● szervervirtualizáció 51,3%
● infrastruktúra-virtualizáció 11%
● desktop-virtualizáció 5% Előnyök az említés gyakorisága szerint:
● erőforrások hatékonyabb kihasználása 60%
● teljes bekerülési érték (TCO) csökkenése 17,5%
● egyszerűbb, átláthatóbb kezelhetőség 13,4% Legfontosabb motiváció:
● a technológiai fejlődéssel való lépéstartás 25,5%
● skálázhatóság 23,1%
● alkalmazások bevezetése időszükségletének lerövidítése 21%
A virtualizáció két ellentétes irányú folyamatot is jelöl: jelentheti több fizikai eszköz összevonását, de egy fizikai eszköz felosztását is anélkül, hogy a felhasználó számára érzékelhető lenne a változás. Eredményeképpen fizikai kapacitásbővítés nélkül érhető el nagyobb teljesítmény a gépeken.
A szervervirtualizáció - amikor egy fizikai gépen több operációs rendszer futtatható - napjaink egyik leginkább fejlődő informatikai területe, köszönhetően a segítségével elérhető költség- és energiamegtakarításnak. A kiemelt figyelmet jól magyarázza, hogy például a Microsoft adatai szerint a hazai középvállalatok átlagosan 17 szerverrel rendelkeznek, amin általában külön-külön futnak az alkalmazások. A kisvállalatok többsége is gyakran legalább két-három szerver működtetésére kényszerül.
Spórolás pénzzel, energiával
Ahogy egyre fontosabbá válnak a költséghatékony megoldások, úgy helyeződik át a hangsúly a saját fizikai géppel rendelkező szerverekről a virtuális hardveren futókra. A Budapesti Műszaki Egyetem Simonyi Károly Szakkollégiumának honlapján olvasható előrejelzés szerint a következő években a különböző szolgáltatásokat nyújtó szerverek 80 százaléka virtuális lesz. A technológia segítségével megtakarítható a kizárólag egy-egy adott alkalmazást futtató, alacsony kihasználtsággal működő kiszolgálók beszerzése és külön-külön keletkező üzemeltetési költsége. Az alkalmazásokat futtató operációs rendszerek összevonhatók kisebb számú, nagyobb kapacitású fizikai szerverre. Egy erősebb szerver és azon kisebb, virtuális gépek, úgynevezett VM-ek üzemeltetése sokkal költséghatékonyabb megoldás, mint az ezekkel megegyező alkalmazásokat futtatni képes, fizikailag különálló szerverek. Új informatikai szolgáltatások beüzemelése is egyszerűbbé válik a meglévő eszközpark kihasználtságának erősítésével.
Az utóbbi két-három évben vásárolt szerverek túlnyomórészt alkalmasak a virtualizáció támogatására. Ezzel a módszerrel megtakarítható az újabb szerverek vásárlása, jelentős energiamegtakarítás érhető el, és helyet is spórolhat a cég, ami akár kevesebb irodabérleti díjat jelenthet. A szervervirtualizáció a meghibásodott rendszerek mentését, visszaállítását és mozgatását is könnyebbé teszi. A virtuális gépek tárolása fájlként történik, így a meghibásodott rendszer visszaállításához elég lehet a fájl átmásolása egy másik számítógépre. Mivel a virtuális gépek fizikai hardvertől függetlenek, ez a módszer lehetővé teszi a meghibásodott rendszer bármely rendelkezésre álló számítógépen való visszaállítását, így jelentősen csökkenthető a váratlan leállások hossza és gyakorisága, vagyis növelhető a működés hatékonysága.
Szervizelni muszáj!
Több szerver üzemeltetése több amortizációt, több karbantartást és több hibalehetőséget is jelent, így összességében nagyobb kockázatot is. Több, virtualizációt megvalósító rendszer összekapcsolása esetén lehetőség nyílik arra is, hogy a VM-eket szükség esetén a szolgáltatás leállása nélkül átmentsük a másik fizikai gépre. Így minimálisra csökkenthető, vagy akár lenullázható a karbantartásból adódó kiesések ideje is. Ugyanakkor az összevont szerverekkel felértékelődik a meglévő hardverállomány, mivel a cég számára szükséges szolgáltatások egy része - vagy mindegyike - egyetlen gépen fut, ezért nő a függőség a hardver megbízhatóságától. Éppen emiatt érdemes jobb minőségű és nagyobb teljesítményű eszközökbe beruházni, amelyek élettartama várhatóan hosszabb, de persze szükség van a megfelelő karbantartásukra is. Ezt azért fontos külön hangsúlyozni, mert a kisebb cégek jellemzően a teljes amortizációig űzik hardvereszközeiket, amivel nő az esetleges meghibásodás esélye. Mindenképpen szükség van megfelelő szervizszerződésre is, ami a legtöbb szolgáltatónál megköthető.
A bérelhető szolgáltatások korát éljük, így természetesen a hostolt virtualizált szerver is létező lehetőség. Hektikus terhelést jelentő alkalmazások futtatása esetén az Invitel szerint költséghatékonyabb megoldás lehet, ha a cég virtuális gép- és tárhelyeket, processzorkapacitásokat bérel, és a felhasznált erőforrások függvényében egyenlíti ki költségeit. Ha hirtelen kapacitásbővítés válik szükségessé, a szerződés módosításával néhány perces leállás után már nagyobb kapacitással indulhat újra a rendszer - hangsúlyozza a Hunnet szakértője. A fizikai hibák elhárítása virtuális szerverek (VPS) esetén teljes egészében a szolgáltató feladata.