Lépésről lépésre

A világháló felfedezésének lehetőségét kínálná mindenkinek az Informatikai és Hírközlési Minisztérium eMagyarország programja, ahogyan indításakor a tárca vezetője fogalmazott: a cél mind többeket bekapcsolni a "21. század közkútjába". A 2003 végén indult program nem kevesebbet tűzött maga elé, mint hogy Magyarország valamennyi településén legyen közösségi szélessávú internet.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarországon 1994-ben indult el az első kezdeményezés a számítógépes technológiák szabad használatára: ekkor nyílt meg az első teleház. A csákberényi elsőt tíz év alatt 451 követte, és még 75 - szerényebb mértékű irodai szolgáltatásokat nyújtó - telekunyhó jött létre.

Vonzáspontok

Ezek a helyi közösséget támogatni és informálni szándékozó informatikai szolgáltatóhelyek a világháló elérését korlátozott mértékben teszik lehetővé: nem minden teleházban van szélessávú internet, saját weboldallal pedig csak minden hatodik-hetedik rendelkezik.

A Közháló programot 2003 nyarán hirdették meg, de 2004 februárjában indult el ténylegesen, ennek jegyében közcélú intézmények - iskolák, közigazgatási szervezetek, civil alapítványok, teleházak - elektronikus kommunikációs infrastruktúráját kívánta fejleszteni a szaktárca. A több hullámban lezajló Közháló első fázisában 7300 végpont megépítését tervezték, hogy elérték-e a kitűzött célt, az jelenleg még nem ismert.

IHM-e-forintok
Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) előzetesen összesen 1,6 milliárd forintot irányozott elő az eMagyarország kialakítására. A teleházak szolgáltatásainak bővítését célzó kapcsolódó program további 150 millió forintot jelentett a tárcának. A gazdák világháló-elérését támogató, 2004-es évi részprogramba - amelynek során az Agrárkamara 138 eMagyarország-pontot épített ki - az IHM 256 millió forinttal szállt be.
A szélessávú internet-hozzáférés bővítésének stratégiáját támogatja a jelenleg is tartó eMagyarország program, amelynek keretében az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) nyilvános internetelérési pontok kialakítását, illetve - pályázattal - ezek továbbfejlesztését segíti: a szaktárca a modemes hozzáféréssel rendelkezőket és az egyáltalán nem netezőket szándékozik odavonzani az eMagyarország-pontokra.

Az e-pontokat egy 2003 novemberétől induló pályázat keretében kezdték létesíteni. Könyvtárak, közművelődési intézmények, egyházak intézményei, önkormányzatok, kórházak, szakkórházak, szanatóriumok, idősek otthonai, könyvesboltok, internetkávézók, posták, alapítványok, közhasznú társaságok juthattak hozzá új, internetkapcsolatot biztosító számítógépekhez. Az Országos Civil Adatbázis HOWTO című tanulmány szerzője, Csathó Tibor úgy látja: a program valóban fontos szerepet töltött be a világháló-használat elterjedésének bővítésében, és sokakat ismertetett meg a szélessávú netezés nyújtotta lehetőségekkel.

Az érdeklődők többféle pályázattal próbálkozhattak. Az A és B típusú esetében telepítési helyenként legfeljebb egy darab, internetezésre alkalmas, teljesen felszerelt számítógépre, egy darab nyomtatóra és 18 hónapos, térítésmentes internetkapcsolatra - vagy ez utóbbit helyettesítő 300 ezer forintos támogatásra - lehetett pályázni. A C és D típust megcélzók egymillió forintos pénzbeli támogatást nyerhettek el, hogy a pályázat céljának megfelelő, a helyi polgárok számára könnyen elérhető és megfizethető közösségi internetpontokat hozzanak létre. Az A és B támogatást elnyerőknek a látogatók számára ingyenesen kell biztosítaniuk a világháló elérését, a C típusba tartozók óránként legfeljebb 100 forintért, a D típusba tartozók az általuk megajánlott áron tehetik lehetővé a netezést.

A program során eddig 2800 e-pontot építettek ki.

Ahány hely, annyi szokás

Hazai e-szakadék
Óriási szakadék tátong a magyar társadalomban - nemzetközi összehasonlításban - a Tárki kutatója, Fábián Zoltán Digitális két Magyarország-modellje szerint. A különbségek számos dimenzióban kimutathatók, de legszélsőségesebben az életkor mentén törik meg az internethasználat szintje: huszonöt évnél idősebbek 20 százaléka netezik, míg az annál fiatalabbak 70 százaléka tekinthető rendszeres felhasználónak.
A 2004-2005-ös mérések szerint a hatvan év felettieknek pedig csupán 2 százaléka ül le rendszeres időközönként a számítógép elé. Rendkívül problematikus, hogy a kispénzű alsó szegmens - amely körülbelül 6 millió embert jelent - szinte egyáltalán nem használja az információs kor vívmányait. Lakóhely szerint is jelentős a szóródás: Budapesten egy 2004-es adat szerint a polgárok 35 százalékának van otthon számítógépe és 17 százalékuk használja az internetet, a többi városban 29, illetve 12 százalék, a falvakban pedig 26, illetve 10 százalék ez az arány.
Az eMagyarország-pont pályázat szabálya értelmében a heti nyitva tartás legkevesebb16 óra kell legyen, ez alig több, mint a munkanapokon három-három óra. A Veszprém megyei Alsóörs e-pontja például este 5 és 8 óra között látogatható a hét öt napján, csütörtökön és vasárnap nem vehetik igénybe az érdeklődők. A Piac és Profit tapasztalatai szerint az egyes színterek nyitva tartása igen különböző, és így igen eltérő mértékben adnak teret az ingyenes vagy kedvezményes netezésnek.

A helyi lakosokat az e-pont közelében kihelyezett @ jelű közlekedési táblák, valamint az egységes kültéri feliratok tudatják a lehetőségről, ezt egészíti ki a pontok működtetőinek PR-tevékenysége. Szentendrén viszont az eMagyarország weboldalának információi alapján tájékozódva próbáltuk megtalálni a helyi e-pontot, az azonban a megadott helyen nem volt fellelhető, hiába kerestük a közelben az útjelző táblát, amely a digitális országútra terelt volna minket.

Érdekes, hogy - a szélsőségesen eltérő nyitva tartási rend mellett -a tarifák is igen különbözőek: Esztergom-Kertvárosban óránként 100 forint díjért teszik lehetővé a netezést, Esztergomban viszont a felnőttek 400, a gyerekek 200 forintos tarifával használhatják a szélessávot ugyanennyi ideig. Azt, hogy az "e-pontos" gépek használatáért mennyit kérnek a fenntartók, a megkérdezettek szerint eddig nem ellenőrizte a hivatalos szerv.

Egyébként az esztergomi teleház vezetője, Horváth Gergely szerint ma már elsősorban az iskolások a fő kliensek. A felnőttek, akik azelőtt elsősorban álláskeresési célból látogatták, elmaradtak: terjed az otthoni internet, és egyre többen fizetnek elő otthoni ADSL-kapcsolatra. Maradnak a gyerekek, ők azonban tömegesen jelennek meg, főleg a déli és kora délutáni - iskola utáni - órákban.

Digitális fehér foltok

Az eMagyarország program keretében - az IHM törekvése szerint - az ország szinte valamennyi településén nyílik közösségi internet-hozzáférési pont, minden állampolgár számára esélyt kínálva a web elérésére. A hálópontok azonban - ha a hivatalos weboldal alapján tájékozódunk - eddig inkább városokban, nagyobb falvakban jöttek létre, semmint kistelepüléseken.

Mivel a programba pályázat útján lehet bekapcsolódni, elméletileg mindenki egyenlő eséllyel indul. Ennek következtében a lehetőséget megigénylő szervezetek erőfeszítéseivel arányos a megvalósulás, vagyis a nagyobb településekről is hiányozhat a közösségi webhely, míg bármelyik apró falu beépülhetett a hálóba.

Europe+
Hazánk az úgynevezett Europe+ program révén kapcsolódott be az egységes uniós információstársadalom-programokba. Az eEurope program az eKormányzat, eOktatás, eEgészség szekciókból tevődik össze, s olyan törekvések jellemzik, mint az elektronikus üzletvitel, a biztonságos információs struktúra és a szélessávú internet terjesztése. A tagországoknak arra kell törekedniük, hogy 2005 végére minden iskola, múzeum, könyvtár, archívum, alapítvány szélessávú interneteléréssel rendelkezzék.
Míg például Pest vagy Csongrád megye sok hálóponttal rendelkezik, egyes területek fehér foltnak tűnnek eMagyarország térképén: például Veszprém megye feltűnően ellátatlan, a Balaton-felvidék kis falvai csaknem mind "e-pont-mentesek", s olyan városokban sincs közösségi netezési lehetőség, mint Várpalota, Sümeg, Révfülöp, Balatonfűzfő, Balatonalmádi vagy Ajka. Érdemes ezt a képet összevetni Baranyával, ahol kisközségek sokasága - például Alsómocsolád, Bár, Egerág vagy Vokány - rendelkezik nyilvános szélessávú internetezési lehetőséggel.

Az eMagyarországra hivatkozva tehát azt mondani, hogy ugyanolyan eséllyel netezhet bármely polgár az ország bármely részében, egyelőre igencsak megalapozatlan kijelentés: az e-pontok eloszlása az országban esetleges. A kistelepülések szélessávú internettel ellátása pedig, amely 2003-ban jelent meg először távlati tervként, továbbra is távlati tervnek tűnik.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo