Felértékelődő lízing

Fellélegezhetnek a beruházó, lakásépítő vállalkozások: a főleg a válság miatt nyakukon maradt új otthonok iránt megnőhet a kereslet a lízinget felértékelő áfaszabályok változása miatt.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

 


Dunavölgyi Mária

Akár 25 ezer forinttal is alacsonyabb lehet az azonos kamattartalmú hitelhez képest egy tízmilliós, huszonöt év futamidejű lízingnek a havi törlesztése - számolták ki a szakértők. Ha csupán ennyit jelentene az áfaszabályozás változásának a haszna a lakáslízingpiacon, már az is örvendetes eredménye lenne a közelmúltban megszületett döntésnek. De más is történt, történik egy füst alatt, mégpedig az, hogy számos beruházó, építő cég remélheti: az utóbbi időben elkészült új lakások nem maradnak a nyakukon, vevőre találnak az otthonok.

- Még javában számoljuk a felépült, de a válság miatt eladatlan lakásokat - fogalmazott a Piac & Profitnak dr. Dunavölgyi Mária, a Magyar Lízingszövetség alelnöke. A finanszírozók ugyanis szeretnének képet kapni arról, hogy a beruházók mekkora „készlettel" is rendelkeznek.

Áfa részletekben

Tény, hogy a válság miatt szinte teljesen leállt az új lakások értékesítése, részben a megnőtt finanszírozási költségek, részben a lakosság bizalmatlanságának fokozódása miatt. Komoly bajba kerültek a beruházók, új lakások már-már nem is épülnek.

A közelmúltban hatályossá vált áfaszabályozás a nyílt végű pénzügyi lízingre vonatkozik, s azt teszi lehetővé, hogy az új otthonok esetén az áfát nem a vásárláskor kell megfizetni, hanem a futamidő alatt, kis részletekben, hónapról hónapra. Gyakorlatilag úgy, mintha banki törlesztőrészlet lenne. A finanszírozott összeg áfarésze után pedig nem kell kamatot fizetni.

- Az egyes lakásügyletek indulásakor eleve 25 százaléknál alacsonyabb összeget kell finanszírozni, a futamidő alatt kifizetendő 25 százalékra pedig nem rakódik rá kamat - összegzi a szövetség alelnöke, aki az OTP Lakáslízing Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Az eléggé szezonális lakáspiac számára rendszerint az ősz hozza meg a nagyobb forgalmat, nem is véletlen, hogy a lakáslízinggel foglalkozó pénzügyi szolgáltatók mostanában igyekeznek megszólítani potenciális ügyfeleiket. Partnereik, a beruházók visszajelzései már most, az áfaszabályok hatálybalépése után nem sokkal egyértelműen pozitívak, hiszen valóban szélesebb réteg engedheti meg magának a vásárlást, s valóban egyre többen érdeklődnek is a pénzügyi termék iránt.

A beruházó szemével
„A vásárlási kedv visszaesése miatt meglehetősen nehéz új építésű lakásokat eladni – fejtette ki az SL Group pénzügyi igazgatója, Wéber Viktor. – Ahhoz, hogy egy beruházó sikeres tudjon lenni, a vevőket jobban, szélesebb körben kell kiszolgálnia. Szükségesnek láttuk, hogy a szokásos kereskedelmi banki finanszírozás mellett a lízinget is kínálni tudjuk. Társaságunk az elsők között vette fel a kapcsolatot az OTP Lakáslízing Zrt.-vel. Kezdetben a vevők számára furcsa volt ez a konstrukció. De hamar felismerték, hogy komoly előnyöket kínál nekik. Az alacsony önerő ellenére is finanszírozhatják a lakás megvásárlását. Még akkor is, amikor az induláskor nem rendelkeznek nagyobb önrésszel, mint a foglalóval. Azért is kedvezőbb a lízing az ügyfeleknek, mert az új építésű lakások értékesítése bruttó áron történik, melynek áfatartalmát – a konstrukció sajátosságából adódóan – az OTP Lakáslízing kamatmentesen tudja megfinanszírozni.”

A konstrukció maga nem új, legalább három éve, hogy az otthonokat építő cégek kínálhatják a vevőknek a lízinget is. De eddig nem voltak ennyivel kedvezőbbek a kondíciók, mint amilyeneket a hiteleknél alkalmaznak. Az áfafeltételek közelmúltban hatályba léptetett változása és a sajnálatosan megnövekedett kamatszintek azonban jó esélyt kínálnak arra, hogy nagyobb körben megismerjék az emberek a lízinget, annak előnyeit, s éljenek is a lehetőségekkel.

- Noha a lízing azt is jelenti, hogy az otthon akkor lesz csak a vevő tulajdona, amikor teljesítette fizetési kötelezettségeit, az ingatlanadót nem lehet „megúszni" - fűzi hozzá Dunavölgyi Mária.

Nem mindenkit érint

A pénzügyi szolgáltató vagy kifizeti a közterhet, s a finanszírozás annak arányában lesz drágább ügyfelének, vagy eleve áthárítja az adót a vevőre. Az OTP Lakáslízing Zrt. például az utóbbi megoldást választja azért, hogy a lakásvásárló tisztán lásson, tudja, mennyi az ingatlan utáni finanszírozási kötelezettsége, és mennyi az az adó, amit a lakása után le kell rónia az államnak. Az áfaszabály változásával a lízing felértékelődik a hitellel szemben, de csak az új lakások piacán. A használt lakásoknál ugyanis nincs semmilyen változás, ott a bankok és a bankhitelek szerepe nem csökken. Noha faluhelyen kevéssé mérséklődött az építési hajlandóság, ott a lakásfinanszírozás továbbra sem túl kelendő szolgáltatás, s a lízingnek sem nőtt meg a szerepe: ha ugyanis a család saját magának épít házat, akkor praktikusan áfafizetésről sem nagyon lehet beszélni.

- A vállalkozói lakás- és ingatlanépítésnél lehet csak egyértelmű előnye a lízingnek, vagyis akkor, amikor az ügyfél egy vállalkozástól vesz magának otthont, s fizet áfát is utána - szögezi le a szövetség alelnöke. Az általa vezetett cég marketingesei az ilyen vevőknek szánt kínálatra - vagy inkább a készlet mértékére - jó okkal kíváncsiak tehát. Egyelőre csak abban biztosak, hogy nagyon sok az eladatlan, eddig a beruházó vállalkozások nyakán maradt új lakás. De talán már nem sokáig...

Olcsóbb is lehet
Az év közepén fogadta el az országgyűlés azt az adótörvényt is, amelyik illetékmentessé tette – pontosabban: teszi – az ingatlan alapú lízingfinanszírozást. Ezzel a döntéssel a kis- és középvállalkozások kaphatnak segítséget. Bár a lízingszövetségnél nem értik, miért csak 2010-ben lesz hatályos ez a jogszabály, a lényeget – azt, hogy a kkv-k számára új forráslehetőség jelenhet meg a piacon – azonban elégedetten fogadják. A visszlízingügyletekben érdekelt lízingbevevőket ugyanis a bankok a jövő évtől kezdve szívesebben fogadják, mert a fedezetként szolgáló ingatlanok a lízingcégek tulajdonába kerülnek. Eddig a hitelintézetek tartottak az ingatlanok „eltűnésétől”, például attól, hogy a cégátalakulások miatt kikerül felügyeletük alól a fedezet. Januártól azonban átmeneti, hároméves illetékmentességet kapnak a visszlízingben érdekelt lízingbevevők: saját tulajdonukat értékesítik, és lízingelik vissza, miközben átengedik a tulajdonjogot. Ezzel a kisvállalkozás könnyebben juthat finanszírozáshoz, sőt – a Magyar Lízingszövetség szerint – olcsóbb is lehet számára az ügylet, s az sem lehetetlen, hogy több forráshoz juthat.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo