Krízis és erőszak

A válság hatásai sokkal messzebb mennek annál, mint amit a gazdasági szakemberek elemzései mutatnak. Nem a még rosszabb pénzügyi mutatókról, hanem a nehéz gazdasági helyzet társadalmi hatásairól, a frusztrált közösség agresszivitásáról, az elharapózó erőszakról van szó.

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a magyar társadalmat eleve rossz állapotban érte a világot sújtó válság. A rendszerváltás eufóriája utáni fokozatos kijózanodás és az azzal kapcsolatos társadalmi frusztráció fokozódását mutatják a felmérések, és a növekvő agresszió is. Karácsony Gergely, a Medián kutatási igazgatója szerint két meghatározó dolog okolható a magyar társadalom jelenlegi lélektani állapotáért. Az egyik az ígérgetésen alapuló politika miatt a politikusok és a választók közötti, illetve a politikai harcok következtében a bal- és a jobboldal közötti kölcsönös bizalmatlanság kialakulása, a másik pedig Magyarország lecsúszása a régióban. A kutató szerint a magyar nemzettudat fontos része, hogy a volt szocialista régióban mindig Magyarország volt a zászlóshajó, ami mostanra megváltozott. Ez az alapvetően gazdasági természetű változás felerősítette a korábban is meglévő kulturális attitűdöket, a szomszédokkal való folyamatos versengést. A mindenkori kormány okolása mellett az emberek most a múltban keresnek bizonyítékot a nemzet kiválóságára, egyre elkeseredettebb módszerekkel. Csányi Vilmos etológus professzor a modern társadalmak megváltozott mikroszerkezetét, a mikroközösségek - mint az egyház vagy a család - szétesését tartja a válságban megnövekvő agresszivitás egyik fő okának. A jól működő közösségek védelmet nyújtanak tagjaik számára, ezek nélkül viszont mindenkinek egyedül kell szembenéznie a problémákkal. Az igazi válság ilyen lelkiállapotban érte Magyarországot.

Aggódik az EU
Az EU foglalkoztatásért, szociális ügyekért és esélyegyenlőségért felelős biztosa, Vladimír Spidla nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a roma közösségeket Magyarországon és máshol ért közelmúltbeli támadások miatt. „Úgy tűnik, hogy néhány tagállamban a romák szervezett rasszista erőszak célpontjává váltak, amelynek forrása a politikai populizmus, a gyűlöletbeszéd és a médiahírverés. Egyes esetekben a romákat teszik meg bűnbaknak, akiket átfogó társadalmi problémákért okolnak” – mondta. Az Európai Bizottság a romák ellen irányuló erőszak minden megnyilvánulását határozottan elítéli, és felszólítja valamennyi tagállam hatóságait, hogy területükön belül szavatolják valamennyi állampolgár személyes biztonságát. A bizottság részt vesz a romák ellen irányuló hátrányos megkülönböztetésből adódó problémák megoldásában, ennek jegyében megkezdődött a romák integrációjával foglakozó uniós fórum első találkozójának szervezése.

Bűnbakkeresés

Bizonyos, a krízisre adott reakciók a világon mindenhol egyformán tetten érhetők. Az idegengyűlöletről szóló legnagyobb magyarázó erővel bíró elmélet, a „jóléti sovinizmus" szerint az emberek a saját egzisztenciális félelmeiket kulturális magyarázatokkal próbálják feloldani, aminek jellegzetes példája a más etnikai csoportokkal kapcsolatos ellenérzések növekedése. A kulturális és etnikai vélemények változása mögött a legtöbb esetben nagyon egyszerű materiális dolgok húzódnak meg - mondja Karácsony. A gazdasági mutatók és az úgynevezett toleráns vélemények alakulása közötti összefüggés teljesen párhuzamosan mozog Európa majd minden országában. Amikor rosszul megy, az emberek sokkal inkább ellenségekben gondolkodnak, kivetítik a problémáikat bizonyos társadalmi csoportokra, amelyek megfelelő bűnbakok a félelmek igazolására. A rasszizmus növekedése a szakember szerint sehol nem drámai, de már látható a „szokásos" reflexek beindulása.

A klasszikus válságmutatók, mint az öngyilkosságok számának növekedése vagy a gyermekvállalási hajlandóság csökkenése még nem váltak láthatóvá, ahhoz nem telt el elég idő, de már egy tavaly év végi, a Népszabadság számára készített Medián-felmérés is a személyes, baráti kapcsolatok fontosságának erősödését mutatta. Ez egybecseng Francis Fukuyama elméletével, mely szerint a bizalom két, egymással ellentétes típusra osztható, melyek ellentétes irányba mozognak. Ha - mint jelen esetben - az absztrakt, vagyis az állam, az intézményrendszer működésén alapuló bizalom meggyengül, az az interperszonális, vagyis emberek közötti ismeretségen alapuló típus erősödését hozza magával.

A csoporthoz tartozás igénye a hagyományos közösségek felbomlása ellenére mit sem csökkent az emberekben, ezért gyorsan alakulnak ki rögtönzött csoportok, amelyek azonban csak felületes kapcsolatot jelentenek - magyarázza Csányi. Ezek viselkedése kiszámíthatatlan, viszont a közösséghez tartozás vágya, a konfliktuskerülés igénye azt diktálja, hogy olykor meggyőződés nélkül is egyetértsünk másokkal. A véleményhasonulás következtében bizonyos vélekedések, hiedelmek hirtelen meglódulhatnak, majd akár hetek alatt darabokra törhetnek ismét. Ha viszont a közösség fontos alapjai, a közös akció, közös hiedelem és közös konstrukció működésbe lép, az ember nehezen vonja ki magát a kialakult körből, adott esetben erőszakos megnyilvánulások esetén is. Csányi ugyanakkor hangsúlyozza, az ember alapvetően kevéssé erőszakos állat. Mint mondja, egy zsúfolt busszal is épségben megérkezünk a célállomásra, ami ugyanennyi csimpánz esetében lehetetlen lenne - megölnék egymást.

Az erőszakmentesség viszont csak a saját csoporton belül elvárás, a más közösségbe tartozókkal szemben az ember éppen olyan erőszakos, mint a többi állat. A másik csoporttal szembeni agressziót, mivel mély, biológiai alapokon nyugszik, könnyű felgerjeszteni. A kultúra pedig mindig tud ellenséget teremteni, bármilyen jegy alapján.

Okok és hatások

A közhangulat által gerjesztett erőszak nem egyedi magyar jelenség. A helyzet különlegességét hazánkban az adja, hogy az erőszakos cselekmények igazolása itt mindig jobboldali eszmékhez kapcsolódik. Történelmi oka van annak, hogy Magyarországon a jobboldal lett a konfliktusvállalóbb, az inkább érzelmi alapon működő - magyarázza a szociológus. Emiatt viszont az erőszakosság politikai súlya megnő, viták forrásává, a politikai küzdelem terepévé válik. Karácsony szerint a probléma kezelésére nincsenek meg a megfelelő kulturális minták, hiszen az események mindenkit felkészületlenül értek. Véleménye szerint a növekvő agresszió fontos eleme az is, hogy a mostani lélektani állapot egybeesik az első olyan generáció felnőtté válásával, amelynek mindennapos élménye volt a televízióból sugárzott erőszak. Az ember, éppen alapvető szelídsége miatt érzékenyen reagál az erőszakra, amit a média ki is használ a figyelem fenntartása érdekében. A médiában nevesített áldozatok bemutatása empátiát kelt, ez a kizárólag az emberre jellemző érzelem pedig segíthet a válság átvészelésében.

Csányi szerint a magyar társadalomra többségében jellemző apátia oka lehet a másik csoporttól való félelem mellett, hogy hazánkban egyelőre nincs hagyománya a közösség segítésének. Az előző rendszerben megszokták az emberek, hogy a problémamegoldást az államra bízzák, nincsenek hozzászokva ahhoz, hogy szükség van a segítségükre. A viselkedéskutató szerint mégis láthatók már az empátia első jelei, ezt mutatja például, hogy sok ezren voltak a tatárszentgyögyi áldozatok temetésén.

Az erőszakban való hit minden krízis idején megjelenik, mint a bizonytalanságra és félelemre adott válasz. A kitörő erőszakra pedig még nagyobb erőszak a válasz. A válság lélektani hatása így elsőre iszonyatosan negatívnak tűnik - írta a humanista Dario Ergas erőszakról szóló tanulmányában.

Karácsony szerint ugyanakkor minden krízisnek vannak pozitív tanulságai, és minden krízis alkalmas a korábbi, a társadalmat lehúzó viselkedési mintázatok megváltoztatására. Edmund Phelps Nobel-díjas amerikai közgazdász elmélete szerint az emberek attitűdje hatással van az országuk versenyképességére. A kutató szerint a Phelps által a kapitalista gazdasághoz szükséges attitűdök - a kockázatvállalás, egyéni felelősség és kooperáció - mindegyike hiányzik a magyar társadalomból. A rövid távú nyereséget éltető, az állami megoldásokban bízó korábbi viselkedésminta a rendszerváltás után is jellemző maradt, ezek megváltozatására szükség van egy prosperáló kapitalista gazdaság kialakulásához. A válság hozta kényszer fontos lépés lehet az ehhez szükséges kulturális normák megerősödése felé.

Alkotmánymódosítási javaslat
A gyűlöletbeszéd büntetőjogi szankcionálását célzó alkotmánymódosítást javasol a kormány. Az alkotmány módosításához kétharmados parlamenti támogatás szükséges. Draskovics Tibor igazságügy-miniszter szerint a módosításra azért van most szükség, mert az elmúlt hetek „rémes” bűncselekményei nyomán „betelt a pohár”, továbbá mert az Európa Tanács épp a napokban jelezte, hogy Magyarországon a véleményszabadság túl széles értelmezése lehetetlenné teszi a rasszista megnyilvánulásokkal szembeni hatékony fellépést.

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo