Könyvajánló: Váltsd meg a világot!

A Budapest Klub alapítója, a fenntartható fejlődés világhírű szakértője legújabb könyvében nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a változások, amelyek előtt állunk, az emberiség történetében kevésszer történnek meg. László Ervin szerint a világ sosem lesz olyan, mint amilyennek korábban megismertük, ám ahhoz, hogy a jövő generációi veszélyes jövő helyett megnyugtató környezetben élhessenek, az egyénnek is akad tennivalója.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

László Ervin
1932-ben született Budapesten. Zenei csodagyerek volt, kilencévesen a Magyar Filharmonikusok közreműködésével a Vigadóban koncertezett. 14 évesen diplomázott a Liszt Ferenc Zeneakadémián, 1947 tavaszán megnyerte a Liszt Ferenc zongoraversenyt, majd Genfben második helyezést ért el. 1948-ban az Egyesült Államokba települt, híres zongoraművészként járta a világ pódiumait. Az '50-es években kezdett érdeklődni a filozófia iránt, a New York-i Columbia Egyetem szemesztereit hallgatta. Első könyve, A társadalmi lényeg 1963-ban jelent. 1961-66 között a Friburgi Egyetem tudományos munkatársa, 1966-ban az amerikai Yale Egyetem filozófia karán ad elő, 1967-ben az Indiana Egyetemen zenét és esztétikát tanít, 1969-ben a New York Állami Egyetem filozófia professzora. A párizsi Sorbonne Egyetem bölcsészeti és humanisztikai doktori címmel tünteti ki. 1972-ben Princetonba hívják, ahol rendszerfilozófiát ad elő. Aurélio Peccei, a Római Klub elnöke fölkéri a klub ötödik jelentésének megírására, 1977-ben jelenik meg a jelentés Célok az emberiség számára címmel. 1977-ben az ENSZ Továbbképzési és Kutatási Intézetének (UNITAR) igazgatója. 2001-ben és 2002-ben Béke Nobel-díjra jelölték. 69 könyv szerzője. Tagja a Római Klubnak, alapítója és elnöke a Budapest Klubnak, az UNESCO főigazgatójának tanácsadója. Alapítója és elnöke a párizsi Planetáris Tolerancia Társaságnak, a bécsi Jövő Tanulmányok Akadémiájának rektora.
A változó kor, amelyben élünk, legalább annyira különbözik a korábbi évtizedektől, mint az élelemtermelő városok különböztek több ezer éve a nomád kultúráktól. László Ervin legújabb, Világváltás - A változás harmonikus útja című könyvében egy még jelentősebb különbségre hívja fel az olvasóközönség figyelmét. Elődeink több ezer nemzedéke nem volt képes arra, amire most mi: hogy döntsünk bolygónk sorsáról.

Hat veszedelmes mítosz

A korábbi helyzethez képest, amikor a kis közösségekben élő emberek tudatossága csak szűkebb környezetüket tudta átfogni, ma globális világunkban globális tudatra van szükség. A professzor a magyarok példáját említve azt állítja, hogy európai tudatosságunk kialakítása után itt az ideje, hogy planetáris tudatosságunknak is birtokában legyünk. Ehhez - amellett, hogy a háborúk, az önzés és az anyagi javak keresése után új szemléletek honosodjanak meg az emberiségben - az is kell, hogy a hat veszedelmes mítoszt el tudjuk felejteni:

  1. Már évtizedek óta bizonyítást nyert, hogy természeti erőforrásaink évezredek óta evidenciaként kezelt kimeríthetetlensége téves feltételezés.
  2. Newton egyik elmélete, miszerint a természet óriási gépezetként működik - és így mindennek közvetlen és egyedi okozata van -, szintén hamis és veszélyes elképzelésnek bizonyult.
  3. Épp ilyen melléfogás az a darwini szabály, miszerint az élet küzdelem, és csak a legerősebbek maradnak életben.
  4. Az öröknek hitt feltételezésben való hit, hogy a piac gondoskodik a javak optimális elosztásáról, sem segít világunk mai problémáin.
  5. Az egyén szintjén az a szabály vált túlhaladottá, hogy "minél többet fogyasztasz, annál többet érsz".
  6. Az államok szintjén pedig a "gazdasági cél szentesíti a katonai eszközt" doktrínájának kell megváltoznia.

Az emberiségnek kell változtatni

László Ervin a Magyar Rádiónak adott nyilatkozatában az egyéni felelősség fontosságáról beszélt. A Budapest Klub alapítója szerint minden az egyes embertől függ. "Nem várható el, hogy a vezető személyiségek jöjjenek rá, hogy másképpen kell viselkedni. Egy demokrata világ azt mondja, hogy a vezetőség kövesse a nép gondolatait, és álljanak az élére annak a mozgalomnak, ami abban a népben már benne van. Az emberiségnek kell változtatni, és magának is változni kell" - mondta a professzor, aki tíz új parancsolatot is ajánl a könyv olvasóinak.

László Ervin elkerülhetetlennek tartja a negatív változásokat, amelyek már elkezdődtek, mint a klímaváltozás. Ám éppen ezért elkerülhetetlennek tartja azt is, hogy az egyén változtasson maga és környezete szokásain. Szerencsére már vannak határozott jelek arra, hogy egy élhetőbb jövő érdekében nem kevesen hajlandóak tenni is. Az Egyesült Államokban - amely a világ javai (el)fogyasztásának jelentős részéért felelős - hatalmas új piac és kulturális felfogás van kialakulóban: tagjai a versengés helyett az együttműködést, a mohóság helyett a dolgok megbecsülését, a tekintélyelvűség helyett a belső indíttatást választják - és szerencsére már ma sincsenek kevesen.

A "tudatos kapitalisták" mára 230 milliárd dolláros piacot jelentenek az USA-ban, az értékvezérelt egyének aránya a népesség negyedét alkotja, akár a maradiak vagy a modernitás követői. A László Ervin által hivatkozott felmérések szerint ezekre a "kulturálisan kreatív" emberekre ugyan a kevésbé látványos megnyilvánulások jellemzőek, szemben a konzervatívokkal vagy a modernségben hívőkkel, ám holisztikus szemléletük, teljességre való törekvéseik egyre több követőre találnak.

Egyes felmérések szerint az olaszok, japánok, brazilok egyharmada nyitott a belső élményekre, a környezet védelmére, és hajlandó a személyes értékrendek és a közösségi magatartás irányának megváltoztatására. Reméljük, e könyv segíthet abban, hogy Magyarországon többen legyenek azok, akik a haladóbb és felelősebb világ megteremtésért változni és változtatni akarnak.

10 tett, amivel tehetünk bolygónk jövőjéért
1. Élj úgy, hogy alapvető szükségleteid kielégítése közben mások hasonló igényei is maradéktalanul kielégülhessenek.
2. Élj úgy, hogy érvényesülhessen az emberek élethez, gazdasági és kulturális fejlődéséhez való joga (...).
3. Élj úgy, hogy óvjad az élet elidegeníthetetlen jogát és az életadó környezetet a föld minden élőlénye számára.
4. Élj úgy, hogy személyes boldogságod (...) harmonikusan illeszkedjék a természet teljességébe (...).
5. Követeld meg kormányodtól, hogy más népekkel békés és együttműködő viszonyt építsen ki (...).
6. Követeld meg a veled kapcsolatban álló vállalkozásoktól, hogy a tevékenységükben érintett minden személy és a környezet iránt felelősséget viseljenek (...).
7. Követeld meg a médiától, hogy folyamatos és megbízható tájékoztatást nyújtson az alapvető folyamatokról (...).
8. Legyen időd és energiád annak szolgálatára, hogy a hátrányos helyzetűek alapvető emberi méltóságuknak megfelelően élhessenek (...).
9. Bátorítsd a fiatalokat és a nyitott gondolkodású embereket (...), hogy olyan szellemiséget alakítsanak ki magukban, amely (...) erőt ad erkölcsi döntéseik meghozatalához.
10. Munkálkodj együtt a hasonló szellemiségű emberekkel a létfontosságú környezeti egyensúlyok megőrzésén és helyreállításán (...)

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo