Az elmúlt négy évben körülbelül kétszáz egyetemi és főiskolai hallgató fordult meg a Magyar Fejlesztési Bankban a Praktikum Program keretében, és a fiatalok 5-10 százaléka a diploma átvételét követően is a bank munkatársa maradt. A gyakorlati szakmai munkát segítő kezdeményezés mellett a Mentor Ösztöndíj Program másik eleme a Habilitas Program, amely a bármely tudományágban kiemelkedően tehetséges fiatalok elméleti szakmai tevékenységét segíti. Az évente meghirdetett ösztöndíjak lehetőségeiről Penzné Lajta Katalint, a Humánpolitikai Igazgatóság ügyvezető igazgatóját kérdeztük.
- Sok vállalatvezető panaszkodik arra, hogy az iskolapadokból kikerült fiatalok tudása kevéssé hasznosítható a munkahelyeken. Önöknek mi a tapasztalatuk?
- Mi is úgy látjuk, hogy a diákok gyakorlati felkészültsége sok esetben elmarad az elméleti tudásuktól, de ez mitől is lenne másképp. Az MFB Praktikum ösztöndíjának pont az a célja, hogy a tehetséges hallgatók szakmai képzést kapjanak, és szert tegyenek azokra a gyakorlati ismeretekre, amelyek jelen pillanatban hiányoznak a hazai felsőoktatás rendszeréből. A gyakornokok az MFB-nél egy jól tervezett, aktív munkával töltött 6-12 hónapos időszak alatt megismerik egy bank működését, és munkatapasztalatra tesznek szert. Ez a későbbi elhelyezkedésük szempontjából fontos referencia. Ugyanakkor a programnak kiemelt célja az is, hogy segítse a párbeszédet a bank és felsőoktatási intézmények között: a visszajelzéseket az intézmények megpróbálják beilleszteni képzési programjaikba. Szerencsére az egyetemek és a diákok is nyitottak a lehetőségre, amit mutat a nagyszámú érdeklődés is. Tavaly körülbelül 300 hallgató jelentkezett Praktikum ösztöndíjra.
- Hány gyakornokot fogadnak évente?
- Minden évben a bankon belül összegyűjtjük, hogy hány ösztöndíjast tudnánk foglalkoztatni. A program lényege, hogy a diákok valóban megismerjék az adott szakterület munkáját, és ott hasznosak legyenek, ehhez viszont szakmai mentort és infrastruktúrát is biztosítani kell számukra. Ennek tükrében a bank egyszerre körülbelül negyven gyakornokot tud fogadni, legtöbbet - most például 16 főt - a Hitelezési Igazgatóság. A gyakornokok által vezetett naplókból egyértelműen kiderül, hogy az első hetekben még csak ismerkednek a bankkal. Szabályzatokat olvasnak, irattáraznak, elemi munkákat végeznek, de mire letelik az egy év, előfordul, hogy már előterjesztést írnak. Egy év alatt tehát az adott területen komoly szakmai tapasztalatra tehetnek szert a hallgatók, miközben megismerkednek egy munkahely mindennapjaival és munkarendjével is, a munkakultúra alapjaival. Annak érdekében pedig, hogy a bank működéséről átfogó képet kapjanak, havi egy alkalommal valamely szakterület vezetője tart előadást, ahol módjuk van kérdezni, beszélgetni. Ha ezt a figyelmet és törődést nem tudnánk biztosítani számukra, a program értelmét vesztené.
- Kik jelentkezhetnek a Praktikum Programra?
- Olyan magyar állampolgárok, akik érvényes nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek valamelyik magyarországi egyetemen vagy főiskolán, és a szakmai gyakorlat megkezdésekor már lezárták a negyedik szemesztert. A legalább 3,5-es tanulmányi átlag szintén feltétele a jelentkezésnek. Értelemszerűen, elsősorban a gazdasági felsőoktatásban tanulók számára tudunk gyakornoki munkát ajánlani, de más területről érkezők - például informatikusok, jogászok - is sikerrel pályázhatnak. A tanulmányi eredmény mellett a jelentkező személyisége, érettsége és az elméleti szakmai tudása szintén szempont a kiválasztásnál. Igyekszünk figyelembe venni a jelentkezők ambícióját is, hogy lehetőség szerint azt a hat hónapot vagy egy évet azon a területen töltsék el, amely őket valóban érdekli, esetleg a jövőjük szempontjából meghatározó lehet. Bár az ösztöndíj alapvetően fél vagy egy évre szól, előfordult, hogy valaki újrapályázta, és a következő évre is elnyerte.
- Milyen juttatással jár az ösztöndíj?
- Az alapösztöndíj havi negyvenezer forint, ami a teljesítménytől függően kiegészülhet további juttatásokkal, legfeljebb megduplázódhat. A gyakornok munkáját a gyakorlatvezető és az adott osztály vezetője havonta értékeli, ennek alapján állapítják meg a tényleges összeget. Szeretnénk tudatosítani, hogy ez nem szociális juttatás, hanem szakmai ösztöndíj, amely a teljesítményt honorálja.
- Ezek szerint a gyakornokprogram az MFB hatékony működése szempontjából is fontos, vagyis nem pusztán társadalmi felelősségvállalásról van szó ebben az esetben.
- Valóban, a bank számára is előnyös. A hallgatók ágazati elemzéseket készítenek, modelleznek, számításokat végeznek, amelyek a bank zökkenőmentes működése szempontjából nagyon fontos tevékenységek, és ezzel kiválóan segítik a főállású kollégák munkáját. A program szervesen illeszkedik a bank humánerőforrás-politikájához is. Az egyik osztályon megüresedett állást például a jelenlegi gyakornokok egyikével szeretnénk betölteni, és arra is volt példa, hogy egy korábban gyakornokként itt dolgozó fiatalt később kerestünk meg és ajánlottunk számára pozíciót. Úgy tapasztaltuk, hogy a saját „nevelésű" fiatalokkal könnyebb együtt dolgozni a későbbiekben, a Praktikum Program tehát segít abban is, hogy az MFB a legjobb leendő munkatársakat tudja kiválasztani.
- Az Ösztöndíj Program másik ága a Habilitas, amelynek célja, hogy a más tudományágakban kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákokat segítse céljaik elérésében. 2008-ban például a legkülönbözőbb területekről 15 fiatal kapott havi negyvenezer forintot annak érdekében, hogy megvalósítsák szakmai, alkotói elképzeléseiket. Kik jelentkezhetnek erre az ösztöndíjra?
- Olyan tehetséges fiatalok pályázhatnak, akik a művészetek, tudományok, irodalom terén kiemelkedő képességgel, egyedi szakmai tervekkel rendelkeznek, és továbbfejlődésükhöz anyagi támogatás szükséges. A jelöltektől ajánlólevelet kérünk, és az ösztöndíjasokat a bankon belül működő kuratórium választja ki. Az elmúlt években átlagosan tizenötszörös volt a túljelentkezés, hiszen az egyetemeknek gyakran nincs pénzük arra, hogy egy kutató külföldi szakmai konferencián való megjelenését támogassák, a képzőművész hallgatók számára a tárgyak előállításához szükséges anyagköltséget biztosítsák, vagy a zenészeknek az eredeti kottákat megvásárolják. Ahogyan a Praktikum Program, ez sem szociális ösztöndíj vagy zsebpénz. Az a célunk, hogy az ösztöndíjjal minél több tehetséget segítsünk céljai eléréséhez. Az ösztöndíjasok között volt már történész, irodalmár, zenész, operaénekes, agykutató, madarász, iparművész, karmester és olyan fiatal is, aki a mandzsu nyelv kutatására tette fel az életét.
- Hogyan kapcsolódik a különböző területeken sikeres fiatalok támogatása az MFB filozófiájához?
- Az ország fejlesztési bankjaként a társadalmi szerepvállalásunk fontos pillére a jövő generációjának a felkarolása. Szeretnénk abban segíteni, hogy megmutathassák a tehetségüket, vagy a környezetük ismerje fel a köztük élő tehetséget. Ilyen céllal lett az MFB társalapító a Junior Prima Díj „Magyar Tudomány" kategória létrehozásában, és ezért indította el a Habilitas Programot is. Ha évente tíz ifjú tudóst és 15-20 más tehetséges fiatalt anyagilag is támogatunk, akkor néhány év alatt több száz tehetség kiemelkedéséhez járulhatunk hozzá. Azért vállalunk szerepet ezeken a területeken, mert úgy véljük, hogy a magyar gazdaság felzárkózása és az ország versenyképességének biztosítása érdekében elengedhetetlen az értékeink megbecsülése, a kutatás és a gyakorlat közötti kapcsolat bővítése és a kiemelkedő tehetségek kibontakozásának támogatása. A mai nehéz gazdasági körülmények közepette sem feledkezhetünk meg erről. Lényegesen több, hasonló tehetséggondozó programra lenne szükség annak érdekében, hogy az innovatív fiatalok fejlődni tudjanak, és Magyarországon kamatoztassák tudásukat. A kutatás, a tudományos munka eszközigényes és drága, a támogatásnak ez a formája pedig sokszor hatékonyabb, mint az egyetemeknek juttatott szponzoráció. A négy év alatt összesen 36 Habilitas-ösztöndíjas fiatalunk volt, akik pályája fontos üzenetet hordoz a kitartásról, a tehetségről, a szorgalomról. Annak érdekében, hogy a társadalom szélesebb körben megismerhesse ezeket az utakat, az MFB azt tervezi, hogy összegyűjti és egy folyamatosan bővülő kiadványba rendezi a gyöngyszemeket, mindenki örömére és tájékoztatására.
- A gazdasági válság hatására sok vállalat csökkentette a támogatásokra, szponzorációra fordított kiadásait. Mi a helyzet a fejlesztési bankban?
- Az MFB 2009-ben is változatlan feltételekkel hirdeti meg a Mentor ösztöndíjprogram mindkét ágát, ahova június 5-ig lehet jelentkezni. Bár a gyakornoki keret pontos számát még nem tudjuk, az előzetes felmérés alapján úgy tűnik, a bankon belüli igény a munkájukra továbbra sem csökken. A Habilitas ösztöndíjak tényleges mennyiségét pedig a jelentkezők fogják eldönteni: évente tíz fővel tervezünk, de tavaly például annyi rendkívüli tehetség jelentkezett, hogy végül tizenöt ösztöndíjat ítéltünk oda.