Tavaly 21 milliárd forint volt a kis és középvállalkozások által elnyert támogatások összege a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) 2.1.1/B, 2.1.2/B, 2.1.1/C, 2.1.2/C és a Közép-magyarországi Operatív Program 1.2.1/B jelű pályázatokon (2008-ban 22 milliárd). A vállalkozások döntően a vállalati technológiai fejlesztésre, illetve a komplex beruházásokra kiírt pályázatokra jelentkeztek.
Kisvállalkozásoknak
Technológiai és informatikai fejlesztésre, eszközbeszerzésre, minőségfejlesztésre már 2009. november 30-ától pályázhatnak ismét a mikro-, kis- és középvállalkozások, és ezt 2010. december 31-éig tehetik meg. A kérhető összeg minimum 1 millió és maximum 25 millió forint, ebből a tervezett fejlesztések 50 százalékát lehet megvalósítani, az országos 15 milliárd, illetve a közép-magyarországi 2,588 milliárd forintos keret erejéig. Vissza nem térítendő támogatásról van szó. Előleg is kérhető, a támogatás 40 százalékáig. A pályázatok jele: GOP-2009/2-2.1.1/A és KMOP-2009/2-1.2.1/A.Közreműködő szervezet a MAG (Magyar Gazdaságfejlesztési Központ) Zrt., ide lehet információkért fordulni.
Nagy sikerű volt eddig is, és idén december 31-éig ismét beadható a mikro- és kisvállalkozások interneten való megjelenésének támogatására kiírt „Vállalati folyamatmenedzsment és elektronikus kereskedelem" pályázat. Ez a kisvállalkozások weboldalának, webáruházának elkészüléséhez, fejlesztéséhez nyújt vissza nem térítendő támogatást, amelynek mértéke GOP esetében 50, KMOP-ban 35 százalék, összege GOP esetében minimum 1 millió, maximum 10 millió, KMOP-ban minimum 1 millió, maximum 15 millió forint. A pályázónak legalább a projekt elszámolható összköltségének 25 százalékát kitevő igazolt saját forrással kell rendelkeznie.
Bármilyen vállalkozás pályázhat, kivéve azt, amely legutolsó lezárt, teljes üzleti éve nettó árbevételének - egyéni vállalkozók vállalkozói adóalapba beszámított bevételének - több mint 50 százalékát mezőgazdasági tevékenység (TEÁOR szám: 01.11-03.221) teszi ki, illetve a nettó árbevétele nem érte el a 4 millió forint/főt. Előleg a támogatás 40 százaléka erejéig nyújtható.
A „Helyi hő- és hűtési igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal" című pályázat (KEOP-2009-4.2.0/A) általános célja a kisebb környezeti terheléssel járó megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése elsődlegesen a kkv-szektorban és a költségvetési szerveknél. Vissza nem térítendő támogatást lehet kérni. A sikeres pályázat alapfeltétele, hogy a támogatási igénye 1-50 millió forint legyen. A pályázónak a pályázat összeállítása előtt energiaauditot és tanúsítást kell elvégeztetnie (kivétel, ha a pályázat tárgya használati meleg vizet előállító rendszerek kibővítése napenergiát hasznosító technológiával, illetve ha gazdasági termelő folyamat közvetlen hőigényének kielégítésére irányul), mivel majd az ebben szereplő javaslatnak megfelelő eszközbeszerzésre jogosult pályázatot benyújtani. Mind meglévő rendszerek energiaforrás-váltására, mind új igény kielégítéséhez kapcsolódó fejlesztéshez benyújtható pályázat. A rendelkezésre álló forrás 6 milliárd forint, a támogatás mértéke alapesetben 50 százalék. A benyújtási határidő 2010. december 31.
Kutatás-fejlesztésre
A „Vállalati innováció támogatása" című GOP-2009-1.3.1/A pályázat beadási határideje ugyan 2010. február 15., ám információink szerint a pályázat meghirdetésekor rendelkezésre álló 8 milliárd forintos keretösszeget január közepéig még nem osztották ki, így mintegy 1,5-2 milliárd még maradt az utolsó napokban ébredőknek.
A támogatás mértéke alapesetben 45 százalék, és a K+F projekttámogatás kategóriában a nyújtható támogatás mértéke nem haladhatja meg a K+F projekttámogatásra elszámolható költség 25 százalékát. Ha a pályázó kisvállalkozás, a támogatás mértéke 20 százalékponttal, ha középvállalkozás, akkor 10 százalékponttal növekszik. A támogatás összege minimum 15 millió és maximum 350 millió forint. Ugyanez a konstrukció a közép-magyarországi régióra (a KMOP 2009.-1.1.4) már január 18-án lezárult, itt a keretet 30 százalékkal meghaladták a határidőre beérkezett igények.
Aki az előbbiekről lemaradt, annak ajánljuk a figyelmébe az Innocsekk Plusz (INNO) című pályázatot, amire 2011. június 30-áig lehet jelentkezni. A 2008-ban indult program közvetlen célja a mikro- és kisvállalkozások innovációs kezdeményezéseinek és az innovációs szolgáltatások keresleti oldalának ösztönzése, kiemelten a tudásközpontok és a kisvállalkozások közötti tudástranszfer előmozdítása. A rendelkezésre álló forrás 12 milliárd forint, azaz évente 4 milliárd. A támogatás mértéke alapesetben: 100 százalék. A pályázat keretében a következő négy témakör egyikére lehet támogatásigényt benyújtani:
- a projektötlet minősítése: maximum 3 millió forint;
- termékfejlesztés: maximum 30 millió forint;
- eljárási innováció: maximum 3 millió forint;
- szervezési innováció: 6 millió forint.
Egy adott innovációs célkitűzéssel egy projektjavaslat keretében csak egy témakörre lehet pályázni. Ha a projekt összköltsége meghaladja a maximálisan adható támogatás mértékét, a különbözetet a kedvezményezettnek saját forrásból kell biztosítania.
További élő pályázati lehetőség a Mecenatúra 2009., melynek végső beadási határideje 2010. október 31. A kiíró a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH). A pályázat célja:
- kutatók-fejlesztők nemzetközi tapasztalatcseréjének támogatása,
- a kutatás-fejlesztéssel és az innovációval közvetlenül összefüggő konferenciák szervezésének, szakkiállítások rendezésének, kiadványok készítésének támogatása,
- az innováció fontosságának tudatosítása a társadalomban,
- a tudományos és technikai ismeretek, a kutatás-fejlesztési eredmények terjesztése,
- innovációösztönzési célú díjakhoz történő hozzájárulás,
- a nemzetközi kutatási-fejlesztési hálózatokhoz, infrastruktúrához való kapcsolódás megteremtésében és működtetésében történő részvétel támogatása,
- valamint a műszaki és természettudományi területen a kutatói utánpótlás nevelésének támogatása, a tudományos kutatás és technológiai innováció szakpolitikai és társadalompolitikai megalapozása, diákok és fiatal kutatók innovációs készségének fejlesztése nyitott innovációs programokon keresztül.
- Bár a beadási határidő még messze van, érdemes sietni vele, mert ha a 2009-2010-es időszak 4 milliárd forintos keretösszege kimerül, a pályázatot felfüggesztik. Bővebb információ: MAG Zrt. (www.mag.hu).
Említést érdemel, hogy hamarosan megnyílik az idei lehetőség a 7. keretprogramban való magyar részvételre. A program meghirdetése 2010. február 28-ára várható, a végső beadási határidő pedig 2010. március 31. További információ a támogató irodahálózatnál (NCP-irodák) és/vagy az NKTH-nál (www.nkth.hu).
Ipari parkok előnyben
Infrastruktúra-fejlesztésre pályázhatnak 10-500 millió forint mértékben vállalkozások, önkormányzatok, nonprofit szervezetek, oktatási intézmények, az ipari parkok, iparterületek és inkubátorházak fejlesztéséért a Dél-alföldi, a Közép-, Nyugat- és Dél-dunántúli, az Észak-és a Közép-magyarországi Operatív Program keretében. (Kódszám: DAOP-2009-1.1.1/A és C; DDOP-2009-1.1.1/A,C és B; ÉMOP-1.1.1/A és C, KDOP-2009-1.1.1/A és B; KMOP-2009-1.5.3/D és A; NYDOP-2009-1.3.1/A,B és C.) Benyújtási határidő 2010. február 28. Támogatható „Ipari park" címmel rendelkező területek infrastrukturális fejlesztése; ipari és barnamezős területek (a Dél-Dunántúl régióban kizárólag barnamezős területek) fejlesztése; vállalkozói inkubátorházak fejlesztése. Támogatás formája: vissza nem térítendő, regionális beruházási, csekély összegű vagy átmeneti támogatás (bővebben: www.nfu.hu)