E-szemétügyek

Egyre növekvő mennyiségben válnak hulladékká elektromos és elektronikai berendezések az irodai, üzleti tevékenységek során éppúgy, mint a háztartásokban. Évente kétszázhúszmillió tonnányi régi számítógép és más műszaki eszköz kerül a szemétbe - a kérdés, hogy hogyan.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Világszerte a szemét mintegy öt százalékát teszik ki a kidobott számítógépek, mobiltelefonok és elektromos berendezések. Az Egyesült Államokban évente 14-20 millió PC-t hajítanak ki, Európában pedig az elektromos berendezésekből keletkező szemét mennyisége nő a leggyorsabban. A magyarországi évi mintegy százezer tonna e-szemét jelentős része irodatechnikai és szórakoztató elektronikai eszköz. Ez évente mintegy 300 ezer tévét, 100 ezer számítógépet és ugyanennyi mobiltelefont jelent. A hulladék mennyisége - a használt berendezések számának növekedése és az elavulási idő rövidülése miatt - évente 15-20 százalékkal nő.

Begyűjtés, ártalmatlanítás, újrahasznosítás

Értékes alapanyag
Az elektronikai hulladék lerakása és égetése környezeti károkat okoz, ezzel szemben ez az egyre növekvő mennyiségű hulladék másodlagos nyersanyagként feldolgozva gazdag fém- és energiaforrást jelent. Az alkotóelemei nagyobb része gondos válogatás és tisztítás után újból alapanyagként kerülhet vissza a gyártási folyamatba. Az ilyen, úgynevezett másodlagos nyersanyagok felhasználása azért is fontos, mert az ásványércek kimerülésével nő a kitermelés során keletkező bányászati hulladék mennyisége. A természetben előforduló ércek fém-oxidjának redukálása hatalmas mennyiségű energiát emészt fel, ami a másodlagos nyersanyagok felhasználásával csökkenthető. Ezek kitermelése ugyanis kevesebb kárt okoz a környezetnek, mint a hagyományos bányászati tevékenység.

Az e-hulladékokban a periódusos rendszer elemeinek majdnem a fele megtalálható. A többnyire újrahasznosítható fémek (vas, alumínium, réz, nemesfémek) mellett szinte mindig tartalmaznak toxikus anyagokat (ólom, kadmium, higany, berillium, egyebek) is, melyek szakszerűtlen kezelés esetén a környezetbe jutva tartós egészségi és környezeti károkat okozhatnak.

Az ily módon veszélyes hulladéknak minősülő e-szemét kezeléséről az EU más tagországaival együtt Magyarország is külön jogszabályban rendelkezett. Ez kimondja, hogy a hulladék tulajdonosának gondoskodnia kell az erre kijelölt gyűjtőhelyen vagy hulladékkezelő létesítménynél történő, a lakosság számára térítésmentes leadásról. A begyűjtés, hasznosítás és ártalmatlanítás a gyártó kötelessége, a gyakorlati megvalósítással hulladékkezelő intézményeket bízhat meg.

A cégek a feleslegessé vált eszközöket - hulladékártalmatlanítási költség megfizetése ellenében - elektronikai berendezések hulladékainak átvételére engedéllyel rendelkező telepeken adhatják le, melyek többsége külön megállapodással akár a helyszínről is elszállítja a hulladékot. A használhatatlan készülékeket a hulladékkezelők cégadatokkal kitöltött, cégbélyegzővel hitelesített szállítólevél ellenében veszik át.

A háztartási elektromos berendezések hulladékainak kezelését - koordináló szervezeteken keresztül - a gyártók finanszírozzák, ezért a velük szerződésben álló hulladékkezelők az e-hulladékkezelésért nem kérnek díjat.

Mennyi az annyi?

Az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa 2003 januárjában fogadta el az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló WEEE (Waste Electrical and Electronical Equipment) irányelvet, ami többek között előírta a gyártóknak, hogy 2005. augusztus 13-áig az ilyen hulladékok újrafelhasználását, -feldolgozását és -hasznosítását lehetővé tevő rendszereket vezessenek be. A tagállamoknak pedig gondoskodniuk kellett arról, hogy az országos újrahasznosító, -feldolgozó rendszerek 2006. december 31-éig teljesítsék az irányelvben meghatározott, igen szigorú célokat. Az EU minden tagállam számára évente lakosonként legalább 4 kilogrammnyi e-hulladék begyűjtését és annak - termékfajtától függően - 50-80 százaléka újrahasznosítását írja elő.

Magyarországnak 2008. december 31-ére kellett elérnie a háztartásokból begyűjtendő évi 40 ezer tonna e-hulladékmennyiséget. A 2008-as adatok kiértékelése még folyik az illetékes hatóságnál - mondta el a Piac & Profit kérdésére válaszolva dr. Csapó Krisztián, a környezetvédelmi tárca sajtófőnök-helyettese -, de előzetes adatok szerint 40-42 ezer tonna elektromos hulladékot gyűjtöttek be és dolgoztak fel 2008-ban.

Az Európai Elektronikai Hulladékhasznosítók Szövetségének (EERA) ügyvezetője, Norbert Zonneveld szerint a WEEE irányelv nem egyértelmű siker: a szabályozás nincs hatással a hulladékká vált berendezések túlnyomó részének kezelésére, a piac fejlődése pedig az irányelv céljainak útjában áll. Ráadásul az unió valamennyi országára érvényesíthető szabványok hiánya miatt a jelentések használhatatlanok. Zonneveld szerint lakosonként átlagban 15-20 kilogramm új készüléket értékesítenek az EU tagállamaiban, ugyanakkor mindössze 3-7 kiló működésképtelen készüléket gyűjtenek vissza. A statisztikák szerint ezeknek is mindössze 15-30 százaléka hasznosul újra. Bár az irányelv hatálya valamennyi berendezésre kiterjed, elsődlegesen a háztartásokból származó hulladékra fókuszál. A B2B szektorra vonatkozóan pontos számok, Zonneveld szerint, nem állnak rendelkezésre, bár a becslések 1,7-2,5 millió tonna hulladékkal számolnak évente. Ennek jelentős része használt gépeknek álcázva nem OECD-országokba távozik, így a veszélyes összetevők ezeknek az országoknak a környezetét terhelik - mutatott rá Zonneveld.

Adattörlés véglegesen

Hazai e-hulladék-szabályok
Magyarországon – az uniós irányelvnek megfelelően – az elektromos és elektronikai berendezések hulladékainak visszavételéről a 264/2004. (IX. 23.) kormányrendelet, míg a kezelésének részletes szabályairól a 15/2004. (X. 8.) KvVM rendelet rendelkezik. Az begyűjtésre és hasznosításra vonatkozó 2009. évi irányszámok a 181/2008. (VII. 8.) kormányrendelet 3. számú mellékletében jelentek meg. A korábbi rendelet előírásaihoz képest jelentős változás a képcsöves berendezések begyűjtendő mennyiségének növelését célzó előírás. E szerint a 2009-ben begyűjtendő számítógép-monitorok minimális mennyiségének el kell érnie az előző évben IT kategóriában forgalomba hozott valamennyi berendezés súlyának 12 százalékát.

A selejtezés mellett érdemes fontolóra venni a cég számára már haszontalan, de egyébként működőképes elektronikai eszközök eladományozását is iskolák, nonprofit és más szervezetek számára. Érdemes már a döntés előtt felvenni a kapcsolatot a kiszemelt intézménnyel, mert az adományozás szabályai - amelyek között egyébként számos honlap is segít eligazodni - nem egységesek. Az adományt elfogadó szervezetek többsége ki tud állítani adónyugtát, amivel az adományok egy része az adóból leírható.

A régi számítógépek elajándékozása vagy selejtezése előtt mindig meg kell győződni arról, hogy nem maradt bizalmas vagy kényes üzleti adat a gépen - hangsúlyozzák a Symantec szakértői. A cég közelmúltban készített felmérése szerint rengeteg bizalmas vagy kényes üzleti információt - számlákat, leltárlistákat, számlakivonatokat, cégneveket és pozíciókat tartalmazó szervezeti táblázatot, kapcsolatlistákat, üzleti e-maileket - vissza lehet nyerni a használt eszközökből. Fontos a merevlemez visszaállíthatatlan törlése, amihez több kell, mint a fájlok „kukába" dobása és a „lomtár" kiürítése, mert a legtöbb így törölt fájl és könyvtár még visszahozható. Egy jó rendszer-segédprogrammal visszaállíthatatlanul üresre törölhető a merevlemez. Erre számos megoldás létezik, többek között az ingyenesen letölthető Eraser alkalmazás, amely nemcsak letörli a fájlokat, hanem véletlenszerű algoritmus alapján előállított adatokkal felülírja azok fizikai és logikai helyét a merevlemezen.

Mindemellett az eszközöket olyan hulladékkezelőnek kell leadni, ahol az átvett berendezéseket valóban hulladékként kezelik, és a feldolgozás során valamennyi alkatrész megsemmisül. A leadási helyen igazolást lehet kérni arról, hogy a gépet valóban leselejtezik.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo