METESZ: Mosonyi követői

Negyven egyesületből és közel nyolcvanezer tagból áll napjainkban a MTESZ, vagyis a Magyar Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetsége. Dr. Gordos Géza elnökkel a szövetség "naplójában" visszalapozunk a hatvan évvel ezelőtti megalakulásig, kitérünk arra, hogy milyen funkciót töltött be az úgynevezett szocializmusban, majd mi változott az 1990-es évektől, a gazdasági és társadalmi rendszerváltás után. Röviden: mindvégig erős szakmai érdekképviseletre törekedett a szövetség, s ez többször volt sikeres, mint nem.

A Magyar Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségét (MTESZ) 1948. június 29-én alapították meg hivatalosan, de az alapító egyesületek körében - tizennégyen voltak - már jóval a második világháború előtt felmerült - külföldi példákra tekintettel is -, hogy szövetséget alkotnak. Ez azonban csak a háború és az azt követő zűrzavar eloszlása után valósulhatott meg. Az alapítók közül még élő Prof. Dr Mosonyi Emil tanúsítja, hogy a megalakulás minden politikai befolyástól mentesen történt.

Mivel azonban az akkori politika üdvözölte a centralizációt, úgy alakult, hogy a MTESZ első elnökei közel kerültek, illetve később közel álltak a politikai vezetéshez - kezdi a visszaemlékezést dr. Gordos Géza, a MTESZ 2006-ban megválasztott elnöke. - De ennek ellenére a MTESZ-ben soha nem a politika dominált, hanem a szakma. Ez akkor a műszaki és természettudományokat jelentette, vagyis a tagok például közlekedési szakemberek, matematikusok, fizikusok voltak.

Mi volt a szervezet célja, feladata?

Sok emberben volt és van a szakmája iránt elhivatottság, ők alapították és alapítják mind a mai napig az egyesületeket, amelyek fórumot teremtenek arra, hogy a gondolataikat kicseréljék, és megkíséreljék befolyásolni az ország történéseit. Az első egyesület a 160 évvel ezelőtt alakult Magyarhoni Földtani Társaság volt, majd mintegy 140 éve az erdészek és utánuk sorban a többi szakma képviselői - például a gépészek és többek között a postások, akik közül a híradástechnikusok 1947-ben kiváltak - alapítottak egyesületeket. Az újabbakra példa a Szervezési és Vezetési Tudományos Társaság és a Magyar Biomassza Társaság. Ma a MTESZ keretei között negyven szakmai egyesület működik, amelyek együttes taglétszáma közel nyolcvanezer. Az egyesületek - szemben például egyes kamarákkal - mindig önkéntesek voltak és maradtak, sőt, valamennyi tagdíjat is kell fizetni. Vagyis a tagok bizonyos áldozatokat hoznak, és áldoznak a szabadidejükből, hogy az egyesületek működjenek, és hogy így együtt tudjanak hatni a társadalomra és a döntéshozókra. S vannak olyan feladatok, amelyek csak több szakma összefogásával oldódhatnak meg. Például, amikor a színes televízió elindult, az elektromérnökök nem értettek a színvilághoz. De a textilipar már a húszas években kitermelte magából, hogy egy színt számokkal le lehet írni, hogy így akár tíz évvel később ugyanazt az árnyalatot képesek legyenek előállítani. S nemcsak a szakmai multidiszciplinaritást igénylő témák igénylik az együttműködést, az egyesületek szövetségbe tömörülését, hanem az is, hogy a társadalom figyelme a műszaki és természettudományos témák felé forduljon. Illetve, ha az egyesületekben kiérlelt érdekek, értékek érdekképviseletét egy nagyobb közösség vállalja fel, akkor annak remélhetőleg nagyobb a ráhatása mind a közvéleményre, mind az országos, a regionális vagy akár a települési vezetésre, mint külön-külön lenne.

Lehet-e a MTESZ történetét szakaszokra tagolni?

Igen, lehet, és a nagy átalakulást a rendszerváltáshoz lehet kötni. De ez nem pozitív, hanem inkább negatív változást hozott, mert csökkent a szervezet súlya. Én magam 1958 óta egy egyesület munkáját láttam át, illetve amikor 1991-ben a híradástechnikai egyesület elnöke lettem, onnan már az egész szövetségét. Mind az egyesület, mind a szövetség viszonyulása mindig ösztönzően kritikus volt az aktuális hatalomhoz. Például egy, az adott szakmát érintő jogszabály előkészítésekor az egyesület kritizált, ha jobb alternatívát tudott, mint azok, akik megkeresték, és a véleményét kérték. A megkeresésnél azonban gyakoribb volt, hogy maga az egyesület kopogtatott közvetlenül vagy a szövetségen keresztül a kormánynál, és hívta fel a figyelmét valamely problémára. Arra például, hogy a telefónia világában teljesen abnormális, hogy az emberek húsz évet várnak egy telefonra azért, mert a döntéshozók a távközlési bevételek jelentős részét elvonják, s így nem marad erőforrás a fejlesztésére. Tehát a MTESZ, ha meg kellene határozni magatartásának jellegét, inkább ellenzéki volt, mint a hatalom kiszolgálója. Mindezt sosem politikai, hanem szakmai állásfoglalásaival képviselte. Mégis, a rendszerváltáskor sokan a letűnt rendszer részének tekintették, amíg azután szépen lassan építkezve mintegy 2000-re ismét lett érzékelhető tekintélye, és ráhatása a közvélemény alakítására. A mélypont a műszaki tevékenység, a kutatás-fejlesztés szempontjából is az 1990-es évek elejére tehető, mert a magyar gazdaság régi piaca megszűnt, az új pedig még nem alakult ki. Meg kellett várni, amíg a gazdaság beindul, piacot teremt a fejlesztésnek is, ezt pedig a külföldi tőke indította be. S ahogy a szervezet is, a kutatás-fejlesztés is körülbelül az ezredfordulóra lett ismét jelentős tényező. Rontja a helyzetet, hogy a kormány 2004-ben - sok más megszorítással együtt - teljesen megszüntette a MTESZ állami támogatását.

Mondana példát arra, hogy napjainkban milyen konkrét feladatot lát el a szövetség?

- A szívemhez legközelebb álló példát fogom megemlíteni. Az európai uniós támogatások elosztásához néhány éve létrehozták a regionális innovációs ügynökségeket. Ezek azonban nem mindenhol töltötték be sikeresen a feladatukat, ezért felmerült az igény arra, hogy monitorozva legyenek. Nagyon közel állunk ahhoz, hogy ez az ellenőrzés a MTESZ feladata lesz, mégpedig azért, mert e feladat elvégzésére különösen alkalmas, hisz egyrészt negyven tagegyesülete minden szakterületet lefed, másrészt mert a hálózata országosan szervezett, más szóval országos lefedettségű. A monitorozás nem jár együtt intézkedési jogkörrel, szakmai megbízatást jelent.

Mit tart a MTESZ legfontosabb szolgáltatásainak?

- Például a honlapunkat, amelyen keresztül rá lehet találni az egyes egyesületek szakmai weboldalaira, ahol az érdeklődő nagy valószínűséggel választ kap arra, amire kíváncsi,. Maga a MTESZ nem hoz létre innovációt, hanem katalizál. Megemlítendő még a MTESZ Oktatási Központja. A mérnöki és az építészkamara nagyon helyesen elvárja a tagoktól, hogy a tudásuk korszerű legyen. Ezért úgynevezett kreditpontokat kell gyűjteniük - hasonlóan például a háziorvosokhoz - továbbképzéseken, konferenciákon való részvétellel. A MTESZ-en belüli oktatási programok nagy része akkreditált, tehát elvégzésükkel ilyen kreditpontokhoz lehet jutni, és tanfolyamaink a továbbképzési piacon mindenképpen értéket, színvonalat képviselnek.

Magyarország gazdasági fejlődésének a legszűkebb keresztmetszete sokak szerint a műszaki és természettudományi értelmiség hiánya, mert ez a pálya nem vonzza a fiatalokat. Egyetért-e ezzel, illetve mit tehet a MTESZ annak érdekében, hogy ez megváltozzék?

- Sajnos valóban így van, és ahhoz, hogy ez megváltozzon, az első lépés magának a ténynek a fel-, illetve elismerése a döntéshozók részéről is. Ma már ezt oly sok helyen lehet hallani, hogy e felismerés és az azt követő lépések megtétele nem halogatható tovább. A MTESZ-ben azt határoztuk el már korábban, hogy megpróbálunk olyan 40-45 perces multimédiás prezentációkat készíteni, amelyek a magyar műszaki és természettudományos lét egy-egy lelkesítő epizódját mutatják be, mégpedig a 13-17 éves korosztály számára. Azt reméljük, hogy hamarosan sikerül pénzt szerezni ahhoz is, hogy ezek ingyenesen eljuthassanak az iskolákba.

Abban, hogy a fiatalokat nem vonzza a műszaki lét, illetve a fiatal diplomások számszerű túlképzésében van némi ellentmondás. Nem a képzés minőségével van inkább probléma, mint a mennyiséggel?

- Egyrészt az e tárgykörrel foglalkozó egyes karokon évről évre nem sikerül annyi kellően felkészült fiatalt felvenni, mint amekkora a rendelkezésre álló keret. Másrészt valóban van minőségi probléma is, amit én úgy látok és nevezek, hogy a természetes rézsű belapult. Hogy ez mit jelent? A tehetség úgy oszlik el, mintha egy edényből egy lyukon keresztül engednénk át a homokot, aminek eredménye egy kúp lesz. A kúp csúcsán vannak a legokosabbak, a talapzatán a még éppen alkalmasak. Az én megfigyelésem a Műegyetemen, ahol tanítok, pedig az, hogy ez a kúp behorpadt. A csúcsa körülbelül ugyanolyan magasan van, mint régen, a legjobbak ugyanolyan jók, mint harminc éve, de sokkal vékonyabb a csúcs alatti réteg, a nem olyan okosakból, de a pályára egyáltalán alkalmasakból kevesebben vannak. Ez áll még az olyan szakokon is, mint a számítástechnika, illetve az infokommunikáció, pedig ezek a legkedveltebb műszaki szakirányok közé tartoznak.

Mennyiben ért egyet azzal, hogy az egyetemeken elavult tudást oktatnak, és nem azt, amit a piac igényelne?

Ennek az igazságát én vitatom. Egyes felsőoktatási intézményekre ugyan igaz, és sajnálom, hogy igaz, de más oktatási intézményekben viszont előbbre járnak, mint az ipar.

A lapzártánk után sorra kerülő jubileumi ünnepségen ön mondja a köszöntőt. Kiemelné, amit a legfontosabbnak tart?

Úgy érzem, sikerül bevezetni a MTESZ gondolkodásába az úgynevezett "best practice", a legjobb gyakorlat szemléletét. Olyan konferenciákat, összejöveteleket szervezünk folyamatosan, s nemcsak Budapesten, hanem vidéken is, ahol egymás fejét azzal tágítjuk, hogy ki milyen "best practice"-t fedezett fel. Mivel a MTESZ-ben olyan emberek vannak, akik az elhivatottságuk miatt léptek be abba tagegyesületbe, amely része a szövetségnek, ezért ha ők olyasmit hallanak, ami az ő szakterületükön még nincs, akkor biztos, hogy megpróbálják ott is létrehozni azt. Az egyesületek közötti szinergikus kölcsönhatás katalizálása a MTESZ egyik legfontosabb feladata.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo