Egy felelősségteljesen működő vállalat életében az átgondolt, felelős társadalmi szerepvállalás (Corporate Social Responsiblity, CSR) messze túlmutat a szponzorációs tevékenységen és az évi költségvetésből kikalkulált pénzadományokon. Akkor válik a társadalom számára valóban hasznos eszközzé, ha az a vállalat kultúrájából fakad, és stratégiájának részét képezi. Így a mindennapi munkával és folyamatokkal szorosan összekapcsolódva nyújt kiemelkedő segítséget a társadalom fejlődése számára.
Tudásmegosztás
- Az Ernst & Young-nál fontosnak érezzük, hogy azon a területen segítsünk, amelyben a legjobbak vagyunk. Vállalatunknak - mint nemzetközileg megbecsült vezető könyvvizsgáló és tanácsadó cégnek - kiemelkedő értéke az üzlet világában hasznosítható tudás- és ismeretanyaga, valamint az üzleti életben betöltött szerepe és elismertsége. Hisszük, hogy munkánk túlmutat a mindennapi ügyfélmegbízásokon, és tudásunk megosztásával hozzáadott értéket nyújthatunk az üzleti élet szereplői számára Magyarországon és világszerte egyaránt. Egy olyan átfogó és szerteágazó tudásbázissal rendelkező vállalatnak, mint az Ernst & Young, feladata kell, hogy legyen az üzleti szféra informálása és fejlesztése - vezet be a vállalat filozófiájába Czakó Borbála, az Ernst & Young vezérigazgatója.
Az Ernst & Young arra törekszik, hogy a rendszeresen közzétett tanulmányai, riportjai segítségével hozzájáruljon a pénzügyi szférában való eligazodás megkönnyítéséhez. Ezek a kutatások fontos szakmai információt jelentenek a hazai üzletemberek számára, hogy azok nemzetközi összehasonlításban lássák Magyarországot, feltérképezzék cégük erősségeit, gyengeségeit és fejlődési lehetőségeit, valamint felkészültebbek legyenek a piac kihívásaira.
Ezt a célt szem előtt tartva, jótékonysági célokkal kötötték össze egy, az Ernst & Young gondozásában megjelent, exkluzív szakmai kötet könyvbemutatóját. Az eladott példányokból befolyt teljes összeget a Mosoly Alapítványnak ajánlották fel az adományozásban részt vevő vállalatokkal egyetértésben. Az Ernst & Young az alapítvány számos kezdeményezése közül az Európai Unió "Ifjúság 2000-2006" programja keretében megvalósult barcelonai ifjúsági csereprogram finanszírozásában vállalt szerepet.
- Megtiszteltetésnek érezzük, hogy több magyarországi vállalattal közösen segítő kezet nyújthattunk a program megvalósulásához - mondja a vezérigazgató.
Szenvedélyes vállalkozók
A cég üzleti stratégiájában kiemelt helyen szerepel, hogy saját vállalati kultúrájának követése mellett alakítsa és hosszú távú pozitív hatást gyakoroljon üzleti környezetére.
- Munkánk során elsődleges célunk Magyarország versenyképességének növelése. Ehhez tudásunk megosztása mellett a társadalom ösztönzése és a hazai üzleti élet nemzetközi hírnevének elősegítése is elengedhetetlen - szögez le Czakó Borbála.
2003-ban indította útjára az Ernst & Young hazánkban az "Entrepreneur Of The Year" ("Az év üzletembere") díjat, amely húszéves nemzetközi múltra tekint vissza. Az egyetlen nemzetközi, védjegyoltalommal ellátott üzleti díj az elismeréshez vezető erőfeszítésekről, kitartásról, hitről, valamint a teljesítményt felmutató emberekről szól. Célja, hogy elősegítse az üzleti, gazdasági és társadalmi szempontból kivételes teljesítmények felismerését, és hozzájáruljon azoknak a figyelem középpontjába állításához.
- A sikertörténetek bemutatásával a kivételes üzleti teljesítmények mögött álló vállalkozókról, üzletemberekről szeretnénk hírt adni, hogy ezzel példát és inspirációt nyújtsunk a hazai vállalkozók minél szélesebb rétegének - magyarázza a mögöttes célt Czakó Borbála. - Fontos, hogy a díjazottak által elért teljesítmény hosszú távon fenntartható fejlődésről tanúskodjon.
A kimagasló eredmények elismeréséről minden alkalommal a Független Bíráló Bizottság dönt. Az egyik legfontosabb bírálati szempont, hogy a díjazott eredményei ne csak számokban legyenek mérhetőek, de az üzleti kultúra javítása, a munkavállalók ösztönzése, valamint a társadalmi felelősségvállalás is hangsúlyos legyen pályafutásában.
#page#
Kollégák bevonása
Egy jól kialakított CSR-politika magában foglalja a munkatársak motiválását és bevonását is.
- Nemzetközi jelenlétünket kihasználva az Ernst & Young világszerte csatlakozott a cunami által sújtott területek támogatására szervezett pénzgyűjtési kezdeményezésekhez. Cégünk és kollégáink jelentős adományait összegyűjtve a kelet-közép-európai (CESSA) régió Ernst & Young irodái regionális cunami-segélyalapot hoztak létre. Az adományokból olyan Srí Lanka-i családok számára épültek házak, akik a katasztrófa következtében maradtak fedél nélkül.
A sportéletben szintén jelen van az Ernst & Young, hiszen az évente rendszeresen megrendezett Terry Fox futáson, továbbá a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) kerekes székes kosárlabdaversenyén - az anyagi támogatás mellett - immár több éve saját csapattal is szerepelnek.
- Elengedhetetlen számunkra, hogy CSR tevékenységeinket a vállalati szintű megmozdulások mellett munkatársaink is magukénak érezzék, és büszkék lehessenek arra, hogy az Ernst & Youngnál dolgoznak - mondja Czakó Borbála.
Ajánlás tőzsdecégeknek is
Az Ernst & Young hitvallásában az üzleti etika kiemelt helyen szerepel, melynek széles körű elterjedését a mindennapi munkája során, valamint a társadalmi szerepvállalásával elősegíteni és támogatni kívánja. 2002-ben együttműködött a Budapesti Értéktőzsdével (BÉT) a Felelős Vállalatirányítási Ajánlások című kiadvány kidolgozásában. Az anyag összeállításakor az Ernst & Young és a BÉT a nemzetközileg leggyakrabban alkalmazott elveket felhasználva, a magyarországi tapasztalatokat és a hazai piac jellemzőit figyelembe véve fogalmazta meg javaslatait. Az ajánlás elkészültekor még csak egy esetlegesen felmerülő igényt próbált kielégíteni, ám mára kötelező érvényűvé vált a tőzsdén szereplő vállalatok számára, és a jövőben ez a kör tovább szélesedhet.
Czakó Borbála: "Egy olyan átfogó és szerteágazó tudásbázissal rendelkező vállalatnak, mint az Ernst & Young, feladata kell, hogy legyen az üzleti szféra informálása és fejlesztése"
Az Ernst & Young "Az év üzletembere" díját 2005-ben Demján Sándor, a TriGránit Rt. elnök-alapítója (középen) vehette át Czakó Borbálától, Paul Ostlingtól, az Ernst&Young Global operatív vezérigazgatójától (balra) és Erdei Tamástól, a Magyar Külkereskedelmi Bank Rt.elnök vezérigazgatójától (jobbra)
Az Ernst & Young regionális és magyarországi adományaiból épített házakat 2005 novemberében adták át a cunamiban fedél nélkül maradt hikkaduwai (Srí Lanka) családoknak