Nincs uborkaszezon!

A nyár ellenére sem szünetel a hazai gazdaságfejlesztés, sőt! Komoly mocorgás van az uniós pályázatok háza táján, hiszen néhány hete újabb vissza nem térítendő támogatásokat írt ki az NFÜ. A második hullámban vannak a kutatás-fejlesztést, a mikro-, kis- és középvállalatok informatikai fejlesztéseit és a klasztereket elősegítő kiírások is. Található teljesen új céllal megfogalmazott támogatás, néhány tavalyról ismert programnak pedig a feltételrendszere módosult a kkv-k számára kedvezően.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Augusztustól lehet pályázni azokra a programokra, amelyeket a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) a nyár folyamán hirdetett meg. Az összesen 16 pályázat közül több a hazai K+F előmozdítását támogatja, és nem hiányoznak a már tavaly is népszerű mikro-, kis- és középvállalatok informatikai fejlesztéseit ösztönző kiírások sem. A támogatások a gazdasági válság negatív hatásainak csökkentése érdekében megváltozott feltételrendszer mellett vehetők igénybe, és bővült az automatikus pályázatok körébe sorolt támogatások száma is.

Források a kutatás támogatására


fotó: Fényes Gábor

Az idei kiírás értelmében a piacorientált kutatás-fejlesztést támogató program keretén belül 25-300 millió forint közötti összegű támogatást nyerhetnek az olyan vállalkozások, amelyek valamely ötletük műszaki-tudományos működőképességét (prototípusos bizonyítás) kívánják bizonyítani. A központi régió vállalatai előtt is nyitva álló pályázat kerete összesen 15 milliárd forint. Szintén a vállalati K+F-kapacitás erősítését célozza a vállalati kutatási helyek kiépítésére, vállalati fejlesztői állások kialakítására és fenntartására szánt 6,36 milliárd forintos keret, illetve az a 3,2 milliárd forint, amely a már korábban kiépített kutatás-fejlesztési központok megerősítését szolgálja. A program kapcsán a forráshiányos létesítmények fenntartási költségeik biztosításához nyerhetnek 400 millió és egymilliárd forint közötti támogatást. Bővült a pályázatok köre a technológiai és innovációs szolgáltatásokat nyújtó innovációs és technológiai parkok támogatásával, valamint a logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése elnevezésű kiírással is.

- A Gazdaságfejlesztési Operatív Programon keresztül az állam a vállalkozások és az intézményrendszer szintjén egyaránt igyekszik támogatni a kutatás-fejlesztési, technológiai innovációs tevékenységet. Ez az egyik legvaskosabb lába a GOP-nak, hiszen ezek a fejlesztések hosszabb távú gondolkodást feltételeznek szemben a cégek technikai felzárkózását célzó forrásokkal, amelyek elsősorban rövid távú igényeket elégítenek ki. Ahhoz, hogy Magyarország új növekedési pályára tudjon állni, mindenképpen szükség van a K+F-tevékenységek bővülésére. Szerencsére, úgy tűnik, a recesszió ellenére is élénk fejlesztési kedv jellemzi az országot, így várhatóan a most meghirdetett támogatási programok is a korábbiakhoz hasonlóan népszerűek lesznek - véli dr. Szűcs András pályázatkezelési igazgató.

A programok közül néhány már idén év végén zárul, míg mások a jövő évre is átnyúlnak, de a szakember szerint érdemes minél előbb jelentkezni.

- A konkrét fejlesztési céllal rendelkező vállalkozásoknak a program záró dátuma helyett inkább az értékelési határnapokhoz - ez általában negyedéves gyakorisággal történik - érdemes igazodniuk. A bírálóbizottság a pontszámok alapján állítja sorrendbe a cégeket. Minél több jó pályázat érkezik tehát, annál hamarabb elfogy a keretösszeg. A kormányzat és a közreműködő szervezet célja egyaránt az, hogy a rendelkezésre álló forrásokat minél előbb és minél hatékonyabban juttassa el a vállalatokhoz.

Várva várt ismerősök új köntösben

A június eleji állapothoz képest június 29-én további öt - kettő kimondottan kkv-knak szóló - kiírással bővült a vissza nem térítendő uniós pályázatok köre. A kisebb cégekre szabott programok témája már sokak számára ismerős lehet az elmúlt évről, hiszen a vállalati folyamatmenedzsment és e-kereskedelem komplex támogatása, valamint a vállalati folyamatmenedzsment és elektronikus kereskedelem támogatása elnevezésű programokat nem először hirdeti meg az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. Bár az Európai Unió támogatásával és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával megvalósuló két program elnevezése kísértetiesen hasonlít egymásra, a pályázati célok és a pályázati feltételek eltérnek.

- A tavalyi gyakorlattal eltérő módon, az NFÜ ezúttal automatikus pályázati eljárás keretében hirdette meg a modern vállalatirányítási és termelési környezet kialakításához kapcsolódó komplex infokommunikációs fejlesztésekhez, illetve vállalati portálok, webáruházak kialakításához igényelhető elektronikus kereskedelem támogatása programot. Ez jelentősen egyszerűsíti a cégek adminisztratív terheit, és gyorsítja a pályázat odaítélésének menetét: ha a pályázat megfelel a jogosultsági feltételeknek, a hiánytalan dokumentumok benyújtását követő 15 napon belül megszületik a támogatási döntés, és megkezdődhet a projekt megvalósítása - mondja Szűcs András.

A GOP és a KMOP keretében kiírt támogatásra 2009. december 31-ig lehet pályázni a beruházás összes elszámolható költségének legfeljebb 50, Pest megyében 35 százalékáig. Az igényelhető támogatás pedig mindkét esetben minimum egymillió, legfeljebb 10, illetve a KMOP esetében 15 millió forint lehet. Ennél magasabb összeg nyerhető a GOP vállalati folyamatmenedzsment és e-kereskedelem komplex támogatása elnevezésű kiírásából, amely pályázat viszont a Közép-magyarországi régióban megvalósuló fejlesztéseket nem támogatja. A legalább öt, legfeljebb 25 millió forintos támogatás - a beruházás összes elszámolható költségének legfeljebb 50 százaléka - a „kistestvérénél" komplexebb vállalati informatikai fejlesztésekre igényelhető idén év végéig.

- A GOP-2009-2.2.3 kódszámú program olyan speciális igények megvalósításához kínál forrást, mint például a kapcsolódó szervezetfejlesztés, az on-line szolgáltatások fejlesztése vagy a vállalatok közötti elektronikus üzleti kapcsolatok kiépítése. A kkv-k által már ismert és tavaly nagyon népszerű programokra augusztus végétől lehet beadni a pályázatokat - magyarázza a támogatásközvetítő szervezet igazgatója.

Haszonélvezői a kkv-k

A kedves ismerősök mellett idén nyáron új fejlesztési célokat is találunk a támogatási prioritások között. Ilyen például a szintén augusztus végétől pályázható a kkv-k számára informatikai szolgáltatásokat nyújtó vállalati SaaS (Software as a Service) központok létrehozásának és fejlesztésének támogatása.

- Számos kisvállalatnak túl költséges egy komoly szerver telepítése vagy saját tárhely kiépítése. Számukra az egyik leghatékonyabb megoldás, ha ezeket a lehetőségeket szolgáltatásként megvásárolhatják. Az új konstrukció Magyarország hat konvergenciarégiójában - Közép-Magyarországon nem - akár 50 százalékos támogatásintenzitással nyújt legfeljebb 300 millió forint nagyságú vissza nem térítendő forrást annak érdekében, hogy minél több informatikai szolgáltató központ létesüljön. A támogatás haszonélvezői azok a kisebb cégek, amelyek ezáltal a jövőben jobb feltételekkel juthatnak professzionális informatikai megoldásokhoz - számol be a közel másfél milliárd forint keretösszeggel megnyíló vadonatúj konstrukcióról Szűcs András.

A nyári pályázati hullámból idén sem hiányoznak a vállalkozásfejlesztésre és a horizontális gazdaságfejlesztésre épülő klaszterek támogatását célzó kiírások. A két programra - akkreditált innovációs klaszterek támogatása, valamint akkreditált klaszterek vállalati innovációjának támogatása - 2009. augusztus 31. és 2010. augusztus 30. között pályázhatnak az akkreditált klaszterek, illetve azok tagvállalatai. A legfeljebb 350 millió forint támogatási összeget jelentő GOP-2009-1.3.1/B konstrukció a klaszterek innovatív tagvállalkozásainak növekedési potenciálját erősíti, és támogatja versenyképes termékeik és szolgáltatásaik piaci megjelenését. Az akkreditált innovációs klaszterek pályázat pedig a klasztereknek szól: a Pólus Program keretében együttműködő innovatív vállalkozások közös, az együttműködés érdekét is szolgáló projektjeinek (termékfejlesztés és piacra vitel) a megvalósulását segíti 300 millió és 1,5 milliárd forint közötti összegű támogatással.

- Az Új Magyarország Fejlesztési Terv operatív programokon átívelő gazdaságfejlesztési programja a Pólus Program, amely egyik fontos célja az üzleti alapon szerveződő klaszterek fejlesztése. Az új típusú munkamegosztás alapegységei nagyon fontosak lehetnek akár a világgazdasági válság negatív hatásainak mérséklésében, akár az ország hosszú távú növekedésének megalapozásában. Ma Magyarországon 15 akkreditált innovációs klaszter van. Ezek nagy potenciállal rendelkező, valós innovációs együttműködést folytató, feltörekvő cégeket tömörítenek. Az együttműködésekből születő termékek jó eséllyel jelenhetnek meg a világpiacon - hangsúlyozza Szűcs András.

Lendületben a fejlesztés

Az idén év elején kiírt technológiafejlesztési pályázatok esetében nem váltak valóra azok a jóslatok, amelyek a vállalkozók fejlesztési kedvének lankadását prognosztizálták. Olyannyira nem, hogy az eredetileg az év végéig nyitott GOP-2009-211/A pályázatra rendelkezésre álló keret a meghirdetést követő második hónap végére kimerült, így a pályázatot egyelőre felfüggesztették. A MAG Zrt. szakértője szerint a második hullámban megnyílt keretösszegek szintén eljutnak a vállalkozókhoz a pályázatok tervezett lezárási idejéig.

- A kutatás-fejlesztésben van az a potenciál, amely közép- és hosszú távon az ország gazdasági fejlődését felívelő pályára állíthatja. A második turnusban kiírt pályázatok zömmel ezt a célt szolgálják, így talán nem túlzott optimizmus azt feltételezni, hogy népszerűek lesznek. A támogatások kihasználtságát segíti az enyhébb vállalási előírás és az alacsonyabb összegű pályázatok esetében az automatikus eljárási rend bevezetése is. Ez utóbbi azt jelenti, hogy a pályázatokat nem bírálóbizottságok értékelik, hanem a cégek által kitöltött formanyomtatványok adatai alapján egy elektronikus rendszer dönt róluk.

A nyár folyamán meghirdetett GOP/KMOP pályázatok

Pályázat kódja

Pályázat címe

Rendelkezésre álló keret (milliárd forint)

Várható pályázati szám (db)

Támogatás (millió forint)

Beadási határidő

GOP-2009-1.1.1

Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása

12,000

150

25-300

2009. 08. 31.-2010. 01. 04.

KMOP-2009-1.1.1

Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása

2,8

23

50-300

2009. 08. 31.-2009. 10. 02.

GOP-2009-1.1.2

Kutatás-fejlesztési központok fejlesztése, megerősítése

1,980

3

400-1000

2009. 08. 31.-2010. 06. 05.

KMOP-2009-1.1.2

Kutatás-fejlesztési központok fejlesztése, megerősítése

1,270

2

400-1000

2009. 08. 31.-2010. 06. 05.

GOP-2009-1.2.2

Innovációs és technológiai parkok támogatása

8,900

3-4

1000-5000

2009. 08. 03.-2010. 12. 31.

GOP-2009-1.3.2

Vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítése

5,000

10

200-1500

2009. 08. 31.-2010. 07. 05.

KMOP-2009-1.1.5

Vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítése

1,360

2

200-1500

2009. 08. 31.-2010. 07. 05.

GOP-2009-3.2.1

Logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése

9,899

50-80

50-750

2009. 08. 03.-2010. 12. 31.

KMOP-2009-1.4.2

Logisztikai központok és szolgáltatások fejlesztése

2,583

6

50-600

2009. 08. 03.-2010. 12. 31.

GOP-2009-1.2.1

Akkreditált innovációs klaszterek támogatása

12,500

8-12

250-1500

2009. 08. 31.-2010. 08. 30.

KMOP-2009-1.1.3/A

Akkreditált innovációs klaszterek támogatása

4,067

4

250-1500

2009. 08. 31.-2010. 08. 30.

GOP-2009-1.3.1/B

Akkreditált klaszterek vállalati innovációjának támogatása

2,000

20-30

15-350

2009. 08. 31.-2010. 08. 30.

GOP-2009-2.2.1

Vállalati folyamatmenedzsment és elektronikus kereskedelem támogatása

2,500

320-370

1-10

2009. 08. 31.-2009. 12. 31.

KMOP-2009-1.2.5

Vállalati folyamatmenedzsment és elektronikus kereskedelem támogatása

1,220

140-170

1-15

2009. 08. 31.-2009. 12. 31.

GOP-2009-2.2.3

Vállalati folyamatmenedzsment és e-kereskedelem komplex támogatása

1,970

130-180

5-25

2009. 08. 31.-2009. 12. 31.

GOP-2009-3.4.1

Vállalati SaaS központok létrehozásának és fejlesztésének támogatása

1,485

6-15

50-300

2009. 08. 31.-2009. 10. 31.

Forrás: Mag Zrt.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo