Adóelkerülés törvényesen

A tartós befektetési számla kamatadó-kedvezménnyel ösztönzi a közép- és hosszú távú megtakarításokat, de a lejárat előtt feltört betétekre utólag, önbevallással kell megfizetni a 20 százalékos adót.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 

Meddig csökken?
A várakozásoknak megfelelően a jegybank február 22-én újból 25 bázisponttal csökkentette a forint alapkamatát, amely így 5,75 százalékra süllyedt. Ilyen értékre nem volt még példa a rendszerváltás óta. A forinthitelek kamata tehát olvad, de még mindig messze nem versenyképes a devizahitelek árával. Elemzők szerint a következő hónapokban tovább csökkenhet az alapráta, ha a nemzetközi hangulat romlása – dubai nehézségek, osztrák bankpiaci problémák vagy a görög egyensúly borulása – nem kíván más lépést a jegybankároktól. A Moody’s úgy véli, az alapkamat az idén további 1 százalékkal 5,0 százalékra eshet, mások ennél óvatosabbak: a Bloomberg és a Reuters konszenzusa szerint december végéig 5,5 százalékra csökkenhet az irányadó kamatszint. A kamatok világszerte padlón vannak, a magyar kamat is bőven mehet lejjebb, érvelt Jaksity György az Origónak adott interjújában. A Concorde Értékpapír Zrt. vezetője, a tőzsde korábbi elnöke szerint, ha a gazdaság jól működik, nem a magas kamattal kell védeni a forintot. A kamatvágás segítheti a gazdaság növekedését, de kivitelezhetetlen, ha az országot a külföldi pénzpiacok leminősítik. Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke úgy fogalmazott: a további kamatcsökkentés az ország kockázati megítélésétől függ, ezért ha a választási kampány hat Magyarország kockázati megítélésére, akkor változhat a kamat is. Bár a jegybanki alapkamat változása ritkán tükröződik azonnal a kereskedelmi bankok árazásában, az irány előbb-utóbb megjelenik. A betétesek egyre kisebb banki kamatokat kapnak lekötött pénzük után, igaz, az akciós betétek az irányadó kamatnál még mindig magasabb éves hozamot ígérnek.

A tartós befektetési számlát (tbsz) az öngondoskodás ösztönzése céljából vezette be 2010-től az szja-törvény. A konstrukció viszonylag egyszerű, jól átlátható megtakarítási forma, ami nem csak gyakorlott befektetőknek jelent előnyöket. Veszíteni nem lehet rajta, legfeljebb a kamatadó-megtakarítás úszik el, ha végül a tervezettnél rövidebb ideig tudja valaki nélkülözni a megtakarítását.

A türelem pénzt terem

Valójában az ügyfél szempontjából az első időszakban nincs különbség a tartós befektetési számla és bármilyen bankszámla között. Az új konstrukció előnye viszont, hogy a számlán elhelyezett közép- és hosszú távú - három-, illetve ötéves - megtakarításokra adókedvezmény vagy adómentesség jár, azaz a „megtakarított" adóval nagyobb lesz a befektetésen elért kamat vagy hozam.

A tartós befektetési szerződés már kis összeggel is elindítható: a törvényben előírt számlanyitási minimum 25 ezer forint, de ez bankonként változhat. A számlán elhelyezett összeg az adott naptári évben tetszőlegesen növelhető, de a következő évben már új számlán folytatható a megtakarítás, és az összegek nem vonhatók össze. Ha valaki például 2010 során nyit tartós befektetési számlát, legkorábban 2013. december 31-én veheti igénybe az adókedvezményt: azon a napon és az azt követő két évben 50 százalékos kamatadó-kedvezménnyel, azaz a jelenlegi jogszabályok szerint 10 százalékos adó mellett juthat a megtakarítása bármekkora hányadához. 2015. december 31-ét követően pedig már ez a 10 százalék is megspórolható. Ezt követően a számla automatikusan megszűnik, és a megtakarítás futamideje újraindul. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy új tartós befektetési szerződést kell kötni a bankkal, amikor is az első év ismét a felhalmozási időszak lesz a számlán, és csak a nyitás évét követő január elsején indul a három-, illetve ötéves megtakarítási periódus.

Ehhez a megtakarítási formához nem kell más, csak egy folyószámla az adott pénzintézetnél, majd ki kell választani a megfelelő megtakarítási konstrukciót. Dönteni kell például a befektetés típusáról: a törvényi szabályozás ugyanis kimondja, hogy a számlán vagy betétben, vagy értékpapírban kell elhelyezni a megtakarítást, a két befektetési forma nem átjárható. Azt viszont nem tiltja a jogszabály, hogy valaki két külön számlát nyisson a két befektetési típus számára. A törvény rendelkezik arról is, hogy a tartós befektetési számlára csak forintalapú eszközöket lehet bevezetni.

Hosszabb távra

A hosszú távú megtakarítások ösztönzésére mindenképpen szükség van Magyarországon. Az európai átlagnál jelentősen alacsonyabb megtakarítási hajlandóság ugyanis az öngondoskodás és így az időskori jövedelmek mértékét is erősen befolyásolja, nehezítve a nyugdíjrendszer bármilyen strukturális átalakítását. A statisztikák rámutatnak egy másik problémára is: a magyar lakosság kizárólag nagyon magas hozamvárakozások mellett hajlandó a pénzét elhelyezni. Ez visszahat a forinthitelek kamataira, és egyáltalán nem segíti a devizahitelek visszaszorítását, ami pedig - ahogyan a válság is megmutatta - a bankok és ügyfelek közös érdeke lenne. De nem csupán az inflációs várakozások tartanak vissza sokakat attól, hogy a félretett pénzüket több évre lekössék. A nehezen kiszámítható jövő és a zsugorodó jövedelmek sem növelik a hosszú távú megtakarítási hajlandóságot.

A január 1-jétől életbe lépett konstrukció célja, hogy mindezekre a kihívásokra válaszoljon. Ahogyan Pohner Anikó, a Sopron Bank Burgenland vezérigazgató-helyettese fogalmaz: veszíteni akkor sem lehet a befektetési formán, ha nem sikerül teljesíteni a tervezett futamidőt, hiszen a számla bármikor megszüntethető. Részösszeget azonban kizárólag egyszer, a harmadik év végén lehet kivenni. Ha valaki nem szeretné, hogy egy kisebb likviditási probléma is az egész megtakarítás adókedvezményét kockáztassa, némi fondorlatra van szükség. Vagy több névre kell szétosztani az összeget, vagy több szolgáltatóval kell szerződést kötni. Ugyanaz a személy adott naptári évben ugyanannál a banknál azonban csak egy tartós befektetési szerződést köthet.

A betétfeltörés ára az adott banki konstrukció függvénye. Három lehetséges kimenet képzelhető el: a bank megadja az időarányos kamatokat az ügyfélnek a feltört betétre, de van feltörési díj; olyan konstrukció is létezik, hogy a pénzintézet nem adja meg a kamatot, és nincs feltörési díj; a legrosszabb esetben pedig az időarányos kamatot nem, feltörési díjat viszont felszámít a bank. Ebben az esetben - a törvényi előírásból következően - az ügyfélnek utólag, önbevallással kell megfizetnie a teljes kamatadót. Igaz, a befizetésre csak a következő adóbevalláskor kerül sor, így a megnövekedett adminisztrációs terhekért némi kárpótlást nyújt a fizetési kötelezettség későbbi határideje.

A gazdasági válság megmutatta, hogy milyen fontosak a vésztartalékok, és ez a konstrukció számos helyzetben megoldás lehet. A rendszeres megtakarítás mellett szól például, ha arra számítunk, hogy a havi jövedelmünk a jövőben akár betegség, nyugdíj vagy a munkahely elvesztése miatt csökken, vagy nő az állandó kiadások mértéke, mert mondjuk a gyerek egyetemre megy. Miután a konstrukció jellegéből adódóan a befektetett összegek évente szabadulnak fel, előre tervezhető a jövedelempótlás mértéke. A tartós befektetési szerződés más előtakarékossági formákkal, például a nyugdíj-előtakarékossági számlával is összehangolható, ha valaki mindkét öngondoskodási forma előnyeit szeretné kiaknázni.

Garantált reálhozam

Az adómegtakarítás tényleges mértéke egyrészt a számlán elhelyezett összeg és a futamidő, másrészt viszont a kamatláb függvénye. Ez utóbbit a pénzintézetek egyedi ajánlatai befolyásolják.

A Sopron Bank munkatársainak számítása szerint például ötéves futamidőt és évi 7 százalékos bruttó kamatot feltételezve a tartós befektetési számlán elérhető nyereség akár meghaladhatja a tőke 10 százalékát is. Nagyobb összeg, mondjuk 10 millió forint esetén tehát akár az egymillió forintot is elérheti. Természetesen magasabb kamatlábnál, illetve nagyobb összeg esetén a befektető zsebében még több marad.

- Az elmúlt hat évben két alkalommal, 2006-ban és 2007-ben is előfordult, hogy az ügyfeleknek negatív nettó reálkamatot kellett elszenvedniük, vagyis a megtakarításuk vásárlóértéke csökkent. A számításaink viszont azt mutatják, hogy a kamatadó nélkül szinte garantált a reálhozam - magyarázza Pohner Anikó.

Szinte valamennyi bank nagyon hamar reagált a lehetőségre, és kidolgozta saját konstrukcióját. Ahogyan pénzintézetenként változik a betéti portfólió - a konstrukciók és az elérhető kamatok -, a tbsz-ajánlatok palettája is nagyon színes: az árak és a kamatok is eltérhetnek.

Pénzintézetek ajánlatai
Sopron Bank Burgenland
A bank kínálatában a látra szóló tartós befektetési számla és a változó, valamint fix kamatozású lekötött betéti konstrukciók egyaránt megtalálhatók. A látra szóló betét hozama a jegybanki alapkamat mínusz 0,5 százalék. A változó kamatozású Zsiráf forintbetét 2010. december 31-éig fix 7 százalékos, majd az első évben piaci kamat + 0,4 százalék, a második évben piaci kamat + 0,8 százalék, a harmadik évben piaci kamat + 1,2 százalék, a negyedik évben piaci kamat + 1,6 százalék és az ötödik évben piaci kamat + 2 százalékos hozamot kínál. Ha valaki a fordulónapon vagy a fordulónapot követő 3 hónapon belüli szeretné kivenni a pénzét, 0,5 feltörési díjat kell, hogy fizessen, cserében viszont a fordulónapig elszámolt kamatokat teljes egészében megkapja. A bank fix kamatozású konstrukciója három-, illetve ötéves futamidőre köthető, az EBKM mindkét esetben 7 százalék. A bank kizárólag lejáratkor fizet kamatot. 2010. február 15-ei lekötés esetén például a 2013. december 31-én fizetett bruttó kamat 30 százalék, 2015. december 31-én 48,8 százalék. Feltörés esetére viszont nem ígérnek kedvező kamatot. A minimum leköthető összeg 100 ezer forint.
CIB Bank
A CIB Maraton Takarékszámla vezetése díjmentes, a számlára befizetett összegből a bank által meghirdetett lekötöttbetét-konstrukciókat lehet lekötni. A konstrukció a futamidő alatt bármikor megváltoztatható, amennyiben pénzt nem vesz ki az ügyfél a számláról. A számla megnyitásához szükséges az adóazonosító jel és 100 ezer forint nyitóegyenleg befizetése. A nyitást követő ötödik naptári év utolsó banki munkanapján a számla automatikusan megszűnik, és az elérhető egyenleget átvezetik az ügyfél CIB forintfolyószámlájára. Ha a számla automatikus megszüntetésekor a számlához lekötött betétek tartoznak, azokat a bank feltöri. A bank február 8-án meghirdetett konstrukciója szerint a látra szóló EBKM 1,01 százalék, a lekötött betét indítása, megszüntetése, tőkeösszeg növelése, illetve csökkentése fordulónapon pedig díjmentes. A bankon belüli átutalás, illetve a saját számlák közötti átvezetés kizárólag a számlanyitást követő ötödik naptári év utolsó banki munkanapján ingyenes, a második naptári év utolsó előtti banki munkanapjáig 0,50 százalék, minimum 5000 ezer forint, ezután minden esetben 5000 forint.
OTP Bank
A bank fiókjaiban 25 ezer forintos kezdőbefizetéssel köthető tartós befektetési szerződés. A számlán elhelyezett összegek betétlekötés hiányában látra szólóan kamatoznak. A látra szóló kamat mértéke évi 0,15 százalék (EBKM: 0,15 százalék). A számlavezetés havi díja 100 forint. Ha valaki a számlanyitás évében, illetve az azt követő három naptári éven belül szünteti meg a szerződést, 500 forintot számol fel a bank. A tartós befektetési betétszámlán leköthető betétek a Fokozódó 3x1 hónapos forintbetét feltételei szerint kamatoznak. Az időben sávos kamatozású konstrukció 3x1 hónapra fix kamatozással, egyszeri lekötéssel indítható, minimum 50 ezer forint lekötésével. Betétfeltörés esetén a kamat a betöltött teljes kamatperiódus(ok)ra jár. A három hónapos futamidő alatt a kamat az eltelt idő függvényében növekszik, míg jóváírása a futamidő végén történik. Egymillió forint összegig a lapzártánkkor érvényes akciós betétlekötés kamata az első hónapra 4, a második hónapra 5, a harmadik hónapra 6,75 százalék volt. Egymillió forint felett 4,5, 5,5 és 7,25 százalékos hozamot ígért a bank.
Erste Bank
A január végén bevezetett konstrukcióban a bank ügyfelei a díjmentes számlavezetésű tartós megtakarítási betétszámlán helyezhetik el rendszeres vagy egyszeri megtakarításaikat bankbetétként, míg a tartós befektetési számlán befektetési termékek között választhatnak. A betétszámla látra szóló kamata az első évben az év végi kamatprémiummal együtt a 2010. december 29-én érvényes jegybanki alapkamat mínusz 1 százalék. E mellé az elhelyezett összegtől függetlenül kamatozó Erste tartós lekötött betétet ajánlja a bank. Az eseti lekötött betétben, amelynek lejáratkor a tőke és a kamat a megtakarítási betétszámlán íródik jóvá, már 100 ezer forint is elhelyezhető. Az éves kamat 18 hónapos futamidőre 6 százalék, kétéves futamidő esetén 6,35, három évre 6,8, négy évre 7, öt évre pedig 7,15 százalék. A tartós befektetési számlára valamennyi olyan befektetési termékkategória megvásárolható, amelyet a törvény megenged. Speciális tranzakciók segítik, hogy a meglévő értékpapír-befektetések költséghatékonyan (akár költségmentesen) átvihetők legyenek. A megtakarítási idő alatt a termékek szabadon változtathatók, a portfólió összetétele a számlán bármikor átrendezhető. A számlavezetési díj és a jutalék megegyezik az ügyfél normál értékpapírszámlája vonatkozásában felmerülő, az Erste Befektetési Zrt. díjjegyzékében szereplő költségekkel.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo