A négy évvel ezelőtt életre hívott Példakép Alapítvány negyedévente díjazza azokat, akiknek a tevékenysége - a nyílt, bárki által beküldhető jelölések alapján - példaként állítható a magyar társadalom elé. A hétköznapi hősök csak annyiban különböznek az átlagembertől, hogy elhivatottságukkal, tenni akarásukkal céljaikat megvalósították. Az elmúlt évek alatt a díj intézménnyé vált - mondta Ove Fredheim, a Pannon leköszönő vezérigazgatója. Hangsúlyozta, bár a gazdasági válságtól a mobilüzletág sem tudja függetleníteni magát, az igazán fontos dolgokon, mint amilyen a cég számára a társadalmi felelősségvállalás, továbbra sem spórolnak majd. Az elismerés mellett a példaképek munkáját továbbra is fejenként egymillió forinttal segíti az alapítvány.
Ürge-Vorsatz Diana, a CEU oktatója. 2007-ben az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) által kiadott negyedik értékelő jelentésben a legmagasabb tudományos szintet töltötte be: vezető szakértő volt. A szervezet ezért a jelentésért Nobel-békedíjat kapott 2008-ban. Külföldi tanulmányokat és oktatói megbízatásokat követően Ürge-Vorsatz, Magyarországra visszatérve, kutatói és oktatói tevékenységét immár itthonról végzi. Elmondása szerint ő a negatív hatások elkerülésének lehetőségeit kutatja, illetve azt, hogyan járulhatnak ehhez hozzá a szegény országok is saját eszközeikkel. Fontos elismerés számára, hogy az IPCC őt, egy magyar nőt küld a világ másik felére, hogy a szervezet nevében felszólaljon. Hangsúlyozta, a nehéz gazdasági helyzetben még fontosabb az energiahatékonyság szem előtt tartása, hiszen nagy áldozatok nélkül is jelentős egyéni eredmények érhetők el ebben.
Gőz László harsonaművész, tanár alapító tagja a kortárs zenét játszó 180-as csoportnak, amellyel 1979 és 1989 között több száz koncerten és stúdiófelvételen szerepelt Európa-szerte. Számos dzsesszformációban vett részt mint dzsesszmuzsikus, és közel száz lemezfelvételen mint stúdiózenész. 1996-ban hozta létre a kortárs magyar klasszikus és dzsessz-zene információs központját Budapest Music Center (BMC) néven. Zeneműkiadói tevékenységének eredménye százhatvan kis példányszámú lemez, melyeket huszonhárom országban forgalmaznak. A BMC ingyenes zenei könyvtárat működtet a Lónyay utcában, és jelenleg egy új kortárs zenei központ létrehozásán dolgoznak Budapest kilencedik kerületében. Gőz célja, hogy Magyarország ismét olyan zenei központtá válhasson, amilyen Bartók idejében volt.
Rátai Dániel mindössze huszonhárom évesen egy forradalmi számítástechnikai találmány szabadalmát jegyzi: a Leonar3Do az első olyan eszköz, amely egy egyszerű személyi számítógépet képes 3D-tervezésre alkalmas készülékké alakítani. A feltaláló elképzelése szerint a neves külföldi díjakat nyert termék könnyen elérhető lesz bárkinek, és az oktatásban is széles körben hasznosítható lesz. Innen családi vállalkozásának a neve is: 3D for All Kft.
Számos egyéb díj után 2008 szeptemberében a Szilícium-völgy fővárosában, San Joséban a Tech Museum of Innovation által felkért nemzetközi zsűri a világ öt legjelentősebb innovációja közé sorolta a projektjét oktatási kategóriában. Tech Awards elismerést Dániel előtt magyar jelölt még sohasem kapott.
2009 második negyedévében a huszonöt évnél fiatalabb generáció példaképeit díjazza a Pannon Példakép Alapítvány.
A Példakép blogon az érdeklődők egész évben olvashatnak a díjazottakról. A Példakép Alapítványról ezen a lapon tájékozódhatnak.