Hat veszedelmes mítosz
A korábbi helyzethez képest, amikor a kis közösségekben élő emberek tudatossága csak szűkebb környezetüket tudta átfogni, ma globális világunkban globális tudatra van szükség. A professzor a magyarok példáját említve azt állítja, hogy európai tudatosságunk kialakítása után itt az ideje, hogy planetáris tudatosságunknak is birtokában legyünk. Ehhez - amellett, hogy a háborúk, az önzés és az anyagi javak keresése után új szemléletek honosodjanak meg az emberiségben - az is kell, hogy a hat veszedelmes mítoszt el tudjuk felejteni:
- Már évtizedek óta bizonyítást nyert, hogy természeti erőforrásaink évezredek óta evidenciaként kezelt kimeríthetetlensége téves feltételezés.
- Newton egyik elmélete, miszerint a természet óriási gépezetként működik - és így mindennek közvetlen és egyedi okozata van -, szintén hamis és veszélyes elképzelésnek bizonyult.
- Épp ilyen melléfogás az a darwini szabály, miszerint az élet küzdelem, és csak a legerősebbek maradnak életben.
- Az öröknek hitt feltételezésben való hit, hogy a piac gondoskodik a javak optimális elosztásáról, sem segít világunk mai problémáin.
- Az egyén szintjén az a szabály vált túlhaladottá, hogy "minél többet fogyasztasz, annál többet érsz".
- Az államok szintjén pedig a "gazdasági cél szentesíti a katonai eszközt" doktrínájának kell megváltoznia.
Az emberiségnek kell változtatni
László Ervin a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában az egyéni felelősség fontosságáról beszélt. A Budapest Klub alapítója szerint minden az egyes embertől függ. "Nem várható el, hogy a vezető személyiségek jöjjenek rá, hogy másképpen kell viselkedni. Egy demokrata világ azt mondja, hogy a vezetőség kövesse a nép gondolatait, és álljanak az élére annak a mozgalomnak, ami abban a népben már benne van. Az emberiségnek kell változtatni, és magának is változni kell" - mondta a professzor, aki tíz új parancsolatot is ajánl a könyv olvasóinak.
László Ervin elkerülhetetlennek tartja a negatív változásokat, amelyek már elkezdődtek, mint a klímaváltozás. Ám éppen ezért elkerülhetetlennek tartja azt is, hogy az egyén változtasson maga és környezete szokásain. Szerencsére már vannak határozott jelek arra, hogy egy élhetőbb jövő érdekében nem kevesen hajlandóak tenni is. Az Egyesült Államokban - amely a világ javai (el)fogyasztásának jelentős részéért felelős - hatalmas új piac és kulturális felfogás van kialakulóban: tagjai a versengés helyett az együttműködést, a mohóság helyett a dolgok megbecsülését, a tekintélyelvűség helyett a belső indíttatást választják - és szerencsére már ma sincsenek kevesen.
A "tudatos kapitalisták" mára 230 milliárd dolláros piacot jelentenek az USA-ban, az értékvezérelt egyének aránya a népesség negyedét alkotja, akár a maradiak vagy a modernitás követői. A László Ervin által hivatkozott felmérések szerint ezekre a "kulturálisan kreatív" emberekre ugyan a kevésbé látványos megnyilvánulások jellemzőek, szemben a konzervatívokkal vagy a modernségben hívőkkel, ám holisztikus szemléletük, teljességre való törekvéseik egyre több követőre találnak.
Egyes felmérések szerint az olaszok, japánok, brazilok egyharmada nyitott a belső élményekre, a környezet védelmére, és hajlandó a személyes értékrendek és a közösségi magatartás irányának megváltoztatására. Reméljük, e könyv segíthet abban, hogy Magyarországon többen legyenek azok, akik a haladóbb és felelősebb világ megteremtésért változni és változtatni akarnak.
2. Élj úgy, hogy érvényesülhessen az emberek élethez, gazdasági és kulturális fejlődéséhez való joga (...).
3. Élj úgy, hogy óvjad az élet elidegeníthetetlen jogát és az életadó környezetet a föld minden élőlénye számára.
4. Élj úgy, hogy személyes boldogságod (...) harmonikusan illeszkedjék a természet teljességébe (...).
5. Követeld meg kormányodtól, hogy más népekkel békés és együttműködő viszonyt építsen ki (...).
6. Követeld meg a veled kapcsolatban álló vállalkozásoktól, hogy a tevékenységükben érintett minden személy és a környezet iránt felelősséget viseljenek (...).
7. Követeld meg a médiától, hogy folyamatos és megbízható tájékoztatást nyújtson az alapvető folyamatokról (...).
8. Legyen időd és energiád annak szolgálatára, hogy a hátrányos helyzetűek alapvető emberi méltóságuknak megfelelően élhessenek (...).
9. Bátorítsd a fiatalokat és a nyitott gondolkodású embereket (...), hogy olyan szellemiséget alakítsanak ki magukban, amely (...) erőt ad erkölcsi döntéseik meghozatalához.
10. Munkálkodj együtt a hasonló szellemiségű emberekkel a létfontosságú környezeti egyensúlyok megőrzésén és helyreállításán (...)