A kevés is lehet nagyon sok, vagyis a kárpátaljai pénztelenség miatt kútba eshetnek a kezdeményezések, közösen kigondolt vállalkozások. Az európai uniós, nyár elején meghirdetett akciónak „odaát" mégis nagy a visszhangja. Sőt, tudtuk meg Dupka Györgytől, a Kárpátaljai Vállalkozásfejlesztési Központ elnökétől, a bátrakkal mindenképpen számolni kell és lehet.
A kedv „határtalan"
De mielőtt az ungvári értékelést részleteznénk, érdemes néhány részletét megismerni annak, hogy mit is kínál az unió Ukrajnának.
A nyár közepén döntöttek egy pénzalap működtetéséről, melyet európai szomszédsági és partnerségi eszköznek - angol rövidítés szerint ENPI-nek - neveztek el. Cél, hogy az uniós országok segítsék elkerülni, megelőzni azt, hogy a közösség külső határai mély politikai-gazdasági választóvonalként húzódjanak végig a kontinensen. Ez a mi esetünkben az ukrán határszakaszt érinti. A nyáron meghirdetett közös operatív program alapján mintegy toborozni kezdték azokat a pályázatokat, amelyekben előírásszerűen szerepelnek ukrán partnerszervezetek meg persze a szomszédok Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből, Szlovákiából Kassa és Eperjes megyéből, Romániából Szatmár, Máramaros és Szucsava megyéből. Az ukrán oldalt is „nevesítették", mégpedig Kárpátalja, Ivano-Frankivszki és Csernovici megye számít a támogatás haszonélvezőjének. Pénzről s a három uniós ország ama térségeiről van szó tehát, ahol a külső forrásokkal is serkentett vállalkozások - éppen a határon átnyúló együttműködés révén - bővülő piacot, több lehetőséget nyerhetnek.
A kérdés adja magát: megrohanták-e a jelentkezők ötleteikkel a pályázat kiíróit, hazánk esetében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget? A hivatalos elnevezés szerint Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENPI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 első pályázati felhívását - és abban a mintegy 13 millió euró vissza nem térítendő forrást - szinte már múlt időben illik tárgyalni, hiszen szeptember közepén a beadványok beérkezésének tényét is elkönyvelhették az NFÜ-ben. Zicherman-Mikulás Brigitta főosztályvezetőtől ugyan nem ismerhettünk meg végleges adatokat - darabszámokat -, de azt megtudhattuk, hogy megelőzőleg, a négy országban, illetve Ukrajnában megrendezett partnerkereső fórumon az együttműködési kedv „határtalan" volt, közös fejlesztési ötletekben pedig nem volt hiány.
Ukrajnai önrész
A fő szabály az, hogy az uniós támogatásban részesülő projektek költségeinek maximum 90 százaléka finanszírozható ENPI közösségi forrásból. Az uniós tagországban a 10 százalék nemzeti társfinanszírozás két részből áll: 5 százalék kormányzati pénzből és 5 százalék kedvezményezetti önrészből. Ukrajnában - az e célra elkülönített központi költségvetési források hiányában - a teljes 10 százalékos nemzeti társfinanszírozást a kedvezményezetteknek kell előteremteniük. A program részben előfinanszírozású, a maximum kétéves időtartamú projektek első évére betervezett költségek támogatási részének 80 százalékát kiutalják a szerződéskötést követően.
Ennél a pontnál - a hiányzó ukrán költségvetési forrásnál - érdemes visszakanyarodni Dupka György szavaihoz. A Kárpátaljai Vállalkozásfejlesztési Központ elnöke a Piac & Profitnak elmondta, hogy természetesen eljutott hozzájuk az uniós pályázat lehetősége, de ebben a programban a magyarlakta térségek vállalkozói, nonprofit szervezetei, önkormányzati társulások, művelődési intézetek, vállalkozásfejlesztési központok csak partnerként vesznek részt. A szomszédos Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és a romániai Szatmár megye főpályázó szervezetei már augusztus folyamán megkeresték a kárpátaljai intézményeket, hogy partnerként vegyenek részt a több országot érintő, határokon átnyúló uniós pályázatban. Gondot jelenthet több helyi szervezetnek, hogy Ukrajnában nem tudják biztosítani az önrészt, melyet külön számlán kell majd megjeleníteni. Azonban vannak merész vállalkozók, akik adtak a pályázathoz ilyen nyilatkozatot is, hogy ha nyernek, biztosítani tudják a rájuk eső önrészösszeget.
Mozgolódó vállalkozók
A tematikák különbözőek: turisztikai, környezetvédelmi, intézményi, kulturális, önkormányzati együttműködések. A szeptember közepi határidőig közel harminc pályázatban szerepelnek kárpátaljaiak mint partnerek. Dupka György meggyőződése, hogy a határ menti kapcsolatok erősítését sikerül elérni, s kölcsönösen hasznos megoldásokkal lehet előmozdítani a térségfejlesztést. Szavai szerint a „mozgolódás" beindult, s új korszak nyílt, hiszen az uniós pályázatban csakis európai követelményekhez igazodó, angoltudással, kellő anyagi és infrastrukturális eszközökkel rendelkező, egymást át nem verő vállalkozók vehetnek részt.
Az első kör tehát „él", működik, noha Budapesten még nem hirdettek teljes végeredményt. Az NFÜ főosztályvezetője azonban közölte a Piac & Profittal, hogy várhatóan 2010 tavaszán újabb pályázati kiírást jelentethetnek meg lényegében változatlan tartalommal. És újabb pénzzel, hiszen az Európai Bizottság a hétéves időszakra a határon átnyúló együttműködések fejlesztésére több mint 68 millió euró ENPI közösségi forrást különített el, azaz a 13 millió eurónak lesz folytatása.