Pályázzunk idén is!

Új év, új pályázati kiírások. Néhányat már lehet tanulmányozni, de a közzétételi dömping még hátravan. Vannak olyan támogatások, amelyek tavaly is elérhetők voltak, de a beadási határidőket meghosszabbították. Több kedvező változás is életbe lép az év eleji meghirdetéssel, nagyrészt visszamenőleges hatállyal.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nagy várakozással kellene a kis- és középvállalkozásoknak a 2009. év pályázataira tekinteniük, hiszen a kormány komoly reményeket fűz ezek igénybevételéhez: a magyar gazdaság válságból való kilábalása egyik fő tényezőjének tekinti.

Gyorsan többet
Igen népszerű a GOP 2.1.1/A jelű pályázata, amely gyors elbírálást és egyszerű forráshoz jutást kínál a mikro- és kisvállalkozásoknak. Itt az elnyerhető támogatási összeg plafonja januártól 50 millió forint lesz. A korábbi 10 millió forintról 25 millió forintra emelkedik a biztosítékmentesen igényelhető támogatás összege.

Örökzöld slágerek

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapját böngészve az már kiderült, hogy kísérleti fejlesztést, kutatás-fejlesztést, innovációs célt szolgáló infrastrukturális és ingatlanberuházást, a létrehozott termék marketingjét, tanácsadó megfizetését fogja támogatni a gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) keretén belül meghirdetett, „Akkreditált innovációs klaszterek támogatása" című pályázat. A GOP-2008-1.2.1 kódszámú kiírásra - melynek keretösszege 10 milliárd forint - február 16-ától június 30-áig lehet majd pályázni. A lehetőség a Közép-magyarországi Régió klaszteresedett cégei számára is nyitott, ők e kiírás régiós tükörpályázatán (KMOP-2008-1.1.3/A) próbálkozhatnak. A konstrukciók célja a pólusprogram keretében együttműködő innovatív vállalkozások közös, a klaszter érdekét is szolgáló innovációs projektjeinek (termékfejlesztés és piacra vitel) segítése. Célja az is, hogy a műszaki fejlesztés hátterét megteremtse az adott klaszter több tagja által tulajdonolt projekttársaságok támogatása révén.

Az is biztos, hogy az idén is meghirdetik a kis- és középvállalkozásoknak a GOP korábban már bevált pályázatait - tudtuk meg az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében a vállalkozói szféra és a vállalkozói környezet erősítését célzó GOP közreműködő szervezete, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. kommunikációs főosztályától. Januártól sorra jelennek meg az eszközbeszerzések, komplex technológiafejlesztések és hátrányos helyzetű kistérségek támogatását célzó pályázatok. A vállalkozásoknak és a hátrányos helyzetű térségeknek egyidejűleg két új pályázati konstrukciót is meghirdetnek, a 2.3-ast és a 2.1.3-ast. Ezek célja kifejezetten olyan projektek támogatása lesz, amelyek előnyös foglalkoztatási - munkahely-megtartási és -teremtési - hatásokkal járnak, és a területi kohéziót szolgálják. Lapunk úgy tudja, hogy az utóbbi esetben maximum 25 százalékos támogatási intenzitás lesz igényelhető, minimum 250 millió és maximum 1,5 milliárd forint értékben. Információink szerint a GOP 3.4.1 pedig az úgynevezett ASP (alkalmas szolgáltató program) központok kialakítását és fejlesztését támogatja majd - e központok célja, hogy kkv-k részére komplex IT-szolgáltatásokat nyújtsanak -, várhatóan 100-500 millió forint igénybe vehető összeggel, 50 százalékos intenzitás mellett.

Minisztériumi pályázatok
A vállalkozói aktivitás ösztönzésére hirdetett meg pályázatot decemberben a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM), 400 millió forint keretösszeggel. A 2009. március 2-ától megnyíló kiírás vissza nem térítendő támogatás. A KKC-2008-A kódszámú lehetőség kapcsán előreláthatólag 80–110 pályázó számíthat sikerre, akik vagy vállalkozások működtetésével, vezetésével kapcsolatos ismereteket oktatnak, vagy romavállalkozásoknak adnak pályázati tanácsot, esetleg általános és középiskolai diákok számára szerveznek olyan programot, melynek során a tanulók vállalkozói, gazdasági vagy pénzügyi ismeretei bővülnek. Az NFGM a hazai romavállalkozások mikrohitellel megvalósított beruházásainak támogatására 383 millió forint keretösszegű pályázatot is meghirdetett. „A hazai roma mikrovállalkozások piaci esélyeit javító fejlesztések és beruházások támogatása” (pályázati kódszám: KKC-2008-R-2) címet viselő ablak az Új Magyarország mikrohitel program és az Országos mikrohitel program keretében felvett hitelekkel finanszírozott projektek megvalósításához nyújt további pénzügyi segítséget. A támogatott pályázatok várható száma 110–140. A támogatás maximális összege pályázónként 4 millió forint. Ennek a pályázatnak a benyújtása 2009. február 16-ától november 13-áig lehetséges. A pályázati útmutató és formanyomtatvány mindkét pályázat esetében február 2-ától lesz elérhető a minisztérium honlapján.

Regionális elképzelések

A regionális operatív programokban (ROP) idén középpontban lesz a turizmus, minden régióban megnövekedett keretekkel indulnak majd a támogatások. Előtérbe kerül a nemzetközi vásárokhoz köthető turizmus, a kereskedelmiszálláshely-fejlesztés és a konferenciaturizmus - tudtuk meg Semperger Kingától, a ProjektMine Kft. ügyvezetőjétől, aki a 2009-2010-re vonatkozó akciótervek átvizsgálása után beszélt a várható kiírásokról a Piac & Profitnak.

Továbbra is kiemelt támogatást kapnak majd a leghátrányosabb helyzetű térségekben lévő beruházások. A meglévő és működő klaszterek, vállalkozói, beszállítói együttműködések fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetnek az elkövetkező két évben. Elindulnak a regionális kísérleti foglalkoztatási programok is, amelyek keretében a munkahelymegtartás is támogatható lesz, mint ahogyan a külföldi modellek adaptálása is.

Új elem lesz a ROP-okban a regionális innovációs támogatás mikro-, kis- és középvállalkozások részére, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal alapjától függetlenül. Várhatóan külön pályázatok lesznek vállalkozói telephelyek és infrastruktúra fejlesztésére, eszközbeszerzési kötelezettség nélkül, visszatérítendő támogatással kombinálva. Az már biztos, hogy ez lesz a dél- és az észak-alföldi (DAOP, ÉAOP) operatív programban, de tervezik a megjelenését a közép-magyarországiban (KMOP) is. A többi régióban egyelőre még nem szerepel ez az opció - mondta el Semperger Kinga.

Meghosszabbítva

Idén találunk több olyan pályázati kiírást is, amelynek határideje ugyan már tavaly lejárt volna, de meghosszabbították, így még most is nyitva áll. A vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítését támogató GOP-2008-1.3.2 és KMOP-2008-1.1.5 pályázati kiírás átfogó célja - új vállalati K+F kutatóhelyek létesítésével, K+F intenzív befektetések ösztönzésével - a közvetlenül hasznosuló K+F tevékenység erősítése és feltételeinek megteremtése. A kutatás-fejlesztési központok fejlesztésére, megerősítésére irányul a GOP-2008-1.1.2. és a KMOP-2008-1.1.2 pályázati kiírás. A konstrukció a K+F tevékenységet végző szervezetek (felsőoktatási intézmények, költségvetési és közhasznú kutatóintézetek) már létező, eredményeket felmutatni képes, a vállalati együttműködés előmozdítására kialakított K+F központjaiból alakított gazdasági társaságok megerősítését tűzte ki célul. A pályázatok az ipari kutatás, a kísérleti fejlesztés és a kkv-k iparjogvédelmi tevékenysége mellett a marketingtevékenység támogatását is lehetővé teszik, összesen 4,66 milliárd Ft felhasználásával. (A kutatás-fejlesztésről szóló interjúnkat lásd a 10. oldalon.)

Az egyes pólusvárosok, közvetve azok egyetemei és innovatív vállalkozásai számára nyújt forrást kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltató parkok létrehozásához a GOP-2008-1.2.2, KMOP-2008-1.1.3/B jelű pályázatpár. A támogatás mértéke akár az 50 százalékot is elérheti, összege pedig 5 milliárd forintig terjedhet.

E három támogatás eredetileg 2008. december elsejéig volt elérhető, de beadási határidejüket az Irányító Hatóság 2009. április 30-áig meghosszabbította.

Könnyítettek a pályázáson

A vissza nem térítendő támogatások terén több változás is életbe lép az év eleji meghirdetéssel, nagyrészt visszamenőleges hatállyal. Ezek közé tartozik az árbevétel-feltételek könnyítése. A pályázónak a bruttó hazai termék (GDP) változásának megfelelően kell növekményvállalást tennie. Alternatívaként ezt ki is lehet váltani munkahelymegtartás vállalásával. A pályázó a két lehetőség közül választhat. A támogatási arányok is kedvezően változnak. Közép-Magyarországot kivéve az 50 százalékos intenzitás lesz jellemző az összes régióban, de a leghátrányosabb helyzetű térségekben adott esetben akár 70 százalékos is lehet, ha a közbeszerzési törvény megengedi.

További könnyítést jelent, hogy a támogatásra igényelhető előleg mértéke a vállalkozásoknál 40 százalékra emelkedik, miközben a hozzájutás gyorsabb és könnyebb is lesz, mint korábban. Egy 2009. január 3-ától hatályba lépett kormányrendelet-módosítás érinti az ÚMFT kedvezményezettjei által eddig kötelezően benyújtott, azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazás alkalmazásának rendjét. Most már a folyamatban lévő ÚMFT-s (GOP) pályázatok, illetőleg támogatási szerződések megkötése esetében a kedvezményezettek nem kötelesek azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazást benyújtani. A lebonyolító szervezetet az azonnali beszedési megbízás érvényesítésének joga, a támogatás visszafizetésének kötelezettsége esetén, jogszabály alapján illeti meg. A módosítások eredményeképpen a kedvezményezettek által már benyújtott felhatalmazó leveleket vizsgálni, hiánypótoltatni nem szükséges, s azok 2009. január 3-ától nem érvényesíthetők. Ha a kedvezményezett nem tesz eleget a visszafizetési kötelezettségének, az azonnali beszedési megbízás a cégkivonatban felsorolt összes bankszámla ellen érvényesítendő. Az NFT I. (GVOP) kedvezményezettjei esetében az azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazás nyújtásának kötelezettsége továbbra is fennáll.

Kinek jár előleg?
A megemelt előlegösszeg, amely a projekt megítélt támogatásának maximum 40 százaléka, legfeljebb 300 millió forint, a pénzpiaci válsággal leginkább érintett szektorokat támogató operatív programok keretében igényelhető, nevezetesen:
● gazdaságfejlesztés operatív program,
● a közép-magyarországi operatív program 1-es prioritása,
● a regionális operatív programok gazdaságfejlesztési, illetve turisztikai célú prioritásai,
● a társadalmi megújulás operatív programból finanszírozott munkahelyi képzést támogató projektek.
Az Új Magyarország fejlesztési terv keretében meghirdetett egyéb konstrukciók esetében az igényelhető előleg a megítélt támogatás összegének 35, de minimum 25 százaléka.

 

Átcsoportosítások
Az európai uniós források átcsoportosításával több mint 500 milliárd forint jut 2009–2010-ben gazdaságfejlesztésre a gazdaságfejlesztési operatív programból (GOP) – mondta el Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter, aki emlékeztetett: a kormány jóváhagyta, hogy 2009–2010-ben 266 milliárd forintot csoportosítsanak át az operatív programok között, illetve a programokon belül. Az operatív programok közötti átcsoportosítást még az Európai Uniónak is jóvá kell hagynia. Az államreform operatív programból (ÁROP) a társadalmi megújulás operatív programba (TÁMOP) az alkalmazkodóképesség javítására, új tudás, piacképesebb szaktudás megszerzésének támogatására 16 milliárd forintot emelnek át. A közlekedési operatív programból (KÖZOP) 60 milliárd, a társadalmi infrastruktúra operatív programból (TIOP) 57 milliárd forintot csoportosítanak át a gazdasági operatív programba. A közép-magyarországi regionális operatív programon belül a 2009–2010. évi gazdaságfejlesztési keretet 20 milliárd forinttal növelik. A TÁMOP-on belül a vállalkozások munkahelymegtartó és -bővítő járulékkedvezményére 60 milliárd forintot csoportosítanak át. A GOP-on belül 53 milliárd forint forrás felhasználását előrehozzák 2009–2010-re.
Forrás: MTI

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo