Mérlegelt súlyok

Amikor a költségvetési kiadások lefaragása minden korábbinál fontosabb feladat, még inkább érdemes odafigyelni arra, amire a fejlesztési és gazdasági miniszter már sok fórumon fölhívta a figyelmet: a fölösleges bürokratikus szabályok kigyomlálásával, a bonyolultak egyszerűsítésével 700-800 milliárd forint, vagyis egy közepes adóreformmal felérő összeg szabadulhat fel a hazai vállalkozásoknál.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A bürokratikus terhek csökkentése, azaz a dereguláció új energiákat szabadíthat fel, növelheti a vállalkozások versenyképességét, javíthatja eredményeiket, ezért az uniós előírásokból fakadó adminisztratív terheket 25 százalékkal csökkentik 2012-ig - így döntöttek 2007 márciusában az Európai Unió Tanácsa keretében a tagállamok állam-, illetve kormányfői. Az uniós döntés minden tagállamra kötelezettségeket ró.

Üzletre hangolva

A magyar kormány 2007 áprilisában fogadta el az "Üzletre hangolva" és a kormányzati deregulációs programokról szóló közös előterjesztést. A 2006 végén meghirdetett "Üzletre hangolva" program célja is a vállalkozói terhek csökkentése, a vállalkozások működési feltételeinek javítása volt a konvergenciaprogram szabta keretek között.

A vállalkozói szektortól, szakmai, érdek-képviseleti szervezetektől beérkezett közel négyszáz javaslat alapján, valamint az érintett tárcákkal folytatott egyeztetések eredményeként készült el a program koncepciót és a tervezett intézkedéseket is összefoglaló cselekvési terve.

A gazdasági tárca feladatai között szerepelt többek között az egyablakos vállalkozói tájékoztatás megvalósítása - vagyis a vállalkozások működését segítő információkhoz való hozzáférés az interneten keresztül -, a vállalkozói szektort érintő hatósági engedélyezési eljárások jó közigazgatási gyakorlatának elterjesztése, az ellenőrzési rendszer hatékonyságának fokozása a gazdaság hatékonyabb kifehérítése érdekében, az e-adó- és járulékfizetés feltételeinek megalapozása, az e-számlázás, az e-kereskedelem elterjedésének elősegítése, a kkv-k továbbképzése, a vállalkozói finanszírozás bővítése, amelyek közül több azóta már jogszabályi formát is öltött.

Elismerés több felől is

A Világbank 2008. szeptember közepén nyilvánosságra hozott jelentése szerint az üzleti környezet minőségét jelző, 181 országot tartalmazó rangsorban hazánk egy év alatt kilenc helyet javítva az 50.-ről a 41. helyre került. Ez az elismerés - amely az Ernst & Young valamivel korábban nyilvánosságra hozott, Magyarországot Európa hetedik legvonzóbb befektetési célpontjaként azonosító elemzését is erősíti - azt mutatja, hogy az adminisztrációs terhek csökkentésére hozott intézkedések sikeresnek mondhatók.

Ennek ellenére a magyar cégek ilyen jellegű kiadásai még ma is mintegy kétszer akkorák, mint az az unióban általánosan jellemző, pedig az sem kevés. Mester Zoltán versenyképességért felelős államtitkár ez év októberében egy előadása keretében elmondta: az adminisztratív terhek nagysága Magyarországon uniós becslés szerint az EU 25-ök 3,5 százalékos átlagával szemben a GDP 6,8 százalékát teszi ki, ami körülbelül 1750 milliárd forintot jelent évente.

A kis- és középvállalatokról készített EU-felmérés szerint egy átlagos unióbeli vállalkozás évente 69 napot fordít adminisztrációra, ami a teljes munkaidő 8 százalékára becsülhető, s ez az arány a néhány fővel működő mikrovállalkozásoknál eléri a 9 százalékot.

A Világbank jelentésének nyár eleji lezárása óta is történtek változások a szabályozás egyszerűsítése érdekében. A kormány azóta elfogadta az építésügyi eljárásokat gyorsító intézkedéscsomagot, amelyhez több mint 30 jogszabályt módosított. Ősszel a fejlesztési és gazdasági, a pénzügyi, az igazságügyi és rendészeti, valamint a szociális és munkaügyi tárca együttműködésben munkacsoportokat hoztak létre öt területre: az adóadminisztráció egyszerűsítésére, a foglalkoztatási adminisztráció csökkentésére, a telepengedélyezésre, a lánctartozásra és a pályázati adminisztráció csökkentésére. Ezek munkájában az idén nyáron létrehozott Gazdasági Egyeztető Fórum által delegált szakértők is részt vesznek.

Néhány tény
Tény - még ha a mindennapokban nem is ez a vállalkozások benyomása -, hogy a kormány deregulációs programja nyomán egyszerűsödtek a vállalkozások indításával és működtetésével kapcsolatos szabályok, és csökkentek ezek adminisztrációs költségei. Többek között 2007. szeptember elsejétől a kft.-k tőkeminimuma 500 ezer forintra csökkent a korábbi 3 millió forint helyett, a zrt.-k pedig 20 millió forint helyett 5 millió forint alaptőkével alapíthatók. Gyorsítja az eljárást, hogy az aláírásminta (címpéldány) hitelesítését ügyvéd is elvégezheti, azaz nem kell külön közjegyzőhöz fordulni, s kft.-k esetében az alapításban közreműködő ügyvéd is igazolhatja a pénzbeli betét befizetését, így nem kell előre bankszámlát nyitni, csak a bejegyzést követő nyolc napon belül. Az egyszerűsített cégbejegyzési kérelem illetéke 15 ezer forintra csökkent, ez korábban kft. és zrt. esetében 100 ezer, kkt. és bt. esetében 50 ezer forint volt. A kkt.-k, bt.-k, kft.-k mellett zrt.-k esetében is lehetőség van mintával és így egyszerűsített eljárásban történő cégalapításra. Már nem feltétel az előzetes névfoglalás, kevesebb okiratot kell benyújtani a cégbíróságnak, a többi okirat jogszerűségi kontrollját az eljáró ügyvéd, illetve közjegyző végzi el. 2008. január 1-jétől egyszerűsödött a társadalombiztosítási járulék túlfizetésének bevallása, életbe lépett néhány kedvező változás az adóhatósággal való elektronikus ügyintézés területén, 50 millió forintról 100 millióra emelkedett a kötelező könyvvizsgálati értékhatár, hatályba lépett az ingyenes céginformációról szóló rendelet, és elfogadtak az elektronikus számlázás terjedését ösztönző szabályokat is. Július 1-jétől kizárólagossá vált az elektronikus cégeljárás, szerződésminta használata esetén pedig az ügyintézés határideje egy munkaórára csökken.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo