mellett - ez a legnagyobb hátránya a HSDPA-val szemben.

Minderre azonban még várnunk kell. Az új technológia csak 2006-tól jelenik meg a telekommunikációs piacon, amelyet elsősorban a HSDPA-ra alkalmas készülékek kereskedelmi forgalomban való kései elterjesztésével magyaráznak a szolgáltatók. Nem véletlen, hogy az első alkalmazások nem is a mobiltelefonokon lesznek elérhetők, hanem notebookon. A Novatel Wireless például 2005. április végén jelentette meg HSDPA-t használó vezeték nélküli laptopkártyáját. Ez a kártya jelenleg 1,8 megabit/másodperces sebességgel teszi lehetővé a vezeték nélküli internetezést.

A hatalmas európai érdeklődés ellenére úgy tűnik, az amerikai előfizetőknek lesz alkalmuk kipróbálni először a HSDPA-t, ott ugyanis a mobil adatátviteli piac jelenleg is szinte teljesen lefedett a CDMA 2000 és az EV-DO szabványok elterjedésével, a Cingular Wireless pedig bejelentette, hogy a HSDPA szabvány fő szolgáltatója kíván lenni. Európában az O2 vásárolt meg közvetítő állomásokat, amelyeknek már csak szoftverfrissítésre van szükségük ahhoz, hogy alkalmasak legyenek a technológia alkalmazására. A brit Man szigeten idén kezdik meg a hálózat tesztelését, mielőtt kiterjesztik azt az egész Egyesült Királyságra a Nortel és az Orange részvételével.

3,75G és 4G?

Pascal Debon, a Nortel hálózati igazgatója már a HSUPA-ról és a HSODA-ról beszél, amelyek a HSDPA fejlesztésének következő állomásai. Véleménye szerint a 3,5G sebessége elérheti a 40 megabit/secundumot is. Addig azonban még meg kell oldaniuk néhány nehézséget a szolgáltatóknak, ha azt akarják, hogy a technológia tényleg elterjedjen. A felhasználók számának növekedése ugyanis a sebesség romlását idézi elő. Még ennél is nagyobb problémát jelenthet, hogy a kártyákat és a készülékeket elérhetővé tegyék, és megfelelően árazzák be. A HSDPA valódi előnye ugyanis nem feltétlenül a gyorsaság, hanem az olcsóság lesz.

A 4G-vel már 2003 decembere óta foglalkoznak japán és kínai kutatók a Kiotói és a Pekingi Egyetem, valamint a Fujitsu támogatásával. A két ország ez irányú fejlesztéseinek elsődleges célja az, hogy az egyes hang- és adatalapú kommunikációs formák on-line kínai-japán, japán-kínai fordítóberendezéssel tudjanak működni, ezzel is egyszerűbbé téve a nyelvek, nyelvterületek közti közvetlen, mindenre kiterjedő kapcsolatot.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo