A Miskolcot kelet felé elhagyó autós okkal hiheti, szélcsendes vidék következik: Felsőzsolca határában ugyan megpillant egy szélerőművet, aztán vége, sehol nem találkozik hasonlóval. Vajon évek múltán sem lesz más a „tájkép", noha beküldték „versenyműveiket" azok a vállalkozások, amelyek kisebb-nagyobb szélerőműparkokkal akarják a természet kínálta energiát hasznosítani?
Háromszoros túljelentkezés
A pályázat márciusban zárult első szakaszáról közlemény látott napvilágot: a meghirdetett 410 megawatt szélerőmű-kapacitásra 1117,75 megawattnyi pályázat érkezett a Magyar Energia Hivatal (MEH) címére 68 vállalkozástól. Egyelőre nem tudni, hogyan dönt a szakmai zsűri, de az ismert: a 2005-ben „kiosztott" 330 megawatt összkapacitás egyharmada még el sem készült, körülbelül 200 megawattnyi szélerőmű valósult meg.
- Valóban megkérdezhető, hogy akkor miért van szükség pályázatra - veti fel dr. Matos Zoltán, a MEH elnöke. - Az elmúlt időszakban azonban számos befektető jelentkezett, hogy új szélfarmokat építsen, működtessen. Ezért megvizsgáltuk, hogy rendszerszabályozási problémák okozása nélkül hol és meddig lehet fejleszteni, kapacitást kiosztani.
Valóban elemi szükséglete az országnak a megújuló energia mind nagyobb arányú hasznosítása. A MEH elnöke pedig külön is hangsúlyozta, hogy megkülönböztetett csoportba sorolódtak azok a pályázatok, amelyekben nem kértek támogatást. Az is kategorizálási szempont volt, hogy rendszerirányítási szempontból mely országrészben mekkora kapacitást bír el a villamosenergia-rendszer. Az észak-dunántúli térség helyzeti előnye a szélviszonyok miatt vitathatatlan, oda 280 megawattot irányított a pályáztató. A hivatal azt is megfogalmazta, mit vár a befektetőktől, milyen energiapolitikai célokat szolgálhatnak az új erőművek, szélparkok. A jelentkezők is hasonlóképpen tervezhettek, nem véletlen, hogy közel háromszorosan túllépte a pályázatokból „kiolvasható" összteljesítmény a lehetséges mértéket.
- A többszörös érdeklődés megnyugtató lenne, ám az a várakozásunk kevéssé teljesült, hogy a projektek megvalósítói támogatások nélkül is készek működtetni szélerőműveiket, s nem testálják a fogyasztókra költségeiket a kötelező áramátvételi rendszeren keresztül - jelentette ki a MEH elnöke. - A támogatásoknak akkor lesz jelentőségük, amikor a pályázók már túljutottak az előminősítéseken, a műszaki-engedélyezési feltételek ellenőrzésén, s beadják az árajánlatokat is a hivatalhoz. Pályázati cél volt az is, hogy a szélerőművek miatt ne keletkezzenek rendszerszabályozási többletköltségek, illetve az úgynevezett kiszabályozás érdekében ne kelljen újabb hagyományos erőmű-kapacitásokat megvalósítani.
Egy kalap alatt
Dr. Matos Zoltán tapasztalatai szerint 2005 táján még többségében a projektfejlesztő társaságok láttak fantáziát a szélerőművek telepítésében. Most elsősorban az építő, tartós üzemeltető cégek jelentkeztek, s ez azért is kedvező, mert - elődeikkel ellentétben - ezek a vállalkozások érdekeltek az áramtermelésben is. A projektfejlesztők rendszerint már túladtak a tervezett, megépített szélerőműveken.
A pályázat eredményeként mindenesetre számottevően gyarapodhat a hazai szélfarmok száma, teljesítménye. E bővülés is sürgető, hiszen az Európai Unióban vállalt kötelezettségünk - a teljes energiafogyasztásunk 13 százalékának megújuló energiaforrásból kell származnia 2020-ban - számol a szél termelte többletárammal is. Az érdekeltséget az állam a pályázatok kiírása mellett az áramátvételi kötelezettség előírásával s az ár meghatározásával is igyekezett elősegíteni. Január óta kilowattóránként 29,28 forint jár a termelőknek. Ennek a piaci ár feletti része persze közvetlenül megjelenik a fogyasztók villanyszámlájában.
Miközben az átvétel kötelezővé tétele és a támogatás mértéke megmozgatta a befektetők fantáziáját, addig a szélfarmokat működtetők kritizálnak is: a kötelező áramátvételhez tartozó mérlegkörös modell egy kalap alá veszi a szélerőműveket, a biomassza tüzelésére áttért nagy erőműveket és a kombinált ciklusú, illetve a hulladék hőből villamos energiát előállító üzemeket is.
- Valóban szakmai vitákra ad okot a kis erőművek, illetve a szélerőművek együttes kezelése egy mérlegkörön belül, de a technológiák közötti különbségek önmagukban nem jelentik azt, hogy az utóbbiak hátrányos helyzetbe kerülnének - tudtuk meg immáron a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. igazgatójától, Tihanyi Zoltántól. - A kapcsolt villamos energia termelésének ösztönzése ugyanúgy indokolt, mint a megújulókból származó áram termeléséé, ha nem így lenne, nem tennék bele a pénzüket a befektetők, sem az egyikbe, sem a másikba.
A „csupán" a szél segítségével előállítható áramból is lehetne tehát több, mint amennyit jelenleg termelnek. A Mavir szakembere szerint létezik az a kettősség is, hogy jelentős kapacitásnövekményt lehetett meghirdetni, ám a rendszer bővíthetőségét akadályozza annak rugalmatlansága. S noha a korábbi 330 megawattból a megépült 200 megawatt valóban kevés, az üzemeltetésről már a tanulságokat is le lehetett vonni a 410 megawatt megpályáztatása előtt. Egyértelművé vált, hogy a nagyon is koncentráltan, Északnyugat-Magyarországra telepített szélerőműveknél az áramtermelés változásai nagyon egy időben történnek, és változékony maga az áramgyártás is. A technológiának kell alkalmazkodnia ahhoz, hogy érdemben több szél termelte teljesítményt be tudjon fogadni a rendszer, ehhez a Mavir a nemzetközi tapasztalatok átvételével és a hazai szakmai partnerekkel közösen kezdeményezett, végrehajtott fejlesztésekkel igyekszik hozzájárulni.
- Ezzel együtt is igaz, hogy a szél okozta „kilengéseket" csak egyéb erőművek segítségével lehet ellensúlyozni - mondja Tihanyi Zoltán. - Ezért azoknak a hagyományos erőműveknek a körét, amelyekkel szabályozási tartalékokra lehet szerződni, megpróbáljuk bővíteni. A kisebb áramtermelők száma gyarapodott ugyan, de esetükben az elaprózottság, a kis egységteljesítmény okoz problémát.
Házi erőművek
Az ország nem rendelkezik sem tárolós, sem gyors reagálásra alkalmas folyami vízerőművekkel, így egyelőre e nagy teljesítményű áramtermelő létesítményeknek a hiányát a hektikusan működő alternatív energiatermelés korlátozásával lehet ellensúlyozni. Végül is ezért került sor a szélerőművek telepítésének korlátozására. Csakhogy ma már újabb mini áramgyárak is feltűnnek a horizonton, hiszen lakóházak, falvak, helyi kisközösségek törekszenek arra, hogy saját energiaellátásuk mellett el is adjanak áramot az országos hálózatnak. Erről a „mozgalomról" nem szólt sem a korábbi, sem a most zárult kvótapályázat, pedig elszaporodhatnak a napelemek a háztetőkön, a biogázüzemek, a kisebb-nagyobb szélturbinák a közösségi farmokon.
- A technológiai fejlődés ma már lehetővé teszi, hogy hatékony, jól kezelhető, automatizált kis erőművek valósuljanak meg, akár háztartási célokat szolgálva - mondja a Mavir szakembere. - Igaz, támogatás nélkül ma még nem versenyképesek, de butaság lenne lemondani róluk.