A látszat csal

A bankok „könnyen, gyorsan, akár tárgyi fedezet nélkül is igényelhető" hitelt kínálnak a kis- és középvállalatoknak, ám hamar kiderül: a cég tulajdonosainak készfizető kezességvállalása nélkül szó sem lehet finanszírozásról.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A válságból való felépülés egyik eszköze lehet a forgóeszköz- és likviditásfinanszírozás, különösen a kis- és középvállalatok számára. Elvileg számos, őket segítő hitelterméket kínálnak a bankok - kezdve az államilag támogatott Új Magyarország-hitelprogramoktól a saját hiteleken át a folyószámlához kapcsolódó keretekig -, és a feltételek is látszólag kedvezőek: személyre szabott kamat, nem kell ingatlanfedezet, az államilag támogatott hitelekre pedig a Garantiqa Zrt. 80 százalékos készfizető kezességet vállal. Ám amikor a cég felkeresi a bankot, hogy hitelt kérjen, kiderül: mégsem olyan egyszerű pénzhez jutni.

Kétséges hitelösszeg

A kkv-k finanszírozása nem „termékszemléletű": a számukra nyújtott hitelek összegét, árát és feltételeit a céghez szabják a bankok. A válság kirobbanása óta a lakosság hitelezésében is egyre inkább ez érvényesül.

A mentőövek időszaka
A K&H kkv marketing-főosztályvezetője úgy látja, a válság mélyülésekor csökkent a hitelkérelmek száma, de a beérkezetteken belül megnőtt a valójában a különböző lejárt tartozások rendezésére pénzügyi mentőövet remélő vállalkozások aránya. Azaz nem valós forgóeszközigény motiválta a hitelkérelmüket. Hasonló tapasztalatokról számol be a Budapest Bank termékfejlesztési vezetője is, aki szerint a kkv-k pénzügyi tartaléka kevés, esetükben a forgóeszköz-finanszírozás ma a legtöbb esetben veszteségfinanszírozást jelent. Mint elmondta, a két évvel ezelőtti állapothoz képest 50 százalékkal csökkent a forgóeszköz-finanszírozás, de nem csak a bankok óvatossága miatt. A kereslet is esett 10–15 százalékkal, a legnagyobb mértékben az 50–70 millió forint éves árbevétel alatti kör érdeklődése lanyhult.

Az egyedi elbírálásnak van előnye, és persze hátránya is. Valószínűsíthető - vagy inkább remélhető -, hogy kevesebb lesz a rossz kihelyezés, de az ügyfél körülményesebben jut pénzhez. Sőt, általában csak a konkrét tárgyalások során derül ki, mennyit kaphat, és milyen áron.

A forgóeszköz- vagy folyószámlahitelhez számtalan dokumentumot, kimutatást kell csatolni. Alaposan vizsgálják a kérelmező pénzforgalmát, gazdálkodását az elmúlt néhány évben, a meglévő szerződéseit és azt is, hogy milyen kockázatot jelent az ágazat, amelyben működik. A pénzintézetek a mérlegek és beszámolók alapján becsülik meg az ügyfélkockázatot, amelytől függ többek között, hogy mekkora összegű hitelt kaphat a cég.

- A finanszírozhatósági hányadot és így a hitel keretösszegét a cég teherviselő

képessége határozza meg. A bank és az ügyfél érdeke is azt kívánja, hogy a vállalkozás a kölcsönt a mindennapi gazdálkodásból képes legyen biztonságosan visszafizetni. Ennek érdekében az éven belüli hitelterhek az éves árbevétel legfeljebb harminc, kivételes esetekben ötven százalékát érhetik el, de a ténylegesen folyósított összeget a cég működési költségei is befolyásolják - mondja Boldis Zoltán, a Budapest Bank vállalati üzletágának termék- és folyamatfejlesztési vezetője, és hozzáteszi: ha például jelentős a szellemi munka aránya, a finanszírozhatóság akár az árbevétel ötven százalékát is meghaladhatja. Viszont, ha a vállalat az elmúlt években nagyobb összeget fordított beruházásra, előfordulhat, hogy nem kap újabb hitelt.

Tárgyi fedezet helyett

A hitelhez jutás feltételei is egyéniek. Bár az államilag támogatott programoknál a törvény előírja a hitelkamatok felső korlátját, a kkv-knak szánt hitelek többségénél az árazás személyre szabott. Az irányadó 1, 3 vagy 12 havi BUBOR-hoz adódó kamatok a 3 százaléktól egészen 7-8 százalékig, a folyószámlahitel pedig akár 50-100 bázisponttal is drágább lehet, mint az ugyanolyan fedezet, futamidő és biztosítéki kör mellett nyújtott más kölcsönök. A biztosítékok körét is az adott ügylet paraméterei befolyásolják, illetve ezek kölcsönhatásban is állnak egymással. Több biztosíték esetén a bank nyugodtabb lehet a megtérülést illetően, így olcsóbban is tudja nyújtani ugyanazt a finanszírozást.

- Hasznos eszköz a biztosítéki rendszer kiegészítésére az intézményi garancia. Az intézményi garantőrök díjért cserébe kezeskednek az ügylet bizonyos százalékáért. Ha a hitelszerződést esetleg felmondják, a garantőr fizet az ügyfél helyett a banknak. Természetesen ilyenkor átszáll a követelés a garantőrre- mondja Németh László, a K&H kkv marketing-főosztályvezetője.

De bármilyen, tárgyi fedezettel nem garantált hitel folyósításához szükséges a cég tulajdonosának vagy tulajdonosainak kezességvállalása is. A Raiffeisen Bankban a készfizető kezességet vállaló tulajdonos tulajdoni hányadának el kell érnie az 50 százalékot. Betéti társaság esetén minimum egy kültag kezességvállalása szükséges, szövetkezetnél a legalább 10 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező tagok kezességvállalása kell, és maximum 50 százalékig vonható be kezes. Az OTP Bank saját forrású, speciálisan kisvállalatok számára kialakított, jelenleg egyhavi BUBOR + 4 százalékos kamaton kínált folyószámlahitelének igénybevételéhez a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. 80 százalékos készfizető kezességvállalása mellé a magánszemély kezessége szintén kötelezően kapcsolódik. A Budapest Bank kizárólag más fedezet hiányában kér tulajdonosi kezességvállalást, amelynek reálértéke igazodik a hitel nagyságához. A régiós finanszírozásra szakosodott Sopron Bank is készfizető kezesség mellett nyújt kártyatípusú hitelt, amelynek összege az ügyfél - akár idegen bankban lévő - számlaforgalmának egyhatoda lehet, ha a cég legalább két éve működik, pozitív a cash flow-ja, és nincs köztartozása. A bank mérlegeli azt is, hogy kinek a kezességvállalását fogadja el.

Korlátlan felelősség

Úgy tűnik tehát, nincs pénzintézet, amely hitelt adna az ingatlanfedezettel nem rendelkező cégeknek anélkül, hogy a tulajdonosok magánvagyonukkal állnának a kölcsön mögé. Bár a gazdasági társaságokról szóló törvény az egyes társasági formáknak megfelelően egyértelműen elhatárolja a cég és a tulajdonosok felelősségének határát, a kölcsönügyleteknél ez a határ eltűnik.

- A tulajdonos készfizető kezességére a legtöbb esetben szükség van, mert ez jelzi elkötelezettségét az ügylet és a vállalkozás mellett - állítja Németh László.

- A bank célja, hogy kritikus helyzetben együttműködjön a hitelfelvevő vállalkozóval. Ha az hajlandó erre, probléma esetén a bank tárgyal, mielőtt a kezességet érvényesítené. Elképzelhető átütemezés vagy más konstrukció kialakítása - teszi hozzá Horváth Gábor, a Sopron Bank vállalati értékesítési vezetője.

Készfizető kezesség
A kezesség esetén az adós teljes vagyonán kívül a kezes teljes vagyona is fedezetül szolgál a jogosult, tehát a hitelező részére. A kezességi szerződéssel arra vállalunk kötelezettséget, hogy ha az adós nem teljesít, helyette mi fogunk a hitelezőnek teljesíteni. Készfizető kezes az, akivel szemben a hitelező – az adóstól, illetve más kezesektől függetlenül – elsődlegesen felléphet. A kezes ilyenkor az adóssal egy sorban áll, vagyis a hitelező döntésén múlik, hogy ki az, akitől először követeli az adósság rendezését.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo