Hová szálljon a pénz?

A kutatás-fejlesztés akár a mag, csak akkor hajt ki, ha megfelelő talajba ültetik. Az innovációra költött forintok önmagukban nem garantálják a sikert.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A válság során egyre élesebb lett a felismerés a világban: a gazdasági növekedés motorja az innováció, annak hajtóereje pedig a kutatás-fejlesztés (K+F). Az unió új stratégiai programja (lásd Piac & Profit 2010/4. szám) sem véletlenül ragaszkodik a már a lisszaboni stratégiában is megfogalmazott 3 százalékos GDP-arányos K+F-ráfordításhoz. Ezt azonban eddig Európában csak Finnországnak és Svédországnak sikerült elérnie.

Hazai számok

Magyarország 2005-ben a GDP 0,95 százalékát költötte kutatás-fejlesztésre, ami az unión belül a 15. helyre volt elegendő. 2008-ban már összesen 266,4 milliárd forintot fordítottunk ilyen célra, ami 8,4 százalékkal haladta meg az előző évi K+F-büdzsét, amelynek a GDP-hez viszonyított aránya is nőtt, és elérte az 1 százalékot - 1990 óta immár negyedszer 1993, 2002 és 2006 után.

A KSH 2008-as adatai szerint (a 2009-es statisztika szeptemberben esedékes) a hazai K+F-ráfordítások forrásainak összetétele is kedvezően alakult: a vállalkozások finanszírozták a kutatási-fejlesztési tevékenység 48,3 százalékát, átvéve ezzel a központi költségvetés korábbi vezető szerepét. A külföldről származó pénzeszközöknek nemcsak az aránya, de az értéke is csökkent, mintegy 10 százalékkal. A ráfordítások mindhárom szektorban emelkedtek, de eltérő ütemben: a legjelentősebben, 13,2 százalékkal a vállalkozásoknál, legkevésbé pedig a felsőoktatási kutatóhelyeknél, ahol mindössze 2,3 százalékkal költöttek többet. Szemben azonban a megelőző évekkel, a ráfordításokon belül szinte azonos ütemben nőttek a költségek és a beruházások, 8,6, illetve 8,7 százalékkal.

A hazai kutatás-fejlesztés feltételei az emberi erőforrást tekintve is javultak: 2008-ban több mint ötvenezren dolgoztak a K+F területén, 1,6 százalékkal többen, mint 2007-ben, ez az összes foglalkoztatott 0,71 százaléka volt, szemben az előző évi 0,66 százalékkal. A költségvetési szférához tartozó kutatóhelyeken dolgozók részesedése tovább csökkent, a vállalkozásoknál foglalkoztatottaké pedig már közel 28 százalékot tett ki, miközben megmaradt a felsőoktatás meghatározó súlya.

A fejlődést mutató statisztikák ellenére azonban az uniós rangsorban visszacsúsztunk a 22. helyre. Mindeközben Európa egésze is veszít a K+F területén elért pozíciójából az Amerikai Egyesült Államokkal, Kínával és Japánnal szemben (lásd Piac & Profit 2010/1. szám).

Lassú és rizikós

Magyarország lemaradását nagyon egyszerű lenne azzal magyarázni, hogy kis ország, kevesebbet tud K+F-re költeni. Ma már jól látszik: a sok pénz nem elég a sikerhez, a kutatási kiadások hatása és összetétele legalább olyan fontos. Gyakran emlegetett mutató például a kutatások piaci hasznosulása, amelyben az unió egésze és Magyarország sem büszkélkedhet kiváló minősítéssel. A kkv-k javára kiírt brüsszeli K+F pályázatokat tekintve a ráfordítások kevesebb mint 10 százalékából lesz piacképes produktum.

- Az ötlet kipattanásától az árucikkig legalább öt év telik el. Ennek finanszírozására nagyon kevesen képesek önerőből. A kkv-kat tekintve a kutatás-fejlesztési projektek nagy kockázata, valamint a jelentős emberi- és anyagierőforrás-igénye miatt ilyen alacsony a piacon termékként vagy szolgáltatásként megjelenő újdonságok aránya. Magyarországon a támogatási pénz jelentős hányada az egyetemekhez folyik, és kutatói kompetenciafejlesztésként hasznosul. Ugyanakkor ezek a források az ipar és az akadémia együttműködését is segítik, amelyet szintén tekinthetünk a hasznosulás egy lehetséges formájának. Így már nem annyira rosszak a mutatók - árnyalja a képet Szemes Péter Tamás PhD, az MFKK Feltalálói és Kutató Központ vezető fejlesztőmérnöke, aki szerint az alacsony hasznosulás hátterében a hazai támogatási politikát kell látni.

Tény, hogy a kutatások kockázata nagyon magas, és nem csak az időtáv miatt. Ha a teljes folyamat költségstruktúráját nézzük, tíz egységbe kerül az ötlet megszületésétől a prototípus kifejlesztéséig tartó időszak, szintén tíz egység kell ahhoz, hogy a prototípustól eljussunk a gyártható termékig, és legalább ötvenbe kerül, hogy a gyártható termékből a piacon értékesített áru legyen. Jelentős marketingtevékenységre van szükség, és az ipari jogvédelemhez kapcsolódó kiadások is itt jelentkeznek.

Az állami támogatások az első, legfeljebb a második fázisban jelennek meg, a piacra jutás viszont a cég kockázata, igaz, a nyereség is az övé.

- Itt lenne komoly szerepe a magánpénzeknek, leginkább a kockázati tőkének. Ez viszont nagyon kevéssé van jelen Magyarországon, illetve drága, hiszen két-három éves futamidő alatt a befektetés többszörösét kellene kitermelni. A magántőke azonban nem csupán pluszforrásként járulna hozzá az ágazat fejlődéséhez. A kockázatitőke-alapokat kezelő cégeknél jelen lévő projektértékelő és kockázatelemző tudás révén valószínűleg megugrana a megvalósuló termékek aránya is - teszi hozzá Szemes.

Üzletileg motivált

Egyre több uniós fórumon is a magántőke csekély szerepvállalásával magyarázzák Európa leszakadását: míg a tengerentúlon az összes költések több mint 64 százalékát a piaci szereplők adják, az unióban ez az arány mindössze 55 százalék. Az egyetlen kivétel Finnország, ahol a K+F 80 százalékát néhány éve a magántőke finanszírozza.

- A magántőke nem csupán forrást jelent, hanem ösztönzi is a minél piacképesebb innováció kidolgozását. Az Egyesült Államokban például az egyetemeken kutató professzorok heti egy napot a saját cégükben dolgoznak, így sokkal motiváltabbak, hogy üzleti szempontból gondolkodjanak. Egyértelműen gyakorlatiasabb fejlesztési filozófiát hoz létre a vállalkozói és a kockázati tőke jelenléte a K+F területén, amiből következik, hogy több ötlet válik termékké - magyarázza a kkv-k versenyképességének javítása érdekében tevékenykedő privát kutatócég szakembere.

Persze ellenpélda is akad. A nyolcvanas-kilencvenes években Japán hatalmas összegeket pumpált az egyetemi kutatásokba anélkül, hogy azok céges szinten közvetlenül hasznosultak volna. 2000-ig törvény is tiltotta, hogy egy egyetemi professzor gazdasági tevékenységben részt vegyen, így az erőforrásaikat olyan technológiai (alap-) kutatásokra fordították, amelyek csak öt-tíz év elteltével jelentek meg a piacon. Megnőtt viszont az alapkutatások eredményeit bemutató tudományos munkák száma, miután ez volt az egyetlen útja annak, hogy a kutatási eredményeket mások is megismerjék. Ebben a közegben az egyetemről kikerülő mérnökök is sokkal nyitottabbá váltak az innovatív technológiákra, és kikerülve az üzleti életbe nem álltak az újdonságok gyakorlati megvalósulásának útjába. Ez felgyorsította a modern technológiák terjedését, és mára Japán technológiai nagyhatalommá vált.

Ennek a struktúrának köszönhető, hogy számos cég saját K+F-bázist hozott létre, ahol állami pénzek nélkül születtek új termékek. Ilyen például a Sony 1999-ben megjelent Aibo robotkutyája, amely az első jelentős saját erőforrásból fejlesztett piaci termék, de említhetjük a Honda két lábon lépegető, az emberi járást utánozó robotjait is, habár ezekből mostanáig sem született átütő fogyasztói árucikk.

Persze az állam kivonulásáról szó sem lehet. Még a kiemelkedően teljesítő országokban is komoly állami szerepvállalás jellemzi az alapkutatásokat, amelyeknek a közvetlen piaci hasznosulása nehezen kimutatható. Ideális esetben azonban a támogatások katalizálják a piacot: a pályázatokon nyert pénzek többszöröse jelenik meg magánforrásból.

Kiaknázatlan szinergiák

Magyarország K+F-céljainak elérése érdekében 2009-2010 során mintegy 350 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek a hazai pályázók: 2009-ben 170 milliárd, 2010-ben közel 180 milliárd forint pályázati forrás nyílik 80 konstrukció révén, szemben a 2008-as 250 milliárd forinttal. Ahhoz azonban, hogy a területen elköltött pénzek a lehető leghatékonyabban hasznosuljanak, megfelelő oktatáspolitikára, a K+F-be és az oktatásba invesztált pénzek szinergiájának jobb kihasználására és modern infrastruktúrára lenne szükség. Vannak, aki úgy vélik: ahhoz, hogy felnőjünk az unióhoz, sok szempontból változtatni kell a hozzáállásunkon és a gondolkodásmódunkon is. A hazai műszaki felsőoktatásban egyelőre csak nyomokban jelennek meg a gyakorlatias és vállalkozásközpontú feladatok. További nehézség, hogy a korábban meglévő nagy kutatóműhelyek legtöbbje ma már nem létezik.

Magyarországon a források nagy része közvetve a piacorientált K+F-hez szükséges emberi és technológiai erőforrások fejlesztésére és karbantartására megy el, és nem a produktum létrehozására. Ahhoz ugyanis, hogy egy termék létrejöjjön, a kutatók munkáját segítő fejlett intézményrendszerre van szükség: adminisztratív háttérre, ipari jogvédelemre szakosodott ügyvédekre, gyártókapacitásra, könyvtárakra, informatikai infrastruktúrára, publikációs és előadási lehetőségekre. A K+F-ben sikeres országokban mindez pedig már adott, míg nálunk inkább hiányos.

De a támogatáspolitikán is sok múlik. Magyarországon a termékfejlesztési költségek fedezésére lehet támogatásért pályázni, a skandináv országokban viszont van olyan konstrukció, amikor a vállalkozások a K+F-re fordított költéseikkel az adóalapot csökkenthetik.

Innovatívak
A Bosch-csoport – Magyarország második legnagyobb külföldi ipari munkaadója, amely hatvani, egri, miskolci, szigetszentmiklósi és budapesti telephelyein közel 6000 munkatársat foglalkoztat – több mint 9 milliárd forint értékű beruházás keretében bővíti a magyar fővárosban működő autóipari K+F-kapacitását. Az ITD Hungary Zrt. segítségével 2012-ig megvalósuló beruházás 200 fejlesztőmérnök számára jelent majd új munkahelyet. A vállalat 2005-ben létrehozott Budapesti Fejlesztési Központjában már jelenleg is több mint 430 mérnök foglalkozik autóipari fejlesztésekkel.
A régióban Magyarországon a legfejlettebb a biotechnológia– derült ki az Európai Biotechnológiai Szövetség és a svájci Venture Valuation elemző cég 2009 őszén megjelent kutatásából. Több mint ezer ember dolgozik a szektor 77 vállalatában, ahol látványosan a kutatás-fejlesztésre helyezik a hangsúlyt: az alkalmazottak 40 százaléka tevékenykedik ezen a területen, 5 millió eurós forgalmuknak pedig 60 százalékát költik erre éves szinten.
Az Egis Gyógyszergyár Nyrt. új budapesti gyógyszer-technológiai kutatás-fejlesztési laborjának és kísérleti üzemének építése a tervek szerint 2010 decemberében fejeződik be. A 70 főt alkalmazó kutatóhely 3,76 milliárd forintból valósul meg, és 20 új kutatónak is munkahelyet teremt. A generikus gyógyszereket gyártó cég az egyik legaktívabb gyógyszeripari szabadalmaztató Magyarországon. Az Európai Bizottság 2008-as K+F jelentése szerint a kelet-közép-európai régióban az EGIS költi a harmadik legnagyobb összeget kutatás-fejlesztésre.
A Knorr-Bremse – amely árbevételének 6,6 százalékát kutatás-fejlesztésre fordítja – az elmúlt két évben több mint 3 milliárd forintot fordított K+F tevékenységének a fejlesztésére. A kapacitásbővítéssel a budapesti és kecskeméti fejlesztési telephelyek a cégcsoport legnagyobb K+F egységeivé váltak a fejlesztői létszámot és a lefedett szakterületeket illetően. A világ egyik vezető fékrendszergyártója növelte az alkalmazott kutatási tevékenység intenzitását is részben a budapesti és a szegedi kutatólaboratóriumban, valamint a Budapesti Műszaki Egyetem járműirányítási tudásközpontjában. A céget 2006. évi tevékenységéért a gazdasági tárca és az ITDH „K+F együttműködésért” oklevéllel tüntette ki.
A hazai Ericssonhoz alig egy éve került három újabb stratégiai fejlesztés – a rádió- és alaphálózat-menedzsment rendszer, a többcélú internetes útvonalválasztó szoftver, valamint a digitális videofeldolgozó célhardver és -szoftver fejlesztése –, és ezzel a vállalaté a legnagyobb high-tech kutató-fejlesztő központ hazánkban, évi 14 milliárd forint K+F-ráfordítással, közel 700 magasan képzett szakemberrel. Az Ericsson Magyarország tevékenységében példaértékű az oktatás–alapkutatás–alkalmazott kutatás–ipari megvalósítás láncolata.
A Green Capital, a Győri Szeszgyár és az Intelcom Mérnöki Kft. algakutatási centrum és Európában újszerű bioalgaüzem létrehozását tervezi, ahol az algatechnológia segítségével nagyüzemi mennyiségben állíthatnak elő bioüzemanyagot, valamint értékes kozmetikai és gyógyszeralapanyagokat. A három fél közös, az algatechnológiai kutatást és a kutatás gyakorlati megvalósítását szolgáló programot is indít. A hosszú távú cél, hogy olyan, nagyüzemi léptékben is használható technológiát fejlesszenek ki, amelynek segítségével a jövőben Magyarországon is készülhetnek majd algából termékek. A megállapodásban szerepel még egy algakutatási centrum, egy algabank és – a mérnöki kft.-nél már működő kísérleti fotobioreaktor felhasználásával – egy tudásközpont létrehozása, valamint közös pályázatok előkészítése is.
S. O.–G. L.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo