Nagy várakozással kellene a kis- és középvállalkozásoknak a 2009. év pályázataira tekinteniük, hiszen a kormány komoly reményeket fűz ezek igénybevételéhez: a magyar gazdaság válságból való kilábalása egyik fő tényezőjének tekinti.
Örökzöld slágerek
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) honlapját böngészve az már kiderült, hogy kísérleti fejlesztést, kutatás-fejlesztést, innovációs célt szolgáló infrastrukturális és ingatlanberuházást, a létrehozott termék marketingjét, tanácsadó megfizetését fogja támogatni a gazdaságfejlesztési operatív program (GOP) keretén belül meghirdetett, „Akkreditált innovációs klaszterek támogatása" című pályázat. A GOP-2008-1.2.1 kódszámú kiírásra - melynek keretösszege 10 milliárd forint - február 16-ától június 30-áig lehet majd pályázni. A lehetőség a Közép-magyarországi Régió klaszteresedett cégei számára is nyitott, ők e kiírás régiós tükörpályázatán (KMOP-2008-1.1.3/A) próbálkozhatnak. A konstrukciók célja a pólusprogram keretében együttműködő innovatív vállalkozások közös, a klaszter érdekét is szolgáló innovációs projektjeinek (termékfejlesztés és piacra vitel) segítése. Célja az is, hogy a műszaki fejlesztés hátterét megteremtse az adott klaszter több tagja által tulajdonolt projekttársaságok támogatása révén.
Az is biztos, hogy az idén is meghirdetik a kis- és középvállalkozásoknak a GOP korábban már bevált pályázatait - tudtuk meg az Új Magyarország fejlesztési terv (ÚMFT) keretében a vállalkozói szféra és a vállalkozói környezet erősítését célzó GOP közreműködő szervezete, a Magyar Gazdaságfejlesztési Központ (MAG) Zrt. kommunikációs főosztályától. Januártól sorra jelennek meg az eszközbeszerzések, komplex technológiafejlesztések és hátrányos helyzetű kistérségek támogatását célzó pályázatok. A vállalkozásoknak és a hátrányos helyzetű térségeknek egyidejűleg két új pályázati konstrukciót is meghirdetnek, a 2.3-ast és a 2.1.3-ast. Ezek célja kifejezetten olyan projektek támogatása lesz, amelyek előnyös foglalkoztatási - munkahely-megtartási és -teremtési - hatásokkal járnak, és a területi kohéziót szolgálják. Lapunk úgy tudja, hogy az utóbbi esetben maximum 25 százalékos támogatási intenzitás lesz igényelhető, minimum 250 millió és maximum 1,5 milliárd forint értékben. Információink szerint a GOP 3.4.1 pedig az úgynevezett ASP (alkalmas szolgáltató program) központok kialakítását és fejlesztését támogatja majd - e központok célja, hogy kkv-k részére komplex IT-szolgáltatásokat nyújtsanak -, várhatóan 100-500 millió forint igénybe vehető összeggel, 50 százalékos intenzitás mellett.
Regionális elképzelések
A regionális operatív programokban (ROP) idén középpontban lesz a turizmus, minden régióban megnövekedett keretekkel indulnak majd a támogatások. Előtérbe kerül a nemzetközi vásárokhoz köthető turizmus, a kereskedelmiszálláshely-fejlesztés és a konferenciaturizmus - tudtuk meg Semperger Kingától, a ProjektMine Kft. ügyvezetőjétől, aki a 2009-2010-re vonatkozó akciótervek átvizsgálása után beszélt a várható kiírásokról a Piac & Profitnak.
Továbbra is kiemelt támogatást kapnak majd a leghátrányosabb helyzetű térségekben lévő beruházások. A meglévő és működő klaszterek, vállalkozói, beszállítói együttműködések fejlesztésére is nagy hangsúlyt fektetnek az elkövetkező két évben. Elindulnak a regionális kísérleti foglalkoztatási programok is, amelyek keretében a munkahelymegtartás is támogatható lesz, mint ahogyan a külföldi modellek adaptálása is.
Új elem lesz a ROP-okban a regionális innovációs támogatás mikro-, kis- és középvállalkozások részére, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal alapjától függetlenül. Várhatóan külön pályázatok lesznek vállalkozói telephelyek és infrastruktúra fejlesztésére, eszközbeszerzési kötelezettség nélkül, visszatérítendő támogatással kombinálva. Az már biztos, hogy ez lesz a dél- és az észak-alföldi (DAOP, ÉAOP) operatív programban, de tervezik a megjelenését a közép-magyarországiban (KMOP) is. A többi régióban egyelőre még nem szerepel ez az opció - mondta el Semperger Kinga.
Meghosszabbítva
Idén találunk több olyan pályázati kiírást is, amelynek határideje ugyan már tavaly lejárt volna, de meghosszabbították, így még most is nyitva áll. A vállalati kutatás-fejlesztési kapacitás erősítését támogató GOP-2008-1.3.2 és KMOP-2008-1.1.5 pályázati kiírás átfogó célja - új vállalati K+F kutatóhelyek létesítésével, K+F intenzív befektetések ösztönzésével - a közvetlenül hasznosuló K+F tevékenység erősítése és feltételeinek megteremtése. A kutatás-fejlesztési központok fejlesztésére, megerősítésére irányul a GOP-2008-1.1.2. és a KMOP-2008-1.1.2 pályázati kiírás. A konstrukció a K+F tevékenységet végző szervezetek (felsőoktatási intézmények, költségvetési és közhasznú kutatóintézetek) már létező, eredményeket felmutatni képes, a vállalati együttműködés előmozdítására kialakított K+F központjaiból alakított gazdasági társaságok megerősítését tűzte ki célul. A pályázatok az ipari kutatás, a kísérleti fejlesztés és a kkv-k iparjogvédelmi tevékenysége mellett a marketingtevékenység támogatását is lehetővé teszik, összesen 4,66 milliárd Ft felhasználásával. (A kutatás-fejlesztésről szóló interjúnkat lásd a 10. oldalon.)
Az egyes pólusvárosok, közvetve azok egyetemei és innovatív vállalkozásai számára nyújt forrást kutatás-fejlesztési és innovációs szolgáltató parkok létrehozásához a GOP-2008-1.2.2, KMOP-2008-1.1.3/B jelű pályázatpár. A támogatás mértéke akár az 50 százalékot is elérheti, összege pedig 5 milliárd forintig terjedhet.
E három támogatás eredetileg 2008. december elsejéig volt elérhető, de beadási határidejüket az Irányító Hatóság 2009. április 30-áig meghosszabbította.
Könnyítettek a pályázáson
A vissza nem térítendő támogatások terén több változás is életbe lép az év eleji meghirdetéssel, nagyrészt visszamenőleges hatállyal. Ezek közé tartozik az árbevétel-feltételek könnyítése. A pályázónak a bruttó hazai termék (GDP) változásának megfelelően kell növekményvállalást tennie. Alternatívaként ezt ki is lehet váltani munkahelymegtartás vállalásával. A pályázó a két lehetőség közül választhat. A támogatási arányok is kedvezően változnak. Közép-Magyarországot kivéve az 50 százalékos intenzitás lesz jellemző az összes régióban, de a leghátrányosabb helyzetű térségekben adott esetben akár 70 százalékos is lehet, ha a közbeszerzési törvény megengedi.
További könnyítést jelent, hogy a támogatásra igényelhető előleg mértéke a vállalkozásoknál 40 százalékra emelkedik, miközben a hozzájutás gyorsabb és könnyebb is lesz, mint korábban. Egy 2009. január 3-ától hatályba lépett kormányrendelet-módosítás érinti az ÚMFT kedvezményezettjei által eddig kötelezően benyújtott, azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazás alkalmazásának rendjét. Most már a folyamatban lévő ÚMFT-s (GOP) pályázatok, illetőleg támogatási szerződések megkötése esetében a kedvezményezettek nem kötelesek azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazást benyújtani. A lebonyolító szervezetet az azonnali beszedési megbízás érvényesítésének joga, a támogatás visszafizetésének kötelezettsége esetén, jogszabály alapján illeti meg. A módosítások eredményeképpen a kedvezményezettek által már benyújtott felhatalmazó leveleket vizsgálni, hiánypótoltatni nem szükséges, s azok 2009. január 3-ától nem érvényesíthetők. Ha a kedvezményezett nem tesz eleget a visszafizetési kötelezettségének, az azonnali beszedési megbízás a cégkivonatban felsorolt összes bankszámla ellen érvényesítendő. Az NFT I. (GVOP) kedvezményezettjei esetében az azonnali beszedési megbízásra való felhatalmazás nyújtásának kötelezettsége továbbra is fennáll.
● gazdaságfejlesztés operatív program,
● a közép-magyarországi operatív program 1-es prioritása,
● a regionális operatív programok gazdaságfejlesztési, illetve turisztikai célú prioritásai,
● a társadalmi megújulás operatív programból finanszírozott munkahelyi képzést támogató projektek.
Az Új Magyarország fejlesztési terv keretében meghirdetett egyéb konstrukciók esetében az igényelhető előleg a megítélt támogatás összegének 35, de minimum 25 százaléka.