Bár a notebookpiacot továbbra is a hagyományos, 15 colos és gyakran akár négykilós gépek vezetik, érdemes figyelmet szentelni a dinamikusan terjedő ultrahordozható készülékeknek. Szinte minden gyártó kínál ilyen, úgynevezett „thin" típusú gépet is. Ezeknek általában a hagyományosnál alig kisebb képátló mellett két kilogramm körüli a súlyuk.
A notebook alatt
A mindennapos használatban jelentős könnyebbséget jelentő, a thinnél kisebb, könnyen hordozható, de még mindig az asztali gépek teljesítményét megközelítő tudású és erejű gépek az úgynevezett subnotebookok (méretük szerint) vagy ultrahordozható készülékek (súlyukat tekintve). Ebbe a kategóriába a 14,5-12 colos képátlójú kijelzővel bíró és két kilogrammnál könnyebb gépek tartoznak, amelyek ennélfogva rendszeres mozgatásra, sőt akár útközben való használatra is kiválóan alkalmasak anélkül, hogy ehhez külön nagyméretű táskára vagy kifejezetten erős fizikumra lenne szükség. A jóval magasabb, akár 300-400 ezer forintos árak miatt ebben a kategóriában elsősorban üzleti célokra ajánlott gépek találhatók, melyek a célcsoport elvárásaihoz igazítva kiváló minőségben készülnek. A laptop ugyanis éppúgy, mint minden más tárgy, amelyet nyilvánosan használnak, presztízstermékké is válhat, és a magasabb ár fejében a fogyasztók elvárják, hogy a belső tartalom mellett a dizájnos megjelenés és a minőségi anyagok is jelezzék a tulajdonos pozícióját. Ráadásul a nagyobb, többgépes beruházások esetében követelmény az alacsony meghibásodási arány és a megbízható működés.
A munka célú laptopok minden típusának napi üzemideje sokkal több, mint a szórakoztatásra használt gépeké, sőt a 15 colos noteszgépekénél is, ami szintén igényli az erős, minőségi alkatrészek használatát. A hosszabb, három-négy órás üzemidő elérésének érdekében a subnotebookok a lehető leginkább energiatakarékosan működnek, ami a mobilitás mellett a fenntartható fejlődést szem előtt tartó fogyasztók számára is vonzó lehet.
Az általában magasabb minőségi szintet képviselő üzleti termékvonalat a legtöbb gyártó külön névvel jelöli, és ezek a legális szoftverkezelés problémáját is segítik annyiban, hogy többnyire professzionális felhasználásra szánt operációs rendszerrel lehet beszerezni őket.
Mindig elérhető
A hordozható számítógépek piacának pillanatnyilag legdinamikusabban növekvő szereplője két évvel ezelőtt tulajdonképpen még nem is létezett. Az első úgynevezett netbook 2007-ben jelent meg, azóta viszont szinte minden gyártó piacra dobta már a saját olcsó, állandó jövésmenésre tervezett gépét. A kategória tagjai 8-10 colos kijelzőjükkel és akár egy női kézitáskában is hordható súlyukkal joggal vehetnék át az ultrahordozható megnevezést, amit azonban a többség még mindig a subnotebookok számára tart fent. A 80-120 ezer forintos árkategóriájú gépek hatalmas sikerrel törtek be a piacra, és mivel sok gyártó csak a közeljövőben hozza ki ilyen első termékét, a piaci részesedés várhatóan tovább nő majd.
A netbook - mint az a nevében is benne van - elsősorban a mai világ legfontosabb feladatát, az internetelérést és -kommunikációt teszi lehetővé tulajdonosa számára. Alapfelszerelése a wifi-kártya, de néhány típus beépített 3G kapcsolatot is kínál, így a vezeték nélküli interneteléréshez nincs szükség egyéb eszközre. A készülékek többsége viszont, éppen a kis kijelző miatt, sokórás munkánál fáraszthatja a szemet, és a kis géptestbe egyáltalán nem minden fért bele, például nincs CD/DVD-olvasó.
A netbook nem kifejezetten üzleti felhasználók számára készül, de a legtöbb szükséges munkafunkció ellátására képes. Az alacsony fogyasztás és a különlegesen hosszú, akár négy-nyolc órás üzemidő e kategória egyik legfontosabb tulajdonsága, viszont a legtöbb ilyen gép, éppen az olcsó ár megtartása érdekében, kevésbé minőségi alapanyagokból készül, ezért sérülékenyebb lehet.
Lehet még verseny
A két kategória közötti méretbeli különbségnek köszönhetően a netbookok mégoly dinamikus előretörése sem veszélyeztette a subnotebook munkaeszközként betöltött szerepét. A mostanában több gyártó kínálatában is megjelenő 12 colos, nagyobb felbontású, felhasználóbarátabb kijelzővel szerelt netbookok azonban tovább tágíthatják a kategória lehetőségeit. Igaz, a legtöbb készülékben használt Intel processzorok olcsó ára - a cég előírásainak megfelelően - a maximum 10 colos panellal szerelt gépek esetében érvényes, a nagyobb típusok ettől még piacra léphetnek, legfeljebb némiképp drágábban, vagy a nagy többségben megszokottól eltérő gyártóktól beszerzett processzorokra lesz szükség.