Sikeres innovatív megoldásért, amelynek elterjesztése dicsőséget hozhat Magyarországnak, nem kell a messzi múltba visszanyúlni. Néhány hete a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen mutatták be a hazai szakmai nyilvánosság előtt a Veres Klára feltaláló és társasága által fejlesztett Habiten anyagot, amelyből a Vekla elnevezésű magas- és mélyépítésre alkalmas termék készül. Az energia- és környezetkímélő építési rendszer a beruházási és üzemeltetési költségek 30 százalékos csökkentését eredményezi. A hazai sajtóban most nagy nyilvánosságot kapott ez az innovatív termék, de elképzelhető, hogy a figyelem az épp elzárt keleti gázcsapok elzárásának is volt köszönhető.
Mecénás
- A társadalmi beágyazódás érdekében fontos, hogy a jól működő, innovatív vállalkozások eredményei rendre megjelenjenek a médiában - állítja dr. Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke, aki szerint sajnos, ma még nehezen kerül a hírek közé az, ha egy hazai cég, nyolcvan ember munkájával kifejleszt egy terméket, melynek eladásából a vállalkozás árbevétele az átlag öt-hatszorosa lesz. Pedig ezek igazi sikertörténetek.
A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) az ország versenyképességének növelése érdekében - a technológiai innováció és a kutatás-fejlesztés társadalmi feltételeinek javítására - hirdette meg Mecenatúra pályázatát. Ennek egyik célja éppen az, hogy a kutatás és az innováció fontosságát, eredményeit terjeszteni lehessen. Ez mindenképpen üdvös, hiszen a pályázati rendszer védelmében érdemes megmagyarázni a választóknak, hogy a pénzükből támogatott pályázatok milyen célt szolgálnak - mondta a Piac & Profitnak Szabó Gábor.
Ami a nagyközönség tájékoztatását illeti, van tanulságos külföldi példa: Kanadában a megítélt támogatás egy százalékát a pályázat széles körű ismertetésére kell költeni. Ez sajnos itthon nem honosodott meg, pedig a K+F és az innovatív tevékenység társadalmi elfogadottságát javítani kell. A projektek eredményének kommunikálásával látható lenne, mire is fordítják az adófizetők pénzét. S ha ezzel az állampolgárok tisztában vannak, akkor az innováció nem válhat könnyen a napi politikai csatározások áldozatává, hiszen a társadalom vészcsengői megszólalnak, ha egy hasznos tevékenységtől akarnak pénzt elvonni.
Ezeket találjuk
Az innováció fontosságának társadalmi tudatosítására, a tudományos és technikai ismeretek, a kutatás-fejlesztési eredmények terjesztésére a Mecenatúra pályázat keretében belföldi székhelyű vagy az Európai Gazdasági Térség területén székhellyel és Magyarországon fiókteleppel rendelkező jogi személyiségű gazdasági társaság, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, jogi személyiségű nonprofit szervezet és költségvetési szerv is igényelhet forrást. A keret idén és jövőre is egy-egy milliárd forint, igaz, ez a pályázat összes célját - a népszerűsítésen túl például konferenciák szervezésére is igényelhető támogatás - szolgáló összeg. Népszerűsítésre 2007-ben 84 projekt kapott megközelítőleg 472 millió forint támogatást, tavaly már 129 nyert el majd 872 millió forintot.
Az NKTH honlapján az innovatív és K+F tevékenységet serkentő pályázati kiírások is találhatók. A tavaly decemberben indult Bonus HU program célja, hogy - különböző szervezetek mellett - a kkv-k részére kiegészítő támogatást nyújtson a 2007-ben indított, a kutatóhelyeknek és kkv-knak szóló 7. kutatási, technológiafejlesztési és demonstrációs keretprogramban támogatott K+F projektek költségvetéséhez.
Egyéni feltalálók innovációit, kutatás-fejlesztési eredményeik és az innovatív ötletek gyakorlati megvalósítását is segíti az 5let 2008 pályázat. A cél, hogy az ötletből új termék legyen, amellyel párhuzamosan vállalkozás is alakul a termék előállítására és értékesítésére. A lényeg, hogy nyereséges, növekedésre képes innovatív vállalkozások, valamint új munkahelyek jöjjenek létre.