A gazdaság versenyképességének fejlesztését és a gazdasági teljesítmény növelését célzó pályázati konstrukciók elsődlegesen a kis- és középvállalkozások megerősítését szolgálják. A fenntartható fejlődés és az ország felzárkózása érdekében a gazdaságélénkítő programoknak fontos célja a hátrányos helyzetben levő, kirekesztett területek és személyek felzárkóztatása, foglalkoztatásba való bevonása is.
Egyre gyorsabban
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) nem egészen két év alatt elérhetővé tette a hét évre szóló ÚMFT teljes, 7 ezermilliárd forintos keretének 55 százalékát, 3900 milliárd forintot, 2009. április közepéig 2213 milliárd forintot meg is ítéltek a nyertes pályázóknak (kiemelt és nyílt pályázatok). A nyílt kiírásokra beérkezett mintegy 24,5 ezer pályázat közül 9855-öt támogatott az intézményrendszer, 625 milliárdos összeggel. Az eddig szerződéssel rendelkező projektek támogatási összege 449 milliárd, míg a projektek összköltsége 794 milliárd forint. Az ÚMFT keretében a kifizetések összege meghaladja a 307 milliárd forintot, sőt 1591 projektet már sikeresen le is zártak.
Az uniós tagországok közül Magyarország nyújtotta be a legtöbb nagyprojektet - öt esetében már az Európai Bizottság támogató döntése is megszületett -, ezek összes támogatási értéke meghaladja a 832 milliárd, teljes beruházási értékük pedig az 1077 milliárd forintot. A kormány eddig 329 kiemelt projektet támogat, ezek közül már 158 szerződött, támogatási értékük 1039 milliárd forint.
A kormány 30 jogszabályt érintő gyorsító csomagjának köszönhetően - kevesebb engedélyt kell beszerezni, könnyebb az adminisztráció, gyorsabbá válik a kivitelezés folyamata is - 2008 második felétől érdemben felgyorsult a nagyberuházások végrehajtása, miként a támogatásiszerződés-kötések üteme is. Több mint 100 projekt esetében már sor került kifizetésre, közel 161 milliárd forint értékben.
A válság hatásainak mérséklése
A NFÜ-nek is felelőssége van abban, hogy a források felhasználását az új környezethez alakítsa, hogy az uniós támogatások az ország megváltozott érdekeit szolgálják. A világgazdaság negatív hatásainak mérséklésére folyamatosan új intézkedéseket dolgoznak ki. Két fő pillérre épül az uniós források támogatta gazdaságpolitika: az 1400 milliárdos kkv-fejlesztő csomag és az 1800 milliárd forint összértékű építési nagyberuházásokat tartalmazó csomag (http://www.nfu.hu/valsagkezeles2009/).
2009. január elsejétől több, elsősorban a kkv-kat kedvezően érintő változás lépett életbe a pályázati rendszerben. Egyszerűsödtek a pályázatok, gyorsabb lett és kevesebb adminisztrációval jár a szerződéskötés, egyszerűsödtek a kifizetések, nőtt a biztosítéknyújtás alóli mentesség értékhatára is, az elnyert pályázati támogatás 40 százalékára nőtt a szerződéskötést követő 15 napon belül járó előleg összege. Csak ez az egy intézkedés rövid távon mintegy 100-150 milliárd forint többletforrást jelent a kkv-szektornak.
A legkelendőbb, 3-4 hét átfutási idejű automatikus pályázaton a korábbi 20 millió forintról 50 millióra - a központi régióban 10 millióról 20 millióra - emelték az igényelhető összeg maximumát. A sikeres pályázók ráadásul automatikusan megkapnak 40 százalék előleget a beruházás megkezdéséhez, hacsak nem utasítják vissza azt. Azért, hogy minél többen legyenek képesek élni a lehetőségekkel, enyhültek a belépőkkel szembeni követelmények: az elfogadott árbevétel-csökkenés akár 25 százalék is lehet a pályázat benyújtását megelőző évhez képest, a korábbi árbevételhez kötött teljesítményelvárások a munkahelyek megtartásával kiválthatóvá váltak.
A támogatási összeg a leghátrányosabb térségekben a teljes fejlesztési költség akár 70 százaléka is lehet.
Operatív programok
A vállalkozások számára különösen fontos Gazdaságfejlesztési Operatív Programot (GOP) érintő kedvező intézkedések: forrásátcsoportosítás a GOP prioritásaira; új konstrukciók kidolgozása (beszállítói pályázat, munkahelyteremtést szolgáló nagyberuházások támogatása); kedvezőbb pályázati feltételek (magasabb támogatási intenzitás, bővült a támogatható tevékenységek köre, az ingatlanfejlesztésre fordítható arány növekszik, kedvezőbb biztosítéki rendszer); projekthez kapcsolódó munkabér támogatása; dereguláció.
A közel 1800 milliárdos kerettel gazdálkodó Közlekedési Operatív Programban (KÖZOP) a kifizetéseket az eddigi 60-100 napról 15-30 nap közötti időre szorították le, és a projektek elfogadását is felgyorsították. A gyorsított kifizetéseket teljes körű, helyszíni utóellenőrzés követi. A KÖZOP-projektek esetében a fővállalkozót, a generálkivitelezőt és a teljes szerződéses partneri rendszert informálják a kifizetések tényleges megtörténtéről. A nem fizető, rosszhiszemű szerződéses partnerek és a cégek mögött álló természetes személyek a KÖZOP bármely további közbeszerzéséből kizárhatók.
Márciustól a KEOP-kiírásokban a 100 millió forint alatti beruházásoknál egyszerűsödtek a megvalósíthatósági tanulmány követelményei, kevesebb a feltétel a pályázókkal szemben, rugalmasabb lett a pályázás menete. A magasabb összegű pályázatoknál viszont megmaradt a korábbi, szigorúbb eljárási rend. Bővült a potenciális kedvezményezettek köre, és nőtt a támogatás mértéke, így az átlagos támogatási intenzitás 50 százalékos lesz, de akár 70 százalék is elérhető. Egyes esetekben az önrész bemutatása csak a támogatási döntés után, a szerződéskötés feltételeként szükséges.
Intézkedések
- normatív pályáztatás kiterjesztése
- támogatási okirat alkalmazása a korábbiaknál szélesebb körben
- szerződéskötések gyorsítása
- kifizetések gyorsítása
- biztosítéki terhek enyhítése, árbevétel-növekedési elvárások módosítása
- az előleg 40 százalékra emelése - az előleg automatikusan jár a kedvezményezettnek (http://www.nfu.hu/content/2667)
- dokumentumalapú ellenőrzések egyszerűsítése
- kormányhatározatban nevesített projektek kiválasztási eljárásrendjének gyorsítása
- késedelmi kamat bevezetése a végrehajtó intézményrendszernél (http://www.nfu.hu/content/2994)
- a rendszer átláthatóságának, stabilitásának erősítése, a pályázatifelhívás-módosítások számának maximalizálása
A cikk megjelenését a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatta.