Konferencia: Pénzt, de honnan?

A kis- és középvállalkozások forráshoz jutását segítő konferenciát tartott 2005. április 14-én a Piac és Profit, Pénzt de honnan? címmel. A rendezvény fő törekvése az volt, hogy bemutassa az érintettek számára rendelkezésre álló összes olyan támogatást, segítséget, számukra készült finanszírozási konstrukciót, amelyek segítségével versenyképesebbekké, tőkeerősebbekké válhatnak.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Piac és Profit Helia Hotelben megrendezett konferenciája iránti érdeklődés minden várakozást felülmúlt: több mint 500 résztvevő érkezett az ország minden területéről, hogy meghallgassa a kormányzati, banki és érdek-képviseleti szervezetek szakértőit, és tájékozódhasson a mai magyar forráshelyzetről.

Állami segítséggel

A kis- és középvállalati (kkv) szektor versenyképességének emelését nevezte a kormányzat egyik legfontosabb gazdaságpolitikai céljának a konferencia első előadója, Pongorné dr. Csákvári Marianna, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) helyettes államtitkára. A tárca pedig a vállalkozóbarát környezet megteremtését tartja a legfőbb feladatának, amelynek elemei a következők: nemzetközileg versenyképes adórendszer, közvetett, adójellegű ösztönzők, hatékony közvetlen beruházásösztönzési támogatások és az egyablakos információs rendszer felállítása.

A Magyar Fejlesztési Bank vezérigazgatója, Erős János előadásában azt hangsúlyozta, hogy bankja hitel- és tőketermékekkel segít a kkv-k fejlesztésében. A tőkejuttatás elnyerésére a cégeknek üzleti tervvel kell pályázniuk. A mai rendszer 2005. április végétől három finanszírozási csomagra szűkül, a rendszer az átalakítással átláthatóbbá válik.

A határon túli befektetési lehetőségeket emelte ki az állami tulajdonú Corvinus Rt. ügyvezető igazgatója, Baráth Csaba. A Corvinus társbefektetőként, általában egy szakmai partnerrel közösen vesz részt a határon túli projektekben. A céltársaságban kizárólag kisebbségi részesedést szerez, és mint pénzügyi befektető, a cégek szakmai irányításában nem vállal szerepet, átengedi azt a szakmai befektetőtársnak. A vállalkozás üzletmenetét azonban rendszeres monitoringgal folyamatosan figyelemmel kíséri. A befektetési időtartam végén részesedését előre meghatározott áron a partnerének értékesíti.

A Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht., az ITDH vezérigazgatója, Terták Ádám - akit április 28-án a szervezet átalakításának menetével elégedetlen gazdasági miniszter felmentett tisztségéből - a társaság elsődleges céljaként a beruházási kedv javítását emelte ki. Miután 2001. szeptember 11. óta a beruházási összeg világszinten a felére csökkent, ezért az ITDH különösen fontosnak tartja a határon túli partnerek felkutatását és komplett befektetői csomag kialakítását a vállalatok számára. A társaság mára komoly beszállítói adatbázist épített ki, így nagy segítségére lehet a külföldi partnert kereső magyar vállalkozásoknak.

Banki és pályázati források

A konferencia második szekciójában a kereskedelmi bankok finanszírozási konstrukcióiról hallhattak a résztvevők. A CIB Bank, az MKB, a Commerzbank Budapest, a Budapest Bank és az OTP Bank szakemberei egyrészt az állami forrású, illetve támogatású eszközökről, másrészt a saját forrásaikra építő, kifejezetten a kkv-szektornak kínált lehetőségekről tartottak előadást.

Radványi Bálint, a GKM jogi referense a Nemzeti Fejlesztési Terv legsikeresebb programjáról, a Gazdasági Versenyképesség Operatív Program (GVOP) 2005. évi lehetőségeiről beszélt. Idén a négy prioritás keretében összesen 18 pályázatot hirdettek meg, összesen 50 milliárd forint értékben, egy pályázat kiírása pedig még várat magára. A kiíró hivatal tanult az elmúlt év nehézségeiből: 2004-ben a benyújtott pályázatok mintegy 30 százalékát formai hibák miatt kellett visszautasítani, így a minisztérium jelentősen átalakította a pályázati rendszert.

A főleg önkormányzatok számára készült Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) céljai közül Kiss Csaba, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium programirányítója a kkv-k számára is nyitott, mintegy 7 milliárd forintos keretű Vállalkozói készségek fejlesztését célzó képzések támogatása, valamint a közeljövőben induló Mikrovállalkozások együttműködésének és versenyképességének javítása képzéssel című pályázatokat ajánlotta a hallgatóság figyelmébe.

Kováts Kornél kormány-főtanácsadó, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal részéről a Regionális Operatív Program (ROP) helyzetéről beszélt. Véleménye szerint 2005 őszére az óriási érdeklődés miatt valószínűleg a teljes, három évre szóló, 107 milliárd forintos keretet felhasználják. A kkv-k számára elérhető pályázatok közül a Turisztikai fogadóképesség javítása címre négyszeres volt a túljelentkezés.

Maácz Miklós, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium főosztályvezetője nem titkolta, hogy az agrárium fejlesztésére hivatott pályázatokkal, különösen az előcsatlakozási SAPARD-dal alaposan meggyűlt a baja a tárcának. Az óriási mennyiségben érkezett pályázatok az Agrár- és Vidékfejlesztés Operatív Programot (AVOP) is megbénították, ám májusban minden jel szerint sikerül folytatni azt.

Kerekasztal és workshop

A kkv-k lobbiszervezetei és finanszírozási szakértők voltak a konferencia kerekasztalának résztvevői. A beszélgetés a pénzügyi forrásokhoz való hozzájutás buktatóiról és a szervezetek által kínált megoldásokról szólt.

A konferencia utolsó részében zajló workshop keretében Vicze Gábor, a Microsoft Hungary EU-üzletfejlesztési tanácsadója, dr. Lőrincz Sándor, a Kutatás-fejlesztési Tanácsadó Központ ügyvezető igazgatója és dr. Szeles János, a MIS Consulting üzletágvezetője beszélt azokról a szolgáltatásokról, amelyeket társaságuk kínál a kkv-k pályázati forráshoz jutásának megkönnyítése érdekében, illetve amelyekkel biztonságos és hatékony informatikai rendszerek kiépítését szolgálják.

Webajánló

Előadások és képgaléria

www.piac-profit.hu/konferenciaközpont

Véleményvezér

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.
Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban

Szégyen: már afrikai országok is megelőznek minket egy rangsorban 

Megjelent a World Justice Project 2024-es jogállamiság rangsora.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo