Bölcső Alapítvány
Történetünk akkor kezdődött, amikor 1994 telén egy hét alatt, az ország más-más pontján, mindennap találtak egy halott csecsemőt. Azt gondoltam, ha az életet adó anyák törődést vagy akár csak egy jó szót kaptak volna, ez sosem történik meg. Így lettünk a nem várt babák bölcsője. Krízishelyzetben lévő kismama nem csak kiskorú, megesett lány lehet. A társadalom elutasításától, szégyentől ugyanúgy tart egy olyan édesanya, aki már nagy gyerekeket nevelve esik teherbe, aki özvegyként esik meg, vagy egy botlás miatt. Ha a környezettől félve a szülésig meg kell bújni, a legrosszabb döntésig lehet eljutni.Túl a 480. szülés segítésén, sok mindent láttam. Hogy egy helyzet melyik része a legnehezebb? Mindegy is. A fő, hogy megtaláljanak bennünket, hogy a gyerekek kórházi körülmények között szülessenek meg, hogy a babák az eredeti döntések ellenére is hazakerülhessenek, s ha nem, olyan családhoz kerüljenek, ahol egy életen át van helyük.
Az Adományvonal adta lehetőség elnyerése - a működő szekszárdi mellett - egy budapesti anyaotthon létrehozása miatt volt fontos. Az első feladat célunk tolmácsolása volt. Ez nem könnyű feladat, hiszen legtöbbször az emberek első gondolata: "Milyen anya az olyan"... Megértést kellett hát kérnünk, hogy segítséget kapjunk.A csapat hozzáértése, a komoly elhatározás, a vállalás, mely a céljaink megismertetését magától értetődőnek tartotta, eredményt hozott. Nem gyűjtöttünk annyit, mint mások, a budapesti menedék megnyitásához azonban elég lett. Nagy lépés ez a kiszolgáltatottságuk miatt lehetetlen helyzetű várandósok és a születendő picik életének további rendezéséért folyó harcban! A 480. kismama is az Adományvonal felhívásában hallott rólunk először. Ennyit jelent a jelenlét, a nyitottsággal átadott, valós információ. Ránk talált."
Down Alapítvány
"Segítséget sokfelől, sokféle módon lehet kapni. Hogy miért nehézkes mégis, annak két oka van. Az egyik, hogy nem tudjuk, hogyan kell, hogy lehet etikusan, hatékonyan segíteni. A másik, hogy az állam nem vagy rosszul tesz eleget közvetítői szerepének, amikor befizetett adóink felhasználásáról dönt. Ezért kellenek civil szervezetek, kifogyhatatlan jót akarással a problémafeltárás terén. Ha elszántságukkal maguk mellé tudnak állítani anyagi erőkkel rendelkező vállalatokat, összefogásuk óriási eredményeket hozhat létre. A jó választásnak itt is döntő szerepe van. Olyan szervezeteket érdemes támogatni, melyek a támogatásból fejlődést, előrehaladást képesek elérni.
A Down Alapítvány ilyen: komplex ellátórendszert alakítottunk ki, mely a sérült gyermek megszületésétől, a nehéz helyzetbe került család segítésétől a gyermek fejlesztésén, egészségi és szociális ellátásán át az önálló és önrendelkező felnőtt élet megteremtéséig, tehát az ember teljes életútja során ott áll a rászorulók mellett tanácsadással, szolgáltatásokkal, sorstársi melléállással. Ahhoz, hogy segítséget kapjanak, szükség van egy közvetítő szervezetre, hogy az emberek megismerjék a teljes problémakört, a segítő szervezet céljait, felismerjék a segítség lehetőségét. Ehhez kampány kell, ahhoz pedig pénz.
A szervezés profi csapatot igényel és olyan ismert emberek közreműködését, mint Katona Klári, aki hisz abban, amit csinál, aki képes az ügy fontosságát közvetíteni. A teljes siker persze nincs segítőkész emberek nélkül, akik nyitott szívvel, megértéssel fordulnak az érintettek felé. Egyikünk sem gondolta, hogy tizenháromezer ember lesz érzékeny nehézségeinkre. Ennyien már biztosan tudnak rólunk. Figyelmük tizenhárommillió forinttal enyhítette gondjainkat. Nekik köszönhető, hogy elindult a Down Alapítvány Korai Fejlesztő és Tanácsadó Központja, amely azóta több száz downos gyermeket készített fel az iskolára és egy jobb életre. Ez a kampány segítette krízisotthonunk létrehozását is, mely megnyugvást hozott a súlyosan sérült gyermeket nevelő vagy ugyanilyen felnőttet gondozó családoknak, hisz éjjel-nappal nyitva áll, és korhatártól, fogyatékosságtól függetlenül fogad be minden rászorulót.Aki Down-szindrómás embert segít, cserébe szelídséget, bizalmat, őszinteséget, önzetlen szeretetet kap. Ők nem hiszik, hogy mindez kiveszőfélben van...
Dr. Gruiz Katalin,
a Down Alapítvány elnöke, érintett édesanya
Kép-Világ Alapítvány
"A Kép-Világ Alapítvány létrehozásának ötlete Hungler Zsuzsannához kötődik. Embersége, szervezőkészsége tartott egybe egy különleges csapatot. Hívására mozdultak közös célokért a saját szakmájukban összetéveszthetetlent alkotó művészek, Illés György, Szabó István, Kertész Ákos, Balla Margit vagy Endrényi Egon. Később Horváth Ádám, Sellő Hajnal és Kézdy György csatlakozott hozzánk. Rengeteg művész segítette a munkát a komolyzene és a dzsessz világából. Jótékony koncertjeinknek az Operaház, a Zeneakadémia, a Thália Színház adott otthont. A cél, hogy a leukémiás gyerekek kórházi körülményein segítsenek, megvalósult.
A kezelések legnehezebb szakaszában a Tűzoltó Utcai Gyermekklinikán a szülők matracokon aludtak az alagsorban, hogy gyerekeik közelében lehessenek. A gyűjtések eredményeként öt baba-mama szoba épült, önálló, fürdőszobás szobák, ahol a gyerekeknek nem kell azóta édesanyjukat nélkülözni.Az Adományvonal támogatása idején a Madarász Utcai Gyermekkórházért dolgoztunk. A hívásokkal háromszor annyi pénz gyűlt össze, mint amennyi a legszükségesebb gép beszerzéséhez kellett, így olyan további felszerelésekhez, gépekhez tudtuk juttatni az intézményt, amiben korábban nem is gondolkodhattak."
Peter Cerny Alapítvány
"A Peter Cerny Alapítvány rohamkocsijai mozgó intenzív osztályként működnek. Az inkubátoroknak az anyaméhet kell pótolniuk, megfelelő meleggel, zajcsökkentéssel, lengéscsillapítással, jó megfigyelhetőséggel. Ez elengedhetetlen, hiszen sokszor egy kilogrammot is alig elérő piciken kell segíteni. A Telekom Adományvonalon befolyt támogatás nemcsak egy új inkubátor beszerzését tette lehetővé, de megoldott egy, az alapítvány munkájában több mint másfél évtizedes problémát is. Az éjjel-nappal hívható koraszülött-mentőszolgálat ugyanis, megfelelő állami támogatás hiányában, egy közel fél-magyarországnyi területet ellátva, évi háromezer feletti riasztáshoz nemcsak elég mentőautót nem tud üzemben tartani, de a hozzá tartozó személyzetet sem képes eltartani. Ezért sokszor arra kényszerültünk, hogy egy időben két csecsemőt szállítsunk.
Végre meg tudtuk oldani, hogy biztonságos rögzítéssel két inkubátorban szállíthatók kisbabák úgy, hogy közben, most először, a személyzet testi épsége sincs veszélyben. Ahogyan az Adományvonal és személyesen Katona Klári művésznő kiállt a koraszülöttmentés ügye mellett, hihetetlen erőt adott a sokszor agyonhajszolt, időnként túlfáradt, de munkájukat töretlenül végző "cernys" orvosoknak, nővéreknek, gépkocsivezetőknek. A feléjük áradó szeretet, tisztelet és bizalom azóta is erőt ad nekik. Az adományvonal kampányhatása a későbbiekben, az egy százalékok odaítélésénél is érezhető volt. Az emberek erőfeszítéseinket megismerve, kiemelt figyelemmel tüntettek ki bennünket."
Dr. Somogyvári Zsolt,
a Peter Cerny Alapítvány szakmai vezetője
Látom, azzal hogy adunk, lassan felcseperedni engedi bennünk az elfogadás képességét. Egyébként hogyan tudnánk lehetőséget adni a másik embernek arra, hogy ő is megtegye azt, ami nekünk ennyire fontos? Az adással nem vehetünk el semmit. Senkitől. Se gyerektől, se felnőttől, se szeretteinktől, se idegentől.Csak így lehet, csak így van teljesség. A többi számítás, lekenyerezés, pozíciókülönbség fenntartása, önzés.
Ehelyett az országban, most évek óta először, közösen tartjuk fenn a csodát. Teremtjük. Hónapról hónapra. Az eredménye óriási. A száz forintokból gyűjtött százmilliókkal sorsokat fordítottak meg. Ki adott, s ki kapott valójában? Egyre többen tudjuk: mindnyájan. Egyre többen érezzük: így kell. Egyre többen hisszük: érdemes. Egyre többen tudjuk: lehet.Hát nem csoda, hogy azt mondom: életképes."