Bércsökkentő technikák

A vállalkozásoknak komoly terhet jelentenek a bérek és azok járulékos költségei, ezek a kiadások a mostani költségérzékeny időszakban akár kritikus helyzetet is előidézhetnek. A ráfordítások lefaragásának egyik lehetséges, de drasztikus módja a munkatársak elküldése. A bérterhek optimalizálásának számos más eszköze is létezik.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A világgazdasági recesszió következtében visszaeső forgalomra számos vállalat elbocsátásokkal reagál. A működéshez azonban mindenképpen szükség van az alkalmazottakra, így érdemes gondolkodni, milyen más eszközökkel szoríthatók még vissza a munkaerőköltségek. Sokat javíthat a helyzeten egy megfelelően tervezett cafeteriarendszer, egyes esetekben a távmunka vagy akár a munkaerő-kölcsönzés is. Ezek akkor is megfontolásra érdemesek, ha az elbocsátás nem elkerülhető. A mértéke viszont talán minimalizálható.

Előtérben az étkezési jegy

Míg a nagyvállalatoktól szinte elvárják a cafeteriarendszer bevezetését, addig a kisebb cégek esetében jobbára a bérköltségek optimalizálására törekvés kényszeríti ki a különböző juttatások bevezetését.

- A béren kívüli juttatásokkal bérszinttől függően akár 65 százalékos bérköltség-megtakarítás is elérhető. A cafeteria bevezetése már egy 20-30 főt foglalkoztató vállalkozás számára is megéri, érdemes viszont tanácsadó segítségét kérni, hogy a különböző lehetőségekből - utalványok, helyi bérlet, üdülési csekk, egészségpénztári tagdíj, önkéntes nyugdíjpénztári befizetés - a cég és a dolgozók számára is a legkedvezőbb megoldás álljon össze - hangsúlyozza Sztankovits Mónika, a Sodexo Pass kommunikációs vezetője.

A költségkímélő béren kívüli juttatások rendszerében a legnépszerűbb megoldásnak a havi rendszerességgel adható utalványok számítanak. A meleg étel és a közvetlen fogyasztásra alkalmas élelmiszerek vásárlására fordítható utalványok forgalma évről évre dinamikusan nő, 2008-ban ez a piac megközelítette a 300 milliárd forintot. Egy tavaly szeptemberben publikált GKI-Szonda Ipsos-jelentés szerint a kedvezőtlen gazdasági helyzetben ezek az étkezési utalványok lényeges szerepet tölthetnek be a vállalatok kompenzációs rendszerében. A vállalati szférában 2008 elején a dolgozók 49 százaléka részesült hideg- és 32 százalékuk melegétkezési utalványban. Ez utóbbi összege elérte a bruttó átlagkeresetek 6,4 százalékát. (Ezzel Magyarország a középmezőnyben helyezkedik el az uniós nemzetközi összehasonlításban, derül ki a kutatásból.)

A melegétel-utalványok - a felmérés szerint 2003-ban 300 ezer, 2008-ban pedig már közel egymillió dolgozó kapott ilyen juttatást - a hatályos szja-törvény alapján továbbra is évi 144 ezer (havi 12 ezer) forint összegig adó- és járulékmentesen adhatók. Ha ugyanezt az összeget bérként fizeti ki a munkáltató, akkor az arra rakódó költségekkel együtt ez számára 308 ezer forintos kiadást jelent. A megtakarítás bruttó 190 ezer forintos havi jövedelem esetén 53 százalék.

Változások 2009-ben

Szakemberek szerint 2009-ben az ilyen juttatások népszerűsége nem fog csökkenni, sőt! A jelen gazdasági helyzetben ugyanis a munkáltatók többsége béremelésre nem gondolhat, a béren kívüli juttatásokkal viszont bizonyos mértékű kompenzációra mégis lehetőségük nyílhat. Ahogyan a felmérés is kimutatta, a munkáltatók 25 százaléka eddig is részben a béremelés terhére nyújtott ilyen juttatást. Mivel idén a minimálbér 71 ezer 500 forintra emelkedett, számos béren kívüli juttatás adómentesen adható értékhatára is nőtt.

- Január elsejétől megszűnt a béren kívüli juttatások 400 ezer forintos értékhatára, és juttatásonként eltérő egyedi korlátokat vezettek be. Számos esetben az adómentes értékhatár a minimálbér mértékéhez kötődik, például a csekély értékű ajándékutalvány évente háromszor a minimálbér 10 százalékáig, azaz 7150 forint értékben adható, az iskolakezdést támogató utalvány pedig minden évben a minimálbér 30 százaléka lehet, vagyis 2009-ben 21 ezer 450 forint. A kultúrautalvány feltételrendszere február elsejével változott. Az szja-törvény értelmében, a korábbiakkal ellentétben, csak a minimálbér összegéig adó- és járulékmentes, a dolgozók mellett azonban a közeli hozzátartozóknak is jár - mondta el lapunk kérdésére a Sodexo Pass kommunikációs vezetője.

A melegétel- és az étkezési utalvány értékhatára nem változott, azaz maradt a 12 ezer, illetve 6 ezer forint. Ha a cég kihasználja az említett utalványok maximális kereteit, akkor az éves béren kívüli juttatás mértéke elérheti a 236 ezer 950 forintot. Persze az utalványok összetétele bármilyen formában variálható.

Rugalmasabb struktúra

A bérköltségek optimalizálásához a munkahelyek flexibilitásának növelése is hozzájárulhat. A tendencia nem új, már évek óta egyre többet hallani a távmunka és a részmunkaidős megoldások különböző módozatairól. Mára a gyakorlati megvalósítás skálája szélessé vált, az éves viszonylatban meghatározott munkaórától kezdve a félállású foglalkoztatáson át a távmunka különböző típusaiig.

A rugalmas munkaszervezés minden korábbinál több cég stratégiájában vált hangsúlyos gyakorlattá a Brit Gyáriparos Szövetség (CBI) 2008-ban végzett felmérése szerint, igaz, a szigetországban ezt kormányzati törekvések és jogszabály-módosítások is erősítették. Az évente készített vizsgálatból kiderült, hogy a nehéz gazdasági helyzetben a munkáltatók stratégiaváltását ösztönözte a jó munkatársak megtartására való törekvés is. A megkérdezett 500 munkáltató 89 százalékánál léteznek részmunkaidős pozíciók, 50 százalékuknál pedig élő gyakorlat a távmunka.

Az utóbbi években a foglalkoztatási alternatívák közül elsősorban az otthondolgozás került látványosan előrébb a népszerűségi listákon. Nem kétséges, a tendencia egyik magyarázata a technológiai fejlődés, a másik pedig, hogy a cégek és munkavállalóik igyekeznek ökológiai lábnyomukat ily módon is csökkenteni. De talán még ennél is erősebb motiváció munkavállalói oldalon az időkihasználás hatékonyságának növelése, míg a munkáltatók a szükséges iroda nagyságát tudják ily módon hathatósan lejjebb szorítani. Különösen a kisebb cégek számára kínál jó megoldást a teleworking vagy a részmunkaidős foglalkoztatás, hiszen egy hatékony távmunkarendszer kialakítása jelentős megtakarítást eredményezhet az üzemeltetési költségek - irodabérlet, parkolóhelyek, irodai berendezések és a rezsiköltség - terén is.

A lehetséges megtakarítás mértékét nehéz egzakt módon számszerűsíteni. Egy 2006 novemberében a Magyar Távmunka Szövetség (MTSZ) által szervezett konferencián elhangzott adat szerint a munkáltatóknak az otthoni munkahelyek éves fenntartása 20 százalékkal kerül kevesebbe, mint a dolgozó irodai alkalmazása.

Felsővezető egy projektre
A költség- és eredményorientált üzleti környezetben az erőforrások leghatékonyabb felhasználása áll az előtérben, és ez a felsővezetői kört is érintheti. Nyugat-Európában – különösen az angolszász menedzserkultúrában – bizonyos esetekben egyre többször merül fel az úgynevezett interim menedzser, vagyis egy tapasztalt szenior vezető határozott idejű szerződéses alkalmazása. Magyarországon ez az iparág még nagyon fiatal.
– Akkor a legcélszerűbb interim menedzsert használni, ha a cég a szokásos operatív működéstől szignifikánsan eltérő helyzetbe és olyan feladatok elé kerül, amelyek megoldására hiányzik a belső vállalati tudás és tapasztalat. Ilyen jellemzően egy új vállalati egység felépítése, likviditási problémák, átmeneti menedzserhiány vagy stratégiai „krízis”, mint például cégfelvásárlás, -bővülés, vegyesvállalat létrehozása, spin-off – mondja Rigler Annamária, az egyetlen fokuszáltan interim menedzsmenttel foglalkozó hazai tanácsadó cég munkatársa.
A megoldás előnyei között elsősorban a kiemelkedő költséghatékonyságot szokták említeni: a teljes költség-összehasonlításban minimum 15–20 százalékos megtakarítás érhető el, és nincsenek rejtett költségek. Szintén fontos előny, hogy projektre számolható el, és nem bérköltség; és csökkennek az új munkatárs alkalmazásának kockázatai. A sikertelenséggel járó anyagi rizikó is mérséklődik, hiszen ilyenkor a szerződés felmondható, nincsenek elbocsátási költségek.
Míg az európai gyakorlatban elsősorban a projekt- és változásmenedzsment-jellegű feladatok elvégzésére alkalmaznak interim menedzsereket, addig Magyarországon még inkább „gyorssegélyként” merül fel a lehetőség. Rigler Annamária szerint a jövőben várhatóan itthon is változik az arány, és a cégek egyre több komplex feladatot fognak interim menedzserek segítségével megoldani.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo