Irány dél!

Az elmúlt három évben mintegy félmilliárd forint értékben valósultak meg magyar beruházások Szerbiában. Az ez évre meghirdetett szerb privatizációban többek között érintett a mezőgazdasági gépgyártás, a könyvkiadás, a mélyépítés, az állattenyésztés, de szerepel a listán ruhagyár, autóbusz-közlekedési vállalat, szálloda és étterem is.

Mintegy kétezer-ötszáz privatizálandó vállalkozás adatait sorolja fel február végén a Szerb Privatizációs Ügynökség honlapja. Ebből még 625-öt lehetett megvásárolni, a többi már gazdára talált. Szerbiában az elmúlt hat évben 2,8 milliárd euró értékű privatizáció zajlott le, és idén is számos állami tulajdonban lévő vállalatot értékesít a szerb kormány. Vesna Dzinic, a Szerb Privatizációs Ügynökség igazgatója erről akkor beszélt, amikor Budapesten bemutatta a szerb privatizációs eljárások jogi kereteit, valamint azokat a fontosabb társadalmi tulajdonban lévő társaságokat, amelyekre a szerb állam idén privatizációs pályázatot írt ki.

Széles a választék

Érdemes gyorsan lépniük azoknak, akik érdeklődnek az új befektetési lehetőségek iránt, mert Szerbiában céltudatos, gyors lefolyású privatizáció várható, hívta fel a figyelmet Süveges-Szabó László, a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Ügynökség (ITD Hungary) üzletfejlesztési igazgatója. Az aktív üzleti jelenlétet Szerbia fejlődő gazdasága, a magyarországinál alacsonyabb bér- és járulékköltségek és a kedvező adópolitika is indokolja. Az igazgató elmondta, hogy mindezek már számos vállalkozást - a családiaktól a multinacionális cégekig - vonzottak ide. Az elmúlt három évben mintegy félmilliárd forint értékben valósultak meg magyar beruházások Szerbiában.

A szerb privatizációban a gazdaság szinte valamennyi ága érintett, többek között a mezőgazdasági gépgyártás, a könyvkiadás, a mélyépítés, az állattenyésztés, de ruhagyár, autóbusz-közlekedési vállalat, szállodák, éttermek is szerepelnek a listán. A megvételre kínált mintegy négyezer cég között egyaránt találhatók kicsik és komoly stratégiai ingatlannal rendelkező termelővállalatok.

A magyar vállalatok itthon is sikeresebbek, ha nemzetközi befektetéseik is vannak, ezért is kedvező, hogy Szerbia szívesen veszi magyar cégek részvételét a privatizációban - mondta a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára az ITD Hungary privatizációs fórumán. Garamhegyi Ábel azt is megjegyezte, hogy az elmúlt évek pozitív szemléletváltását követően jelenleg a magyar vállalatok a legnagyobb tőkebefektetők a balkáni térségben.

A tőkekiáramlásnak más okai is lehetnek. A hazai kormányzati adóreform-törekvések ellenére a még mindig jelentős hazai adóterhek mellett Magyarország továbbra is hátrányban van a balkáni régiós versenytársakkal szemben. A tartósan kedvezőtlen hazai adójogi környezetben a déli régiókban is megismétlődhet az a folyamat, melynek során korábban magyar vállalkozások települtek át Szlovákiába - vélte Gerendy Zoltán, a BDO Forte pénzügyi tanácsadó ügyvezető partnere.

Újjáépülő Vajdaság

A Vajdaság a földrajzi közelség és az ott élő magyarok miatt is vonzó befektetési célpont lehet. Igaz, a politikai változás rányomta bélyegét az 1976 és 1990 között gazdasági önállóságot élvező - akkor még jugoszláv - tartományra. A belgrádi irányítás eredménye egy tönkrement régió lett, amely a 2001-es változások óta kezd újra magára találni. A piac rendeződését például a 2006-ban elfogadott áfatörvény is segíti (egész Szerbiában), miközben a cégek között divatos lett a klaszteresedés.

Mindezekkel együtt a magyarországi befektetők nehezen lépnek a szerb piacra. Ezen biztosan változtat a Mol és az OTP megtelepedése - még az építőiparban és az ingatlanértékesítésben van komolyabb magyar érdekeltség déli szomszédunknál -, ami a stabilitás megteremtődését kell sugallja a befektetni szándékozók számára, akiknek igencsak elmehet a kedve a tőke kihelyezésétől, ha a Világbank Doing Business listáján megtalálják Szerbiát. Az ott elért 94. hellyel Szerbia nemigen büszkélkedhet (Magyarország a 41.). Szebb a kép, ha a listát a befektetők védelmének érdekében tett erőfeszítések alapján nézzük. Itt Szerbia a 70., míg hazánk csak a 113. a sorban.

Mindezekkel együtt a privatizálás várhatóan egy-két hónap alatt lezajlik, mert a befektetőket kedvező adózási és járulékfizetési lehetőséggel, különböző kedvezményekkel is csábítja a szerb állam.

Horvát hajógyárak privatizációja

Horvátország még az idén tavasszal privatizálni akarja hajógyárait, az egyeztetés erről, illetve a hajógyárak átalakításáról Zágráb és az Európai Bizottság között március közepéig befejeződik – közölte Damir Polancec gazdasági miniszter, kormányfő-helyettes egy helyi lapnak nyilatkozva. A következő találkozót Neelie Kroes uniós biztossal e témakörben a március 23-án kezdődő héten tervezik, ezután írják ki a privatizációs versenypályázatot. A hajógyárak privatizációja Horvátország uniós tárgyalásain a versenyjogi tárgyalási fejezet megnyitásának az egyik feltétele. Ezek az üzemek jelenleg több mint 11 ezer dolgozót foglalkoztatnak, összes adósságuk jelenleg mintegy 8,2 milliárd kuna (330 milliárd forint), s még mintegy 1,5 milliárd kuna (60 milliárd forint) kellene ahhoz, hogy a gyártást fenntarthassák. 

Véleményvezér

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.
Semmi nem fog Magyar Péteren

Semmi nem fog Magyar Péteren 

Ezúttal komoly kihívóra lelt Orbán Viktor.
Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania

Ha valaki féláron szeretne friss gyümölcsöt csak Bécsbe kell kiugrania 

Hol van már Magyarország egykori olcsósága.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo