Kopátsy Sándor: Kert-Magyarország munkanélküliekkel

Ma a magyar társadalom legfontosabb feladata a tartós munkanélküliség gyors felszámolása. Mert ez akkora anyagi és erkölcsi kárt okoz, hogy bármennyibe is kerüljön, jó üzlet, mondja Kopátsy Sándor, a neves reformközgazdász, akinek egyéni és érdekes elképzelése van arról, hogyan lehetne enyhíteni e gondon úgy, hogy az Magyarország fejlődését is segítse.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tartós munkanélküliség nagyobb társadalmi kárt okoz, mint a nem versenyképes foglalkoztatás. A tartósan munka nélkül lévők többségét viszont a versenyszféra nem alkalmazza, őket csak az állami szektorokban, illetve a feketegazdaságban lehet elhelyezni. Ezt a problémát azonban a liberális gazdaságpolitika képtelen kezelni, mert számára csak a normatív terheket elviselő gazdaság létezik, ami állami és fekete, azt kiküszöbölendőnek tartja - összegzi napjaink egy komoly problémáját Kopátsy Sándor.

Szükségszerű feketegazdaság?

- Sok olyan társadalmi igény és feladat van, amit a súlyos adókkal terhelt vállalati szektor nem képes megoldani - mondja a neves közgazdász. - Ezeket csak a rokon, barát, ismerős, ráérő nyugdíjas végezheti el a megrendelő számára elviselhető áron, a normatív terheket viselő szektorokat nem képesek megfizetni. Irreális elvárás, hogy a kisemberek családi házaiban indokolttá váló kisebb karbantartási feladatot, a kisgépek javítását csakis a súlyos adókat megfizető vállalkozásokkal végeztessék. Elég volna tudomásul venni, hogy a feketegazdaság a felzárkózással küzdő társadalmakban mindenütt jelentős, Európában pedig nyugatról keletre és északról délre egyre nagyobb. Márpedig, ami ennyire jellemző, annak objektív társadalmi oka van.

Kopátsy Sándor szerint a mai gazdaság legnagyobb problémáit a piac nem tudja megoldani, például a távol-keleti olcsó munkaerővel versenyezni globalizációs alapon nem lehet.

- A fél évnél rövidebb munkanélküliséget pozitívnak tartom - mondja -, fél és egy év között semlegesnek. Ám az egy éven túli nemcsak rettenetesen drága, hanem hosszabb távon is óriási költségeket okoz, rontja a közhangulatot, az erkölcsi viszonyokat, egész nemzedékeket tönkretesz. A magyar társadalom egyik legnagyobb problémája, hogy a képzetlen munkaerőt valamilyen módon foglalkoztatni kellene.

Itt van Kalifornia

Ezek a gondok meg Kopátsy Sándor szakmai előélete előhozott egy gondolatsort, egy lehetséges és hatékony megoldást, amelyet a neves közgazdász a következőképpen vázol föl:

Kopátsy Sándor
Kaposváron született 1922-ben. 1950-től az Országos Tervhivatalban és a Pénzügyminisztériumban dolgozott. Megalapítója és első igazgatója volt a Pénzügykutató Intézetnek. 1953 óta minden gazdasági reformprogramban részt vett. 1954-ben Nagy Imre számára reformprogramot dolgozott ki. Az 1956-os forradalom alatt a Tervhivatal és Minisztériumok Forradalmi Bizottságának elnöke. 1989-1990-ben Németh Miklós mellett miniszterelnöki tanácsadó volt. 1990-1992 között az Állami Vagyonügynökség Igazgatótanácsának tagja. 1992-1998 között a Privatizációs Kutatóintézet kuratóriumának elnöke.

Ma is számos társadalmi szervezet elnöke, vezetőségének tagja. A közgazdaságtudományok doktora, címzetes egyetemi tanár. Mint reformközgazdász 1953 óta rendszeresen publikál. Szerzője és kezdeményezője volt a "Magyarázom a mechanizmust" rajzfilm-sorozatnak. Tizennégy könyve, száznál több tanulmánya, ezernél több cikke jelent meg. A közgazdaságtudomány szinte minden területével foglalkozott. Különösen sokat publikált az agrárpolitika, a pénz- és adóügyek, az oktatás, az egészségügy és a nyugdíjrendszer területéről. Gyakran szerepel mind a televíziókban, mind a rádiókban. Sok-sok rendezvényen vett és vesz részt.
- Magyarország egyik legjobb hagyománya a kertészkedés, ehhez a munkaerő kilencven százalékának nem kell képzettnek lennie. A Duna-Tisza közötti homok világviszonylatban is páratlan adottság. Homokon öntözni olcsó és hatékony, nem véletlen, hogy csak Kaliforniában és Izraelben van modern öntözéses gazdaság, kötött talajon kétséges az eredmény. A paksi erőmű fölös energiája bőven elég az egész Duna-Tisza közi öntözés vízemeléséhez. Az élelmiszerek egyre drágulnak. A csövön való szállítás pedig iszonyúan fejlődött az utóbbi években, ezt a gáz- és az olajipar fölfedezte, a gazdaság alig. Kaliforniában 800-1000 kilométerről hozzák a vizet, azzal öntöznek, és ezzel együtt is versenyképesek. Ha csövön visszük a vizet, akkor egyszerűbb a fölnyomás is, nincs párolgás, nem kell műtárgyakat építeni, lebetonozni a csatornákat, szárazságot áthidaló tárolókat létrehozni.

Kopátsy Sándor úgy véli, ezt a megoldást valószínűleg Brüsszelben is támogatnák, a kertészkedés szűk keresztmetszet az unióban, ráadásul nálunk a fóliázó, kertészkedő, vásárcsarnokra termelő kultúrának van gyökere, és még munkaalkalmat is teremt a legalsó harmadba tartozó munkaerő számára.

A követendő irány

A neves közgazdász szerint jó dolog, hogy a Mercedes Kecskemétre jön, örül, hogy 2500 munkahely létesül, de, mint mondja, ebből kettő sem lesz olyan, amit munkanélküli tölt majd be. A legjobbak pedig nem munkanélküliek.

- Nekünk arra kell figyelni - hangsúlyozza -, hogy a semmihez nem értő embereket hogyan lehet foglalkoztatni. És ez nem csak gazdasági haszon. De a kertészet gazdasági haszon is. Az országnak és a képzetlen embereknek is.

Kopátsy Sándor már egy 2004-es cikkében Németh Lászlót idézve Kert-Magyarországot jelölte meg a magyar mezőgazdaság számára követendő irányként. Véleménye szerint érdemes tanulmányozni e gondolat eddigi képviselőinek munkásságát, Tessedik Sámueltől kezdve Német Lászlón keresztül Somogyi Imréig. Négy éve ezt írta: "A minőségi zöldség és gyümölcs termelésében komparatív előnyünk van. Erre kell, mert csak erre lehet építenünk." Most ehhez még hozzáteszi:

- Ilyen technikai feltételek, mint most, soha nem voltak, és benn vagyunk a piacon. Én olyan feladatot látok ebben, ami az egész ország gazdaságföldrajzi súlyát jelentős mértékben megnöveli.

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo