Az első körnek vége, a pályázatok benyújtási határideje január 10-e volt. Az ősz elejétől egészen eddig adatott meg a vidéken működő vagy éppen a kezdés első lépésein túljutó mikrovállalkozásoknak, hogy támogattassák terveiket, gyarapodásukat, erősödésüket az Új Magyarország vidékfejlesztési programmal. A beruházás összegének 60, illetve - amennyiben hátrányos helyzetű településről „postázták" a beadványt - 65 százalékát lehet fedezni európai uniós támogatásból.
Cél: az életminőség javítása
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban - ez a tárca a „gazdája" a mikrovállalkozások pályázati rendszerének - nem műszaki és gazdasági paramétereket határoztak meg, hanem egyszerűen „csak" arra biztatták a falvak lakosságát, vállalkozóit, hogy azok, akiknek jó és előremutató ötletük van, ám saját erőből nem képesek finanszírozni azt, vessék papírra elgondolásukat és a megvalósítás anyagi vonzatát. A szaktárcánál még „nevesítettek" is tevékenységeket: támogatandó lehetett például a kovácsoltvas kerítés gyártója vagy cirokseprűk készítője, megannyi tevékenység eszközszükségletét is készek finanszírozni, s azt is engedte a „szabályzat", hogy kisebb infrastruktúra-fejlesztések valósuljanak meg a vállalkozás telkén.
Azok a születőfélben lévő gazdasági társaságok, amelyek még nem kezdték meg tevékenységüket, de már tudták, merrefelé akarnak haladni, ugyancsak eséllyel indultak az uniós forrásokért, s természetes magánszemélyek is szerepelhettek a pályázók között. Az elnyerhető beruházási összeg felső határát 50 millió forintban szabályozta a tárca, a kis léptékű infrastruktúra-fejlesztés pedig legfeljebb 10 milliós segítséget kaphatott.
A tavaly ősszel útjára bocsátott és január elejéig „élő" program - folytatásának részleteivel hamarosan találkozhatnak az érdeklődők - azt a célt fogalmazta meg, hogy javítsák a vidék lakossága életminőségét, s ebben döntő szerepet szánnak a munkahelyteremtésnek.
A mikrovállalkozások fejlesztése mellett a turisztikai tevékenységeket is ösztönzi ez az uniós hátterű támogatási forma, illetve a falumegújítás és -fejlesztés, a vidéki örökségek megőrzése is megpályázható, finanszírozható rokonprogramnak számított, illetve számít a későbbiekben is.
Elbírálás már januárban
Az agrártárca e „célirányos" büdzséje mintegy 150 milliárd forint megpályázható pénzt szerepeltetett, az elmúlt néhány hónapban ez a nem is szerény méretű keret támogatta a pályázó vidéki mikrovállalkozásokat. Agrár- és vidékfejlesztésre 2009-ben 460 milliárd forintot lehet felhasználni, ennek az összegnek a 71,5 százaléka európai uniós támogatás.
Az elmúlt időkben is a helyi vidékfejlesztési irodák hálózatának - az FVM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézete által koordinált szakgárdának - volt a dolga a vidék lakossága életminőségének a javításához, a munkahelyteremtéshez köthető pályázati lehetőségek megismertetése és a pályázás segítése. Az elkövetkezőkben aktív szerephez jutnak a helyi döntések - pályázatok - előkészítésben s a támogatási folyamat működtetésében a LEADER akciócsoportok. Ezek munkaszervezetet állítanak fel a területükről beérkező kérelmek feldolgozására. Az akciócsoportok - a pályázó meghatalmazásának birtokában - jogosultak az ügyfélkapus elektronikus felületre rögzíteni az információkat a benyújtáskor, majd pedig az adatokat a döntés-előkészítésről és a pontozásról, ez utóbbira a pályázatok minősítése miatt van szükség.
Az agrártárcánál vélhetően már januárban sort kerítenek a mikrovállalkozások fejlesztését segítő, tavaly ősszel indított pályázat értékelésére, hogy a 2009-es kiírás során a „belső arányok" is jobbak lehessenek. Ugyanis a múlt évben a falumegújítás és -fejlesztés, a vidéki örökségek megőrzése „témák" nagyobb keresletnek örvendtek, mint akár a turizmusnak, akár a mikrovállalkozásoknak a fejlesztése, azaz a munkahelyteremtés és -megtartás két fontos helyi lehetősége.