Földszerző gyarmatosítás?

A föld még képes lenne élelmet biztosítani 6,7 milliárd lakójának: a globális gabonatermés a teljes lakosság napi egyszeri étkezését tudná fedezni. A túlnépesedés relatív és regionális: valahol másutt mindig van élelmiszer-tartalék. De mi lesz az elkövetkező évtizedekben, ahogy tovább gyarapodik az emberiség lélekszáma?

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 

Problematikus biotechnológia
Nem tudták maradéktalanul bebizonyítani, hogy génmódosított növényekkel (GMO) jelentős terméshozam-növelés érhető el – ez csak Norman Borlaug egyik gabonafajtájának sikerült. Mégis több szakértő véli, hogy korai lenne elvetni a módszert. A globális felmelegedés okán is védik a GMO-kutatást, mivel szárazságtűrőbb növényeket kell nemesíteni. A pesszimisták szerint a GMO térhódítása elkerülhetetlen: magjaikat átfújja a szél a biofarmokra is, ahol kiszorítja az őshonos növényeket. Az Egyesült Államok a nagykövetei révén a világban mindenütt nyomást gyakorol a nemzeti kormányokra, hogy szüntessék be GMO-tiltó törvényeiket, és fogadják be a génmódosított amerikai vetőmagokat. Az EU eddig erősen ellenállt.

A 60-as évek „zöld forradalmának" vezető tudósa, Robert Zeigler - aki az általa nemesített varázsrizzsel megsokszorozta a termést, s egymilliárd embert mentett meg, utat nyitva Ázsia rohamos fejlődése előtt - 2009 tavaszán Szaúd-Arábiába repült. Azt hitte, a kormány támogatni akarja a kutatásait. Ám az olajsejkek azért hívták, hogy segítsen nekik termőföldeket választani. A szaúdiak ugyanis feladták az önellátó mezőgazdaság ideáját, miután a gabonatermesztés megcsapolta az ország eleve szerény vízkészleteit. Így bevásárló körútra indultak: földet vesznek, főleg Afrikában. A Zeigler előtt feltárt stratégia betekintést enged a 21. század talán legnagyobb játszmájába: a klímaváltozás révén átalakuló ökológiai egyensúly, a fokozódó szárazság és a népességnövekedés miatt megindul a stratégiai helyezkedés a földek és vizek megszerzéséért.

Az 1970-es évek közepétől folyamatosan nőtt a termésátlag, és felére csökkent az árszint. 2006-ban azonban megfordult a trend. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Financial Times rendszeresen külön oldalon foglalkozik a food security kérdésével. Itt már nem az élelmiszer-biztonságról (food safety) van szó, hogy ami elénk kerül, ártalmas-e az egészségre, hanem az élelembiztonságról: lesz-e mit feltálalni holnap? „Az élelembiztonság nem csak az ételről szól. A gazdaság biztonságáról, a természeti környezet biztonságáról, sőt a nemzetbiztonságról is" - mondta nemrég Hillary Clinton.

Vészes távlatok

2050-re a mainál 70-75 százalékkal több élelmiszert kell produkálni, hogy a 9,3 milliárd főre duzzadó emberiség egésze megélhessen a Földön. De bolygónk megművelhető földjeinek 90 százalékát már használatba vettük (ha nem számoljuk az erdőket és az erősen sérülékeny ökoszisztémákat). A legnagyobb összefüggő, kihasználatlan termőföldterület Afrikán ível át: a Guinea-szavannazóna az, mely Angolától Etiópiáig húzódik.

Az élelmiszer-behozatalra hagyatkozó szaúdiakat a riasztó mértékű élelmiszerár-növekedés döbbentette rá a vészes távlatokra. Az importfüggőség csökkentése nemzeti érdek: a King Abdullah Kezdeményezés keretében a kormány hét magánbefektető részvételével alapít 800 millió dolláros vállalatot, amely 100-215 ezer hektáros területet vesz külföldön. A belföldi búzatermelést közben 12,5 százalékkal csökkentik. Az ökológiai nehézségek áthidalására voltaképpen agrooutsourcing történik.

Nem elszigetelt esetről van szó. Magáncégek és befektetőcsoportok is beszálltak a monopolyba: Soros György, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Goldman Sachs, Sanlam Private Equity, az orosz Renaissance Capital, a szaúdi Kingdom Zephyr Fund, a brit CDC és több állami befektetési alap. Stratégiai fontosságú a befektetés: a jövőben csak fokozódó élelmiszerkrízis és vízhiány miatt a termékeny föld egyre nagyobb ritkaság lesz, értéke folyamatosan nőni fog. Az Afrikában vásároló londoni Emergent Asset Management 25 százalékos hasznot ígér ötéves távon.

A gazdag államok éppen azon a kontinensen vesznek földet, ahol az országok saját lakosságuk egy részét sem tudják ellátni élelemmel. A külföldi befektetők fölényben vannak az üzletkötéskor, és alacsony árakat diktálhatnak. Afrikai érdekvédők szerint inkább a helyi agrobizniszbe és infrastruktúrába - például kórházakba - kellene invesztálniuk, s kereskedelmi megállapodásokat kötniük az afrikai kormányokkal. Az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezetének (FAO) elnöke szerint lehet ebből még kölcsönösen előnyös (win-win) szituáció, ugyanakkor elismerte: ha a földszerzők nem vesznek részt a helyi gazdaság javításában, beköszönt a neokolonializmus: az afrikai farmerek kiszorulnak földjeikről, és kénytelenek elszegődni az új tulajdonosokhoz, szakszervezeti érdekvédelem nélkül, 71 centes napi bérért.

Mindennapi (kegyelem)kenyerünk

A bevásárlóközpont parkolójába befordul az élelmiszert szállító hűtőkamion. Az autók ablakai lenyílnak, az emberek zacskókat nyújtanak ki. Senki nem szállhat ki, míg az önkéntesek szét nem osztják a teherkocsi tartalmát. A jelenet nem egyedi. A Feeding America osztja segélyét. A 200 élelmiszerbankból álló hálózat évente 37 millió embert táplál. Minden nyolcadik amerikai polgárt! Sokan adakozó „donorból" lettek rászorulók.

Európában talán csak a világháború alatt felnőtt generáció ismeri igazán az éhezést. De az élelemhiány újra globális kérdés lett, mert az élelmiszerárak az olajárhoz és az ökoszisztéma egészéhez kapcsolódnak - a probléma nem ismer országhatárokat. A szegény országok élelmiszerimportjának költsége 2006-ban 10 százalékkal, 2007-ben 25 százalékkal nőtt (változatlan büdzsé esetén ennyivel kevesebb élelmiszert tudtak beszerezni). A 2008-as válság ízelítőt adott abból, hogy a fejlett országok lakói sem ússzák meg a problémát: az amerikai Food Stamp programban ellátottak száma februárban rekordszintet ért el: 38,2 millió ember, a lakosság 12 százaléka részesült belőle. Havonta 245 ezerrel nő ez a szám. Keresetük átlagosan 640 dollár volt háztartásonként, ahol átlagban 2,3 személy használja a programot, vagyis egyénileg mindössze 278 dollár a keresetük. A program évente 58 millió dollárjába kerül a washingtoni költségvetésnek.

Az ENSZ szerint Magyarországon 200 ezren éheznek, de nincsenek teljes körű, megbízható adatok. A valós szám ennél lényegesen nagyobb lehet. Étkeztetési szervezetek szerint 100 ezer gyerek tengődik zsíros kenyéren és krumplin.

Ketyegő bomba?

A víz- és élelmiszerhiány a legnagyobb destabilizáló erő a társadalomra nézve, mert hatása azonnali. Csak az elmúlt két évben 30 országban voltak éhínség kiváltotta zavargások, nem csak Afrikában: Haitin, Bangladesben, Egyiptomban, Mexikóban, a Fülöp-szigeteken. Afganisztán és Pakisztán gabona helyett lett a szélsőséges politikai mozgalmak táptalaja. Az éhínséget okozó szárazság is egyike volt a darfuri konfliktus kirobbantó tényezőknek.

A földszerzés is szíthat politikai viszályokat: a dél-koreai Daewoo Logistics Madagaszkáron 99 évre kapott volna földbérleti jogot ingyen(!). Az ügylet tüntetéseket váltott ki, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy puccs tört ki a szigetországban. A hatalomra kerülő ellenzék első dolga az volt, hogy érvénytelenítette a szerződést.

Szaúd-Arábia és a Golf-öböl menti államok pakisztáni földszerzésénél a 400 ezer hektár mellé 100 ezer fős magánhadsereget is rendeltek, amely megóvja a termést a helyi tolvajoktól. Etiópiában drótkerítés védi a sejkek földjeit a helyiektől. Ez lenne a jövő?

 

Pozitív magatartásminták
Önmérséklet. A fejlett világ a gasztronómia terén is tobzódik, nem ártana némi puritanizmus. A feljövő országok utánozzák ezeket a fogyasztási szokásokat, áttérnek a húsos étrendre. Csakhogy 42,5 ezer köbméter víz kell egy tonna marhahús előállításához, míg ugyanennyi zöldséghez csak ezer köbméter. „Politikai vegetáriánus” az, aki e számítások miatt, gazdasági megfontolásból választja a hús kivonását étrendjéből. Népességszabályozás. Érzékeny téma, mert a fejlett országokat azzal vádolják, hogy a gyermekvállalás terén erkölcsi nyomást gyakorolnak a feljövő, gyarapodó nemzetekre. David Attenborough, Jonathon Porritt és Jared Diamond a túlzó élelmiszerigények és a felelőtlen népességgyarapodás együttes visszafogását tartják hatékony politikának.
Ételmaradék. Világszerte sok millió tonna ételmaradék megy veszendőbe. Ázsiában több hotel módszeresen újrahasznosítja éttermei ételmaradékát, és komposztálásra vagy állattakarmánynak eladja farmoknak. Az ENSZ szerint, ha ételmaradékkal etetnénk az állatokat, a vályúkból felszabaduló gabonafélékkel 3 milliárd ember élelmezését oldhatnánk meg! Majdnem az emberiség feléét! Az EU tiltja, hogy az állatokat ételmaradékkal etessék. Ez nem fenntartható szabályozás.
Food Miles. Címkézési módszer ez a fogyasztói tudatosság növelésére, azt jelzi, hány mérföldet tettek meg az adott élelmiszer összetevői, mire elkerültek a lakóhelyünknél lévő bolt polcára. A helyi mezőgazdaság favorizálását segíti, és rámutat a felesleges szállítási procedúrákra: a teherhajók, vonatok, kamionok rengeteg üzemanyagot fogyasztanak, és üvegházhatást keltő gázokat bocsátanak a légkörbe. Nem feltétlenül kell ilyen áron dél-afrikai gyümölcsöt vagy távol-keleti tésztát ennünk minden héten.
Fair Trade. Azok a termékek kapnak ilyen címkét, amelyek gyártói a nyomott piaci árnál magasabb összegért veszik meg az őstermelőktől a terményt. Kizáró ok a környezetpusztítás és a bennszülöttek, gyerekek kizsákmányoló foglalkoztatása. (Erről bővebben lásd: Piac & Profit 2009/4. számát.)
Segély helyett vámmentesség. A szegény országok akkor tudnak integrálódni a nemzetközi élelmiszerpiacba, ha a fejlett világ a védővámok eltörlésével befogadja termésüket. Az EU 2009 decemberében döntött a banánvám megszüntetéséről, amely a ’90-es években még nagy kerékkötője volt a szabadkereskedelmi megállapodásokat megfogalmazó csúcstalálkozóknak.

 

A kicsi meg a bio
A kicsi megint szép? Sokan a nemzetközi élelmiszermultik monopóliumának megtörésében látják az utat az országhatárokon átnyúló kölcsönös függések minimalizálásához. Mások a Világbank módszereinek vetnének véget, amely három évtizede gyengíti mindenütt a nemzeti agráriumot, előírva a protekcionizmusnak vélt termény- és terméktámogatási gyakorlatok megszüntetését. Az önellátó nemzeti mezőgazdaságok és kis farmok ideáját nem mindenki tartja kivitelezhetőnek globális szinten. Walden Bello The Food Wars című könyvében azt állítja, a kis vegyes farmok 3–14-szer nagyobb termésátlagot produkálnak, mint az egy növényt termelő, ipari szisztémával megművelt termőföldek. Állítása alátámasztására azonban csak két példát hoz fel. The Constant Economy című könyvében Zac Goldsmith azon a véleményen van, hogy a biogazdálkodásra való átállás megduplázza a terméshozamot. De még az ökofarmok legpuritánabb szószólói között is vannak, akik elismerik, ez nem lehet egyedüli kiút: Patrick Holden, a brit Soil Association vezetője szerint Anglia gabonatermése így a felére csökkenne. Paul Roberts The End of Food című kötetében azt állítja, ha az amerikai mezőgazdaság holnaptól csakis biotermesztést folytatna, az éves termés negyede veszne el. A képet Tristram Stuart árnyalja: szerinte e számítás azon a tévedésen alapul, hogy az USA-ban előállított élelem 44 százalékkal haladja meg a lakosság igényeit, holott a tartalék valójában 90 százalék körüli, tehát nem állna be olyan drámai helyzet.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo