Az Attila út 23. számú ház lakóit szinte megüti a guta. Az övékével teljesen azonos szemközti ház, az Attila út 25. ugyanis a váratlanul cudar idei telet feleannyiból megússza - tudtuk meg az egyik harmadik emeleti lakótól. Bár e megtakarítási adat pontosságát lehet vitatni, de azt nem, hogy a 25-ben lakóknak megérte elfogadni a Főtávtól az energiaracionalizálási ajánlatot.
Többszörös haszon
A múlt év vége felé született meg és került nyilvánosságra az első összegzés az Attila úti beruházásról. A Főtáv Zrt. „gondozásában" indult el az Ökoplusz nevű program, ahhoz kapcsolódott az I. kerületi ház 84 lakása, hogy korszerűsíttesse fűtési rendszerét. Kiszámolták, hogy átlagosan legkevesebb 17 százalék fűtési költséget takaríthatnak meg. A főpolgármester, Demszky Gábor pedig már a beruházás befejezése pillanatában fontosnak tartotta felhívni a figyelmet arra, hogy az Attila úti ház a hatvanas években hagyományos építőanyagokból épült. Vagyis nem csak a házgyári elemekből készült épületek sajátja a „távfűtött pazarlás" megállítása, az energiatakarékosságot segítő eszközök felszerelése.
Az Attila úti ikerházakban viszonylag nagy arányban idősek élnek, akik nem nagyon tudnak közösségi beruházásokat tisztán piaci alapon finanszírozni. A 25-ösben azonban mertek vállalkozni. Az Ökoplusz program pedig „becsatornázott" számukra számos könnyítést: például a Főtáv nyomban felajánlhatott 10 százalék alapdíjkedvezményt, a radiátorcseréket meg a piacinál 40 százalékkal olcsóbban hajtották végre, de még így is megérte a szállító vállalkozásnak az állami támogatást kapó s ezáltal különösen jó vevőnek számító lakosságot kiszolgálni. A múlt évi adatok szerint 45 ezer lakás fűtési rendszerének korszerűsítését elindító Ökoplusz jellemzője az is, hogy bár a lakók pénzmegtakarításait teszik közzé, az igazi haszon mégis az, hogy kevesebb energiát kell felhasználni a fűtéshez.
Közösségi optimalizálás
Az energiamegtakarítási sikertörténetével egyelőre még eléggé egyedülinek számító budaörsi Terrapark technológiai fejlesztésével elérte, hogy különösen olcsón juttatja villamos áramhoz bérlőit. Kétségtelen, hogy műszaki megoldásokra is szükség volt, de a megtakarítás nem kis részben pszichés eredetűnek tűnik. Az irodapark - derült ki a cégtől kapott tájékoztatásból - az áramkereskedőtől nagyfogyasztóként vásárolja a villanyt, míg az irodákat kivevő cégek a rájuk eső költségeket fizetik meg: saját „almérő" eszközökkel kísérik nyomon a fogyasztásukat, és kedvezőbb árat fizetnek, mint egyedi fogyasztóként. A megoldásnak köszönhetően a Terrapark az energiaoptimalizálás egyik úttörőjévé vált, pedig - tehetjük hozzá - az alkalmazott technológia leginkább ahhoz segíti hozzá a bérlőket, hogy önmaguk fegyelmezésében legyenek érdekeltek.
A közösségi fogyasztás - és a közösségi megtakarítás - roppant költségérzékeny terepe az egészségügy is, ahol minden megspórolt „közüzemi forint" a gyógyítást segítheti. Ilyen intézmények számára hozott létre innovatív pénzügyi megoldást a megújuló energiaforrásokon alapuló energiatermeléssel, energiakereskedelemmel és gázelosztással, közvilágítási és belső világítási rendszerek korszerűsítésével, üzemeltetésével, intézmények komplex energetikai modernizálásával foglalkozó ELMIB Energetikai Zrt. A kórházak az energetikai megtakarításból fedezni tudják a felújítás költségeit. A Semmelweis Egyetem Kútvölgyi úti klinikai tömbje új részlegének teljes korszerűsítését végeztették el, a munka árát a „megelőlegezett" energiamegtakarításból fedezi az intézmény és partnere.
Lakossági kedvcsináló
Más terepen is jó eséllyel tudja csökkenteni a felhasznált energiát, a környezet károsítását az energetikai társaság, ugyancsak beruházásra ösztönözve partnereit. Legújabban Tatabánya önkormányzatával együtt átvette a Magyar Villamos Művektől a Tatabányai Fűtőerőművet az ELMIB, így már a sajátjukba ruháznak be úgy, hogy a szükséges teljesítményt lényegesen kevesebb energia felhasználásával érhessék el. A lépés mint lakossági kedvcsináló sem lebecsülendő: az energetikai vállalkozás tájékoztatása szerint pusztán a tulajdonosváltás is pénzt hoz a konyhára, mivel a fűtési elő- és utószezonban a hődíj 35 százalékkal csökken. De a lényeg az, hogy a projekt, mely a távfűtési rendszer korszerűsítéséről, az egyéni hődíjmérés kialakításáról, az egyedileg szabályozható fűtés kiterjesztéséről szól, a technológiai beavatkozás nyomán kevesebb energiából, kisebb költségek mellett lesz képes a szolgáltatásra.