Európai ökoarisztokraták

Az európai trónörökösök középkorú generációja agilisan tevékenykedik a zöld célok szolgálatában, megszegve a hallgatólagos szabályt, miszerint nem folyhatnak bele az aktuálpolitikába.

Amikor márciusban Károly walesi herceg négynapos látogatásra Budapestre érkezett, a brit trónörökös a Sándor-palotában tartott beszédében „rokonléleknek" nevezte vendéglátóját, Sólyom László akkori köztársasági elnököt, mivel mindketten a klímaváltozás elleni küzdelem szószólói. A brit trónörökös a környezettudatos gondolkodásáért és gazdálkodásért végzett munkássága elismeréseként kapta meg a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét.

Szabályszegők

Az angol királyi család tagja nincs egyedül ökomissziójával az uralkodói címre várományos főnemesek közt. A zöld arisztokraták sorában őt követi az 52 esztendős monacói uralkodó, II. Albert, aki tengerszerető apja és nagyapja hatására tanulta meg értékelni a természetet, a néhai Rainier herceggel 1992-ben részt vett a riói Föld-csúcson, majd alapítványt hozott létre a globális felmelegedéssel kapcsolatos projektek segítésére (www.fpa2.com), 2006-ban több hétig időzött az Antarktiszon a szervezet által támogatott kutatóbázisokon, s trónra lépése után rögvest aláírta a kiotói klímajegyzőkönyvet. A 48 éves Astrid belga hercegnő, aki 15 éven át volt a belga vöröskereszt elnöke, azért állt a klímaügy mellé, mert az befolyással van fő küldetésére, a malária elleni küzdelemre. A 43 éves Willem-Alexander orániai herceg, Hollandia trónörököse számos olyan nemzetközi környezetvédelmi szervezet tagja, mely ivóvízproblémák kezelésével foglalkozik a szegény országokban. A 37 éves Haakon norvég herceg az ENSZ Fejlesztési Programjának jószolgálati nagyköveteként járja sorra az afrikai államokat. Ő, valamint a 42 éves Frederik dán herceg - a koppenhágai klímacsúcs házigazdája - és a 33 éves Victoria svéd koronahercegnő tavaly ellátogattak Grönlandra, ahol a klímaváltozás múltbéli tendenciáit jégmintákból tanulmányozó kutatóintézetben okosították magukat.

A királyi családok fényűző életmódját a világon mindenütt adófizetők pénzéből fedezik. A kiváltságos helyzet feltétele, hogy szerepkörük javarészt reprezentatív marad, ők maguk nem vehetnek részt az aktuálpolitikai és pártideológiai csatározásokban. Vagyis meg kell őrizniük objektivitásukat. A királyi sarjakat az különbözteti meg szüleiktől, hogy egyre aktívabban hágják át ezt a szabályt. Gyakran többre vállalkoznak, mint hogy királyi díszvacsorákat adnak, nyitóbeszédeket tartanak fenntarthatósági konferenciákon, fotóztatják magukat ökorendezvényeken, és megszemlélik a környezetkímélő technológiákat előállító gyárakat.

A rangidős Károly herceg merészkedik a legmesszebbre: állítólag rendszeresen bombázza az aktuális londoni kabinet tagjait javaslatokkal és kifogásokkal teli kézírásos leveleivel. Azért úszhatja meg az „okvetetlenkedést" különösebb felháborodás nélkül, mert a brit politikai spektrum egésze nagyjából egy állásponton van a klímaváltozás fontosságának elismerésében. És bár a konzervatívok újabban hajlamosak hanyagolni a kérdést, nem dobhatják teljesen félre azon egyszerű - és kevéssé közismert - tényből kifolyólag, hogy 1988-ban Margaret Thatcher volt a világ vezető politikusai közül az első(!), aki a klímaváltozás politikai kezelésének szükségessége mellett érvelt. Károly herceg más kormányoknak és az ENSZ-nek is postázgatja felszólalásait. Az éghajlatváltozás univerzális, mindenkit érintő probléma - és mint ilyen, nagy részben humanitárius kérdés -, amit „időnként átpolitizálnak", védelmezte az ilyesfajta beavatkozást a dán trónörökös a Financial Times-ban, amely külön összeállításban foglalkozott az új kékvérű generáció ökológiai lelkiismeretével.

Hiába van köztársasági demokrácia a világ nagy részén, a parvenük keveredése a főrendi előkelőségekkel máig megőrizte a varázsát. Szakértők ebben látják a zöld trónörökösök elsődleges fontosságát: ha ők üzleti fórumra, tanácskozásra trombitálják össze az üzleti és politikai élet képviselőit, azok biztosan megjelennek. A sznobéria nagy úr: a Buckingham Palotába szóló meghívást nem szoktak visszautasítani. De ezen az „összehívó erőn" túl nem igazán tulajdonítanak számottevő hatást a méltóságos uraknak és hölgyeknek az ökobiznisz és ökopolitika ügyeiben. Van valami ironikus abban, hogy éppen a letűnt korok funkciót vesztett képviselői tanúsítanak korszerű és felelősségteljes gondolkodást, méghozzá erősebben, mint a fejlődés letéteményesének tartott politikai és üzleti elit jó része.

Az üzletet is alakítják

A decemberi koppenhágai klímacsúcs utolsó estéjén az államfők a dán királyi palotába voltak hivatalosak. Természetesen mind megjelentek. A fogadás után az államfők visszasiettek a konferenciaközpontba. Barack Obama leült a „Basic"-ként rövidített három legnagyobb fejlődő ország - Brazília, India, Dél-Afrika - vezetőivel, és rövid úton egyezségre jutottak. A Financial Times azon kajánkodott, hogy a „Basic"-államok szobájában sokkal több minden dőlt el, mint a plenáris ülés előtt. Vagyis eltörpült az ENSZ és Brüsszel minden igyekezete. És az EU-val együtt az európai zöld arisztokratáké is.

Az emblematikus koppenhágai este eseményeinél talán fontosabb fokmérő lenne, ha kimutatják, az üzletemberek befolyásolásával vajon milyen konkrét üzleti döntések köszönhetők a trónörökösöknek, és nemes(i) alapítványaikkal mekkora pénzeket osztanak szét az ökoszisztémák védelmére. Vagyis mennyire alakítják - és nem csak beszélnek róla - a jövőt? Erről azonban már nem szól a fáma. Mert egyelőre nem számosítják olyan fejlemények anyagi és környezeti hatásait, mint amilyen a Károly herceg körüli informális üzleti fórum tevékenysége - amit Stanley Fink bankár felügyel - vagy Ian Cheshire és az általa irányított Kingfisher épületfa- és barkácsüzletlánc csatlakozása a walesi herceg esőerdőprojektjéhez (www.rainforestsos.org). A bolthálózat ezzel áttért a „felelős fabeszerzésre", és azzal a hivatalos kéréssel fordult az EU felső szerveihez, hogy tiltsák be az illegálisan kivágott fák kereskedelmét az uniós piacon.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo