Vállalkozói szemmel

A 2010-es költségvetésről kérdeztük a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét és az Országos Kereskedelmi Szövetséget. Mindkét szervezet képviselője - bár más-más okból - elsősorban az adórendszerrel kapcsolatos aggályainak adott hangot. A MGYOSZ realisztikus optimizmussal várja a következő évet, az OKSZ jóval pesszimistább.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kevéssé ösztönzi, segíti elő a növekedést a 2010-es költségvetés - hangzik a gyáriparosok fő kifogása. Dr. Rolek Ferencet, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) alelnökét kérdezve azonban több pozitív értékelésről is tudomást szerezhettünk. A feketegazdaság - amely megmaradt nagynak, és nemigen csökken jövőre sem - az adórendszer kritikája, hiszen számos vállalkozás egyszerűen képtelen eleget tenni kötelezettségének. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára ezt a megállapítását még azzal is kiegészítette, hogy az elmúlt három esztendő csökkenő tendenciájú kiskereskedelmi fogyasztása 2010-ben is folyatódik.

Megértéssel, de elégedetlenül?

A MGYOSZ alelnöke a pozitív momentumok között elsőként azt említette, hogy megnyugodni látszik az árfolyam, nem tapasztalni komolyabb ingadozást, s ez az állapot vélhetően meg is marad a következő esztendőben. Ezt mind az exportálók, mind az importálók hasznosnak tartják, s az árfolyamsáv - az euró 270-280 forint közötti kurzusa - reálisnak tűnik.

Az inflációs kormányzati prognózist is tarthatónak gondolja az MGYOSZ alelnöke, de talán a legfontosabb az, hogy javulhat, megnőhet a befektetők, a pénzvilág bizalma. Rolek Ferenc szerint az államháztartási hiányra vonatkozóan megfogalmazott cél egyrészt betartandó, másrészt be is tartható: a gazdaság szereplői szerencsére kevés választási elemet vélnek felfedezni. Az pedig tetten érhető, hogy takarékoskodni igyekszik a költségvetés.

Az érdekegyeztetés tárgyalásainak és döntéseinek hozadékával ezzel együtt sem elégedett a gyáriparosok szövetsége: sem a büdzsé, sem az adórendszer nem ösztönzi kellően a növekedést. Az államháztartási egyensúly helyreállításának - az IMF-fel közösen megfogalmazott hiánycél betartásának - hátterében elmaradnak a kívánatos adómérséklések. Bár valóban sor kerül csökkentésekre, de jelentős adónövelések is sújtják a gazdaság szereplőit, ezáltal a gazdasági fellendülést - a hosszú távú egyensúlyt - éppen nem szolgálja sem az adórendszer, sem a büdzsé.

A „részletekkel" - a leginkább csak a középrétegekre ható szja-val, a náluk érvényesülő nettó jövedelemnövekedéssel - sem könnyű egyetérteni, mivel hatásosabb lett volna, ha ez a kedvezmény közvetlenül a vállalkozói szférához megy. Ott lendíthette volna fel a növekedést, amelyből aztán bérnövekedés formájában jutott volna vissza a lakossághoz is. Ám a most kialakuló helyzetben a lakossági jövedelemnövekedés az szja-nak tudható be, s nem a nominális bérnövekedésnek. Az érdekegyeztetés másik súlyos „tételét", a minimálbér kétezer forintos növelését elfogadhatónak tartják az MGYOSZ-ban, bár kisebb mértéket is el tudtak volna képzelni, sőt a „befagyasztást" is. Rolek Ferenc a Piac & Profit kérdésére válaszolva célzott rá, hogy a gyáriparosoktól sem volt teljesen idegen gondolat a minimálbér intézményének eltörlése, közvetve utaltak is rá a tárgyalások elején, amikor felvetették: vajon nem fontosabb-e a foglalkoztatás biztonsága, a munkahelyek megvédése?

A reformok hiányát egyfajta megértéssel, de elégedetlenül kommentálják a munkaadók. A szakértői kormányzás tényleg rövid távú feladatokat vállalt fel, nota bene: a nyugdíjakkal kapcsolatos jogszabály-változtatások - fejtette ki Rolek Ferenc - reformértékű döntéseknek is tekinthetők. Ugyanakkor néhány területen - így a közigazgatásban, az állami és az önkormányzati szférában, az egészségügyben, az oktatásban - már a legközelebbi időkben mélyreható reformokba kell belekezdenie a választások után erre politikai felhatalmazást kapó kormánynak.

Az irány is hibás?

Vámos György, amikor a kiskereskedelmi fogyasztás csökkenő tendenciájáról beszélt, megemlítette, hogy 2007-ben legfőképpen a bevezetett konvergenciaprogram okán nem nőtt a fogyasztás, 2008 utolsó negyedévétől viszont már a pénzügyi, gazdasági krach nyilvánvaló hatásaival találkozhattunk. De azzal is számolni illik, hogy 2010-ben - a kormányzat számítása szerint 0,6 százalékkal - csökken a gazdaság teljesítménye, s a lakosság fogyasztása „igazodni" fog a 2009-es visszaeséshez. S így már tényleg erőltetett menetről van szó, hiszen 2009 első hónapjait is a fokozatos vásárláscsökkenés jellemezte, júliusban pedig hatalmas zuhanást mutatott a statisztika, majd az akkor kialakult alacsony szintre állt be a fogyasztás. A decemberi adatok is csak a novemberi forgalomhoz képest mutathatnak javulást. A szűk esztendők a kereskedelem tartalékainak teljes felélését eredményezik.

Az OKSZ főtitkára nemcsak a feketegazdaság, hanem a büdzsé kapcsán is az adórendszert s annak kereskedelemre gyakorolt hatását bírálta. Pontosabban a gyakran hallható értékelést - az irány jó, csak a mértékekkel van baj - vetette el, merthogy az irányt is hibásnak tartja. A legfrissebb KSH-adatok szerint Magyarország gazdasági teljesítménye az európai utolsók között van, különös tekintettel arra, hogy a többség a harmadik negyedévben már kezd kilábalni. Úgy tűnik, hogy a gazdasági válsággal szemben hazánk jóval kevésbé ellenálló, s Vámos György szerint azért, mert nem jó az adórendszerünk. Jellemző volt és maradt is a túladóztatás, 2010-ben sincs igazán változás. Az rendben van, hogy szükség van ma is, holnap is megszorításokra, költségevetési bevételekre, de az nincs rendben, hogy a kilábalás versenyében is lemaradunk a vetélytársaktól. Európában a vállalatok elkezdtek kikecmeregni a bajból, a magyar vállalkozások - éppen az adóterhek miatt - ebben a menetben is hátrányba kerülnek. A főtitkár emlékeztet rá, hogy a kilábalás nem úgy fog bekövetkezni, hogy mindenki visszakapja a régi piacát, ellenkezőleg, mindenért meg kell küzdeni, s egyáltalán nem mindegy, mekkora hátrányban lesznek a magyar cégek.

A helyi adók rendszere 2010-ben sem vállalkozásbarát, ellenkezőleg, állítja Vámos György. A 25 százalékos áfakulcs borzasztóan nagy hátrányt jelent, s ráadásul az sem biztos, hogy ez az adónem képes teljesíteni a várt költségvetési bevételeket. Vámos György szerint - szemben más véleményekkel - az áfaemelés többé-kevésbé keresztülgörgött a fogyasztásicikk-piacon, s tartósan hozzájárul a fogyasztás visszaeséséhez. A 25 százalék jövőre gátolja a kilábalást, a belföldre gyártónak pedig nagyon nem mindegy, hogy termékeivel versenyhátrányba kerül, s kiszorul a hazai kereskedelemből.

A főtitkár szerint nehéz megbékélni azzal, hogy az szja-szabályozás terén egyes esetekben „meghúztak", máshol pedig engedtek, maradjon több a borítékban alapon. Ez azért sem szerencsés, gazdasági válság idején csak a vállalkozások munkabérterhein szabad enyhíteni. Hiába lesz alacsonyabb az szja, ha nincs versenyképes vállalkozás, amelyik árut termel, jövedelemhez jut, és bért fizet.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo